ВО ШТО верувате?

Член од
28 февруари 2009
Мислења
95
Поени од реакции
0
Во мене верувам,во тоа што глеам, слушам, осекјам
. Сам си ја кроиш судбината. Пример кога викаат дека блаблалба тоа ти било пишано..тапа е х) за мене
 
T

TheJester

Гостин
Like the philosopher Jagger once said, "You can`t always get what you want"
I believe in my alter ego!!
 

outTake

Psychonautic
Член од
2 септември 2009
Мислења
140
Поени од реакции
118
Здраво дечки! Барав погодна тема но оваа беше најблиску, ако админот најде попогодна тема, нека го смести постов таму.




Пред некој ден истражувајќи околу mind control things, на интернетов случајно се сретнав со еден импресионирачки лик - Stewart Swerdlow. Тој е автор, лингвист (со способност за зборување на 10 јазици), лектор и најинтересното – менталист. Менталистот како спротивност на спиритуалист, видовид или душевен; е оној кој верува дека освен што може да чита ментални информации, може и да ги изменува. Јас би го нарекол тоа научно фантастична состојба бидејќи гледањето илузиони суштества и силно верување дека се вистински, помагајќи му психички да патува низ времето и да чита умови; е премногу сомнително за нарекување лудост оти едноставно е можно да е воможно, who really knows..

Stewart Swerdlow е меѓу 1% од преживеаните во Монтак експериментот во Филаделфија кој во осумдесетите бил изграден од американската влада како таен проект во кој научници експериментирале со мешање гени од различни животни, луѓе и инсекти.. Во еден радио разговор што го слушав рече дека измешале оса и човек, делфин и човек.. и многу слични комбинации. Целта на Монтак проектот била да го вклучат психолошкиот начин на војување на тој начин што ќе откријат специјални психолошки моќи кај суштество кое ќе го контролираат самите во своја корист. Но проектот завршил неуспешно и Stewart бил ставен во затвор за да не зборува за своето минато. Веројатно брзо е пуштен и денес слободно зборува за фасцинантноста од неговото искуство во Монтак проектот. Вели дека за време на проектот го посетувале екстра терестријални суштества кои го тренирале да патува во хиперспејс и низ времето, а и му раскажале многу фасцинантна научно фантастична приказна во која тој верува како неоткриена вистина. Нашето досегашно незнаење на приказната го оправдува со причината дека е како последица од вековното планско програмирање на нашиот ум. Тој денес држи часови за mind control (своја теорија) со што ќе ги репрограмира луѓето. Истовремено држи часови и за патување во .

Приказната ја раскажува во радио снимка, ќе спомнам неколку важни детали: Планетата Земја порано била втора планета на сонцето и ненаселена заради својата прекумерна ликвидност, подоцна била населена од луѓето кои потекнуваат од Болериан сончев систем кој е многу милиони светлосни години подалеку од овде, но предходно земјава била населена од врста хуманоидни рептилски суштества со кои луѓево од Болериан сончев систем биле во војна и ја присвоиле планетава. Но околу 30 милиони рептилски хуманоиди се сокриле под земја и до денес сѐ уште постојат. Можеби звучи навистина премногу научно фантастично, но тој објаснува детали и факти кои би можело да ја потврдуваат приказната. Освен за ваквата непозната историја на човештвото, и за деталното објаснување за патување низ времето со прилагодување на посакуваната фреквенција на моментот во кој сакаме да присуствуваме; тој зборува и за постоење на сите можности на реалноста, на пример постои реалност во која нацистите победиле во втората светска војна, постои реалност во кој атлантците (луѓе кои ја населиле земјата борејќи се со драгонците) изгубиле во војната и драгонците ја заземале земјата.. Импресионирачки е тоа што сите можни ситуации кои можеме да си ги замислиме како можности, всушност постојат во поединчна реалност за сите. Нешто доста слично како филмот mr.nobody.
Инаку додека ја истражував фасцинантноста на Stewart Swerdlow, не можев да не си претпоставам - што ако е човеков e во специфична еволуција креирана од ЛСД ефект, бидејќи е несомнено дека научниците во Монтак врз него експериментирале и со ЛСД кое баш тогаш (во 80-тите) беше доста широко употребувано во тајни експериментални цели. Меѓу другото негде во обаснувањето за поимот ’бог’, Swerdlow спомна дека по смртта нашиот ум кој го користел мозокот како алатка за егзистенција; продолжува со свесно живеење во онаков свет каков што верува дека постои по смртта. Тоа всушност е докажано и со кома состојбата во која умот тогаш егзистира во некој свој свет кој е предходно креиран од личноста. Па така, секое силно верување на својата креација за реалност (дали е тоа според приказната на Swerdlow или било која друга), е постоење на истата реалност во која постоиш и ти, јас, или ние.

>>

Радио снимка со Stewart Swerdlow >> http://bit.ly/dS3Ib4
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Во мојата способност да направам пари.
 
Член од
26 октомври 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
1.166
Си верувам на самата себе ;) треба ли и на нкој друг да верувам :D
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Само на сопствените очи и уши? На сопствените и на туѓите очи и уши? На секого? Никому?

Бог? Енергии? Сили?

Постои ли нешто што нашите телесни сетила не можат да регистрираат, а според Вас има влијание во нашите личности и во светот во кој живееме? Постои ли нешто кое може да го регистрира нашето шесто сетило?

Дали има духовен свет? Невидливи битија, личности кои влијаат позитивно или негативно на се’, кои принудуваат на нешто, кои советуваат нешто?
Верувам на сопствениот разум и не му верувам на никого
Бог ? - за мене е само една добра утеха за да го оправдаме нашето постоење и да се осеќаме дека сме нешто повеќе од уште еден вид на еволуција на оваа мала планета.
Реалноста е дека јас и ти се разликуваме од едно куче во тоа што ние како доминантен вид на планетава почнавме да сме свесни за нашето постоење и со тек на време благодарение на нашето социјално однесување се оформи ова општество, и нормално дека две глави се подобри од една па и неколку милјарди се добредојдени, па така почна индустриската револуција и бумот во човековото постоење и тако далје да не одам оф топик

А кога би постоел тој духовен свет како би изгледал ? .... можете ли да замислите некое место каде што милјарди,милјарди души уживаат во рајот или патат во пеколот ? Јас искрено не можам
 
Член од
26 октомври 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
1.166
Верувам на сопствениот разум и не му верувам на никого
Бог ? - за мене е само една добра утеха за да го оправдаме нашето постоење и да се осеќаме дека сме нешто повеќе од уште еден вид на еволуција на оваа мала планета.
Реалноста е дека јас и ти се разликуваме од едно куче во тоа што ние како доминантен вид на планетава почнавме да сме свесни за нашето постоење и со тек на време благодарение на нашето социјално однесување се оформи ова општество, и нормално дека две глави се подобри од една па и неколку милјарди се добредојдени, па така почна индустриската револуција и бумот во човековото постоење и тако далје да не одам оф топик

А кога би постоел тој духовен свет како би изгледал ? .... можете ли да замислите некое место каде што милјарди,милјарди души уживаат во рајот или патат во пеколот ? Јас искрено не можам
Колку убаво кажано браво за ова ;)
 
K

Khabs Staadnau

Гостин
Хм, доколку почнам да набројувам во што се не верувам, дали ќе остане листа на работи во кои верувам или работи во кои не сум сигурен?
 
Член од
26 октомври 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
1.166
Хм, доколку почнам да набројувам во што се не верувам, дали ќе остане листа на работи во кои верувам или работи во кои не сум сигурен?
хахахахха твое право си е ;) како тебе ти одговара највеќе така мисли :)
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
100
Поени од реакции
42
веруем дека ке има уште многу срања, веруем дека ке има бољи живот ма да не ми се веруе баш, веруем дека ке се деси нешто добро многу јако
 

Kajgana Shop

На врв Bottom