ВМРО

jutel

"убавите работи доаѓаат на крај"
Член од
25 март 2007
Мислења
952
Поени од реакции
2
Seto ova zapocnalo na 23 oktomvri 1893 god. vo Solun, grupa Makedonski intelektualci na celo so Dame Gruev gi postavile temelite na makedonskata revolucionerna organizacija (MRO). Togas bil izbran centralen komitet (CK) na celo so Dr.Hristo Tatarcev-pretsedatel i Dame Gruev-sekretar. Spored ustavot sto go napisal Petar Pop Arsov organizacijata se boreal za aftonimna Makedonija vo ramkite na Osmanliskata drzava, kako preodna faza kon konecna nezavisnost. Golem pridones za nejzino populariziranje dale novite clenovi: Goce Delcev, Gjorce Petrov, Pere Tosev i dr.

Po tri godini revolucionerna dejnost, MRO odrzala kongres vo april 1986 god. vo Solun. Spored noviot ustav na organizacijata, dejnosta se prosirila i vo Odrinskiot kraj, koj isto taka bil pod otomanska vlast. Isto taka i na toj kongres bilo i smenato dotogasnoto ime od Makedonska revolucinerna organizacija(MRO) vo tajna makedonsko-odrinska revolucionerna organizacija (TMORO)...

Ova e samo del od pocetokot na osnovanjeto na ovaa makedonska patriotska organizacija koja podocna ke go dostigne svojot maksimum zaedno so Ilindenskoto Vostanie.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
265
Поени од реакции
18
najgolemata greska so ja npravila vmro e deka mislela deka bugarite im se prijateli!!!!!!!!
 
Член од
6 април 2007
Мислења
375
Поени од реакции
11
Шо се замарате уште со татарите. Нека јадат гомна тоа им остана. Нека ги сменат методите од курвински-во практични па тогаш како шо рекол Сандански ке ги измериме по втор пат силите
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
511
Поени од реакции
228
Abe luge ne se budalete vo momentov mozeme sili so Tibet da merime zasto premnogu se daleku pa nit oni nas ni mozat nesto nit nie niv..
Daleku sme od bilo kakva svest za masovno pridruzuvanje na narodot vo armija(rezervisti) ako nastane vojna..

Inace da se vratam na temata.

Najgolema greska na Ivan Hadzi Nikolov e sto gi predava dokumentite na MRO po Solunskata afera na Ivan Garvanov iako znae deka e vodac na Revolucionernoto Bratstvo. So taa negova ogromna greska Garvanov se proglasuva za vodac na MRO i vrhovniot komitet go polni so bugarski nastroeni dejci.

I do den denes bugarite se lazat deka MRO bila bugarska organizacija poradi taa greska. Kako da ne se zadovoluvaat so vmk.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
265
Поени од реакции
18
Ех, да се беха сетиле дека само Србија, Туркија и Грција су им биле пријатели, сега друго да биваше. Глупи, глупи, баш на бугари личили.
Za niv znaele deka ne im se prijateli!!! a so vas mameto tatarsko mongolsko nisto nemame zaednicko i zato nemoj mnogu gomna da jajs cigan eden!!!
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
:smir: Sakas da kazes deka nema propaganda bugarska?! :) Se e toa tocna nepobitna vistina. hahaha:pos2: Gebels ko da im e tatko na nacijata. Sto pati kazi laga za niv ke bide vistina.:vozbud:
 
Член од
17 април 2007
Мислења
111
Поени од реакции
0
Ама во твојата фанатична глава дали не се сврта вопрос ко тоа примерно- ..абе как баш сите оснувачи до еден се во Бугарија отидоха и там умреха поподир, нема да зборувам за Мисирков и сите останати /нека не им ги ровим коските/ ,минатиот век од почитуване ви дадохме костите на Гоце и што..некаква благодарност,респект, ами...ептен работата стана-"храни куче да те лае.."..
 
F

FilipMacedon

Гостин
Abe neli gledate deka ovie pravat sajt koi nema nitu eden dokument deka dokazuvaat deka demek ovie nasive od VMRO prakale pisma kade sto izrazuvaat pomos i deka demek sme ist narod so tatarive.A i da prakale takvi pisma sigurno sakale da molzat pari od TataroBugarite(gi dupele vo mozok),kako sto pravat nekoi e den denes
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
611
Поени од реакции
9
И што докажуваш со ова???

После 1918, многу Mакедонци бегаат во бугарија, не затоа што се чувствувале како бугари, туку зашто биле истерани од грците (во голем број) и србите (занемарлив број). Hекои бегале и во прекуокеански земји, ама некои сакале да се блиску татковината, па не пребегале далеку.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Овој парамаунт е дефинитивно најдосаден од сите досега. Како работно време да има од прееска без престан постира цело време.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
За мене истински Македонци са тези основатели на ВМРО.Както и Пиринските Македонци.По големи Б'лгари от другите Б'лгари и естествено по големи Македонци от вас.Заштото повечето ми приличате на бивши југославјани.Не на Македонци.Повечето в'в форума имам в предвид.В РМакедонија как'в е процент'т на нормалните хора и на с'рбоманите нјамам идеја и си го признавам.Каквото не знам не знам.
Да да добра политика е тоа. Ако не си со нас тогаш си против нас.

И можам да кажам дека поблиску сте по начинот на размислување вие до србите со тој ваш шовинизам него ние Македонците.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Глупи татари , научете што е кодификација на јазик , после ке ви стане јасно све , а сега дркајте на темава:drk:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom