Вашиот аквариум

Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
Neznam sto uste fali pocnav da cuvam ribcinja pred dve nedeli Прегледај го приврзокот 127527
Извади ги пвц растенијата стави вистински, неон тетрата (неонката) ако ти е една земи повеќе мин 4-5 бидејќи се јатни риби, скаларите мислам дека понатака ќе ти прават проблеми бидејќи се територијални риби т.е кога ќе ставиш нова риба ќе ти ја напаѓаат, земи чистачи за стаклото плеко или анциструс, ако останеш со овој аквариум ти препорачувам анциструс бидејќи помалку растат за разлика од плекото. Песокот ако ти е варовник ќе ти мења параметри на водата (киселост - pH вредноста) ќе ти ја зголеми. Воздушниот филтер и не ти е толку потребен можеш место него да ставис распрснувач камен за естетика да ти прави меури од под песокот. Чистачи за песок не ти се потребни ( коридори) бидејќи имаш караси комета, колку толку ринат по песокот и го чистат.
толку од мене и моето знаење :D
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.622
Не знам од каде ама од пред некое време ми дојде идеја да си ставам аквариум дома, во станот. Ми се чини како идеален тип на “милениче“ за во стан. Сакам кучиња и мачки ама тоа во стан, па и на 5-ти спрат, малце потешко. :D Да не зборувам за противењето на другите дома :LOL:. А за шарени рипки, да ги гледаш како пливаат во преубав, украсен аквариум тешко некој да се противи. Ако додадам и тоа дека ќе се отепам од сликање на макро слики, во што уживам, задоволството ќе биде уште поголемо. @Горан Маневски браво за сликите, немам зборови.

Сеуште го памтам големиот аквариум со големи златни рипки што го гледав во Ентернет, додека бев студент во скопје, можда оттогаш потсвесно се родила идејата и еве оваа година можда ќе дојде до реализација.
Може ли поискусните тука да кажат колку чини правењето аквариум и какво е одржувањето, тешко, лесно...што се најбитни работи, има ли готови аквариуми што може да се купат или да си направам сам кај стаклар итн...појма немам од ништо од овие работи, не знам ни какви риби постојат за во аквариум итн...прочитав некои од мислењата на првите страни и ми изгледа има доста работи од опрема што треба да се набават плус ако сакам да ми биде топ украсен, како некои тука што покажаа аквариум сигурно ќе чини и повеќе пари. :LOL:
 
Член од
14 мај 2010
Мислења
109
Поени од реакции
18
Зошто ми умираат рибите во аквариумот? Имам еден мал аквариум со димензии околу 40 на околу 30цм. Го купив од една специјализирана продавница за риби од Велес. Имаше две риби со украси во него. И двете риби умреа. Потоа купив уште две и тие умреа. Се консултирав со лугето од продавницава за тоа како ги чувам, тие ми рекоа дека се е во ред и дека не би требало да умират. Ги хранам два пати дневно на 12 часа, вода кога менувам ставам стоена по 7-8 дена. Имам и пумпа што ја прочистува водата.

Пред аквариумот чував кугла. Таму рибите живееа без проблем. Ги чував на истите услови како и сега. Меѓутоа ми се скрши и пошто малку е обврска да ја чистам на 3-4 дена купив аквариум.

Што може да биде проблем? Дајте совет.
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
Зошто ми умираат рибите во аквариумот? Имам еден мал аквариум со димензии околу 40 на околу 30цм. Го купив од една специјализирана продавница за риби од Велес. Имаше две риби со украси во него. И двете риби умреа. Потоа купив уште две и тие умреа. Се консултирав со лугето од продавницава за тоа како ги чувам, тие ми рекоа дека се е во ред и дека не би требало да умират. Ги хранам два пати дневно на 12 часа, вода кога менувам ставам стоена по 7-8 дена. Имам и пумпа што ја прочистува водата.

Пред аквариумот чував кугла. Таму рибите живееа без проблем. Ги чував на истите услови како и сега. Меѓутоа ми се скрши и пошто малку е обврска да ја чистам на 3-4 дена купив аквариум.

Што може да биде проблем? Дајте совет.
Што риби си чувал и колку? ( секоја риба различни услови бара)
на колку време мењаш вода и по колку? ( од прилика на 2 недели се мења по 25% од литражата на водата )
каква подлога имаш во аквариумот ( песокот може да влијае врз pH вредноста на водата, ако имаш камен варовник може да зголемува, ако имаш дрвца може да ја намалува )
дали имас пвц украси во аквариумот? ( пвц и украсни камења во боја исто влијаат врз pH вредноста)
температура на водата во аквариумот ? ( секоја риба различна температура бара со различен опсег од - до најдобра скоро прилагодлива за сите е од 25 - 28 степени)

од храната што им ја даваш доклку не ја јадат во рок од 3-4 минути останува доле и ја расипува водата и може да доведува разни болести за рибите.

И најважно може рибите што си ги купил да биле болни.
 
Член од
14 мај 2010
Мислења
109
Поени од реакции
18
Најпрво рибите ги чував во кугла. Водата ја менував 100% на секои 3-4 дена. Рибите немаа проблем. Тука од украси имав камчиња и една тревка. Меѓутоа куглата ми се скрши и си викам ај да не ја менувам водава на секои 3-4 дена, ќе си купам аквариум. Тука чував 2 риби, едната беше златна а другата не знам каква беше. Башка кога ќе им ја сменев водава, рибиве просто уживаа во неа. Да видиш само колку убаво пливаа. За мерак.

Аквариумов кога го купив, се тргна наопаку. Рибите ич не беа весели. Прво мислев да не е од пумпата да не е многу јака. Па затоа ја ставив на минимум. Ама не беше до тоа. Рибиве живееја во аквариумов едно десетина дена, и умреа. Купив уште две после тоа, и тие умреа. Што е најбитно, како го купив аквариумов - сосе сите украси, така и го користев. Па ваљда лугето од кај го купив знаат внатре што да стават. Во аквариумот имаше песок и како што викаш ти, може тоа да претставува проблем. Башка тоа, кога ја менував водата, песокта колку и да ја чистам не можев темелно да ја исчистам. Кога ќе ставев вода, од песоков одма матна стануваше. Најверојатно во песокот имаше ѓубре. Тука чував еден борец, а другава не знам што беше. (инаку борецов во продавницава живееше во пластична чаша до пола полна со вода).

Така да не знам што е проблемот. Луѓето од продавницава креваат раменици.
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
Аквариумов кога го купив, се тргна наопаку. Рибите ич не беа весели. Прво мислев да не е од пумпата да не е многу јака. Па затоа ја ставив на минимум. Ама не беше до тоа. Рибиве живееја во аквариумов едно десетина дена, и умреа. Купив уште две после тоа, и тие умреа. Што е најбитно, како го купив аквариумов - сосе сите украси, така и го користев. Па ваљда лугето од кај го купив знаат внатре што да стават. Во аквариумот имаше песок и како што викаш ти, може тоа да претставува проблем. Башка тоа, кога ја менував водата, песокта колку и да ја чистам не можев темелно да ја исчистам. Кога ќе ставев вода, од песоков одма матна стануваше. Најверојатно во песокот имаше ѓубре. Тука чував еден борец, а другава не знам што беше. (инаку борецов во продавницава живееше во пластична чаша до пола полна со вода).

Така да не знам што е проблемот. Луѓето од продавницава креваат раменици.
вака, според муабетов мислам дека од присуство на амонијак ти изумреле рибите.
песокот при промена на вода треба да се сифонира(шмука) со специална пумпица од петшоп или самопраечка со шише пластично на пресечено на пола и со црево убаво стегнато кај грлото, со самото сифонирање вадиш ѓубре кое е низ каменчињата и вадиш вода. Сетоа тоа ѓубре настанува од вишок храна и измет од рибите што со тоа доаѓа до зголемено ниво на амонијак и автоматски рибите се изложени на разни болести.
Од аквариумот се што е пвц извади и ако имаш шарени камчиња или од тие од боја смени ги со кварцен песок. Голем број од пет-шоп продавниците гледаат само ќар да направат а и не се многу упатени во акваристиката. Отвори си на гоогле и реши се за еден вид на риба која би сакал да ја чуваш, прочитај за нејзе се( кои услови ги бара, колкава литража на аквариум бара, каква исхрана сака и слично) потоа види кои други видови идат со таа риба бидејќи секоја риба не иде со било која риба :D

незнам како другачии да ти помогнам едно да го испразниш аквариумот да ставиш кварц песок некоја жива тревка , па напуниго и пушти филтер пумпата да врти, грејачот од 25-28 степени и нека седи така без риби 3-4 дена да испари хлор чуда, потоа купи 2 чистачи за стакло ( анциструси) по можност машко(со рогови) и женка(без рогови) и стави ги само нив 1 недела. Потоа почни да го пуниш аквариумот со риби. но иди со правило 1л=1риба (средна големина)

поздрав и доколку имаш прашања пиши па ќе пробам да одговорам најбрзо што можам.[DOUBLEPOST=1465600459][/DOUBLEPOST]
Може ли поискусните тука да кажат колку чини правењето аквариум и какво е одржувањето, тешко, лесно...што се најбитни работи, има ли готови аквариуми што може да се купат или да си направам сам кај стаклар итн...појма немам од ништо од овие работи, не знам ни какви риби постојат за во аквариум итн...прочитав некои од мислењата на првите страни и ми изгледа има доста работи од опрема што треба да се набават плус ако сакам да ми биде топ украсен, како некои тука што покажаа аквариум сигурно ќе чини и повеќе пари. :LOL:
цена во Скопје за димензии на аквариум 50д40ш35в (70 литри) со 8мм стакло е 1500 денари.
најевтини риби и ко за почетник ти се гупи, ксифо, моли = 40-60 денари
филтер пумпа (јачина треба да ти биде да може да ја сврти 10 пати водата во саат по правило ама можеш да поминеш и со 4 пати. за оваа литража потребна ти е околу 280L/h пумпа која е околу 300-600 денари.
воздушна пумпа по избор таа не е потребна а кошта 400 денари
грејач од 100-150W 500 денари
осветлување е твој избор но можеш да поминеш со обична стобна ламба со штипка и штедлива сијалица или лед сијалица
храна од 30-50 денари.
горе доле ова се ти е потребно за почеток
 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2016
Мислења
84
Поени од реакции
119
Евего конечно и мојот аквариум и им благодарам на 3пио и на ЛУ за советите .... Утре ке одам во потрага по големо стебло за во натре ....
 

Attachments

Член од
24 февруари 2005
Мислења
242
Поени од реакции
50
https://postimg.org/image/v7854beqp/
Здраво, пред неколку дена почнавме со местење на нашиот нов аквариум. Откако го постаавивме разбравме дека сме ги направиле сите почетнички грешки кои постојат.
1. Не ја оставивме водата да отстои 2-3 дена.
2. Ги фрливме керамичките топчиња зошто ни изгледаа прљави.
3. Купивмивме карас и скалар иако да незнаеме дали се чуваат помеѓу себе.

Значи нашиот аквариум ни е даден на поклон и е целосен, со пумпа, колку што можам да сватам филтерот е надворешен зошто во дел од аквариумот има простор каде да се постават филтри а да не се во вода.
Така имам неколку дилеми.
1. Што треба да поставиме кај местото за филтри, сега за сега ставивме само еден сунѓер. Дали може да поставам обичен памук?
2. Дали можат да се чуваат заедно скалри и караси
3. Дали треба да се хранат 3 пати дневно со исклучен филтер и дали треба џигер и листови да се комбинираат, за сега ги храниме само со џигер.
4. Читав дека треба да се земе некоја поотпорна трева зошто карасите имаат обичај да ја грицкаат тревата.
5. Колку чистачи треба да имам.
6. Уште колку да причекам пред да ставам нови рибчиња.
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
https://postimg.org/image/v7854beqp/
Здраво, пред неколку дена почнавме со местење на нашиот нов аквариум. Откако го постаавивме разбравме дека сме ги направиле сите почетнички грешки кои постојат.
1. Не ја оставивме водата да отстои 2-3 дена.
2. Ги фрливме керамичките топчиња зошто ни изгледаа прљави.
3. Купивмивме карас и скалар иако да незнаеме дали се чуваат помеѓу себе.

Значи нашиот аквариум ни е даден на поклон и е целосен, со пумпа, колку што можам да сватам филтерот е надворешен зошто во дел од аквариумот има простор каде да се постават филтри а да не се во вода.
Така имам неколку дилеми.
1. Што треба да поставиме кај местото за филтри, сега за сега ставивме само еден сунѓер. Дали може да поставам обичен памук?
2. Дали можат да се чуваат заедно скалри и караси
3. Дали треба да се хранат 3 пати дневно со исклучен филтер и дали треба џигер и листови да се комбинираат, за сега ги храниме само со џигер.
4. Читав дека треба да се земе некоја поотпорна трева зошто карасите имаат обичај да ја грицкаат тревата.
5. Колку чистачи треба да имам.
6. Уште колку да причекам пред да ставам нови рибчиња.
Здраво, мило ми е што сте се решиле за акваристика :D
може ли да ставиш слика од местото кај што стои филтрацијата ?
1.памук не ставај иди си во петшоп и кажи им каква пумпа имаш и ке те насочат што и како да ставиш ( ако си од скопје иди во делфин или во декспорт, дечките стварно си ја знаат работата)
2. скалар и карас не идат заедно бидејќи карасот ќе пати од скаларот :D или само скалари или само караси, а и не идете веќе од кај што сте ги земале рибите бидејќи очигледно се ќе ве исполажат само да направат ќар. можеш да пишеш тука што би сакал да чуваш и да ти одговорат дали се компатибилни рибите едни со други
3. 3 пати дневно о.О не! 1 до 2 пати, филтер се гаси во стилот да не им ја врти храната.
4. карасите ја јадат според мене до сеа само игличеста трева ова од искуство мене кабомбата масакар ми ја направиа и онаа што плови хорнворт или како и да се вика за гупи мрестење сто ја користат. Секоја друга тревка која има поширок лист не ја јадат :D
5. колку повеќе тоа подобро :D но 1 чистач плус ти намалува простор за шарени рибки( карас, скалар или што друго да чуваш) т.е не е убаво да се пренаселува аквариумот ќе треба да мењаш пумпа ради филтрација ќе неможе да постигне и ќе се зголеми нивото на амонијак со што следува болести па и смрт за рибите. ќе правиш промена на водата на 1 недела 25% а еднаш месечно 50% од водата во аквариумот и ќе ставаш стоена вода барем 3часа за да испраи хлорот, или ќе си купиш течност за водата што ја чисти од хлор и други чуда т.е за припрема за во аквариум.
6. причекај барем недела дена да се направи некаков био систем да се створат полезни бактерии па потоа стави.

моја препорака: врати си го карасот од кај што си го зел и замени го за скалар, со него доколку сакаш шарен аквариум можеш да чуваш платици, ксифо, моли , серпи , црни тетри, но никако гупи бидејќи ќе бидат напаѓани од скаларите, за скаларите ќе си земеш коридораси да чистат песокот и барем 2 анциструси како за почеток. доколку се одлучиш за карас ќе си чуваш само караси, анциструсот може да го нападне карасот да му се закачи за тело и да го убие (ради ова се откажав од карасите 2 ми утепаа) коридорас не ти треба бидејќи самиот карас рине по песокот и ако ставаш треви ќе ти ги вади (копа). једино можеш карасот со некоја мирна риба како неон тетрата но проблемот е што бараат различна температура на вода, карасот бара од 18 до 20 а тетрата од 25-28 степени. еден вид секогаш ќе пати. ако сум пропуштил нешто или сум згрешил нека поправат другите членови.
поздрав!
 
Член од
24 февруари 2005
Мислења
242
Поени од реакции
50
Ти благодарам многу 3pi0 Ми расјасни некои дилеми што ги имав. Сега незнам што да правам, а и ако на ќерками и извадам било која риба знам дека ќе биде проблем, зошто она сака само да става риби но во никој случај да вади :). Филтерот е надворешен зошто филтрацијата се прави во еден посебен сад, барем така мислам Еве слика па кажете.
Сега мисла ми е дали да продолжам со Скалари или Караси дилема ми е, ме интересира кои се најлесни за размножување зошто со тек на време се надевам дека ќе успееме и да направиме некој мрест.
И уште нешто ме интересира дали бета борецот може да се чува со скалар или карас?

И пропуштив да наведам дека аквариумов е околу 30 литри, знам дека е пожелно да се чуваат риби во поголем аквариум ама тоа е тоа. На подарен коњ заби не му се гледаат.
 
Последно уредено:
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
Ти благодарам многу 3pi0 Ми расјасни некои дилеми што ги имав. Сега незнам што да правам, а и ако на ќерками и извадам било која риба знам дека ќе биде проблем, зошто она сака само да става риби но во никој случај да вади :). Филтерот е надворешен зошто филтрацијата се прави во еден посебен сад, барем така мислам Еве слика па кажете.
Сега мисла ми е дали да продолжам со Скалари или Караси дилема ми е, ме интересира кои се најлесни за размножување зошто со тек на време се надевам дека ќе успееме и да направиме некој мрест.
И уште нешто ме интересира дали бета борецот може да се чува со скалар или карас?

И пропуштив да наведам дека аквариумов е околу 30 литри, знам дека е пожелно да се чуваат риби во поголем аквариум ама тоа е тоа. На подарен коњ заби не му се гледаат.
Вака,
и двата вида се тешки за мрестење. Скаларот мора да имаш повќе па да станат пар па тие што се пар мора да ги извадиш во друг аквариум нормално со сета опрема (грејач , филтер, светло) немора подлога но мора да има некакво растение широколисно бидејќи на нив ги фрлаат икрите(може да биде и вештачко некако закачено за стакло барем еден лист да има :D )
карасот пак колку што знам и колку што имам гледано видеа за ведење идат вештачки т.е се одбираат најкрупните караси и во посебни садови се стиска првен женката за да ја фрли икрата, откако ке биде фрлена икрата, се меша водата да се направи благ вртлог и додека вртлогот врти се стиска мажјакот за да ја оплоди икрата.
за да ти скратам маки скаларот е поубав за чување и полесно ќе се спарат за разлика од карасот што нема да постигне матична големина во 30л аквариум. За бетата јас пробав да ја ставам со скалари ( кои се подвид циклиди што значи напагаат), скаларите останаа без перки.Така да исто ќе биде и со карасот. бета може да се чува со ксифо тоа знам од искуство.

за пумпата во таа корпа купете керамички прстени за додатна филтрација и доколку има или можете да направите некаква преграда да ставите и активен јаглен за прочистување на водата.

п.с Доколку на вашата ќерка и е мерак да види рипчиња како се размножуваат сменете ги карасот и скаларот наполнете го аквариумот со ксифо , моли и гупи (живоротки плус шарени риби) ќе најдете од пловечката трева скоро во сите петшопови ја има мислам дека се вика horn wort за да се кријат малите кога ќе се родат бидејќи родителите ги јадат малите.
 
Член од
24 февруари 2005
Мислења
242
Поени од реакции
50
Решив, ќе пробам да го заменам карасот за уште еден скалар.
Денеска бев во Декстер Мислам така се викаше и Немо, па таму нема што нема! Плус секоја чест за продавачката во Декстер :) Инаку во немо таа продавачката ми покажа колку многу видови можат да се чуваат со Скалари, и плус некои помали ајкулички можам да ставам. Така да ќе направиме таква варијанта.
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
Решив, ќе пробам да го заменам карасот за уште еден скалар.
Денеска бев во Декстер Мислам така се викаше и Немо, па таму нема што нема! Плус секоја чест за продавачката во Декстер :) Инаку во немо таа продавачката ми покажа колку многу видови можат да се чуваат со Скалари, и плус некои помали ајкулички можам да ставам. Така да ќе направиме таква варијанта.
Декспорт оаза е не е декстер :) види си на нет компатибилити чарт за скалари (angelfish) и исто angelfish care да си прочиташ температура, храна и слично..

Sent from my E2003 using Tapatalk
 
Член од
24 февруари 2005
Мислења
242
Поени од реакции
50
Црвена тревога (red alarm)
, откако решив да чувам скалари, купив уште 2 помали, 2 ксифа и еден чистач. Претходно ги оставив 2 те рипки односно скаларот и карасот. Иако да очекував дека ќе има проблеми карасот сепак се случи нешто неочекувано, откако ги ставив 2 та скалари големиот скалар односно таканаречениот домородец постојано ги напаѓа овие 2-та мали нови скалари. Ве молам кажете што да превземам мислам дека за некое време големиов скалар ќе ги распарчи маливе скалари. Додека карасот не го чепка воопшто.
По некогаш ми иде да земам со лажица да го подчукнам овој големиов скалар, но несакам да интервенирам во нивниот локален био систем!
 
Член од
24 февруари 2005
Мислења
242
Поени од реакции
50
Иако да никој не ми одговори, сепак денеска е друга состојба во мојот аквариум. Можам слободно да кажам дека црвената тревога се префрли во портокалова тревога. Сега големиот скалар не ги тепа толку многу малите скалари, а некаде прочитав и дека таа состојба би траела неколку дена. Па да се надеваме дека така и ќе биде. Друго карасот никој не го закача што преставува големо задоволство за мене зошто сакам и понатака да го чувам. Со прости зборови во мојот аквариум владее слога разбирање и љубов! Уште некоја тревка да ставам и мислам дека ќе имаме убаво дружење во иднина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom