Вашиот аквариум

Член од
27 ноември 2013
Мислења
44
Поени од реакции
1
Ајде да видиме на форумов кој има аквариум, што чува во него и неколку информации околу истиот, еве јас ќе го претставам мојот малку подетално :)

Спецификации:
1. Димензии: 130х50х50
2. Волумен: 325л
3. Параметри на водата
- Температура 24-25C
- gH: 14
- pH: 7
4. Осветлување:
- 4 неонки 120цм по 36W
- 4 Штедливи сијалици (моментално не ги користам)
5. Подлога: Песок од Св.Наум
6. Позадина: Црна самолеплива хартија
7. Опис на техниката (филтрација, греење и друго)
- Филтер Атман 3400 со проток 2400л/ч
- Греач Акваел 300вати
- Акваел UVC Стерилизатор 11вати
- Боца CO2 10кг
8. Менаџмент на аквариумот: Неделна промена на водата по 20%
9. Попис на риби и други организми: 90-сетина Cardinal tetra, 5 Corydoras Julli, 10-сетина Ancistrus и 7 Amano Shrimp (Caridina Japonica).
10. Попис на растенија: Anubias nana, Anubias lanceolata, anubias barteri, Cryptocoryne wendtii (green и brown), Valisneria Torta, Valisneria, Cabomba caroliniana (Green Cabomba), Elodea densa, Java moss, Flame moss, Eleocharis acicularis, Sagitaria Subulata.





Kako presmeta PH gH i tie gluposti ? xDS
 
Член од
14 август 2012
Мислења
9
Поени од реакции
4
Dali moze da mi kazete kolku mm treba da bide stakloto za akvariumot (mojot e 30 litri I e od 4 mm staklo (od prozori mi e. Dali ima moznost I shansi da pukne I od so bi mozelo da se desi takvo nesto. Nekoe iskustvo ili sl pozz

За таа литража се става стакло од 4 до 6 мм. Да пукне единствено може од удар :ROFLMAO: (нормално) а за напон ќе издржи ако е 4мм на таа литража. Бидејќи според некој непишани правила на таа литража се става стакло од 4 до 6 мм...
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
За таа литража се става стакло од 4 до 6 мм. Да пукне единствено може од удар :ROFLMAO: (нормално) а за напон ќе издржи ако е 4мм на таа литража. Бидејќи според некој непишани правила на таа литража се става стакло од 4 до 6 мм...

Стаклото може да пукне ако аквариумот не ти е поставен на рамна површина и ако немаш нешто меко за подлога (стиропор, на пример). Исто така може да попушти на споевите каде што е лепен. Мене два пати ми се случи (и тоа двата примери) ама го фатив на време...:)

Секако мислам дека и за 30л аквариум 4мм стакло е многу тенко...шо знам?
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
BRat te molam hitno ako moze da mi kazes .. na ribive im se pojavija sitni beli tocki po opaskite so im e boles li e ili so e ? pozzz inace staviv 2 novi ribi pred edna nedela ama bea vo karantin 40 min

Најчесто се појавувааат болести од нефилтрирана вода исто така и често менување на вода.
Белите точки би требало да се резултат од недостаток на кислород во водата!
Ако немаш филтер пумпа земи една голема дрвена лажица и почесто мешај ја.
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
Brat ti me dupis mene ??! Hhahahahahah ... idi u kafana sedni si i poracaj si ribja corba ostaj mi gi ribite raat hhahaha Lud covek :D

А јас сум нашол совети да ти давам, не се секирај
набргу чорба ќе си прајиш од рибите :) терај си,
 
Член од
27 ноември 2013
Мислења
44
Поени од реакции
1
Спецификации:
1) Димензии на аквариумот: Должина:42цм Висина:26цм Ширина:25цм
2) Волумен: незнам околу 28
3) Параметри на водата:
4) Подлога: песок со школки и украсни камења
5) Позадина: слика од Скопјее
6) Опис на техника Пумпа за воздух приклучена со сунгер (филтер) и камче
- Осветлување 1 сијалица 100W
7) Менаџмент на аквариумот: Еднаш неделно промена на 50% вода од аквариумот
8) Попис на риби и други организми:
- 7 X Караси
- 3 Песочен чистач
-1 Пожав
9) Попис на растенија: Моментално вештачки растенија
(Сликите се малце постари од пред 2 месеци се кога немав пумпа )
 

Attachments

antibiotic1

Aquamaniac
Член од
8 септември 2013
Мислења
150
Поени од реакции
70
Да го претставам аквариумот:

  • Димензии: Должина 70cm Ширина 30cm Висина 30cm, дебелина на стакло 6мм
  • Литража: 63l
  • Карактеристики на водата: 24/25° друго немам мерено
  • Филтрација: Atman 0600 Hang On Filter 600l/h
  • Греач: Атман 200w
  • Осветлување: 2 неонки Радиум 18w 60cm 800, фотопериод 8 часа со еден час пауза на средина( за почеток толку бидејки не е многу засаден а и да не фати алга многу).
  • Подлога: Земја за цвеќиња Florabella 1cm добро премиена, врз неа мрежа за комарци па потоа песок кварцен од стаклара гранулација 0.8mm - 1.2mm(песокот е премиен добро и истотака е извриен)
  • Декорација: Едно дрвце мангров, црна фолија(за стакла на автомобили 100%) на задната и на бочните страни.
  • Растенија:
    Sagittaria subulata
    Hygrophila polysperma
  • Риби:
    14 Guppy
  • DIY:
    CO2 - 1 меурче во секунда. Смеса: сув квасец една кесичка од 7gr, 300gr шеќер, во шише од 2л. Од големото шише оди во мало 0.5l, а од малото по црево оди под Hang On Филтерот
    и кога излегува меурчето моторната глава од филтерот го влече нагоре и го соситнува

    Постољето за неонките е направено од росвајт материјал, што дава феноменален одблесок на светлината од неонките.
Давајте критики, совети, мислења ова она не се лутам


DSC00529.JPG DSC00534.JPG DSC00535.JPG DSC00537.JPG
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.596
Да го претставам аквариумот:

  • Димензии: Должина 70cm Ширина 30cm Висина 30cm, дебелина на стакло 6мм
  • Литража: 63l
  • Карактеристики на водата: 24/25° друго немам мерено
  • Филтрација: Atman 0600 Hang On Filter 600l/h
  • Греач: Атман 200w
  • Осветлување: 2 неонки Радиум 18w 60cm 800, фотопериод 8 часа со еден час пауза на средина( за почеток толку бидејки не е многу засаден а и да не фати алга многу).
  • Подлога: Земја за цвеќиња Florabella 1cm добро премиена, врз неа мрежа за комарци па потоа песок кварцен од стаклара гранулација 0.8mm - 1.2mm(песокот е премиен добро и истотака е извриен)
  • Декорација: Едно дрвце мангров, црна фолија(за стакла на автомобили 100%) на задната и на бочните страни.
  • Растенија:
    Sagittaria subulata
    Hygrophila polysperma
  • Риби:
    14 Guppy
  • DIY:
    CO2 - 1 меурче во секунда. Смеса: сув квасец една кесичка од 7gr, 300gr шеќер, во шише од 2л. Од големото шише оди во мало 0.5l, а од малото по црево оди под Hang On Филтерот
    и кога излегува меурчето моторната глава од филтерот го влече нагоре и го соситнува

    Постољето за неонките е направено од росвајт материјал, што дава феноменален одблесок на светлината од неонките.
Давајте критики, совети, мислења ова она не се лутам


Прегледај го приврзокот 87861 Прегледај го приврзокот 87862 Прегледај го приврзокот 87863 Прегледај го приврзокот 87864
Одлично! Јас само би додал уште растенија и риби тука. Можеш слободно барем уште 12-13 рипки да додадеш. Со гупите и ксифо, моли, велифера живеат без проблем (сите се живоротки), а од тетрите можеш да додадеш неон тетра, кардинал тетра, лемон тетра, кери тетра... Исто и арлекин разбора и зебра данио се убави рипки за аквариум со повеќе видови.
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
Да го претставам аквариумот:

  • Димензии: Должина 70cm Ширина 30cm Висина 30cm, дебелина на стакло 6мм
  • Литража: 63l
  • Карактеристики на водата: 24/25° друго немам мерено
  • Филтрација: Atman 0600 Hang On Filter 600l/h
  • Греач: Атман 200w
  • Осветлување: 2 неонки Радиум 18w 60cm 800, фотопериод 8 часа со еден час пауза на средина( за почеток толку бидејки не е многу засаден а и да не фати алга многу).
  • Подлога: Земја за цвеќиња Florabella 1cm добро премиена, врз неа мрежа за комарци па потоа песок кварцен од стаклара гранулација 0.8mm - 1.2mm(песокот е премиен добро и истотака е извриен)
  • Декорација: Едно дрвце мангров, црна фолија(за стакла на автомобили 100%) на задната и на бочните страни.
  • Растенија:
    Sagittaria subulata
    Hygrophila polysperma
  • Риби:
    14 Guppy
  • DIY:
    CO2 - 1 меурче во секунда. Смеса: сув квасец една кесичка од 7gr, 300gr шеќер, во шише од 2л. Од големото шише оди во мало 0.5l, а од малото по црево оди под Hang On Филтерот
    и кога излегува меурчето моторната глава од филтерот го влече нагоре и го соситнува

    Постољето за неонките е направено од росвајт материјал, што дава феноменален одблесок на светлината од неонките.
Давајте критики, совети, мислења ова она не се лутам


Прегледај го приврзокот 87861 Прегледај го приврзокот 87862 Прегледај го приврзокот 87863 Прегледај го приврзокот 87864

Одличен!
Само јас кога чував отворен капак рибите ги наоѓав по под,така морав да изработувам затворен.
Инаку одлично е изработен преостанува само да го наполниш со рипчиња....
 

antibiotic1

Aquamaniac
Член од
8 септември 2013
Мислења
150
Поени од реакции
70
Благодарам на убавите зборови. Сакам да прашам дали некој од овде има тревки за подарување, да го засадам да не биде празен а и да направам некој поубав изглед, а за риби не ми се брза ке чекам прво да се исциклира аквариумот. Друго прашање ми е што би ми предложиле од риби-чистачи, значи кој вид на коридораш, да или не козичи, полжави?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.596
Благодарам на убавите зборови. Сакам да прашам дали некој од овде има тревки за подарување, да го засадам да не биде празен а и да направам некој поубав изглед, а за риби не ми се брза ке чекам прво да се исциклира аквариумот. Друго прашање ми е што би ми предложиле од риби-чистачи, значи кој вид на коридораш, да или не козичи, полжави?
За тревки - да се јавеше пред еден месец... Цела кеса со преку 50 коренчиња житарка, амазонка и лимонка му ја дадов на еден колега. Кога ќе се намножат повторно, ќе те имам на ум! (y)
Коридорасите се многу убави рипки. Јас чував албино варијации на бронзениот коридорас, и баш ми беа јаки - многу темпераментни рипки, изгледаат како многу вредни и како да сакаат во исто време да постигнат се. Е сега, зависи за што ти требаат. Коридорасите на пример, не се алгари, па ако ти се појави алга (недај Боже) нема да можат да ти помогнат воопшто. Анциструсите и Плекостомусите (чистачи за стакло) се алгари, тие ја јадат алгата, ама не очекувај да ти го направат аквариумот стакло чист. Дел од полжавите се исто така алгари, ама тие јадат не само алги, туку и трева, па така може да си останеш без тревките ако ставиш полжави алгари. Е сега, сум слушнал дека Јаболко полжавите (Apple Snail) биле доста корисни - тие не ги јаделе тревките, ама сепак мене многу гадно ми изгледаат кога ќе се залепат на стаклото, па така, јас не би чувал. А со козици сум немал ама баш никакво искуство, иако имам впечаток дека се многу добра опција за превенција од алги.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.072
Поени од реакции
11.056
Колку би ме коштало да направам аквариум со должина од 70-80цм и висина и ширина по 30-40 како што одат пропорционално.
значи прашувам не само за аквариумот како форма од стакло туку целокупно колку ќе ме кошта со се растенија пумпи и др работи што требаат околку него, со убави риби не од оние што се најчести?
 
Член од
23 август 2015
Мислења
43
Поени од реакции
10
Neznam sto uste fali pocnav da cuvam ribcinja pred dve nedeli IMG_20150828_023027.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom