Бумери, комплекси, заблуди и незнаење

Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Тоа што се наши родители не значи дека не ги сакаме, а и муабетот е нивниот придонес како генерација. Конкретно татко ми е исклучок, човекот си има маани ама придонесол и за околината и на личен план има успех. Од друга страна како генерација се прилично катастрофални само во негова околина околу 90% немаат никаков придонес ниту пак лични достигнувања/успех за цели 60+ години.
Ги мешаат генерацијата на нашите родители со генерацијата на нашите дедовци, кој поставиле темели на функционална држава и општество. Бумери по америчка дефиниција се нашите родители, и срањево во кое што сме моментално е горе доле нивна заслуга. Значи тотален промашај. Е за нашата генерација ќе видиме, вајда ќе ја удрат последната шајка на ковчегот.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.530
Ги мешаат генерацијата на нашите родители со генерацијата на нашите дедовци, кој поставиле темели на функционална држава и општество. Бумери по америчка дефиниција се нашите родители, и срањево во кое што сме моментално е горе доле нивна заслуга. Значи тотален промашај. Е за нашата генерација ќе видиме, вајда ќе ја удрат последната шајка на ковчегот.
cekaj sega za koe sranje potocno zboris i kako e toa nivna a ne tvoja zasluga? jas sum gord na mojve roditeli, napravile mnogu, zrtvuvale mnogu i denes sum u 100 pati podobra pozicija nego oni sto bile na moj godini blagodarenie na startot sto mi go pruzile.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
cekaj sega za koe sranje potocno zboris i kako e toa nivna a ne tvoja zasluga? jas sum gord na mojve roditeli, napravile mnogu, zrtvuvale mnogu i denes sum u 100 pati podobra pozicija nego oni sto bile na moj godini blagodarenie na startot sto mi go pruzile.
Види и од нас не очекувам превише, ама моја генерација(испод 30) е родена кога више е готова работата. Тек сеа почињаме да работиме и ствараме па ќе видиме што резултат ќе има.
Нашите родители израснале во здрав систем, а остаиле дебакл за наредни генерации.

Зборам генерално, индивидуално секој си е прича за себе.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.530
Види и од нас не очекувам превише, ама моја генерација(испод 30) е родена кога више е готова работата. Тек сеа почињаме да работиме и ствараме па ќе видиме што резултат ќе има.
Нашите родители израснале во здрав систем, а остаиле дебакл за наредни генерации.

Зборам генерално, индивидуално секој си е прича за себе.
zboris za MKD? ne si mi jasen, kaj mene sistemot funkcionira sosema OK.

ako zboris za MKD sto nasledija? mozes da gi obvinis za toa sto ne bea spremni ama i pomladive ne bea odlucni pa mesto ljubco i vmro togas da prezeme kontrola dozvoli idiotite ko branko i kiro kiklop da ja sjebat rabotata uste u start so privatizacijata i celosno gresna nadvoresna politika uste u start.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
zboris za MKD? ne si mi jasen, kaj mene sistemot funkcionira sosema OK.

ako zboris za MKD sto nasledija? mozes da gi obvinis za toa sto ne bea spremni ama i pomladive ne bea odlucni pa mesto ljubco i vmro togas da prezeme kontrola dozvoli idiotite ko branko i kiro kiklop da ja sjebat rabotata uste u start so privatizacijata i celosno gresna nadvoresna politika uste u start.
За мкд зборам нормално.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.121
Поени од реакции
28.870
У која класа се оние од 2000+ година...овие нај бетер ќе испаднат, дозволија бумери да им перат мозок на сета технологија и информации на рака, плус тоа сите најлоши работи од светот ги прифаќаат како свои. Кај и да е ќе ги молат бумерите за кредит за новиот ајфон.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
У која класа се оние од 2000+ година...овие нај бетер ќе испаднат, дозволија бумери да им перат мозок на сета технологија и информации на рака, плус тоа сите најлоши работи од светот ги прифаќаат како свои. Кај и да е ќе ги молат бумерите за кредит за новиот ајфон.
2000 плус прехлани станале полнолетни. Што како ќе прават здравје, за ова до сеа имаат 0 одговорност.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Појма немаат од животот, државна работа, средување куќи и трошење пари за свинско, сељачка облека, затупени со политика, селски ставови за брак и деца, ароганција солење памет, понашање како турски султан, гледање селски филмови, фурење по Тито а немаат пари за јадење и земаат пари од децата. Пропаст генерација...да не спомињам некој глуп национализам и самобендисаност. Има и религиозни фрикови. Катастрофа се.
Автоматски споено мислење:

За компјутери и финансии тотално неписмени. Љубов и секс незнаат како функционира ни имаат. Дебели улежани прљави мрсни...спорт им е даљинското.
Автоматски споено мислење:

Од светот и култура појма немаат ништо. Само да се пуваат а ништо не работат и за 30 години дали имаат еден стан. Деца сега на 30 години се 3 нивоа над нив.
 
Последно уредено:
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.099
Поени од реакции
3.469
Појма немаат од животот, државна работа, средување куќи и трошење пари за свинско, сељачка облека, затупени со политика, селски ставови за брак и деца, ароганција солење памет, понашање како турски султан, гледање селски филмови, фурење по Тито а немаат пари за јадење и земаат пари од децата. Пропаст генерација...да не спомињам некој глуп национализам и самобендисаност. Има и религиозни фрикови. Катастрофа се.
Автоматски споено мислење:

За компјутери и финансии тотално неписмени. Љубов и секс незнаат како функционира ни имаат. Дебели улежани прљави мрсни...спорт им е даљинското.
Автоматски споено мислење:

Од светот и култура појма немаат ништо. Само да се пуваат а ништо не работат и за 30 години дали имаат еден стан. Деца сега на 30 години се 3 нивоа над нив.
Не се сите вакви, лупаш глупости. Јас знам дедовци и баби што користат модерни телефони, имаат социјални мрежи. Додека моиве што се помлади од нив не користат ништо од ова па се чудат зашто не можат да се чујат со роднини од странство.

Во секоја генерација имаш луѓе кои се прилагодуваат на напредокот и луѓе со затупен комуњарски мозок. Не можеш само така да кажеш оваа или онаа генерација (не)чини. Исто како националист да каже оваа или онаа националност нечини зашто он лично имал проблем со нив.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.295
Поени од реакции
1.911
Само бидејќи кај нас сме назад со времето, менталитетот на бумерите е застапен главно и кај генерацијата до 85-та родени.
 
J

joli1

Гостин
У која класа се оние од 2000+ година...овие нај бетер ќе испаднат, дозволија бумери да им перат мозок на сета технологија и информации на рака, плус тоа сите најлоши работи од светот ги прифаќаат како свои. Кај и да е ќе ги молат бумерите за кредит за новиот ајфон.
добри сме ние 2000-та и нагоре, ако ништо друго, го немаме тој робски менталитет ниту пак дозволуваме некој спрема нас да се понаша како сопственик у феудалистичко општество, за разлика од постарите на кои што врвно достигнување у кариерата им беше да се осигурани.

заработуваме повеќе од нашите, мењаме работи чим не ни се допаѓа работата или пак газдата покушава да не експлотира, на мнозинството млади луѓе цел ни е сопствен бизнис наместо државна работа, не се задоволуваме со трошки, тражиме да имаме исто или повеќе материјално од нашите вршњаци во западните држави и слично.

секоја генерација си има и маани и предности, ама далеку повеќе предности имаат овие генерации, поготово кога ќе се земе во обзир во какво време растеме, во каква држава и низ какво државно образование пројдовме.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.000
Поени од реакции
4.148
Па нормално дека можеме да менуваме почесто работа кога имаш работа на секој чекор.

Пред 30-40год се знаело, Железара (пола Скопје тука работело), Охис, Усје и МЗТ. Се молиш да не изгубиш работа зошто друга тешко да најдеш. Притоа треба да изградиш живеалиште од темел. Сега колку и да заглавиш како млад можеш да се наслониш на твоите. Порано кај ќе идеш, сигурно нема да се вратиш назад во некое село пичку си матер.

Еве јас на пример сум дал неколку пати отказ до сега со намера да најдам подобро, и сум нашол. Ама секогаш сум знаел дека позади мене има некој кој би ми помогнал ако заглавам. Моите го немале тој луксуз, немало никој позади нив и затоа биле со став да не превземаат ризик, зошто знаат дека месец дена без работа порано значело глад.

Втора работа, порано луѓето имале дупло повеќе деца, а не како сега едно и тоа ни е огромен трошок, а замисли 3-4 да имаш дали ќе помислиш да превземаш такви ризици.

Трета работа, образование. На нас нашите родители ни дале можност за образование. Они тоа го немале и затоа и немале можност за голем напредок.
Нас родителите ни плаќале образование, не чувале дур сме се образувале, кој до 18год, кој и послем тоа.
Моите како и повеќето ја немале таа среќа, завршиш ли основно, стануваш чирак. Ретки биле што имале можност средно да завршат, а камо ли факултет.
А најголемиот број од таа генерација се преселени од некое село и сигурно во тие села немало услови за високо образование.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Се до неодамна немав прилика да врзам муабет подолг од две реченици со некој роден после 2000 година. Губење време. Хибриди од ароганција и неинформираност, парадокс на милениумот во кој што се родени.

Бумерите барем се верни кон својата природа, си ја знаат улогата во општеството. Овие вториве се растени со мисла оти се посебни, дека убави нешта во животот им следуваат по дифолт и дека тие доаѓаат онака како што пишува на интернет.
Не трпат срања затоа што никогаш не трпеле во животот за леб, оти се растени со „детето мое“. Резонот им е плиток и им се состои од напамет научени фрази кои што ги изговараат ко папагали без да навлезат во суштината на значењето на она што го зборуваат.
Некогаш било учи да не работиш, сега е ни едното ни другото, туку како ќе кажи ТикТок.
 
J

joli1

Гостин
уеп, од еден-двајца што сте разговарале знаете какви се тие после 2000-та.

нешто ко ја да кажам сега, седнав со двајца бумери, пијанчуги, никаков моабет не знаат да ти направат освен за кого би ебеле и некои смешни секс вицеви.

боље кључ удрите на темава, шо да ви кажем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom