Вадење нов пасош/лична карта

Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
Ниту влада е крива ниту Мвр.....толку тврдоглав народ немам видено ,сите можеа на време да си сменат потребните документи ама заради тоа шо се СТЕГНАТИ/ЦИЦИИ чекаа до последен момент....ниту една држава во светот немат капацитет во еден месец да издајт толку лк,возачки и пасоши....
Во ниту една држава во светот не се вадат документи преку ред, со Петко, Трајко пријатели. Зошто да не им функционира страната за закажување термин ?
Ова можеше многу побргу да се заврши ама да бевме функционална држава. Не можи бе во Битола една да слика и за пасоши и за лични карти и за возачки дозволи, сега мислам дека двајца сликаат, ама мислам.
Зошто не ги известуваат преку пораки дека им се готови документите ? Ќе се избегнат непотребни гужви, ми кажаа дека луѓето од 4 сатот сабајле чекале за ред да фатат
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Зошто и на старите регистарски таблици треба лепенка со НМК, не ми е јасно ... некој објасна? И ако мора, дај нека направат некаква стандардизација, а не некој лепи на почеток, некој на средина, некој над дел од првата буква ...
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.767
Во ниту една држава во светот не се вадат документи преку ред, со Петко, Трајко пријатели. Зошто да не им функционира страната за закажување термин ?
Ова можеше многу побргу да се заврши ама да бевме функционална држава. Не можи бе во Битола една да слика и за пасоши и за лични карти и за возачки дозволи, сега мислам дека двајца сликаат, ама мислам.
Зошто не ги известуваат преку пораки дека им се готови документите ? Ќе се избегнат непотребни гужви, ми кажаа дека луѓето од 4 сатот сабајле чекале за ред да фатат
Јас ко вадев празно беше ,ми викаа Аре Северџан стана...нека чекаат сега ко имет ум од пајка...требаше да донесат одлука од 2024 лк ,возачки и пасоши по 100 евра.......хаха нека речат сега од технички причини не издаваме до септември и Охрид полн со туристи.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Ајде, тие што се швркнати и направија хаос, ама јас ќе гo ставам на трупче ако сите овие што чекаат имаат сериозни потреби да одат надвор од Македонија.

Гарантирам дека најголемиот дел од нив прават тоа за куропецање и да може да тераат викенди до Солун, нула грижа и земање во обзир дека нивни сограѓани имаат вистинска потреба и им е итно.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.923
Поени од реакции
10.553
Ајде, тие што се швркнати и направија хаос, ама јас ќе гo ставам на трупче ако сите овие што чекаат имаат сериозни потреби да одат надвор од Македонија.

Гарантирам дека најголемиот дел од нив прават тоа за куропецање и да може да тераат викенди до Солун, нула грижа и земање во обзир дека нивни сограѓани имаат вистинска потреба и им е итно.
Насочи го револтот кон сдс а не кон народот, не гледам зашто некој би се грижел за друг а би си ускратил летовање да бидеме реални
Сите беа свесни дека ке мора да се сменат докуметни ама многу од нив се удираа во груди мене северна нема да ми стои, избори ке има нема да има потреба итн итн и сеа кога дојде јајцето на гз одма лелекање
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Насочи го револтот кон сдс а не кон народот, не гледам зашто некој би се грижел за друг а би си ускратил летовање да бидеме реални
Сите беа свесни дека ке мора да се сменат докуметни ама многу од нив се удираа во груди мене северна нема да ми стои, избори ке има нема да има потреба итн итн и сеа кога дојде јајцето на гз одма лелекање
За нив знаеме дека се криви, ама идиме по моето, таму главниот дефект е во народот, има причина што во 30 и кусуро години не се најде поштена влада и политичари.

Да имаше повеќемина што се удираат по гради и прават галама, немаше ни да ве понижуваат со промена.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.072
Поени од реакции
11.057
Ајде, тие што се швркнати и направија хаос, ама јас ќе гo ставам на трупче ако сите овие што чекаат имаат сериозни потреби да одат надвор од Македонија.

Гарантирам дека најголемиот дел од нив прават тоа за куропецање и да може да тераат викенди до Солун, нула грижа и земање во обзир дека нивни сограѓани имаат вистинска потреба и им е итно.
А од кај знае некој од овие што чека, дека нема да му затреба пасош по 2-3 месеци од сеа да речеме? Епа затоа чекаат.
Си сакаат да си ја средат работата колку можат побрзо, просто ко грав.
Автоматски споено мислење:

Ниту влада е крива ниту Мвр.....толку тврдоглав народ немам видено ,сите можеа на време да си сменат потребните документи ама заради тоа шо се СТЕГНАТИ/ЦИЦИИ чекаа до последен момент....ниту една држава во светот немат капацитет во еден месец да издајт толку лк,возачки и пасоши....
Tака е брат, народов е крив.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
А од кај знае некој од овие што чека, дека нема да му затреба пасош по 2-3 месеци од сеа да речеме?
Значи не е итно, за 2-3 месеци од сега можеби нема да има гужва. Итно се подразбира дека ти треба сега, т.е за неколку денови, и додека имаш луѓе кои имаат реална потреба за итен пасош, едно чудо дебили прават непотребна гужва „за да им се најде“.

Си сакаат да си ја средат работата колку можат побрзо, просто ко грав.
Е ова е тоа што го зборувам, баш заради ова сме дотука, оти секој пробува да си ја среди работата и му чуе таквото за останатите.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.923
Поени од реакции
10.553
За нив знаеме дека се криви, ама идиме по моето, таму главниот дефект е во народот, има причина што во 30 и кусуро години не се најде поштена влада и политичари.

Да имаше повеќемина што се удираат по гради и прават галама, немаше ни да ве понижуваат со промена.
Друже зашто ти се изоставаш од нас кога замина по короната и крив си исто колку мене?
Тој што иде на кафе у Солун верувај има пари да отиде и на одмор и на шопинг и на секој ебан споен викенд и сеа ти очекуваш некој да мисли за некој што утре ке му соли памет од странство како требало да се направи?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Друже зашто ти се изоставаш од нас кога замина по короната и крив си исто колку мене?
Тој што иде на кафе у Солун верувај има пари да отиде и на одмор и на шопинг и на секој ебан споен викенд и сеа ти очекуваш некој да мисли за некој што утре ке му соли памет од странство како требало да се направи?
За што крив, не сум гласал за промена, а уште помалку би трчал да фаќам врски за пасош.

Не бе солење памет, само посматрање, одамна дигнав раце дека може да биде нешто од тој народ. Циганска работа, кој превари тој товари...
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.923
Поени од реакции
10.553
За што крив, не сум гласал за промена, а уште помалку би трчал да фаќам врски за пасош.

Не бе солење памет, само посматрање, одамна дигнав раце дека може да биде нешто од тој народ. Циганска работа, кој превари тој товари...
Па не сум ни јас ама и многу други исто не гласале ама ти генерализираш
Јас би рекол службите се криви кои ги има во голем број и одрсботуваат за сите соседни земји
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Па не сум ни јас ама и многу други исто не гласале ама ти генерализираш
Јас би рекол службите се криви кои ги има во голем број и одрсботуваат за сите соседни земји
Не генерализирам, специфицирав, и тоа е факт, едно е да имаш обврски (бизнис обврски, живееш надвор, закажано патување), а друго е оти ти прднало на таквото да одиш до Врање на скара, во Солун на кафе, или уште побетер да се најде, нула свесност за околината.

Гарантирам дека огромен процент од овие што трчаат по брза постапка, нема да мрднат од државата до Јули/Август, а тоа се уште 5 месеци, време за кое може да се намали гужвата, па да извадат за неколку денови по нормална постапка.

Така беше и со вакцините, за да летаме мораше да примиме вакцина, се дупнав во чекање во Борис, редот беше преку 150м, пола од нив дечурлана која ја прележуваше короната како обична настинка и немаше потреба да брза за никаде.
 
Член од
7 април 2019
Мислења
23
Поени од реакции
43
Ниту влада е крива ниту Мвр.....толку тврдоглав народ немам видено ,сите можеа на време да си сменат потребните документи ама заради тоа шо се СТЕГНАТИ/ЦИЦИИ чекаа до последен момент....ниту една држава во светот немат капацитет во еден месец да издајт толку лк,возачки и пасоши....
Не знам зошто се прајш будала со сила... во ред е да оди побавно нема капацитет сето тоа океј ама ДА НЕ НАБАВИШ ОБРАСЦИ И ЦЕЛ МЕСЕЦ работата да тапка во место? свесен си ти дека 2-3 недели на назад ВООПШТО НЕ СЕ ПЕЧАТАТ пасоши? тоа е класично дупење на сопствениот народ на здрав мозок... кој е крив за тоа ако не влада мвр министери?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.737
Јас ко вадев празно беше ,ми викаа Аре Северџан стана...нека чекаат сега ко имет ум од пајка...требаше да донесат одлука од 2024 лк ,возачки и пасоши по 100 евра.......хаха нека речат сега од технички причини не издаваме до септември и Охрид полн со туристи.
НЕ е така, ПРВО ПРАВНО имаше УТКА во целата работа..Уште ти пишува на формулари дека нов пасош се вади ако е истечен или изгубен... Требаше ВЕДНАШ по Препански, во краток рок да се Прекине издавање на стари пасоши, ама важноста на важечките да биде подолга од 13.02.2024.. Вчера имаше на ТВ дебата, гомнарката од сдс го обвинува Чулев кога бил технички министер зошто нарачал некоја мала количина стари пасоши, а НЕМАЛО НОВИ,па и Законот дури 2020 излегол..
ги заболе за Охрид, на ДУИ им е важно Албанија пак да има БУМ... мислам дека и со Ковидот искористија...имаше за тие работи минатите години
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.923
Поени од реакции
10.553
Не генерализирам, специфицирав, и тоа е факт, едно е да имаш обврски (бизнис обврски, живееш надвор, закажано патување), а друго е оти ти прднало на таквото да одиш до Врање на скара, во Солун на кафе, или уште побетер да се најде, нула свесност за околината.

Гарантирам дека огромен процент од овие што трчаат по брза постапка, нема да мрднат од државата до Јули/Август, а тоа се уште 5 месеци, време за кое може да се намали гужвата, па да извадат за неколку денови по нормална постапка.

Така беше и со вакцините, за да летаме мораше да примиме вакцина, се дупнав во чекање во Борис, редот беше преку 150м, пола од нив дечурлана која ја прележуваше короната како обична настинка и немаше потреба да брза за никаде.
Тоа ти е како да ти кажат продај го џипот имај малку свесност за околината
Ти пишав и погоре сите знаеја дека нема да важат пасошите ама се куропецаа, оние што идат надвор од земјава требаше многу повеќе да бидат свесни што ги чека а не дојди тука од печалба и не можеш да ги станеш од кафичи и од кафани па сега јас сум бил крив што единствен во семејството бев со стар пасош и да си релев чекај бе Петко од Германија нема сменето ке идеме ние до Ох
 

Kajgana Shop

На врв Bottom