Вашето дете се дрогира?

Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Оваа тема некако произлезе од „Градски парк под клуч“. Факт е дека паркот стана собиралиште на малолетни џанаци и пијандури, и факт е дена неговото затворање е лечење на последицата, а не на причината.

Прашање до кајганџиите : вие постарите, какви мерки би примениле кога би начекале свое дете во парк или во милициска станица, нацуцано/надувано, недајбоже нашмркано или нашприцано?

И вие помладите, што би влијаело на вас најмногу за да се ослободите од такви лоши навики?

Една мала илустрација за превоспитување : еден пријател на братучеда ми (4-5 години постар од мене) беше укебан од татко му, некаде во почетна фаза на зависност од хорс. Татко му фино лепо го затвори во една дрвена шупа и месец и пол го држеше внатре, го хранеше исклучиво со леб и вода, и секој ден по три-четири пати го прскаше со еден шмрк и му удираше ќотек со кожен ремен. Стварно дивјачки пристап, морам да признаам, ама (оттогаш има 15-тина години) дечкото сеуште нема ни цигара запалено.

Ваши гледања?
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
прво и основно, најверојатно ќе правам убав муабет со моите деца околу тоа...

ќе пробам да им објаснам дека е непотребна глупост дрогата...

ако некој му продај хорс, екстази, кока, спид, било каква хемиска дрога на мое дете дури е малолетно, во зависност од моментално расположение, најверојатно би се погрижил да биди искршен од ќотек „пушерот„ (тој шо го излажал да земи) , можеби и дилерот...

а можи и не само ќотек... колења, раце, ова, она... да не мислам сеа...

ко ќе се полнолетни (зборам множина зато шо планирам да имам повеќе од сегашниов еден пород :wink: ), пак во зависнот од ситуација...

не можиш да му помогниш на некој шо сака да земи дрога ако нема во некој агол од него самиот желба за справување со тоа зло!

значи, поарно не дај боже, ама ако дојди (а сигурно ќе дојди :( ), ќе думам тогаш...

а тие кои продаваат на малолетници... требало да думат пред то...

баѓи лоша работа праат... зато кон такви неам милост...мислам дека знам за кој збораш...

татко му полицаец беше/е?
 
S

Svetovid

Гостин
Re: Дисциплински мерки за „социјално неприлагодена“ младина

spooky напиша:
Оваа тема некако произлезе од „Градски парк под клуч“. Факт е дека паркот стана собиралиште на малолетни џанаци и пијандури, и факт е дена неговото затворање е лечење на последицата, а не на причината.

Прашање до кајганџиите : вие постарите, какви мерки би примениле кога би начекале свое дете во парк или во милициска станица, нацуцано/надувано, недајбоже нашмркано или нашприцано?

И вие помладите, што би влијаело на вас најмногу за да се ослободите од такви лоши навики?

Една мала илустрација за превоспитување : еден пријател на братучеда ми (4-5 години постар од мене) беше укебан од татко му, некаде во почетна фаза на зависност од хорс. Татко му фино лепо го затвори во една дрвена шупа и месец и пол го држеше внатре, го хранеше исклучиво со леб и вода, и секој ден по три-четири пати го прскаше со еден шмрк и му удираше ќотек со кожен ремен. Стварно дивјачки пристап, морам да признаам, ама (оттогаш има 15-тина години) дечкото сеуште нема ни цигара запалено.

Ваши гледања?
Ova mi zvuchi koj nekoja kretenska urbana legenda. Inaku mene dete ako mi se drogira bi se ubil. Posho greshkata bi bila kaj mene, ne kaj deteto. NE DAJ BOZHE!!!
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Световид, апсолутно се сложувам со тебе дека ако дете посегне по дрога, првенствено грешката е кај родителите. Така да, и јас би се убила, НЕ ДАЈ БОЖЕ!
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Serdarot напиша:
мислам дека знам за кој збораш...

татко му полицаец беше/е?
Да, барем мислам.
Световид, дефинитивно не е урбана легенда. Дечкото го запознав лично.

Факт е дека основната грешка е во родителите, ама пред да се убивате - да пробате да направите нешто?

Муабетот за дрогата и слично треба да почне многу пред детето воопшто да дојде во допир со неа. Така да тоа планирам многу рано да го направам.

А ако недајбоже некојпат начекам некој да дила на мое дете или да го убедува да земе - не знам дали ќе се исконтролирам, најверојатно ќе го одлежам.
 
S

Svetovid

Гостин
spooky напиша:
Serdarot напиша:
мислам дека знам за кој збораш...

татко му полицаец беше/е?
Да, барем мислам.
Световид, дефинитивно не е урбана легенда. Дечкото го запознав лично.

Факт е дека основната грешка е во родителите, ама пред да се убивате - да пробате да направите нешто?

Муабетот за дрогата и слично треба да почне многу пред детето воопшто да дојде во допир со неа. Така да тоа планирам многу рано да го направам.

А ако недајбоже некојпат начекам некој да дила на мое дете или да го убедува да земе - не знам дали ќе се исконтролирам, најверојатно ќе го одлежам.
Dobro de sega i ti ne me sfakjaj bukvalno, samo sakav da potenciram kaj kogo treba da se locira vinata vo takvi sluchai. Inaku kolku slichni sluchai ima kade shto ni kjotekot, ni zatvoranjeto doma ne pomognale...
 

Adr1anA

NAUGHTY GIRL
Член од
12 септември 2005
Мислења
198
Поени од реакции
4
родителот треба да го насочи детето кон здрав живот, да го запознае со проблемот - дрога- , и да не чека детето да стне џанки па после да го тепа ...да го тепа - одвратно кој проблем се решил со ќотек ? да ме тепале моите па за инат уште толку ќе се дрогирам. Ако родителот напраил се што е можно а детето не сватило и си тера таков живот има институции..затвори го на рехабилитација кај што има стручни луѓе ..не у шупа као животно
 
Член од
4 септември 2005
Мислења
168
Поени од реакции
1
Bi napravila neshto slicno, bi go pratila kaj nas vo planina (posle eden dobar muabet) i tamu bi go pratila teshko da raboti za leb i mleko.

Do kogo bilo sto dete se drogira, teshko e da se kazhe. Ima deca so strogi roditeli koi se drogiraat, ima deca so liberalni roditeli, koi se drogiraat. Imaa terapii koi ne se tolku "ednostavni" kako gore navednite, no mislam deka samo edno golemo poredmetuvanje od takov zhivot mozhe da te spasi.

No ako na moeto dete takvo neshto se sluci ... defintivno i jas kako roditel sum kriva tuka.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
А јас мислам дека младината не е социјално неприлагодена туку дека социумот македонски (читај “општеството македонско“) е тотално назад за неколку векови со што на младината не и се обезбедуваат доволни услови за канализирање на нивните потреби...

Неадаптирано општество со конзервативни траги и модерна младина не одат заедно.

Што сакате кажете ама во нашава ни државичка никој не ја е*е ниту 2% младината... :?
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Macedalien напиша:
А јас мислам дека младината не е социјално неприлагодена туку дека социумот македонски (читај “општеството македонско“) е тотално назад за неколку векови со што на младината не и се обезбедуваат доволни услови за канализирање на нивните потреби...
Маце, од кога хорсот и пијанчењето се потреба??

Macedalien напиша:
Што сакате кажете ама во нашава ни државичка никој не ја е*е ниту 2% младината... :?
Тоа е точно, и не се работи за заостанатост туку за кратковидост. Кога јас бев дете, постоеја мал милион секции, друштва, клубови и други палци кај што ама баш секој можеше да се пронајде. Со распаѓањето на СФРЈ, секнаа финансиските изворчиња за одрживање на тие институции и децата останаа препуштени на улицата. Тука го лоцирам најголемиот пропуст на нашата држава.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
spooky напиша:
Macedalien напиша:
А јас мислам дека младината не е социјално неприлагодена туку дека социумот македонски (читај “општеството македонско“) е тотално назад за неколку векови со што на младината не и се обезбедуваат доволни услови за канализирање на нивните потреби...
Маце, од кога хорсот и пијанчењето се потреба??
Зборам за потреби од друг тип како и нивно канализирање како работа, школување, финансии. Се додека нема да се задоволат таквите потреби хорсот и пијанчењето ќе бидат присутни. :wink:
 

Dolphin

Pirate of the Caribbean
Член од
3 март 2005
Мислења
1.296
Поени од реакции
57
Неаме асолен базен, неаме минимум хигиенска теретана, неаме кино асолно, неаме спортски центар за млади асолен, неаме НИШТО!!!!!

Ај да си се вратам на темите од љубов и секс, тука само ќе се растажам и исфрустрирам максимално :(
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Би рекол ќотек, ама тоа не е секогаш решение. Зависи до која граница младичот загазил во калта. За најпроблематичните деца, тешко дека ќе има некакво чаре. Добар муабет со родителите можеби, ама ако родителите знаеле добро да разговараат со тоа дете и да го упатат, немало да дојде до тој степен на проблематичност. Значи за нив нема „оправување“. Ниедна дисциплинска мерка не би делувала.

СЕКОГАШ СЕ ВИНОВНИ РОДИТЕЛИТЕ!

Некој би рекол виновно е друштвото, ама добрите родители треба да го научат детето кои се всушност добри другари.

На помалите, основците и раните средношколци, треба да им се даде до знаење дека можат многу подобро да поминат (на пример) спортувајќи со другарите. Јас искрено повеќе сакам да изиграм добра партија фудбал со вас (кајганџиите) отколку да идеме секој ден во темниците во парк и да се пијанчиме.

Младите најчесто пијат од досада, значи треба да им се даде некоја друга занимација/работа што ќе им го оттргне умот од алкохолот. Ама што? Ретко се наоѓаат игралишта во градов, жими едната скејт-патека што ја направија...
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Re: Дисциплински мерки за „социјално неприлагодена“ младина

Што знам Спуќи. Тешко ти е прашањево, уште потежок одоговорот. Проблем ситуацијата која ја поставуваш, баш и не дава многу простор за реагирање и санирање. Тука веќе е тргната колата удолу, најчесто и за жал - неповратно. Ретки се тие што успеале да ги спасат децата, па макар и на радикален (можеби и единствен) начин како другарчето твое. И за тоа треба да си јак родител. Знам дека звучи грдо, ама сигурна сум дека и на таткото не му било лесно да го реализира "лечењето". Тука попуштаат најголем број родители, некои се доведуваат во ситуација да им се придружат во дрогорањето или набавувањето на дрога, отколку да гледаат како им се пати детето. Познавајќи се кој кретен сум, јас најверојатно би припаднала во вторава - плачипичковска група.
Него, глејте да бидете блиски со децата и да го фатите ѓаволот дур е мал. Овие работи не се случуваат преку ноќ. Се зачнуваат и се равиваат пред наши очи. Само да не ги затвараме, со идејата дека - тоа на нам никогаш не може да ни случи.
А за причините, поводите - долга и широка е, и би додала, непоправлива.
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Kolku e romanticno ova, jas bi se ubil. Morav da iskomentiram.
Toa e najgolemiot problem so roditelite ko ke se sluci takvo neshto, se bara kade da se locira vinata a ne da se resi problemot. :(

Inaku, ne e i se samo do roditelite, sto velat "potrebno e selo," deteto ko dete ne e pod vlijanie samo na roditelite, pod vlijanie e na se okolu nego, potrebna e samo sekunda da se ispusti od race i da mu se dozvoli da se vmesa vo drustvo na primer vo koe ne smee da bide. Na sekoj roditel moze da mu se sluci toa. Tesko mi e da gi okrivam za ako neshto se sluci, definitivno gi krivam za ne prevzemanje nishto.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom