Бурек

Дали јадете бурек


  • Вкупно гласачи
    554
Член од
27 јуни 2008
Мислења
9.024
Поени од реакции
5.947
mnogu jadam burek ovaa ucebna godina skoro sekoj den jadev burek...a za mene naj ubav burek ima vo Cujo vo gjorce
 

Borce Kolca

перендиче
Член од
25 мај 2009
Мислења
90
Поени од реакции
1
јадам нон стоп бурек ама најубав е кај пипи.иг во волково
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
788
Поени од реакции
23
јадам бурек и нз јадам низ цел град
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
mnogu jadam burek ovaa ucebna godina skoro sekoj den jadev burek...a za mene naj ubav burek ima vo Cujo vo gjorce
Цујо е ок али Блажевски е боље. Барем за Ѓорче. Иначе најдобриот бурек сум го јадел во Лептокарија (оваа нашава) во тоа зградите што не се на главна. Има една бурекџилница која прави многуууу добри мрсни буреци.
 
Член од
8 март 2009
Мислења
21
Поени од реакции
1
еден од подобрите буреци според мене во скопје се праат кај млечен ресторан во бурекџилница ,,Милениум,, таму треба десет минути да чекаш за да купиш има ред и надвор од продавницата иначе бурек е закон јадење секоаш коа не ми текиња шо да јадам си купуам бурече може со сирење,месо и пица бурек ама со спанаќ исто ко пита да јадеш не е убаво !

БУРЕКОТ ЈЕ РЕМЕК ДЕЛО И ВАЈАРСКО ДЕЛО ПРИРОДЕ ! ! !

 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
еден од подобрите буреци според мене во скопје се праат кај млечен ресторан во бурекџилница ,,Милениум,, таму треба десет минути да чекаш за да купиш има ред и надвор од продавницата иначе бурек е закон јадење секоаш коа не ми текиња шо да јадам си купуам бурече може со сирење,месо и пица бурек ама со спанаќ исто ко пита да јадеш не е убаво !

БУРЕКОТ ЈЕ РЕМЕК ДЕЛО И ВАЈАРСКО ДЕЛО ПРИРОДЕ ! ! !


се фино ама кажи кај се наоѓа бурекџилница “Милениум“
 

Аеродром

Faithful :)
Член од
15 август 2008
Мислења
2.217
Поени од реакции
256
Најбољи бурекџилница за мене е Ваташа.Мислам дека праат изванреден бурек.
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
1/4 со што било да е + јогурт4е,тоф тоф:vozbud:
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
248
Поени од реакции
13
јадам, но во последно време ретко. најмногу сакам со сирење, или со месо.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Бурекџилница Кичево, е тоа е прав бурек.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.847
Ич не јадам буреци :toe:
 

Awake

б.
Член од
30 декември 2007
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.628
Тука ми е Специјал, али попрво би одел до Блаежевски во Ѓорче. Четвртинче со месо и пола литар јогурт, како би легнале сега.. :)
 

Borce Volkovo

Переднија
Член од
6 јули 2009
Мислења
83
Поени од реакции
1
најубав бурек јадам кај цујо
 
Член од
13 април 2009
Мислења
113
Поени од реакции
2
Убавината на бурекот е што тој се јаде додека е топол, наутро, зашто тогаш организмот е одморен и може да поднесе мрсно. Бурекот е многу калоричен и може да те држи до ручек. Вистинскиот вкус може да се осети кога се јаде во хартија. Еден стар мајстор велеше: ако брада не намрсиш, не е бурек. Јогуртот пак помага да се впие маснотијата, го освежува организмот и му помага на желудникот подобро да ја свари храната. Бурекот сепак е пресно тесто.

Се верува дека рецептот за подготвување бурек потекнува од старите кичевски пекари и до денес не е изменет.
Најубавиот бурек сум го јадела во Кичево!!:music3:

- Бурекот се меси од специјално брашно тип 500 сс. Од кило брашно се прават два бурека. За една пита се потребни 120 грама маст и зејтин и по 200 грама фил. Се меси со пола кило вода и сол. За еден бурек се одделуваат четири јуфки.

Кората треба најмалку три пати да се "фрли" и да се отвори, што е и најтешкиот дел. Но токму во растегнувањето е мајсторството. Во филот со сирење се става и урда, за подобро да се намачка смесата, а се става и едно јајце. Бурек со месо се подготвува со мелен кромид и телешко месо, кои се пржат и им се додава сол и црн пипер. Спанаќот, пак, се става свеж и се меша со сирење, урда и јајце. Пица-бурек се прави со сечкани шунка и печурки, кечап, оригано и кашкавал. Бурекот се затвора со четвртата кора, што е посебно важно, зашто ако не е добро спакуван филот може да излезе. И од праз и зелка се прави вкусен бурек.

Бурекчискиот занает е еден од најтешките зашто со часови се стои на нозе, а просторот во кој мајсторот се движи се два квадратни метра.
И ја најубавиот бурек го иам јадено во кичево кај мајстор Диме :helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom