Вашиот дедо

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Свака му част за мојот дедо , од пекол се издигна сам застана цврст на нозе , свака му част за деду , да не бија он , ќе сме ја немале оваа куќа , свака му част на мојот дедо - без родители преживеал , свака му част иаку е пропуштил многу за одење во училиште најде време да се образува и да оди во војска , кој излегол од војничка униформа , зашто немаше што друго да облече па мораше да работи и да ги врати !
Свака му част колку пари потрошил за куќава , свака му част што работел и за празници и многу смени !
Кој би бил јас , ако дедо ми го немаше - НИКОЈ !
 

Gea

месечинка
Член од
11 октомври 2011
Мислења
217
Поени од реакции
720
Голем човек. Додуша, сеа е малце ослабен...Алтруист, голем, а тоа понекогаш знае страшно да нервира, свака и част на покојната ми баба - тој секогаш брат му и сестрите ги ставал на прво место. А тие го цедат, цел живот, као лимонче. Па уште и неблагодарни се‘, а тој...премногу добар.
А нашиот однос е...сосема во ред. Скромен би рекла. Јас многу малку барам, всушност воопшто не ни барам и се гребам од него, ко другиве внуци. Ама тоа и му е должност, нема шо да мрчам тука.
Понекогаш го нервирам, каодемек, нема причина да ме сака мене, ниту сум прво внуче, ниту мушко, ниту пак го носам неговото име. Уживам да го нервирам, така малце. А и тој мене, Хитлер еден! Дојче шпрахе - швере шпрахе, ќе отвори уста и ја се осеќам ко Алиса у земјата на чудата. Тој е заслужен за моето познавање на германскиот јазик, многу добро! Ме измалтретира, ама...секогаш ќе сум му благодарна.
Има толку квалитети, што не знам кои да ги тупам. Најдобар е!
А сеа и најгласен у маало!
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Двајцата починаа нека им е лесна земја.
Едниот велеше дека бил роден во 1903 година, но покасно го запишале во родени. Почина на 98 години, поминал се што може да помине. Секој ден пиеше по три ракии како церемонија му беше тоа, за појадок, ручек и вечера. Цел живот слушаше вести од едно радио кое не го даваше за жива глава. Така и до радиото умре. Животна цел му беше образовани деца и внуци, уште од тоа време сите свои деца (6) ги натерал да завршат факултет. Многу работлив и снаодлив. Мислам дека од воздух можеше пари да направи. Али за сметка на тоа скржав, да му буцнеш топувче пет метри жица ќе извадиш од гзот. Вујко му беше Лазар од Мокрино што ни чај не пиеше оти му бил мрсен. Додека беше жив мене ми требаа пари и баш не ми беше омилен, зошто само и во пари го гледав, демагогии во тие години баш и не ми беа за слушање.
Е другиот ми беше омилен лик, болна легнав кога почина. Таков лик со избистрен хумор немам запознаено досега. Само гомна јадеше по цел, сараказам и иронија на претек, го обожавав. Поповите му беа омилени, секогаш ги викаше на големи пости и увек им принесуваше месо. Обожаваше да им ја гледа фацата. Не признаваше ни црква, ни попови, а баба ми беше најголем верник што може да се замисли со постење секој петок. Контраши невидени. Снаодлив, немаше нешто што неможе да направи. Ме обожаваше, му бев најомилена внука и само мене ме финансираше. Љубеше да ја ремети баба ми или да се кара со зетовците. Зет во куќа немаше право на глас, како ќе кажеше он така беше. За големи празници сите мораше да бидеме присутни и весели. Кој има проблем пред врата нека си го остави па нека влезе. Закон човек, неговиот глас последен беше. Така и почина како голем човек, ми недостига.
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Ме натаживте сеа:( Ја ниеден дедо немам и не сум ни имал. Двајцата одлетале уште пред да се родам:(
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.799
Прво да ти го честитам роденденот и именденот дедо и да ти посакам здравје среќа и многу убави моменти!

Никогаш нема да заборавам што се имаш сторено за мене,никогаш нема да заборавам кој ме исчува и кој ги жртвуваше најубавите пензионерски години за да ми биде среќно детството,да имам се' и да станам ова што сум сега.

Сите совети вечно ќе ги паметам и применувам,сите корисни работи кои ги научив од тебе многу ми имаат многу помогнато и ќе ми помагаат.
Посакувам ти и баба да бидете вечно со мене но знам дека тоа нема да биде така,па секој момент во иднина ќе го искористам за да ви се одолжам и да направам да се гордеете со вашиот внук.

Ви благодарам што пред 10 години ги отворивте вратите од срцата и куќата и ме примивте и ме исчувавте како ваше дете.

Извинете ако некогаш сум ве повредил,не било намерно.

Уште еднаш честит роденден :)
 
2

~2A

Гостин
Негово мото: Слушај паталец,не гаталец!


Дедо ми уште како мал на 5 годишна возраст бил само со татко му. Имал 5 други мајки кои што си заминувале после некој месец/година.На школо бил одличен,иако по цел ден бил со кравите/гојдата.Татко му работел дење-ноќе да има што да се јади. На 14 годишна возраст останал и без татко,па сермијата останала на него од којашто после 2 години неговата маќеа (не знам точно која од петте) му зела 1/4 од сермијата што му била остаена. На 14 годишна возраст бил на суд да се суди за својата сермија зошто да му земи.Потоа живеел со неговата тетка и тетин!Дедо ми се што стекнал и што има денес,му е најголема заслуга на неговиот тетин.Дедо ми е "голем човек" како личност.Ме сака најмногу,јас се чувствувам како во мојот втор дом,се што ми е потребно се ми дава и ми помага.
ДЕДО МИИИИИИИИИИИ ГО ПОШТОВАМ НАЈМНОГУ НА СВЕТ!
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Криво ми е што не го запознав во вистинското светло, во зенитот од животот, кога живеел според принципот „sky is the limit“.

Низ Штип беше познат како професорот по солфеж Методи, нагалено Мице, а исто познат и како опасна боемчина. Имаше три љубовници. На прво место, нормално, баба ми Милка. Не се саќавам многу на неа, ама знам дека беше кротка, обожаваше да му сецка салата и да му пренесува ракија. Не дека тоа и` пречеше, напротив, мислам дека уживаше да му угодува на мажот, газдата на куќата. Втората љубовница - црвцката за ракија. Си ја носеше постојано в џеб за да може да си пивнува кога ќе му се присака, а тоа богами беше често. Оправдано, човек никогаш не може да знае кога ќе му притреба да се напие голтка, или евентуално да се метлоса. И покрај тоа што цврцката беше излитена поради повеќе-децениската употреба, не ја менуваше за жива глава. Ако некој му донесеше нова, поубава, се нервираше и најчесто новата натрапничка ја фрлаше низ прозор. На крај и го закопавме со цврцката. И на трето место, фиќото од 72-ра, познато под името Брижитка. Легендата вели дека кога ја донесол Брижитка во маалото, на презентација во тесното сокаче пред комшиите, сите коментирале дека колата е невидена убавица. Па така на дедо ми му текнало името, инспириран од тогашниот секс-симбол Брижит Бардо. Ја возеше се' до неговата смрт во 2004-та. После некое време фиќото се распадна, па заврши кај собирачи на старо железо за 1000-ка. Знам дека на татко ми му падна малку криво поради тоа, бидејќи Брижитка не беше само куп железо. Таа беше куп од спомени, сведок на милион авантури, верен придружник на патувањата низ Југославија.

Кога бев мал, дедо ми веќе беше остарен, а поради тоа и прилично смирен. Го немаше повеќе тој боем, тој човек кој бил авторитет во фамилијата и пред кој никој не можел да писне. Сега беше обичен пензионер кој копнее за минатото, за подобрите денови кога вистински живеел. Пензионер кој откако почина баба ми во 94-та одеднаш мораше да се навикнува на нов начин на живот. Повеќе немаше кој да му прави салата и да му принесува ракија три пати во денот. Бев мал, ама се сеќавам дека ваквиот осамен свет му дојде како шок. Секако, тука беа синовите и внуците, но тие се' помалку го посетуваа, намерно или ненамерно. Најверојатно токму поради тоа се' повеќе се обидуваше да живее во минатото, да гледа стари слики и да се среќава со стари другари. Финтата беше што и неговото друштво полека започна да исчезнува. Затоа, кога некој од нив ќе починеше, го запишуваше во Списокот на умрени, колку за евиденција. На крај почна да оди во Осми Километар, кафеана надвор од градот, која веќе одамна беше затворена и претворена во руина. Тоа не му пречеше. Ќе си седнеше сам под некое дрво со ракијата, и ќе си се присеќаше на убавите мигови поминати во кафеаната, живата музика, пиењето до сабајле. Носталгијата за него беше бегство од реалноста, начин повторно, макар на кратко, да го осети животот. Да почувствува како некогаш живеел со полна плуќа.

Од сите шест внуци јас бев единствениот кој редовно одеше да го посети. Понекогаш, додека игравме табла, знаеше да забега со муабети за смртта, за „починката“, како што би рекол тој. Ми велеше дека не му е сеедно што е на залезот, но од друга страна пак дека е среќен што конечно ќе ја види баба ми. Не верувам дека веруваше во тоа, ама барем на некој начин си се тешеше. Кога човек знае дека наскоро ќе се најде во тунелот, може барем да се надева дека на крајот од тој тунел ќе има светлина.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.618
Поени од реакции
31.826
Едниот по мајка ми не го памтам, мал сум бил ко починал, овој по татко ми жив е уште и се дружиме често. Вообичаени прашања: Јаден си? Како сте дома? Шо прај женската? Кога че ја донесиш? Беше на факултет? Како мал обожавав да ми чита од весник политики за Љубчо и Бранко (пошто тогаш беа тие активни). Многу убо кафе прај, а за грав не прам муабет, од досегашното искуство со истиот, поубав немам вкусено од стариов.
Преку 1000 пати ги имам слушано приказните како пребегувале од Грција за време на граѓанската војна, какви грозоморни убиства се случувале, како девојката која ја држел за рака ја погодил куршум испукан од авион, додека се враќале од училиштето во селото, како го тепале негативците и велеле дека ќе го убијаат, а намерно пушката ја поставувале покрај уше и се дупеле со него во стилот -Еј го промашив, мамата негова!.
И многу ми е интересен ко че ја јача баба ми за нешто на времето, а ова сериозна се попалува
 
Член од
12 септември 2011
Мислења
42
Поени од реакции
6
Гледам сте отвориле тема за бабите па ај реков јас да отворам за дедовците.Еве да почнам дедо ми почина пред 2 години а ми беше една од најдрагите личност во мојот живот,беше образован и многу читан човек немаше прашање на кое немаше да ми одговори секогаш беше на моја страна и успеваше да ме вади од секакви караници со родителите и да не бев во право абе нема што да кажувам ептен добар беше дедо ми и ептен си го сакав, ај сега вие пишете по нешто:helou:
isto :))
 
Член од
28 јули 2012
Мислења
106
Поени од реакции
62
Дедото по мајка ми за жал не го паметам,починал после година ипол од моето раѓање,кога сум се родил секогаш го велел тоа дека ќе биде од овој мажиште демек по прстите ми се познавало:D.Бил нај економичниот човек,за кого немало запирање кога се работи,починал од тутунот за жал:(
Дедото по тато ми сеуште е жив,човек кој ме израснал,човек од кој сум ги добил и некои од најдобрите совети во мојот живот,човек кој дава неповратни кредити :D.Ме нервира тоа што крие од мене и моите родители дека пуши цигари,никогаш не признава и по 2 саати убедување.
Накратко тоа е за моите дедовци,жал ми е многу само што не го запознав дедо ми по мајка ми,бидејќи ми е преставен како човек со голем авторитет.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Дедо ми почина пред неколку месеци ........... беше доста мирен и тивок човек, додека беше на нозе(здрав) по цел ден работеше низ двор и низ куќа, се нешто поправаше, ѕидаше, малтерисуваше, коваше, фарбаше... последните 2-3 години од животот ги претера воглавном во кревет бидејќи го скрши колкот, го оперираа но никогаш не успеа повторно да застане на свои нозе !
Беше скромен, штедлив и повлечен човек, како таков го знам, а баба ми вели дека цел живот бил таков и како млад, никогаш не бил многу дружељубив, не бил маалски ниту па кафански тип на човек и воглавном животот го поминал работа-дома-дома-работа...
Почина на 88 и пол годишна возраст .................. честопати се смеев со него му викав ти дедо си прошол 4 времиња/периоди и Српско и Бугарско и Југословенско и Македонско време !
 
B

babsyy

Гостин
Многу ми е болна темава за да ја отворам, ама убаво е кога ќе се прочитаат фини и убави спомени од дедовците. Јас дедо ми од страна на татко ми го видов еднаш во животот. Поради несогласувањата помеѓу моите родители, никогаш не се интересираше за своите внуци. За прв и последен пат го видов на моите 7 години. Тогаш за првпат дојде на гости кај нас и ме прегрна, а јас прашав кој е овој чичко. Моите родители ми кажаа дека е некој пријател, затоа што ни самиот не сакаше да знам дека всушност е мојот дедо. Во бледо сеќавање ми е само дека носеше шапка, а на лицето не се сеќавам воопшто. После неколку месеци почина, тогаш и разбрав и дека ми бил дедо и дека неговата болест го натерала за да дојде да ме види.
За другиот дедо од страната на мајка ми имам само слушнато. Мајка ми и нејзиното семејство живееле во Турција. Дедо ми бил многу чесен и вреден човек. Секогаш се жртвувал да им обезбеди пристоен живот и никогаш не дозволувал баба ми да се мачи. Меѓутоа тој период во Турција имало многу немири, во кои за жал мојот дедо починал, па баба ми за да ги заштити своите деца се преселила тука, кај своите роднини. Многу ми е жал што не сум имала шанса да го запознаам, ама сигурна сум дека би бил прекрасен дедо. Како што сум сигурна дека кога сега би бил покрај мене, ќе сум се гордеела со него исто како вас...
 

Идеално Лоша

(more human than human)
Член од
8 февруари 2013
Мислења
118
Поени од реакции
106
Еве веќе 3та година како фалиш деда...
Пошто сум намќор малку на тебе и ш'крта на искажување емоции, никогаш не ти кажав колку многу те сакав, затоа деда песнава само за тебе ;) :

 
Член од
21 март 2013
Мислења
379
Поени од реакции
1.080
Фала ти дедичко, што беше толку силен и ги преживеа трите напади. Ти си херој мој!
Човекот кој ме исполнува со ведрина и мудрост.
Тој е виновникот на тоа во каква личност ја пораснав.
Толку лекции во животот ми ги пренеси, толку искуство и знаење.
Малку за џепарлакот си... домаќински ги чуваш парите, ама нема везе.:tapp:
Само биди ми здрав ти, и покрај мене. Оти, во спротивно болката би била преголема...празнината исто така.
 
Член од
26 ноември 2012
Мислења
78
Поени од реакции
196
Дедо е легенда :D Жив, здрав, фала богу. Нешто што никогаш нема да ми здосади се приказните од неговата младост. Тежок живот имал деде, и ден денес има кошмари. Ама срце човек е, ептен си го сакам. Многу ме има чувано уште како мала, дека се имав преселено во подалечна населба од кај што ми беше основното, и секој ден со точаче доаѓаше и ме зимаше од школо. Која уживанција еј, tour de Skopje со дедо на точак. Јас позади, газот ми се ренда од железото што е наменето за чушки и пазарски кеси, ама си уживав бе.

А и нема да заборавам еднаш, дека на деде најдалечна дестинација му е до бит-пазар и назад, и сега требало нешто до центар да иде, па срце тој дека последен пат во центар бил осумдес друга ор самтинг.. па така дедо мој се изгубил:pos:Ми вика идам јас, и гледам тоа улици проширени некои чудни згради, гледам нешто Транстор таму (читај Рамстор:pos:), битно вака - така се снашол.

И не, дедо не се вози со автобуси во пензионерски денови! Дедо не користи такви средства.
Оди или пеш, или со точак.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom