Вашиот аквариум

Член од
24 февруари 2005
Мислења
227
Поени од реакции
17
Дечки после речиси неколку месеци состојбата во мојот аквариум е ваква. https://www.youtube.com/watch?v=90ZqL0nqYU0
Ве молам за совет.
Ме интересира можно ли е да се создаде пар помеѓу овој големиов скалар и некој од овие двава мали. Или премали се да би можеле да бидат пар со големиов?
Дали е тревата премногу или е таман.
И друго нема што да прашам кажете дали ви се допаѓа аквариумов!
 
Член од
24 февруари 2005
Мислења
227
Поени од реакции
17
Тууу колку сум горд со аквариумов а никој ни збор не ми пишува :(
 
Член од
21 август 2009
Мислења
118
Поени од реакции
47
Дечки после речиси неколку месеци состојбата во мојот аквариум е ваква. https://www.youtube.com/watch?v=90ZqL0nqYU0
Ве молам за совет.
Ме интересира можно ли е да се создаде пар помеѓу овој големиов скалар и некој од овие двава мали. Или премали се да би можеле да бидат пар со големиов?
Дали е тревата премногу или е таман.
И друго нема што да прашам кажете дали ви се допаѓа аквариумов!
За скаларите може да се создаде пар,но кога сите ќе достигнат матична големина. Трева никогаш не е премногу. Се е ок само делот што чуваш карас со скалари не ми прави мерак. Може да дојде до ситуација каде што скаларите ќе го напаѓаат карасот, плус карасот сака поладна вода за разлика од скаларот, исто и ксифото ќе го напаѓа карасот исо нив е исто за температурата. Мал совет од мене извади карасот, земи си скалар или друг вид на риба што бараат исти услови како скаларите.

Sent from my Aquarium using Tapatalk!
 
Член од
24 февруари 2005
Мислења
227
Поени од реакции
17
3pi0, Ти благодарам на советот, баш мислев да ги шишам тревите, но по ова што ми го кажа тоа нема да го правам. Карасон верувај дека ниеден скалар не ми го пипка, неколку пати сакав да го дадам но не го дадов па остана, а ќе остане се додека некој не почне да го закача, он е најмирољубив од сите риби он ниту закача некој ниту него го закача некој. Скаларите сите меѓу себе се тепаат но овој големиов е доминантен он е „лавот“во аквариумот ждере како луд, и ги закача само скаларите, посебно тој едниот белиот партали го прави. Инаку ги хранам со црвено џигерче, листови од некоја марка и суви црви. Им давам од по се мешам и така, ждерат што и да им дадат но нивната среќа се гледа кога ќе им ставам храна умираат по храната.
Друга работа не сум сигурен но дали ми се причинува или навистина е така ова тревиве како да растат, ми изгледаат многу поголеми одколку кога ги ставив.
Трета работа, имам еден чистач е он мислам дека е 2 зголемен од што беше, многу е активен насекаде го има по листови, по песок, по стакло по пумпа ждере ли ждере.
Инаку 1 на 2 недели или 1 на неделно го празнам 1/3 од водата и ја освежувам со одстоена чешмовача.
Немам греач така да во однос на темепратурата не ми се на препорачана темература, но дома каде што е аквариумот е 28 степени така да мислам дека и водата е толки, под тоа не паѓа, Карасот и да сакам не можам пониска темература да му направам (ќе треба клима да ставам во аквариумов).
Во идинина

Цел ми е да земам греач, мерач за мекост и киселост на водата, да соберам дождовача и да создадам пар од сакалари, па во иднина да ги мрестам, но до тогаш овој екосистем не им го нарушувам.!
Поздрав па пиши ако имаш некој совет!

 
Член од
21 август 2009
Мислења
118
Поени од реакции
47
3pi0, Ти благодарам на советот, баш мислев да ги шишам тревите, но по ова што ми го кажа тоа нема да го правам. Карасон верувај дека ниеден скалар не ми го пипка, неколку пати сакав да го дадам но не го дадов па остана, а ќе остане се додека некој не почне да го закача, он е најмирољубив од сите риби он ниту закача некој ниту него го закача некој. Скаларите сите меѓу себе се тепаат но овој големиов е доминантен он е „лавот“во аквариумот ждере како луд, и ги закача само скаларите, посебно тој едниот белиот партали го прави. Инаку ги хранам со црвено џигерче, листови од некоја марка и суви црви. Им давам од по се мешам и така, ждерат што и да им дадат но нивната среќа се гледа кога ќе им ставам храна умираат по храната.
Друга работа не сум сигурен но дали ми се причинува или навистина е така ова тревиве како да растат, ми изгледаат многу поголеми одколку кога ги ставив.
Трета работа, имам еден чистач е он мислам дека е 2 зголемен од што беше, многу е активен насекаде го има по листови, по песок, по стакло по пумпа ждере ли ждере.
Инаку 1 на 2 недели или 1 на неделно го празнам 1/3 од водата и ја освежувам со одстоена чешмовача.
Немам греач така да во однос на темепратурата не ми се на препорачана темература, но дома каде што е аквариумот е 28 степени така да мислам дека и водата е толки, под тоа не паѓа, Карасот и да сакам не можам пониска темература да му направам (ќе треба клима да ставам во аквариумов).
Во идинина

Цел ми е да земам греач, мерач за мекост и киселост на водата, да соберам дождовача и да создадам пар од сакалари, па во иднина да ги мрестам, но до тогаш овој екосистем не им го нарушувам.!
Поздрав па пиши ако имаш некој совет!

За мрестење на скалари, ова кога ќе се создаде пар:
1.Аквариум мин 50л,
2. Греач за таа литража да дојде водата до 28-29 степени и да биде константно да не опаѓа многу.
3. Вода, првото полнење нека биде купечка од планинска роса, напуни го цел и остај го една недела со пумпа да ја врти водата.
4. После таа недела вадис 1\3 и тури стоена чешмовача.
5. Стави го парот и тури им некаков широк вештачки лист или плочка мермер вертикално поставена.
6. Пумпата врти додека не видиш икра, кога ќе видиш да има икра заштитија некако да не ги усиса или стави воздушна пумпа
7. Под икрите ке ставиш воздушна пумпа со камен распрскувач тивко да ги дува.
8. После 3-4 дена ќе излезат од икрите ама уште ќе бидат залепени на мермерот. Кога ќе почнат да пливаст слободно стомакот ќе им се намали и ќе треба да ги храниш со артемија додека да потпораснат после можеш со лисната.
Ова ми го кажуваше човек кој со години одгледува и размножува скалари.

Sent from my Aquarium using Tapatalk!
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
364
Поени од реакции
68
mozebi ke prasam glupost:( ama moram da prasam
dali postoi nekoj treva za akvarium koja bi rastela bez da se zasadi vo pesok

kade da najdam
"најевтини риби и ко за почетник ти се гупи, ксифо, моли = 40-60 денари"
 
Член од
24 февруари 2005
Мислења
227
Поени од реакции
17
Deksport-oaza, Nemo, Dvete prodavnici ti se vo TC Olimpiko
Neznam dali postoi takva treva, nisto cudno i da postoi zosto trevata moze da zivee vo akvarium i da ne e zasadena, no kolku vreme moze taka da zivee neznam. Isto varijanta ti e da zasadis vo nekoe malo sadce so pesok i da go resis problemot.
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
364
Поени од реакции
68
Deksport-oaza, Nemo, Dvete prodavnici ti se vo TC Olimpiko
Neznam dali postoi takva treva, nisto cudno i da postoi zosto trevata moze da zivee vo akvarium i da ne e zasadena, no kolku vreme moze taka da zivee neznam. Isto varijanta ti e da zasadis vo nekoe malo sadce so pesok i da go resis problemot.
(probav vo mali vaznicki so pesok ama ne mi uspea)

Dali ke mi uspee treva ako korenot go zamotam vo pamuk i go stavam vo hulahopka, i ke im stavam kamcinja za da ja drzi hulahopkata dole
Dali deksport-oaza i Nemo se dve prodavnici ili e ista firma

ova e sovet od "femina forum " od 2012 godina
"За живите тревки да ти дадам совет како јас ги садам, и не само што се фаќаат туку и си расадувам од моите. Ќе земеш поголемо топче памук и ќе го замоташ околу коренчињата на тревата, па стави го во мрежичка од хулахопки(направи неколку дупчиња на мрежата), измеѓ мрежата и памукот стави ризла/каменчиња, за да натежне и го држи стеблото исправено, врзи ја мрежичката и сега изгледа како тешко топче на крајот од тревата, и вака закопај го во песокот или ризлата, зависно што имаш на дното од аквариумот."
 
Член од
21 август 2009
Мислења
118
Поени од реакции
47
mozebi ke prasam glupost:( ama moram da prasam
dali postoi nekoj treva za akvarium koja bi rastela bez da se zasadi vo pesok

kade da najdam
"најевтини риби и ко за почетник ти се гупи, ксифо, моли = 40-60 денари"
А зашто да не ги засадиш?
Убаво е дс се има подлога во аквариумот. Ако немаш подлога целиот отпад од храна и измет од рибите ќе ти плови низ аквариум. Скоро секоја трева може да се развива пловејки но се криви и поспоро радте бидејќи не прима потребни минерали од песокот. Ако немаш подлога, купи си кварцен песок( не камчињата во боја) тоа имаш во Амазон позади Тренд во Аеродром (отвараат од 16ч) цена околу 20 до 30 кило или иди во Делфин зад Веро Аеродрим имаат црн песок убав за 50 кило. Во декспорт имаат црн и каген песок но не им ја знам цената. Трева за почетник би ја препорачал Амазонката или прашај го чичко Гугле low tech aquarium plants, ќе ти даде листа на треви кои не бараат хумус, цо2, јако светло и слично. Риби секаде имаш само по различни цени од 50 до 70 денари. Според мене за почетник треба да почне само со еден вид на риба мој предлог е гупа, лесни се за одржување, лесно се котат, ксифото исто како и гупите, лесно се распознаваат мажјак женка, додека молито малку се потешки. Ако сакаш шарен аквариум би ти ги препорачал платиците, на изглед се како ксифо женките ама ги има во различни бои. Од овое видови сите ти бараат температура на вода од 25 до 28. Покрај овие риби потребно е и чистачи: анциструс за стакло и коридорас за песок( коридорасот е вид јатна риба така да колку повеќе толку подобро). Капацитет на риби во аквариум иди 2л =1 риба. Пумпа филтер ако немаш купено земи некоја со јачина да ја врти водата барем 6 пати, колку појака толку подобра, но да се запази да не се става прејака па да ги бутка рибите. Друго ако има нејасно пиши :)

Sent from my Aquarium using Tapatalk!
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
364
Поени од реакции
68
А зашто да не ги засадиш?
Убаво е дс се има подлога во аквариумот. Ако немаш подлога целиот отпад од храна и измет од рибите ќе ти плови низ аквариум. Скоро секоја трева може да се развива пловејки но се криви и поспоро радте бидејќи не прима потребни минерали од песокот. Ако немаш подлога, купи си кварцен песок( не камчињата во боја) тоа имаш во Амазон позади Тренд во Аеродром (отвараат од 16ч) цена околу 20 до 30 кило или иди во Делфин зад Веро Аеродрим имаат црн песок убав за 50 кило. Во декспорт имаат црн и каген песок но не им ја знам цената. Трева за почетник би ја препорачал Амазонката или прашај го чичко Гугле low tech aquarium plants, ќе ти даде листа на треви кои не бараат хумус, цо2, јако светло и слично. Риби секаде имаш само по различни цени од 50 до 70 денари. Според мене за почетник треба да почне само со еден вид на риба мој предлог е гупа, лесни се за одржување, лесно се котат, ксифото исто како и гупите, лесно се распознаваат мажјак женка, додека молито малку се потешки. Ако сакаш шарен аквариум би ти ги препорачал платиците, на изглед се како ксифо женките ама ги има во различни бои. Од овое видови сите ти бараат температура на вода од 25 до 28. Покрај овие риби потребно е и чистачи: анциструс за стакло и коридорас за песок( коридорасот е вид јатна риба така да колку повеќе толку подобро). Капацитет на риби во аквариум иди 2л =1 риба. Пумпа филтер ако немаш купено земи некоја со јачина да ја врти водата барем 6 пати, колку појака толку подобра, но да се запази да не се става прејака па да ги бутка рибите. Друго ако има нејасно пиши :)

Sent from my Aquarium using Tapatalk!
imam podloga ama e od sitni beli kamcinja(mislam deka se vika чакал)
имам греач ама изгледа од стоење не се гледаат број[DOUBLEPOST=1477482343][/DOUBLEPOST]
imam podloga ama e od sitni beli kamcinja(mislam deka se vika чакал)
имам греач ама изгледа од стоење не се гледаат бројчињата за температура
како да го наместам или ке треба да се искеширам за нов греач
каде има поевтинки греачи и филтер-пумпи
за аквариум со димензии
долж 52 шир.26 и висина 36
 
Член од
21 август 2009
Мислења
118
Поени од реакции
47
imam podloga ama e od sitni beli kamcinja(mislam deka se vika чакал)
имам греач ама изгледа од стоење не се гледаат бројчињата за температура
како да го наместам или ке треба да се искеширам за нов греач
каде има поевтинки греачи и филтер-пумпи
за аквариум со димензии
долж 52 шир.26 и висина 36
[DOUBLEPOST=1477482343][/DOUBLEPOST]
вака првен за подлогата.
ако е чакал или што и да е важно имаш некаква.
По правило треба да биде напред 2цм назад од 5 до 6 цм подлогата, бидејќи има растенија кои се за позади, средина и напред т.е се делат според висината.
Таа амазонка што ти ја пишав јас е за позади бидејќи расте голема и високо и треба да дојде во заден ред, но бидејќи си почетник немора да го правиш тоа со висината на подлогата доволно ти е да имаш насекаде барем 3 цм подлога, за сепак да може да ја држи тревата а не да ти бега и да ти плови :D
За грејачот, кога го гледаш од горе со кабелот за струја свртен накај тебе степените почнуваат од лево кон десно. 17 19 21 23 25 27 29 31 33 и 35 степени. Доколку можеш да ги видиш барем цртките кои ги оделуваат степените на грејачот од прилика намести го на 27 степени. За твојот аквариум од 50л според мене најубаво би ти дошол 100w грејач а нив ги имаш во сите петшопови.
филтер пумпата би ти препорачал да си земеш HOB (hang on back) со јачина 600л/ч , ем нема да ти зафаќа простор во аквариум , ем нема да ги бранува многу рибите. Воздушна пумпа не ти е потребно тоа ти е ептен ако ти е мерак меури да имаш во аквариумот.
ова се можеш да најдеш во Делфин позади веро во ааеродром, баш ја гледав пумпата таму HOB Atman hf-0600 цена незнам да ти кажам..
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
364
Поени од реакции
68
вака првен за подлогата.
ако е чакал или што и да е важно имаш некаква.
По правило треба да биде напред 2цм назад од 5 до 6 цм подлогата, бидејќи има растенија кои се за позади, средина и напред т.е се делат според висината.
Таа амазонка што ти ја пишав јас е за позади бидејќи расте голема и високо и треба да дојде во заден ред, но бидејќи си почетник немора да го правиш тоа со висината на подлогата доволно ти е да имаш насекаде барем 3 цм подлога, за сепак да може да ја држи тревата а не да ти бега и да ти плови :D
За грејачот, кога го гледаш од горе со кабелот за струја свртен накај тебе степените почнуваат од лево кон десно. 17 19 21 23 25 27 29 31 33 и 35 степени. Доколку можеш да ги видиш барем цртките кои ги оделуваат степените на грејачот од прилика намести го на 27 степени. За твојот аквариум од 50л според мене најубаво би ти дошол 100w грејач а нив ги имаш во сите петшопови.
филтер пумпата би ти препорачал да си земеш HOB (hang on back) со јачина 600л/ч , ем нема да ти зафаќа простор во аквариум , ем нема да ги бранува многу рибите. Воздушна пумпа не ти е потребно тоа ти е ептен ако ти е мерак меури да имаш во аквариумот.
ова се можеш да најдеш во Делфин позади веро во ааеродром, баш ја гледав пумпата таму HOB Atman hf-0600 цена незнам да ти кажам..

Дали под чакалот треба да имам хумус за насадам живи треви-растенија
колку се живите растенија-треви по продавниците за миленичиња во Скопјево

Дали сте купувале нешто во пет шоп
Продавница за ЗОО подароци"-Vlae
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
364
Поени од реакции
68
вака првен за подлогата.
ако е чакал или што и да е важно имаш некаква.
По правило треба да биде напред 2цм назад од 5 до 6 цм подлогата, бидејќи има растенија кои се за позади, средина и напред т.е се делат според висината.
Таа амазонка што ти ја пишав јас е за позади бидејќи расте голема и високо и треба да дојде во заден ред, но бидејќи си почетник немора да го правиш тоа со висината на подлогата доволно ти е да имаш насекаде барем 3 цм подлога, за сепак да може да ја држи тревата а не да ти бега и да ти плови :D
За грејачот, кога го гледаш од горе со кабелот за струја свртен накај тебе степените почнуваат од лево кон десно. 17 19 21 23 25 27 29 31 33 и 35 степени. Доколку можеш да ги видиш барем цртките кои ги оделуваат степените на грејачот од прилика намести го на 27 степени. За твојот аквариум од 50л според мене најубаво би ти дошол 100w грејач а нив ги имаш во сите петшопови.
филтер пумпата би ти препорачал да си земеш HOB (hang on back) со јачина 600л/ч , ем нема да ти зафаќа простор во аквариум , ем нема да ги бранува многу рибите. Воздушна пумпа не ти е потребно тоа ти е ептен ако ти е мерак меури да имаш во аквариумот.
ова се можеш да најдеш во Делфин позади веро во ааеродром, баш ја гледав пумпата таму HOB Atman hf-0600 цена незнам да ти кажам..

HOB Atman hf-0600 e околу 1800 денари
 
Член од
21 август 2009
Мислења
118
Поени од реакции
47
Дали под чакалот треба да имам хумус за насадам живи треви-растенија
колку се живите растенија-треви по продавниците за миленичиња во Скопјево
Препорачливо е, побрзо растат, имаат пожива боја не се бледи и слично.
Амазонката не е захтевна трева, расте само во песок без хумус на секакво светло, е сега доколку сакаш некоја друга трева си бара хумус, микро макро елементи во зависност дали е со стандарден корен или само стебло , ЦО2 (некои треви можат без него некои неможат) и на крај дури и најбитното осветлувањето и фотопериодот.
убави треви можеш да најдеш во т.ц олимпико во Декспорт оаза и во Немо,
за во Делфин зад веро аеродром, не сум сигурен ама мислам дека имаат повеќе у стил треви што не се захтевни што не бараат хумус , цо2 и слично.

HOB Atman hf-0600 e околу 1800 денари
сеа тоа е :D скапо хоби е :D
немора да е хоб, јас ја спомнав бидејќи не зафаќа простор во аквариум лесно се крие цевката што влегува во аквариумот, инаку ти ако сакаш земи си и обична потопна ама барем да не биде испод 500л/ч

Дали сте купувале нешто во пет шоп
Продавница за ЗОО подароци"-Vlae
не сум знаел дека постои :D
 
На врв Bottom