Вадење нов пасош/лична карта

Член од
16 април 2014
Мислења
7.072
Поени од реакции
11.057
Значи не е итно, за 2-3 месеци од сега можеби нема да има гужва. Итно се подразбира дека ти треба сега, т.е за неколку денови, и додека имаш луѓе кои имаат реална потреба за итен пасош, едно чудо дебили прават непотребна гужва „за да им се најде“.


Е ова е тоа што го зборувам, баш заради ова сме дотука, оти секој пробува да си ја среди работата и му чуе таквото за останатите.
Нема потреба од префрлање на вината на народот, кога најмалце тие се криви. Посебно како што тргнала работава, ако се сликаат по 3 месеци од сега (кога ќе намали гужвата како што викаш) ќе им стаса пасошот 2025та.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Нема потреба од префрлање на вината на народот, кога најмалце тие се криви. Посебно како што тргнала работава, ако се сликаат по 3 месеци од сега (кога ќе намали гужвата како што викаш) ќе им стаса пасошот 2025та.
2028ma
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.739
Поени од реакции
7.552
Ниту влада е крива ниту Мвр.....толку тврдоглав народ немам видено ,сите можеа на време да си сменат потребните документи ама заради тоа шо се СТЕГНАТИ/ЦИЦИИ чекаа до последен момент....ниту една држава во светот немат капацитет во еден месец да издајт толку лк,возачки и пасоши....

Да бе ти па, народ за тоа живее. Да плати пари на државата, да се трчка низ бирократијата и да чека на ред пред шалтер. Немаме попаметна работа. :D


Тек замисли да имаше некој памет во влада и речеше дека промената ќе се врши согласно редовниот период за промена на документите. Кој виц тоа ќе беше.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
Насочи го револтот кон сдс а не кон народот, не гледам зашто некој би се грижел за друг а би си ускратил летовање да бидеме реални
Сите беа свесни дека ке мора да се сменат докуметни ама многу од нив се удираа во груди мене северна нема да ми стои, избори ке има нема да има потреба итн итн и сеа кога дојде јајцето на гз одма лелекање
не е баш точно, кога ПРВ ПАТ ДОЗВОЛУВАА замена на Важечки пасош ????.. се сеќавам ПРВ пат кога прОливер кажа за 13.02.2024, почеток на Септември, ВЕДНАШ се заглави и телефонска линија и веб страна.. синот некако успеа во септември и му закажаа Март 2024, а јас во Октомври успеав и добив 27мај.. Се јавувам во Стопанска Комора надлежен за Туризам, да прашам како ќе биде за одмор во 2024, ТЕЛЕТАБИСИ, никој не размислува дека бргу ќе дојде... А синоќа говнарката од СДС се утепа од Релативизирање и бранење на прОливер, па Наќе Чулев нарачаал 2020 стари пасши, ммуе и нејзино, па немало закон СЕ УШТЕ, ако имало НЕМА ДА МОЖЕЛ да нарача...
Оваа работа МОРА да има Кривична и Истрага,можно да има и корупција, некој се нафатирал за да се наштампаат стари пасоши или слично, па во ист период 2021 некој добивале стари, некој нов тип пасоши ...

НЕКА ОБЈАВАТ, КОЈ во Август 2023 ја намалил количината на нови пасоши од 400.000 на 20.000 ???
 
Последно уредено:

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
311
Поени од реакции
922
За брза постапка вадење на лична карта и пасош треба термин сега или не?
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
За брза постапка вадење на лична карта и пасош треба термин сега или не?
Секако дека треба. Кога ќе одиш да се сликаш на формуларот ќе заокружиш итна постапка.
 

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
311
Поени од реакции
922
Секако дека треба. Кога ќе одиш да се сликаш на формуларот ќе заокружиш итна постапка.
Лошо го формулирав прашањево, дали треба електронски да закажам термин или да им ѕвонам?
Сори.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Лошо го формулирав прашањево, дали треба електронски да закажам термин или да им ѕвонам?
Сори.

E па како ќе успееш, така :LOL:
Јас закажав по телефон, лани во септември, и не се сеќавам дали постоеше опцијата електронски тогаш
 

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
311
Поени од реакции
922
E па како ќе успееш, така :LOL:
Јас закажав по телефон, лани во септември, и не се сеќавам дали постоеше опцијата електронски тогаш
Јас пополнив овој формулар и ми излезе дека ќе ме контактирале, знаеме кои се шансите дека некој од МВР ќе ме контактира нели. :LOL:
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Јас пополнив овој формулар и ми излезе дека ќе ме контактирале, знаеме кои се шансите дека некој од МВР ќе ме контактира нели. :LOL:
Ааа, ѕвонат бе. Колеги ми кажуваа им вртеле. Пази го телефонот :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
Сликањето е лесна работа, сега има ДРУГ ПРОБЛЕМ
..ај кога се сликав кажаа за месец дена, па читав на Телма мислам написот за соба 46 во МВР каде се доплаќа за Итна постапка 4000мкд, а дека Редовна треба 45дена +
еве, се сликав на 14.02., ама СЕГА НЕ РАБОТИ ВЕБ сајтот за ГОТОВИ документи, значи за Редовна постапка ќе треба може 2месеци +

ај тоа пасоши, ама луѓе имаат проблем и за Лични карти, еве за венчаница недела дена како платиле електронски абер нема, а треба за промена на адреса... Хаосот е уште поголем во Матичните служби кој се со рамковен кадар попунети
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
Жалете се кај оние кои ве лажеа дека ќе важат документите после Февруари
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
09UOTE="cholismo, post: 10039897, member: 99182"]
Жалете се кај оние кои ве лажеа дека ќе важат документите после Февруари
[/QUOTE]
не се глупирај, 2020 извадив пасош,а штом твојот ПРОливер кажа дека нема да важат (09,2023 )почнав да вртам..
а има луѓе и 2021 им издале пасоши со стари формулари...
Мицковски е виновен, не требаше да прифатат технички министер за МВР, попушти под притисок од ембаси
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
09UOTE="cholismo, post: 10039897, member: 99182"]
Жалете се кај оние кои ве лажеа дека ќе важат документите после Февруари
не се глупирај, 2020 извадив пасош,а штом твојот ПРОливер кажа дека нема да важат (09,2023 )почнав да вртам..
а има луѓе и 2021 им издале пасоши со стари формулари...
Мицковски е виновен, не требаше да прифатат технички министер за МВР, попушти под притисок од ембаси
[/QUOTE]
Еден куп познавам кои не сакаа да вадат пасош оти мислеа дека ќе важат старите.

Имавме рок за да ги смениме си чекавме да ни дојди јајцето на газот.

Настрана шо владата ни го напика со се јајца да вадиме нови пасоши при стари важечки, ама тоа е друга тема на муабет.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
не се глупирај, 2020 извадив пасош,а штом твојот ПРОливер кажа дека нема да важат (09,2023 )почнав да вртам..
а има луѓе и 2021 им издале пасоши со стари формулари...
Мицковски е виновен, не требаше да прифатат технички министер за МВР, попушти под притисок од ембаси
Еден куп познавам кои не сакаа да вадат пасош оти мислеа дека ќе важат старите.

Имавме рок за да ги смениме си чекавме да ни дојди јајцето на газот.

Настрана шо владата ни го напика со се јајца да вадиме нови пасоши при стари важечки, ама тоа е друга тема на муабет.
[/QUOTE]
И не даваа да вадиш НОВ пасош ако ти е важечки, едино да го фрлиш или запалиш, па имаше и Тема на Кајгана, а може тоа откако Закон излезе, односно кажаа на ТВ дека нема да важат неСеверните, ама тоа беше од септември 2023... па и СЕГА, на формуларот нема рубрика, а плус ни ги враќаа старите пасоши кој важат, иако НЕ ВАЖАТ надвор, можеби тука за гласање и Пари вадење од Банка...
Всушност и лани пролетта, вадев ЛК и возачка ( ми украдоа новчаник во автобус) ИМАШЕ ГУЖВИ и чекање... месец и пол дена чекав ЛК и Возачка...

Патем, внатре во Пасошот од 2020 има црвен печат дека е Северна, можеа иза Кориците да смислат жиг Северна, ама тоа требало да мислат уште кога се потпишувал Преспански... 5 години е краток рок...
Грците се прават Мангупи, после ако многу наши туристи поради пасошите наместо грчка отидат Албанија и МНЕ
ќе бараат од ЕУ обештетување...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom