Вашето дете се дрогира?

Lavanda

Модератор
Член од
18 април 2008
Мислења
676
Поени од реакции
66
Ќе се трудам да му воочам или да му насадам страв од таа пакост на денешницата, па се надевам дека ќе успеам да му доловам моменти со кои ќе има убава поука и знаење дека тоа е едно од работите кои не смее да ги прави, и дека животот е премногу убав за да си го потроши во кризирање, тресење, крвавење и да заврши мртов од некоја вирусна неизлечива болест, па се надевам дека ќе успеам, ако не тогаш ќе му ја мислам пред рака зборење џабе е, сосем е друг моментот кога ќе се соочиш со ситуацијата, може ќе те направи силна/ен, а може и ќе те стаписа....
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
mi se dopaga mislenjevo i se soglasuvam vo potpolnost so nego koa ke si go dobie ubavo ke vidi kolku ke saka da se drogira pak ke bega od nea ko gavolot od krstot:smir::pipi:
Mislis?koga ke imas sredba so zavisnik direktno ili indirektno togas ke vidis a do togas ne tropajte gluposti:tapp:
 
Член од
6 јули 2006
Мислења
117
Поени од реакции
8
а што ако родителите те фатат дека си пробал марихуана и ти сеа ги убедуваш дека било од радозналост и дека не сакаш да станеш наркоман а они те пракаат на рехабилитација а ти не си ни зависен ни ништо еве и ја да споделам едно искуство
 

Lavanda

Модератор
Член од
18 април 2008
Мислења
676
Поени од реакции
66
а што ако родителите те фатат дека си пробал марихуана и ти сеа ги убедуваш дека било од радозналост и дека не сакаш да станеш наркоман а они те пракаат на рехабилитација а ти не си ни зависен ни ништо еве и ја да споделам едно искуство

Ќе ги убедиш со убаво, ако не на лекар ке обајсниш по детално за да навистина сватат дека ти навистина не се дрогираш, затоа што гарант биле преплашени, и ним и треба време да се приземјат.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
а што ако родителите те фатат дека си пробал марихуана и ти сеа ги убедуваш дека било од радозналост и дека не сакаш да станеш наркоман а они те пракаат на рехабилитација а ти не си ни зависен ни ништо еве и ја да споделам едно искуство
Ако нема зависност, нема што да се рехабилитира. Така што и да те однесат во било кој центар нема основа за да се преземе било каков чекор.
Ако ти се заканиле дека ќе те носат, тогаш делуваат превентивно. По тебе ти еднаш си пробала (надевам дека нема да продолжиш) и не ти изгледа страшно целата ситуација. За нив е страшно затоа што не се сигурни дека било само еднаш и дали ќе остане само на тоа.
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Не знам за оваа тема ќе ме наречете 18 век мислење ама ова и некои што го искусиле се заблагодаруваат. Како и за цигари прво ќе го пишам примеров, многу луѓе ми рекле ме истепа толку јако татко ми брат ми или некој друг што не помислив на нив. А така знам и еден другар што го имав што си пафкаше по малку и шмрчкаше па и него истото. Вика абе после тоа чоекон му е страв да мрдне пред да добие дозвола и за тоа е благодарен многу што така му направиле. Инаку сеа чоекон си работи успешен е и не пие ни пуши, а и не се дрогира. Така да мислам дека ќотек може би завршил работа.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Не знам за оваа тема ќе ме наречете 18 век мислење ама ова и некои што го искусиле се заблагодаруваат. Како и за цигари прво ќе го пишам примеров, многу луѓе ми рекле ме истепа толку јако татко ми брат ми или некој друг што не помислив на нив. А така знам и еден другар што го имав што си пафкаше по малку и шмрчкаше па и него истото. Вика абе после тоа чоекон му е страв да мрдне пред да добие дозвола и за тоа е благодарен многу што така му направиле. Инаку сеа чоекон си работи успешен е и не пие ни пуши, а и не се дрогира. Така да мислам дека ќотек може би завршил работа.
Не секогаш и не кај секоја личност има таков ефект ќотекот.
Пишав и на друга тема, ама ќе пишам и овде. По мене нема ништо поедукативно од присуство во група на луѓе кои се зависници (посебно во државна институција). Можеш да видиш разно-разни состојби на зависност и последици од истата. Можеш да видиш како ги третираат, кои им се темите на разговор меѓусебно, што постигнале во животот и на што се` им се сведува животот.
Кога ќе го споредиш она што нив им претставува живот со она што по тебе значи живот имаш само едно чувство: тага!, а милион прашања... Не осудуваш, не бараш виновници, едноставно во немоќ си револтиран пред глетката. Револтиран си пред група од млади личности на кои центар на светот им е дрогата наместо мал милион радости и доживувања.
 

Elena F.Sinatra

Temper Tantrum
Член од
5 август 2008
Мислења
227
Поени од реакции
14
Sepak ima nacini, da se sprecat, a i da se lecat...?
Ne treba vo sekoj slucaj agresija...
Ima ako ne, na kraj kraeva institucii za toa, uspevaat dobro, veruvaj.
Inaku, ne e samo parkot sobiraliste na korisnici na sekakvi vidovi na drogi, sve zavisi od drustvoto, imas mnogu lugje sto iskacaat u park, a ne ni pivnale kapka alkohol... a kamoli droga! kako i da e, mnogu gi ima, frapantna brojka, da se cudi covek od kade:uvo:
 

JohnWayne

Master
Член од
10 мај 2007
Мислења
194
Поени од реакции
16
Оваа тема некако произлезе од „Градски парк под клуч“. Факт е дека паркот стана собиралиште на малолетни џанаци и пијандури, и факт е дена неговото затворање е лечење на последицата, а не на причината.

Прашање до кајганџиите : вие постарите, какви мерки би примениле кога би начекале свое дете во парк или во милициска станица, нацуцано/надувано, недајбоже нашмркано или нашприцано?

И вие помладите, што би влијаело на вас најмногу за да се ослободите од такви лоши навики?

Една мала илустрација за превоспитување : еден пријател на братучеда ми (4-5 години постар од мене) беше укебан од татко му, некаде во почетна фаза на зависност од хорс. Татко му фино лепо го затвори во една дрвена шупа и месец и пол го држеше внатре, го хранеше исклучиво со леб и вода, и секој ден по три-четири пати го прскаше со еден шмрк и му удираше ќотек со кожен ремен. Стварно дивјачки пристап, морам да признаам, ама (оттогаш има 15-тина години) дечкото сеуште нема ни цигара запалено.

Ваши гледања?
bate ova ti e urbana legenda stara 10 godini... nikoj taka se nema odkazano taka mozi samo da umri deteto...
jas 1 so go znam od hors "rehabilitiran" ( to nema nikogas da bidi ko so bese) ama tatko mu dade nekoj 20 000 evra za rehabilitacija i na deteto krvta mu ja menuvaja ona cela znajs... i pak si tepa treva sekoj den i X od vreme na vreme ama nema hors shibnato nekoj 2 godini... a vo krizite, samo da go pluknis nego ke go boli kako noga da si mu skrshil pa ne so kozen remen da go tepa... nemoj da mu veruvash se sho te laza doma:)
 

bella

*HOT*
Член од
8 јуни 2008
Мислења
407
Поени од реакции
27
тепање,затварање тоа ретко го решава проблемот,туку не треба да дозволиме нашето дете да навлезе во тоа како прво,БОЛјЕ ДА СЕ СПРЕЧИ НЕГО ДА СЕ ЛЕЧИ!Јас сметам виновни најмногу се родителите кои не успеале да увидат порано,и да се грижат за детето да не дојде до тоа!Неправилна родителска грижа и љубов,недостик на внимание или преголема слобода на детето,сето тоа може да го наведе детето да тргне по лоши патишта!!
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Sepak ima nacini, da se sprecat, a i da se lecat...?
Ne treba vo sekoj slucaj agresija...
Ima ako ne, na kraj kraeva institucii za toa, uspevaat dobro, veruvaj.
Inaku, ne e samo parkot sobiraliste na korisnici na sekakvi vidovi na drogi, sve zavisi od drustvoto, imas mnogu lugje sto iskacaat u park, a ne ni pivnale kapka alkohol... a kamoli droga! kako i da e, mnogu gi ima, frapantna brojka, da se cudi covek od kade:uvo:
Te molam obajsni mi koi se tie institucii i na koj nacin se rehabilitiraat zavisnici??????
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Inaku, ne e samo parkot sobiraliste na korisnici na sekakvi vidovi na drogi, sve zavisi od drustvoto, imas mnogu lugje sto iskacaat u park, a ne ni pivnale kapka alkohol... a kamoli droga! kako i da e, mnogu gi ima, frapantna brojka, da se cudi covek od kade:uvo:
Незначи дека корисниците на супстанции кои се нарекуваат дроги, мораат да направат собир за да ги користат истите.
Пример за тоа сум јас, си седам пред компјутер и си користам такви супстанции, и никој појма нема за тоа, си се однесувам како и обично...
Ако не пивнале капка алкохол незначи ни дека нема да користат дроги. И за тоа сум јас пример. Алкохол немам пробано неколку месеци, а дрога користам речиси секој ден...


Te molam obajsni mi koi se tie institucii i na koj nacin se rehabilitiraat zavisnici??????
Никогаш не си слушнала/прочитала за нив?
За почеток, насловот им е сличен на нивната функција.
На кој начин се рехабилитираат?
На повеќе, еден од нив е со употреба на супстанцијата наречена метадон проследена со „перење“ на мозокот...
 
Член од
13 август 2007
Мислења
672
Поени од реакции
19
ако моето дете се дрогира, директива го носам во друга држава, стопирам работно место и деноноќна посветеност, не во рехабилитационен центар туку во хотел а со мене неколку доктори меѓу кои и еден психијатар
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Te molam obajsni mi koi se tie institucii i na koj nacin se rehabilitiraat zavisnici??????
Болница за зависности во Кисела вода, а се третира проблемот со метадонска терапија. Има зависници кои доаѓаат на дневна терапија, а има зависници кои таму престојуваат.
Едно време имаше и [FONT=Verdana, Arial, Helvetica]центар за рехабилитација од дрога „Предизвик за млади“ во близина на Скопје (Кучевачка бара), ама искрено не знам дали сеуште функционира.
Има и SOS линија за помош од дрога на која можеш да се јавиш за било каква информација поврзана со дрогата.
Има советувалишта по разни НВО (Доверба е пионер во ова) каде можеш да се јавиш и да се сретнеш со луѓето кои работат таму ради консулатции.
[/FONT]
 
Член од
12 август 2008
Мислења
501
Поени од реакции
30
Ја пошто гледам дека сите деца на оваа денешнина праат секакви глупости и никој не можи да ги запри,планирам да немам деца и да не се замарам ,а во случај да имам и ако почне да се дрогира ,ќотек ќотек ќотек парталите и низ врата и не му а мислам .Се додека не се смене не го примам назад.:nenene:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom