ВМРО

B

Borg_Drone

Гостин
Сигурно не е бугарски...

А да прочиташ ти што пишува во Член 4 на тој устав..на рачно напишаниот устав......

Од Ѓорче Петров , и Гоце Делчев
Кој може да биде член.....
:wink:

А уставот за БМОРО кој го куцаше??
Секретарката на Тодор Живков хехе
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
511
Поени од реакции
228
Темава е за ВМРО. Ако не ти изнаса оди на друга тема :toe:
А напишаното е од раката на Гоце Делчев :smir:
A ti rakopisot li mu go poznavas?
Paradigm znam deka bilo Bmoro pred Vmro, no ovoj dokaz vas e nerelevanten poradi toa sto nema nikakva potkrepa i nisto da dokaze deka od Mro preminalo vo Bmoro.
 
B

Borg_Drone

Гостин
A ti rakopisot li mu go poznavas?
Paradigm znam deka bilo Bmoro pred Vmro, no ovoj dokaz vas e nerelevanten poradi toa sto nema nikakva potkrepa i nisto da dokaze deka od Mro preminalo vo Bmoro.
Абе го куцала секретарката на Тодор Живков тој устав на БМОРО.....

Него нејќе да ми одговори, и да ми каже што пишува во уставот на ТМОРО кај Член 4...(оној што е рачно напишан од Гоце Делчев и Ѓорче Петров)
Кој може да биде член на организацијата
Тоа ме интересира...:wink:
 

paradigm

The one&only
Член од
11 јуни 2007
Мислења
379
Поени од реакции
5
A ti rakopisot li mu go poznavas?
Paradigm znam deka bilo Bmoro pred Vmro, no ovoj dokaz vas e nerelevanten poradi toa sto nema nikakva potkrepa i nisto da dokaze deka od Mro preminalo vo Bmoro.
E ako де никој не иска да ни објасни тоа Тајна Македоно Одринска Револјуционна Организација(ТМОРО)
Б'лгарски МАкедоно Одрински Револјуционен Комитет(БМОРК)
В'трешна Македоно ОДринска Револјуционна ОРганизација(ВМОРО)
Еве викаш знаеш как било името,ама на мене не ми е јасно едно,ајде ти се молам објасни ми.В МАкедонија били македонци се биели за МАкедонија,ами што правели в Одринско,кој живеел тамо?
Зашто е повдигнато в'стание в Одрински вилает на 800км. от МАкедонија,заедно с Илинденци,па в'станието било Илинденско-Преображенско,не било Илинденско както ви учат вас?
ЕВе тоа са прости в'проси,зашто никој не иска да ми отговори,а ми ги тријат постовете.Аз не искам да провокирам никој,това е само на в'проси-отговори.Кој ште отговори,ајде....
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Факт е тогаш, дека е уставот на ВМОРО е напишан на турски език!!! Е, оти не е на македонски, нали се за МАкедонија борат тие? Срешту турците уж, а п'к на турски пишат ....
Македонио .... судбина ти е ебана со тие млади мозоци, дека растат во тебе ....:pos2:
Бугарија е одамна ебана со "интелигенција" како тебе кога неможе да ја сфати поентата и на една обична реченица. Треба да ви цртам ли? Тој јазик што вие денес го нарекувате бугарски се зборувал пред да дојдат бугарите на балканот. Значи еве и нека не е Македонски ама бугарски па сигурно не е.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
63
Поени од реакции
3
:drk:
E ako де никој не иска да ни објасни тоа Тајна Македоно Одринска Револјуционна Организација(ТМОРО)
Б'лгарски МАкедоно Одрински Револјуционен Комитет(БМОРК)
В'трешна Македоно ОДринска Револјуционна ОРганизација(ВМОРО)
Еве викаш знаеш как било името,ама на мене не ми е јасно едно,ајде ти се молам објасни ми.В МАкедонија били македонци се биели за МАкедонија,ами што правели в Одринско,кој живеел тамо?
Зашто е повдигнато в'стание в Одрински вилает на 800км. от МАкедонија,заедно с Илинденци,па в'станието било Илинденско-Преображенско,не било Илинденско както ви учат вас?
ЕВе тоа са прости в'проси,зашто никој не иска да ми отговори,а ми ги тријат постовете.Аз не искам да провокирам никој,това е само на в'проси-отговори.Кој ште отговори,ајде....



