ВИ се има ли случено?

Дали Сте свесни дека сонувате за време на сонот?

  • Да

    Гласови: 257 72,2%
  • Не

    Гласови: 99 27,8%

  • Вкупно гласачи
    356
Г

Гоццццце

Гостин
Мене ми се има случено вакво нешто, па сега речиси секогаш кога ќе посакам го правам тоа..
Абе едноставно е...пред да заспиеш, постојано мисли само на тоа што сакаш да го сониш, размислувај во врска со, и замислувајси што е можно повеќе „what if“..па кога ќе заспиеш...
Ако мислиш постојано кога ке легнеш , нема шанси да заспиеш. Барем кај мене е така. Едноставно не мислам на ништо и заспивам.
Бај да Веј, ми се има десено, и за добро и за лоши соништа. Кога ке се сетам дека е сон си правам што сакам ,но таман ке сакам да го направам oна главното што сум го наумил се будам .
А кога сонувам нешто лошо , во сонот си кажувам : абе ај само сон е мн ми е гајле и го догледувам филмот , овај сонот :) крипи
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Ако мислиш постојано кога ке легнеш , нема шанси да заспиеш. Барем кај мене е така. Едноставно не мислам на ништо и заспивам.
Нема да можеш да заспиеш ако го правиш тоа, дури и ако не си спиен...штознам...72 часа?
 
Г

Гоццццце

Гостин
:) Сигурно нема да останам буден 72 часа за да сонам она што сакам, биди реален не се филмај, не си со стариот јузер :helou:
 
Член од
23 мај 2008
Мислења
49
Поени од реакции
1
премногу сум уморна од обврските што ги имам во текот на денот така да не сум ни свесна кога заспивам а сабајле не се секавам дали нешто сум сонувала
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Epa za da si svesen vo sonot treba da si gi poglednes racete za vreme na sonot i togas ke mozes ti da upravuvas so nego a ne toj so tebe. Ako dovolno go usovrsis toa posle ke mozes da dozivees i Astralna Proekcija. Probajte sekogas uspeva.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Epa za da si svesen vo sonot treba da si gi poglednes racete za vreme na sonot i togas ke mozes ti da upravuvas so nego a ne toj so tebe. Ako dovolno go usovrsis toa posle ke mozes da dozivees i Astralna Proekcija. Probajte sekogas uspeva.
Како е поврзана способноста да си ги погледнеш рацете во сон, со неговто управување?
И како ја поврза свесноста за време на сон со астрална проекција?

Инаку, ситуацијата изнесена на темава е слична со луцидните соништа.
A, постојат неколку техники кои наводно помагаат да го контролираме сонувањето.
Што и не е толку нелогично.
Имено сонот, меѓудругото, претставува промена на фреквенцијата на мозочните бранови.
Кога сме будни тие се на алфа ниво, кога сме во состојбата слична на онаа пред заспивање се бета, а плиткиот и длабок сон се тета и делта ниво.
Докажано е дека мозокот на бебињата, до 1-та година, и кога се будни често осцилира во тета ниво. Значи во состојба блиска до онаа на плиток сон.
Потоа, децата до својата 8. година, и при будна состојба, во најголемиот дел од времето функционираат со алфа мозочни бранови, т.е во состојба слична на полусон.
Истотака, возрасен човек, многу лесно може да влезе во алфа ниво.

Се тоа укажува дека нашата свест не се става на off кога спиеме. Па со правилно усмерување, сосема лесно може и де факто да станеме свесни дека сонуваме и да го контролираме сонот.
На тој начин доаѓаме во близок контакт со нашата потсвест (која управува со соништата). Тој контакт овозможува шанса да се препознаат одредени наши, сокриени во потсвеста issues, и евентуално да се влијае врз нив.
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Во последно време кога сонувам многу често ми се случува да знам дека сонувам..:)

Нема да можеш да заспиеш ако го правиш тоа, дури и ако не си спиен...штознам...72 часа?
Јас ако немам спиено 24 часа одма ќе заспијам за 5 минути на што и да мислам.. :):):)
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Дали сте пробале да го обликувате сонот кога веќе знаете дека сонувате?
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Мене ми се има десено тоа дека знам дека сонувам но да можам да дејствувам на сонот на тоа што го сонувам не не ми се има случено....ама сакам сигурно е интересно..
 
Член од
17 мај 2008
Мислења
75
Поени од реакции
0
Не ми се има десено да праам што сакам ама да знам дека е сон ДА,и да им речам на лугето што ми се во сонот ај да си леегнеме па ко ке се разбудиме тоа ке биде сон.Чудно и малце глупо ама....
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Ми се случило, али неколку пати само во животов...Чувството е прекрасно, сум правела работи кои никогаш не би ги направила инаку...:smir:
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Ми се има случено да знам дека сонувам, ама не сум пробала да си го контролирам сонот....
 

CurvaSud_Milan

rossoner4life
Член од
21 март 2008
Мислења
622
Поени од реакции
4
Синоќа сонував сон како си поминувам низ кујна а во нејзе една типка што многу сакам да ја тииит , иначе млада мајка разведена со мало дете и само 2 години постара со мене и моја добра познаничка:), поминувам си ја плескам по газето 2-3 пати и она само се насмевнуе, доле знаете што се дешава:pos: и у тој момент ми звони тел. и се будам!:zid:

Енивеј, поентава ми беше, може ќе го контролирав сонот понатака и којзнае што ќе се дешаваше:pos2::pos2::pos2::pos2:
 

shadows & smile

just a lost boy
Член од
10 февруари 2008
Мислења
291
Поени од реакции
7
Мене ептен често ми се случува да сфатам дека сето тоа околу мене сон.Иако досега не сум бил до толку свесен за да можам да го контролирам.Во секој случај мислам дека е многу разочарувачки одкако ке ги отвориш очите и ке сфатиш дека си ви кревет со пижами...и дека нема ништо од тој свет или од таа имагинација.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
265
Поени од реакции
18
Mnogu cesto mi se desava da sum svesen deka sonuvam i odma probuvam da go kontroliram sonot(ne sekogas mi uspeva btw) Vcera vecer se sonuvav pokraj nekoe more ko svativ deka e son, pocnav da letam ama posle nekoe vreme se razbudiv i toa ti e jbg.
Ipak najgolem trip koj mi se ima deseno e son vo son ufffff. sonuvam devojce kako mi sedi nad glava i ispusta nekakvi epten fik zvuci ko da disi ama epten horor nekako. Jas se uprpav ama znaejki deka e son stanvam, se budam, koga gleam pokraj mene use momicevo i pocna da piska. E ova neznaev deka e son i ke dobiev srcev napad, gotov bev. Posle edno dobro vikanje :pos2: se razbudiv i spiev so zapaleno svetlo:kesa:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom