Вашиот аквариум

Член од
26 октомври 2008
Мислења
8
Поени од реакции
1
Од каде е потеклото на оваа тревка? И што мислиш дали е во ред да ја нарекуваме „Амазонка“?
 
Член од
21 август 2009
Мислења
118
Поени од реакции
47
Од каде е потеклото на оваа тревка? И што мислиш дали е во ред да ја нарекуваме „Амазонка“?
Потеклото и е од Филипини, а не ја гледам причината зашто да не ја нарекуваме Амазонка.

Sent from my Aquarium using Tapatalk!
 
Член од
26 октомври 2008
Мислења
8
Поени од реакции
1
Амазон каде се наоѓа, а каде се Филипини?
Едното во Ј.Америка, другото Азија. Логика има? ;)
Само кај нас оваа тревка ја нарекуваат „амазонка“, инаку секаде е позната според првото (латинско) име - „криптокоруна“.
Така е најдобро и ние да ја нарекуваме и тие „народски“ прекари на тревките да ги елиминираме затоа што оставаат погрешен впечаток дека оваа тревка потекнува од Амазон, a тоа нема врска!!!
 
Последно уредено:
Член од
21 август 2009
Мислења
118
Поени од реакции
47
Амазон каде се наоѓа, а каде се Филипини?
Едното во Ј.Америка, другото Азија. Логика има? ;)
Само кај нас оваа тревка ја нарекуваат „амазонка“, инаку секаде е позната според првото (латинско) име - „криптокоруна“.
Така е најдобро и ние да ја нарекуваме и тие „народски“ прекари на тревките да ги елиминираме затоа што оставаат погрешен впечаток дека оваа тревка потекнува од Амазон, a тоа нема врска!!!
Дечко олабави се...:pos:
Јас ја знам која и како е, не сум јас крив што низ локалниве петшопи вработуваат секаков народ, кога отидов да ја купам ја побарав по латинско име ме гледаа бледо па на слика им ја покажувам и тогаш дури аа амазонка...
А и немора да се издераваш, можеш убаво и без нервози да објасниш, да ја докажеш твојата поента на предходните постови. ;)
 
Член од
26 октомври 2008
Мислења
8
Поени од реакции
1
Ти самиот ја нарекуваш „амазонка“ во темава. :facepalm:
Поентата веќе ја пишав погоре, народските прекари немаат никаква врска со потеклата и таму многу грешки се направени. Има уште неколку такви. Ај нема да ги пишам останатите, пошто тоа било „издеравање“. (y)
 
Член од
21 август 2009
Мислења
118
Поени од реакции
47
Ти самиот ја нарекуваш „амазонка“ во темава. :facepalm:
Поентата веќе ја пишав погоре, народските прекари немаат никаква врска со потеклата и таму многу грешки се направени. Има уште неколку такви. Ај нема да ги пишам останатите, пошто тоа било „издеравање“. (y)
Извини, но текст со завршеток “!!!“ мене ми изгледа на издеравање.. :)
Јас ја напишав „амазонка“ за човекот да може полесно да ја најде.. :kafence:
Од криптокоруна има околу 50 подвидови и по петшопови ретко кој ги знаат..
Исто како и “Лимунка“ која е латинското име и е Cormbosa stricta или “Лотус“ -
Nymphoides hydrophylla.
За да нема натака побуна и расправии ќе се придржавам до латинските имиња.:D
 
Член од
26 октомври 2008
Мислења
8
Поени од реакции
1
Махер си за расправии и затоа одредени делови од твоите мислења ќе ги тргнам на страна. За нив нема што да се коментира, секој што чита нека пресуди според сопствените убедувања. ;)
Потеклото и е од Филипини, а не ја гледам причината зашто да не ја нарекуваме Амазонка.

Sent from my Aquarium using Tapatalk!
Јас ја знам која и како е, не сум јас крив што низ локалниве петшопи вработуваат секаков народ, кога отидов да ја купам ја побарав по латинско име ме гледаа бледо па на слика им ја покажувам и тогаш дури аа амазонка...
Во две последователни мислења се демантираш самиот себе. Но, најверојатно тие „локални“ петшопови имале исто такво влијание и кај тебе за кое јас ставив забелешка. А сигурен сум дека имаме неколку „аква-шопови“ кои ја нарекуваат тревката „криптокоруна“ и кога ќе ја побараш кај нив веднаш знаат која е таа. ;) Не се сите до толку „отидени“, мада има некои кои се уште така ја нарекуваат и тврдат дека потекнувала од „Амазон“. На крајот кога ќе се замислиме па и не е мала работа да го пратиме некого да го бара Амазон на Филипините. :facepalm::pos:
Јас ја напишав „амазонка“ за човекот да може полесно да ја најде.. :kafence:
Пиши му на човекот, но пиши му ја и заблудата за да биде правилно информиран, а не е во ред да продолжиме да бараме оправдување дека нема никаков проблем да ја нарекуваме „амазонка“ само затоа што тоа бил „народски“ прекар кој нема врска!!! И друго, постои една мала/голема разлика во тревките кои потекнуваат од Азија и Ј.Америка. Тоа ќе го оставам да го најдете на некој друг форум. ;) (y)

Поздрав и секое добро.:)
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
361
Поени од реакции
68
do kolku raboti pet shop Amazon pozadi trend kafe Aerodrom?
 
Член од
21 август 2009
Мислења
118
Поени од реакции
47
do kolku raboti pet shop Amazon pozadi trend kafe Aerodrom?
20ч мислам ама не сум сигурен.

Махер си за расправии и затоа одредени делови од твоите мислења ќе ги тргнам на страна. За нив нема што да се коментира, секој што чита нека пресуди според сопствените убедувања. ;)Во две последователни мислења се демантираш самиот себе. Но, најверојатно тие „локални“ петшопови имале исто такво влијание и кај тебе за кое јас ставив забелешка. А сигурен сум дека имаме неколку „аква-шопови“ кои ја нарекуваат тревката „криптокоруна“ и кога ќе ја побараш кај нив веднаш знаат која е таа. ;) Не се сите до толку „отидени“, мада има некои кои се уште така ја нарекуваат и тврдат дека потекнувала од „Амазон“. На крајот кога ќе се замислиме па и не е мала работа да го пратиме некого да го бара Амазон на Филипините. :facepalm::pos:

Пиши му на човекот, но пиши му ја и заблудата за да биде правилно информиран, а не е во ред да продолжиме да бараме оправдување дека нема никаков проблем да ја нарекуваме „амазонка“ само затоа што тоа бил „народски“ прекар кој нема врска!!! И друго, постои една мала/голема разлика во тревките кои потекнуваат од Азија и Ј.Америка. Тоа ќе го оставам да го најдете на некој друг форум. ;) (y)

Поздрав и секое добро.:)
не се расправам :D
искрено ме заентересира твојот муабет и видов дека сум грешка :oops: т.е дека грешно ме информирале во петшоп.:P
Амазонка не е криптокоруната како што мислев, туку Echinodorus bleheri, што да правам човек учи додека е жив. :LOL:
Се извинувам за моите грешни информации :)
Поздрав :D
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
361
Поени од реакции
68
kade ima poubavi zivorotki (gupi, blackmoli,ksifo)
ili site pet shopovi se snabduvaat od edno mesto
upload_2016-11-2_11-59-11.jpeg


DAli vo petshopovite vo skopje prodavaat zemja za trevki na kilo ili mora da se kupi cela vreka
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2008
Мислења
8
Поени од реакции
1
20ч мислам ама не сум сигурен.


не се расправам :D
искрено ме заентересира твојот муабет и видов дека сум грешка :oops: т.е дека грешно ме информирале во петшоп.:P
Амазонка не е криптокоруната како што мислев, туку Echinodorus bleheri, што да правам човек учи додека е жив. :LOL:
Се извинувам за моите грешни информации :)
Поздрав :D
Каша-попара.:pos:
 
Член од
21 август 2009
Мислења
118
Поени од реакции
47
kade ima poubavi zivorotki (gupi, blackmoli,ksifo)
ili site pet shopovi se snabduvaat od edno mesto
Прегледај го приврзокот 159210


DAli vo petshopovite vo skopje prodavaat zemja za trevki na kilo ili mora da se kupi cela vreka
Во декспорт има од 2,5 кг канта на сера производство, цена незнам. Таму ќе видиш и за риби.

Sent from my Aquarium using Tapatalk!
 
Член од
11 февруари 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
#3pi0 Ме интересира дали треба аквариумов да биде со отворен или затворен капак а има и мала коцка отвор одозгора на капакот? Зошто многу често пливаат горе на површината и се движат премногу брзо. Пред некоја ден ги извадив рибите од аквариумот и ја сменив целата вода и темелно го исчистив бидејќи миу изедоа на еден НЕОН главата друг ми умре третиот го најдов во филтерот и целата вода се замати и во песокот имаше премногу храна. А веќе два караси пред тоа ми умреа само незнам од што, а имам уште една поголема како жолтата ја чувам надвор од аквариумот во шише бидејќи почна да и се појавува црвено околу главата и ми изгледаше како пред умирање само што сега еве 2дена некако е подобра повесела но сеуште нема апетит. И затоа морав цела вода да ја менувам. Некој совет од тебе оти те гледам како човек што се разбира од акваристика
 

Attachments

Член од
19 февруари 2016
Мислења
361
Поени од реакции
68
#3pi0 Ме интересира дали треба аквариумов да биде со отворен или затворен капак а има и мала коцка отвор одозгора на капакот? Зошто многу често пливаат горе на површината и се движат премногу брзо. Пред некоја ден ги извадив рибите од аквариумот и ја сменив целата вода и темелно го исчистив бидејќи миу изедоа на еден НЕОН главата друг ми умре третиот го најдов во филтерот и целата вода се замати и во песокот имаше премногу храна. А веќе два караси пред тоа ми умреа само незнам од што, а имам уште една поголема како жолтата ја чувам надвор од аквариумот во шише бидејќи почна да и се појавува црвено околу главата и ми изгледаше како пред умирање само што сега еве 2дена некако е подобра повесела но сеуште нема апетит. И затоа морав цела вода да ја менувам. Некој совет од тебе оти те гледам како човек што се разбира од акваристика

извадете ги пластиките од аквариумот.
 
На врв Bottom