Оди бе еби се,гледај си ја твојата татарска историја, а нашата историја и јазик, остави ни ја нам.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
:drk:




Оди бе еби се,гледај си ја твојата татарска историја, а нашата историја и јазик, остави ни ја нам.
Ако ја имаат...
Тие мора нешто да крадат...до гените е....
Беа коњократци...времето го прегази тоа, па мораа да се преквалификуваат...сега крадат туѓ идентитед.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
511
Поени од реакции
228
E ako де никој не иска да ни објасни тоа Тајна Македоно Одринска Револјуционна Организација(ТМОРО)
Б'лгарски МАкедоно Одрински Револјуционен Комитет(БМОРК)
В'трешна Македоно ОДринска Револјуционна ОРганизација(ВМОРО)
Еве викаш знаеш как било името,ама на мене не ми е јасно едно,ајде ти се молам објасни ми.В МАкедонија били македонци се биели за МАкедонија,ами што правели в Одринско,кој живеел тамо?
Зашто е повдигнато в'стание в Одрински вилает на 800км. от МАкедонија,заедно с Илинденци,па в'станието било Илинденско-Преображенско,не било Илинденско както ви учат вас?
ЕВе тоа са прости в'проси,зашто никој не иска да ми отговори,а ми ги тријат постовете.Аз не искам да провокирам никој,това е само на в'проси-отговори.Кој ште отговори,ајде....
A zasto parolata im e Makedonija na Makedoncite?
A zasto koga bugarija dobiva avtonomija ako sme bugari ne spagame pod bugarska teritorija, i zasto bugarskiot dvor ne gi pokrena togas tie prasanja?Nego gi pokrenaa Vrhovistite, koi bea zalutani dusi, stetata e sto e golem del od narodot ne ni znael deka Vmk ima zadni losi celi i mnogu Makedonci zalutale tamu.
Ke ti go postavam istoto prasanje sto im go postavuvam na grcite, dali ako jas sum bugarin i ti si bugarin bi se borele protiv sebe?Dali Aleksandar ako bil Grk ke se borel protiv grcite?Dali Mro ako bile bugari ke se borele protiv Vmk, jas neznam zasto ne se zadovolite so vmk, oni bile strav i trepet, sila, pogotovo vo vremeto na Mihailov cela evropa ja tresele, mesto da si bidete gordi na niv vie nase kradete.
Mnogu raboti se nejasni okolu Mro i toj period, no imeto Makedonia i Makedonci postoelo uste togas.
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
Ај еве едно просто прашање...

Дали во Одринско имало парола: "Одринско на Одринците" ???

Знајте оти прашувам???? Ај че ви текни...
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
11
Поени од реакции
0
Е, имало .... и што сега ...

Ај еве едно просто прашање...
Дали во Одринско имало парола: "Одринско на Одринците" ???
Знајте оти прашувам???? Ај че ви текни...
Види овде един прост отговор, како за тебе:
VTRO_Ustav01.jpg

VTRO_Ustav02.JPG

Да видите што е попот изфалсификувал ....
Па и попот да ви го види ак'лот, колко е ...
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
Ова не ни заслужува коментар...

ЕХ ПОПЕ, ПОПЕ...КОЛКУ ЈАС ВЛАДИКА ТОЛКУ ТИ ПОП!!!:pos2:
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
ЈАСНО И ГЛАСНО Е КАЖАНО: МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ

Ако бугарите не се плашеа од автономна немаше да го саботираат МАКЕДОНСКОТО РЕВОЛУЦИОНЕРНО ДВИЖЕЊЕ!!!

СЛОБОДА ИЛИ СМРТ ЗА МАКЕДОНИЈА
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
ТУКУ ЈАСНО И ГЛАСНО Е КАЖАНО

МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ



" Внатрешната Револуционерна Организација ќе му даде на секој да разбере дека работи за единството и за независноста на Македонија како слoбодна држава на Балканскиот Полуостров. Таа организација не е агент на никоја од балканските држави, туку агент само на македонската слобода и независност. Со таквите докази таа постепено ќе ги остранува племенските разлики во Македонија и ќе го организира идниот, ако и разнобоен, но способен да се самоуправува мирно и тивко, македонски народ..."

(В'трешната Револјуционна Организација, Месни Пр'чки, Право, II/31 (39), 22.09.1902 г.)
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Оф оф аман, од бугарските фалцови!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom