Вакцини (општа дискусија)

Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
А претходните тврдења дека во Германија биле задолжителни, а уствари сега од 2020 стануваат. Некој ширел фејк :свиркам:

Шо прајме со милионите имигранти, и нив ли ќе ги вакцинираат, кога, кого, како ли ќе ги казнуваат кога не им знаат ни адреси :cautious:. Или па само своите, другиве ќе ги остават да се исфилтрираат :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
А претходните тврдења дека во Германија биле задолжителни, а уствари сега од 2020 стануваат. Некој ширел фејк :свиркам:

Шо прајме со милионите имигранти, и нив ли ќе ги вакцинираат, кога, кого, како ли ќе ги казнуваат кога не им знаат ни адреси :cautious:. Или па само своите, другиве ќе ги остават да се исфилтрираат :D
Не биди сељак ако сакаш да се пецкаш, тагни ме :)

https://www.stuttgarter-zeitung.de/inhalt.gesetz-ab-maerz-2020-gueltig-kabinett-beschliesst-impfpflicht-gegen-masern.07ed6ad6-72ff-4f94-8bd6-130f068c3fcf.html?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR0EyCOhoY9iGQB0iUU5X0MLPFRe5S54gOPbAR1KsZEomOBGxlT0JdEKwjY#Echobox=1563356698

И сега шу прајме, нели избор имаа горе, нели тука ова фашизам е? :(

Најсмешно е што за ова во регионов се збори добри 7-8 месеци ама пустите мами4ки што дојавуваат од Џрмани за женски муабети на фб од џрмански ни Ich bin не знаат.
Кликни го пак линкот и види дека убаво си пишува март 2020 ако знаеш џрмански. Тука прво се најавува ~година дена па ти даваат 5-6 месеци период откако ќе се донесе законот, да не испадне после не чув, немав време, во Грција на море бев ;)
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
Не биди сељак ако сакаш да се пецкаш, тагни ме :)



Кликни го пак линкот и види дека убаво си пишува март 2020 ако знаеш џрмански. Тука прво се најавува ~година дена па ти даваат 5-6 месеци период откако ќе се донесе законот, да не испадне после не чув, немав време, во Грција на море бев ;)
Искрено не мислев на тебе.
Најискрено.

А за имигрантиве што прајме, нив ќе ги боцкаат, или тие не шират....

П.С. драго ми е што од 2011 не си пиела антибиотици, ама кажи им дека редовно идеш на базен, па од хлорот нема шанси ни б од бактерија да закачиш.
Со гастритчето до кај сме :backa:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Искрено не мислев на тебе.
Најискрено.

А за имигрантиве што прајме, нив ќе ги боцкаат, или тие не шират....

П.С. драго ми е што од 2011 не си пиела антибиотици, ама кажи им дека редовно идеш на базен, па од хлорот нема шанси ни б од бактерија да закачиш.
Со гастритчето до кај сме :backa:
:)

Хлор има во базенот ама нема на столчињата каде што седнуваш а седнувале 250 души пред тебе и после тебе. Исто така, не знам од кога хлорот те штити и од грипосани колеги и стомачни вируси. Како и да е, интересно резонирање :) кога трчаш trails се роваш во скрембл кој што ти влага и во уши и има секакви бактерии што од ларви што од секојдневие по планини.

Гастритот ми е генетски со огромен ризик фактор да стане нешто посериозно ама фино вака што јавно си постираш спрдање на вакви теми, да те чита и остатокот од форумов до каде ти сече. ;)
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
:)

Хлор има во базенот ама нема на столчињата каде што седнуваш а седнувале 250 души пред тебе и после тебе. Исто така, не знам од кога хлорот те штити и од грипосани колеги и стомачни вируси. Како и да е, интересно резонирање :) кога трчаш trails се роваш во скрембл кој што ти влага и во уши и има секакви бактерии што од ларви што од секојдневие по планини.

Гастритот ми е генетски со огромен ризик фактор да стане нешто посериозно ама фино вака што јавно си постираш спрдање на вакви теми, да те чита и остатокот од форумов до каде ти сече. ;)
Ти јавно имаш напишано за гастритот, сама имаш напишано гастритче. Јас само прашав, немав намера да се спрдам, туку да проверам како стоиш со здравјето. За спрдање имате толку нелогични работите напишано, што ни на крај памет не ми паднало на лична основа да правам така.

Се извинувам уште еднаш за гастритот.
Ветувам деновиве ќе ти пратам информации, па ако помогнат, тука јавно ќе ме пофалиш ;)
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
Линкот ќе го оставам тука.
Не сум анти-ваксер и сум доволно неинформиран за да заземам било каква страна овде.

Линкот ми го прати другар кој смета дека вакцинирањето не смее да биде задолжително.

Ако испадни веста дека е точна, одиме во една лимбо ситуација која никој нема да добие.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
Линкот ќе го оставам тука.
Не сум анти-ваксер и сум доволно неинформиран за да заземам било каква страна овде.

Линкот ми го прати другар кој смета дека вакцинирањето не смее да биде задолжително.

Ако испадни веста дека е точна, одиме во една лимбо ситуација која никој нема да добие.
Како тоа никој нема да ја добие.... ако не пратиш, војната е добиена за про-ваксерите. Системот штом ти носи закон, нема тука трте мрте. Работата е пред закон да се донесе, а сега може само да си плаќаш казнички и да смислиш како ќе образуваш детето ако не ти е запишано во школо.
Инаку само во школо може да пренесе болест, надвор на игралиште или каде и да се среќаваат (родендени, игротеки, спортски сали/базени) немало проблем. А можеби ќе ги натераат и ѕвезда да носат :toe:

и сум доволно неинформиран за да заземам било каква страна овде
интересно кажано, "доволно неинформиран" :D
ако било печатна грешка извини, јас сигурно не се замарам со печатни и граматички правила.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
Како тоа никој нема да ја добие.... ако не пратиш, војната е добиена за про-ваксерите. Системот штом ти носи закон, нема тука трте мрте. Работата е пред закон да се донесе, а сега може само да си плаќаш казнички и да смислиш како ќе образуваш детето ако не ти е запишано во школо.
Инаку само во школо може да пренесе болест, надвор на игралиште или каде и да се среќаваат (родендени, игротеки, спортски сали/базени) немало проблем. А можеби ќе ги натераат и ѕвезда да носат :toe:


интересно кажано, "доволно неинформиран" :D
ако било печатна грешка извини, јас сигурно не се замарам со печатни и граматички правила.
да речиме дека јас знам дека ништо не знам во врска со вакцините.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
Зошто искористи латиница за БСЖ многу ме интересира? Сакаш нешто да имплицираш дека се разбираш а не знаеш дека тоа с-то во средина не е с?
Де бе па ти, нели гледаш дека е многу зафатен човекот. Нема време да ги довршува сите работи, знае да ветува (како прав комуњар, ќе). Ама ако така прави и по дома, не ги дозавршува работите, црно му се пише :pos:

Бесеже не спасила :tapp::tapp::tapp:
При никакви официјални информации од толку моќни институции врска круната19,си лапате што ќе ви сервираат.


И во Индиа нема полио, ама има 2 пати повеќе парализирани деца. Тоа не е битно, тоа сигурно е друга болест или пак некоја мутација :place:

Слободно бутајте во телото што сакате, од фетуси на абортирани, до хемиии, само не форсирајте сите тоа да го прават, оставете нешто и природната селекција да си заврши работата.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Pred nekoe vreme ja gledav onaa emisijata "Tunel" so Zivkica Gjurcinoska na MTV1 kaj sho go imashe viknato roditelot na edno mashko dete koe posle MRP vakcinata pochnuva da "zabeguva" ili kako shto rekoa tie, mu se pojavi na deteto autizam manofestiran so bladanja na deteto, derenje, i takvi nekoi standardni autistichki odnesuvanja. Roditelov imashe so nego dokumenti od ispituvanja shto gi napravil na deteto na povekje mesta, genetski ispituvanja kade se utvrdilo deka deteto nemalo nikakvi genetski predispozicii za pojava na bilo kakvo takvo poremetuvanje. Ispituvanjata mu bea napraveni i vo MANU kaj nas i za kraj vo Ljubljana na nekoj najpoznat institut za gemetski ispituvanja (za ova poslednovo ne me fakajte za zbor, ednash samo ja gledav emisijata i ne zapamtiv 100%). Kaj Janko Jadi Burek ednash se javi eden roditel, gneven, tazen, rasplakan koj pochna da kazuva za toa kako deteto mu zavrshilo na insulin posle "DiTePer" vakcinata, a 2 godini deteto bilo zdravo. Eve, za ova i go najdov linkot
Ima ushte ogromen broj na primeri......

Lichno moe mislenje, kako laik vo oblasta na medicinata i vakcinitez so informacii i argumenti slushani od "dvete strani", e deka vakcinite kako sekoj eden lek koj postoi znaat da imaat kontra efekti, so toa shto tie kontra efekti ako se pojavat se strashni i ke si gi nosi deteto za cel zivot i toa e nevidena bolka i stres za roditelite i nema nikoj koj ke moze da gi uteshi i iskreno kako roditel na dete koe doprva treba da gi prima ovie "kontroverznive" vakcini, gi polnam gakjite sekogash koga ke pomislam shto moze da i se sluchi na kerka mi i nedaj Boze da i se sluchi neshto mislam deka ke chitate za mene na vesti na crna hronika.

So ova shto go kazav, sepak, krajnoto moe mislenje e deka zrtvi vo sekoja vojna ima, pa ke ima i vo vojnava protiv strashnite bolesti koi postojat na ovaa planeta, deka vakcinite go zashtituvaat svetov od strashni epidemii koi gi imalo vo minatoto od najrazni bolesti za koi, neli, sega se primaat vakcini i se istrebeni tie bolesti, deka del od decata koi ke primat odredena vakcina ke bidat oshteteni dozivotno, kako deteto na gospodinot vo videovo, poradi koristenjeto na toksichni materijali vo vakcinite, no deka seto toa e cena koja treba nekoi roditeli da ja platat, i ke ja platat, za kolektivnoto dobro na celava planeta. Ostnauva da go molam Gospod eden od tie roditeli da ne bidam jas.....
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.595
Поени од реакции
34.790
Tan2020-3-16_18345326_1-768x512.jpg bcg-vakcina.jpg
...многу научници, започнале со тестови за да видат дали BCG може да заштити од вирулентниот коронавирус КОВИД19, стар нов метод на вакцинирање со BCG за спречување на инфекцијата?
... бесеже вакцина може да е делотворна до 60 години, дали тоа значи дека постарата популација кои ја примиле вакцината како деца веќе ја немаат таа антитела во себе и тие се поизложени на инфицирање со коронавирус КОВИД19 т.е ја немаат таа имунолошка заштита/одговор ?

...е сега ако кажеме што врска има ковидвирусот со инфекција од бактеријата Mycobacterium tuberculosis, ама не можеме ниту да објасниме на кој начин BCG вакцината делува позитивно на пациенти со канцер во мочниот меур, стомак, плуќа, па на истите им се дава да не би се повратил ракот (докажано со вбризгување директно во мочниот меур со што се спречува рецидив на туморот) сеуште необјасливо, но ефикасно!

...во Холандија во тек бил планот на доброволно вакцинирање на 1000 здравствени работници, со што ќе се следело процентот на заразени на овие кои примиле во однос на тие што не примиле BCG вакцина.
... дали е тоа и одговорот(некоја логика) дека бебињата кои при раѓање ја добиваат веднаш ова вакцина како задолжителна, всушност денес ги штити од инфицирање со коронавирус КОВИД19 (фактот дека има малку бебиња, деца инфицирани споредбено со постара популација), а тие деца што сепак биле заразени со коронавирус некако го прескочиле бесеже вакцинирање поради оправдани или неоправдани причини? ете има кај нас случај на бебе инфицирано со коронавирус, што не го проверуваат дали ја има примено бесеже вакцина?

... да се нема малку научен истражувачки дух овие нашиве епидемиолози, само цитирање на препораки, алгоритам и кажување бројки колку се разболиле и починале? :facepalm:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.174
Поени од реакции
17.972
Facebook ве еба сите бе, чипирани сте без вакцина да ви бапнат.

Значи сите кои не си ги вакцинираа децата, сега ги изложуваат на 50% поголема опасност од респираторни проблеми со многу опасни последици.

Но научниците одамна знаат дека „скоро по случајна среќа“, вакцината БСЖ не штити само од туберкулоза, туку помага и во борбата против другите вируси, особено респираторните инфекции, вели Канон. Вакцината, „на некој неочекуван и волшебен начин, е како широк засилувач на имунитетот“, вели таа.

На пример, една студија спроведена во Гвинеја-Бисао во Западна Африка открила дека децата што биле вакцинирани со БСЖ имаат за околу 50% помала целокупна смртност, главно затоа што вакцината ги намалила респираторните инфекции и сепса, или труење на крвта, според студијата во медРхив. Други студии, претежно спроведени на животни, пронашле слична широка заштита од вакцината за БСЖ.

 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Обично ги прескокнува ваквите видеа ама ова не е било кој. Сепак е некој и нешто во повеќе области. Интересни информации

 

Kajgana Shop

На врв Bottom