Бумери, комплекси, заблуди и незнаење

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.636
Поени од реакции
38.815
глупа е темава пошто "бумерите" живееле у други историски околности. Нив не ги занимало трап, брзи кредити и други срања. Они можеби живееле навидум досаден но веома стабилен живот, имале работа, праеле деца и граделе фамилија.

Просечниот зумер тоа му е демоде. Зум зум му е главата, брз кеш, кешколица. И мислам дека општо ќе бидат најутепана генерација од сите до сега.
 
J

joli1

Гостин
ne gi zanimalo trap, brzi krediti ama zatoa gi zanimalo da sedat po celi denovi u kafana ligavejci piva ili pak igrajci tombola po podrumi dur drzavata ja pljackaat nivni vrsnjaci.

kao ok e da gi sporeduvame mladite sto ziveat u nikakov sistem ostaven od postarite, sistem koi gi prinuduva mladite da si ja baraat srekjata nadvor, ama ne smeeme da gi sporeduvame bumerite koi sto ja dovedoja drzavata do toa deredze, sto mizheja so decenii na nenormalnite pljacki, privatizacii i se teshea so moabetot deka mozelo i polosho da bide, a da ne navlagam vo toa sto drzavata vo koja ste bile rodeni i ste dale zakletva, prvi ja shitnavte za kikiriki, isto kako i ovaja.

zalno e uopste da go praime moabetov koga poradi vasata pasivnost, sopstvenite deca vi se pribegnati, planiraat da begaat ili cekaat sansa da pobegnat u bilo koja druga drzava.

ama ok, sto znaeme nie mladite, mislim, nie sme tiktok generacija, fejzbuk, instagram generacija, hamburger generacija, vie ste intelektualcite, mislim, koja odgovornost ja imame nie rodeni 2000-ta i posle, koja odgovornost vie ja imate, ama ok, bitno osigurani rabotate ej.

kako kolektivitet, pogotovo tie rodeni 80-ta pa navamu nisto nemate napraeno nit za drzavata, nit za idnite generacii, nitu pak za sebe.

cao.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.150
Поени од реакции
25.592
ne gi zanimalo trap, brzi krediti ama zatoa gi zanimalo da sedat po celi denovi u kafana ligavejci piva ili pak igrajci tombola po podrumi dur drzavata ja pljackaat nivni vrsnjaci.

kao ok e da gi sporeduvame mladite sto ziveat u nikakov sistem ostaven od postarite, sistem koi gi prinuduva mladite da si ja baraat srekjata nadvor, ama ne smeeme da gi sporeduvame bumerite koi sto ja dovedoja drzavata do toa deredze, sto mizheja so decenii na nenormalnite pljacki, privatizacii i se teshea so moabetot deka mozelo i polosho da bide, a da ne navlagam vo toa sto drzavata vo koja ste bile rodeni i ste dale zakletva, prvi ja shitnavte za kikiriki, isto kako i ovaja.

zalno e uopste da go praime moabetov koga poradi vasata pasivnost, sopstvenite deca vi se pribegnati, planiraat da begaat ili cekaat sansa da pobegnat u bilo koja druga drzava.

ama ok, sto znaeme nie mladite, mislim, nie sme tiktok generacija, fejzbuk, instagram generacija, hamburger generacija, vie ste intelektualcite, mislim, koja odgovornost ja imame nie rodeni 2000-ta i posle, koja odgovornost vie ja imate, ama ok, bitno osigurani rabotate ej.

kako kolektivitet, pogotovo tie rodeni 80-ta pa navamu nisto nemate napraeno nit za drzavata, nit za idnite generacii, nitu pak za sebe.

cao.
И наместо да земете да смените нешто, кукате како овие за кои си напишал пасуси дека се неспособни, не направиле ништо. :D
 
J

joli1

Гостин
И наместо да земете да смените нешто, кукате како овие за кои си напишал пасуси дека се неспособни, не направиле ништо. :D
promenite doagjaat naknadno, doagjaat koga mojata generacija ke gi drzi mnozinstvoto drzavni funkcii, itn, dotogas gjabe da praime moabet zatoa sto momentalno nivnata generacija e na poteg, pa moze da se kritikuva.

ne e kukanje nego revolt sprema klasicnoto gomnojadenje sprema mladi, kako mladite sedele na telefon jadele hamburgeri, a oni ne bi jadele u detstvo hamburgeri nitu pak na telefoni ne bi sedele koga togas bi gi imale?

ne e hejt sprema nitu edna generacija, sekoja generacija si ima svoi turbulencii i problemi, no nema nesto poparadoksalno od toa pljukanje po mladite koga mladite sekogas, ama sekogas se proizvod na postarite i toa sto postarite go napravile vo nivniot zivoten vek.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
promenite doagjaat naknadno, doagjaat koga mojata generacija ke gi drzi mnozinstvoto drzavni funkcii, itn, dotogas gjabe da praime moabet zatoa sto momentalno nivnata generacija e na poteg, pa moze da se kritikuva.

ne e kukanje nego revolt sprema klasicnoto gomnojadenje sprema mladi, kako mladite sedele na telefon jadele hamburgeri, a oni ne bi jadele u detstvo hamburgeri nitu pak na telefoni ne bi sedele koga togas bi gi imale?

ne e hejt sprema nitu edna generacija, sekoja generacija si ima svoi turbulencii i problemi, no nema nesto poparadoksalno od toa pljukanje po mladite koga mladite sekogas, ama sekogas se proizvod na postarite i toa sto postarite go napravile vo nivniot zivoten vek.
Младите во Македонија во моментот имаат историска шанса да внесат што е можно поголем странски капитал, на нив е дали ќе го искористат или не.
Ако споредам со периодот пред 10-15 години во моментов имате златна ера каде не ви треба апсолутно никаква диплома за да правите неколку пати повеќе пари од просечна мкд плата.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.684
Поени од реакции
2.520
Се до неодамна немав прилика да врзам муабет подолг од две реченици со некој роден после 2000 година. Губење време. Хибриди од ароганција и неинформираност, парадокс на милениумот во кој што се родени.

Бумерите барем се верни кон својата природа, си ја знаат улогата во општеството. Овие вториве се растени со мисла оти се посебни, дека убави нешта во животот им следуваат по дифолт и дека тие доаѓаат онака како што пишува на интернет.
Не трпат срања затоа што никогаш не трпеле во животот за леб, оти се растени со „детето мое“. Резонот им е плиток и им се состои од напамет научени фрази кои што ги изговараат ко папагали без да навлезат во суштината на значењето на она што го зборуваат.
Некогаш било учи да не работиш, сега е ни едното ни другото, туку како ќе кажи ТикТок.


:pos:
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.251
Поени од реакции
27.641
kao ok e da gi sporeduvame mladite sto ziveat u nikakov sistem ostaven od postarite, sistem koi gi prinuduva mladite da si ja baraat srekjata nadvor, ama ne smeeme da gi sporeduvame bumerite koi sto ja dovedoja drzavata do toa deredze, sto mizheja so decenii na nenormalnite pljacki, privatizacii i se teshea so moabetot deka mozelo i polosho da bide, a da ne navlagam vo toa sto drzavata vo koja ste bile rodeni i ste dale zakletva, prvi ja shitnavte za kikiriki, isto kako i ovaja.
Toa moze vazi za u SAD, ama ovaa drzava ja STVORIJA tokmu tie bumeri, dali ti se dopaga toa ili ne.
Dodeka generaciite rodeni vo 90tite i uste poloso post 2000 samo begaat od problemite.
Sto stvorija tie generacii, osven edna sharena revolucija koja e parastos na ovaa drzava?
Koja generacija e najbrojna na patriotskite protesti ova leto na primer?

Zatoa ovie generaciski prepirki se americki gluposti koi ne treba da bidat voopsto predmet na diskusija.
 
J

joli1

Гостин
Toa moze vazi za u SAD, ama ovaa drzava ja STVORIJA tokmu tie bumeri, dali ti se dopaga toa ili ne.
Dodeka generaciite rodeni vo 90tite i uste poloso post 2000 samo begaat od problemite.
Sto stvorija tie generacii, osven edna sharena revolucija koja e parastos na ovaa drzava?
Koja generacija e najbrojna na patriotskite protesti ova leto na primer?

Zatoa ovie generaciski prepirki se americki gluposti koi ne treba da bidat voopsto predmet na diskusija.
bumerite ja dobija drzavata na tacna bez dadena zrtva, da se razbereme, ama ok, ke se slozam, sepak ja "stvorija" ovaa drzava.

osven sto ja stvorija, direktno i indirektno se odgovorni za momentalnata situacija vo drzavava, potocno, odgovorni se za nikakvata ekonomija vo drzavata, za nikakvoto drzavno obrazovanie, za enormniot grabezh, privatizacija i se ostanato.

generaciite od 2000-ta pa navaka se najmalku odgovorni, a shto kje stvori nashata generacija kje vidime koga mojata generacija kje se dokopa do drzhavni funkcii i ke vleze vo sredovecna vozrast, teshko e da se ochekuva neshto dramatichno od mladi lugje na svoi 22 ili pomalku godini. normalno, toa ke go vidime ako mnozinstvoto ne zamine od drzavava (nesto sto ke se sluci 99%).

sharenata revolucija beshe predvodena, organizirana od lugje vo sredovechna vozrast, duri i mnozinstvoto uchesnici bea partiski opredeleni sredovecni mazi i zheni od togashnata opoziciska partija, kako i lugje od nevladinite sektori na Soros i nevladini sponzorirani od stranski ambasadi.

najbrojna generacija definitivno bumerite i penzionerite bea na ovie protesti.

generaciskite prepirki se tradicija tuka vo drzavata, najcesto prepirkite se pocnuvaat od postarite lugje so moabeti kako mladinata visela na telefoni, kako jadele hamburgeri i slicno.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.251
Поени од реакции
27.641
osven sto ja stvorija, direktno i indirektno se odgovorni za momentalnata situacija vo drzavava, potocno, odgovorni se za nikakvata ekonomija vo drzavata, za nikakvoto drzavno obrazovanie, za enormniot grabezh, privatizacija i se ostanato.
Toa ne ti se ni bumeri, tuku tvoite roditeli rodeni posle 70tite...

Pomlad si od mene, i ti garantiram deka sharena revolucija e sdsm kriloto od studentskiot plenum, odnosno mladi luge vo sredni 20ti na toa vreme. Posle lakrdijashite od sds idea so avtobusi.

Uste ednas, nisto ne e poloso od dozvoluvanje na seta karma kasha potpomognata od nevladini, so brisenje na nacionalniot identitet, so muabetite "istorijata ne mi dava leb", so zelbata za revolucionerstvo izrazena preku sharenata revolucija, se do promena na ime i bugarizacija koja e poradi generacijata od 90tite.

Zosto?
Zatoa sto od kradenje i plackanje moze so trud da se popravi stetata, ama od unistuvanje na nacionalen odentitet toa e FIN.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.283
Поени од реакции
45.747
Видов пред некоја недела во Веро една мала група од 3-4 деца, ваљда се тоа тие зумери. Гужва беше на каса, седам чекам, и слушам од позади :“ као, рандом, екшли, уирд, фак ет''. Се вртам позади, ги гледам и не можам да дефинирам дали се машки или женски.
Излегов, запалив цигара, ги сожалив родителите и продолжив во нови победи.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.001
Поени од реакции
55.209
Видов пред некоја недела во Веро една мала група од 3-4 деца, ваљда се тоа тие зумери. Гужва беше на каса, седам чекам, и слушам од позади :“ као, рандом, екшли, уирд, фак ет''. Се вртам позади, ги гледам и не можам да дефинирам дали се машки или женски.
Излегов, запалив цигара, ги сожалив родителите и продолжив во нови победи.
Овие ќе не опраат полека малце, читај го јоли1.
Нека пораснат само.

Разгаленковци, не трпеле некој да им шерифува и да им се изживљава. Не дека имаат муда у очи да му го кажат тоа на тој што им шерифува, туку лесно е да не се отиде на работа утре пошто тука е тате да го издржи до следната работа каде ќе му смета некој шеф што уствари ќе го тера да работи.
А да, сеа постојат тужби мужби, мобинзи и слични курци за безмудести 2000+таши.

Голем дел од овие 2000+ немаат основни познавања од општа култура, на целиот достапен интернет они делуваат понеписмено од многу постари ликови од нив.
За животното искуство да не праиме муабет, следат некои дефиниции и не се уопште прилагодливи на икс ситуации. Затупени у телефоните и овие вокерски срања што ги прифаќаат без да зуцнат.
А не може да не ги прифаќаат пошто не знаат за друго, ова им е нормално.

Англицизмите на страна. Поише боли коа ќе слушнеш 30+ годишен човек што ги користи истиве лингурски термини.

ЕКШЛИ... СВЕ ДА ТИ ЕБАМ НАЈМИЛО.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.730
Поени од реакции
9.770
Секоја генерација е кринџ на свој начин. Бумерите со тоа хипи срањата, шалвар панталони како цигани, диско фризури, долго нокте, неизбричани запотени мишки итн. да ги донесевме со временска машина во 2022 ќе им се смеевте уште повеќе отколку на новиве генерации. Нема дискусија дека овие се затупени со телефони, интернет, ама степенот на едукација и општо знаење во споредба со 50 години поназад е небо и земја. 90% од бумерите се технички за во депонија, најголемо достигнување им е телетекст да уклучат, кога ќе ги видам со тоа прстето како се мачат со телефони ме фаќа жал.

Проблемот е што огромниот дел од ресурсите, богатството итн. беше зграбено од тие бумери, па имаме ситуација кај нас на пример дрвари со осмо одделение да добијат станови на гага додека денес програмери, доктори со факултети да се мачат да купат стан на кредит од истите тие бумери. На запад ниско образованите бумери што вртеле плескавици во Мекдоналдс купија куќи за 5-10.000 марки/долари, за денес куќите да вредат милиони и доколку почнуваш од нула (немаш наследство) шансите да купиш куќа се 0.1%. Или со други зборови и статистики

Despite making up the largest portion of the workforce, millennials controlled just 4.6% of U.S. wealth through the first half of 2020, according to data from the Federal Reserve.

Baby boomers control over 53% of the country’s wealth, while Gen X accounts for just over 25% and the silent generation holds around 17%, according to the Fed’s data, which breaks down U.S. wealth in the beginning of 2020 by age, class and race.


While it’s not abnormal for older generations to be wealthier than younger generations — they have had longer to earn money and accumulate assets, after all — the Fed’s data also shows that millennials have far less wealth than boomers did at the same age.

In 1989, when baby boomers were around the same age as millennials are today, they controlled 21% of the nation’s wealth. That’s almost five times as much as what millennials own today.

Many previous reports have found that millennials are, on average, worse off financially than their parents and grandparents were at the same age, despite being better educated.

Бумерите се најсреќна генерација, буквално се на тацна. Неспособна во сите погледи (се што се створи се створи врз грб на генерациите пред/после нив) освен во грабање ресурси затоа што беа родени во најдобриот можен момент. Најјако е кога вакви тупави бумери ќе почнат со она "на ваши години ние куќа купивме" итн. Законски треба еутаназија за нив и сите ресурси да се дадат на новите генерации.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.003
Поени од реакции
4.160
Светски гледано бумерите придонесоа многу повеќе од тоа што им беа можностите.
Додека моменталната генерација има далеку поголеми можности ама делува дека се насочени погрешно. Woke срања им се побитни од се друго. Ќе видиме колку они ќе придонесат за напредок.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.752
Поени од реакции
9.558
....сите ресурси да се дадат на новите генерации.
Точно така и приказната е завршена.......
новите генерации :facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::pos::pos::pos::pos:дал да плачам или да се смејам :vozbud:
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.099
Поени од реакции
3.469
Гужва беше на каса, седам чекам, и слушам од позади :“ као, рандом, екшли, уирд, фак ет''.
Ова е од премногу играње глупи амерички игрици и нормално серии. Мислам се ок и јас гледам и амерички и аниме на јапонски па еве не се распуцавам со тие зборови.

Слична тортура трпев цел живот од Југославија генерација кога се распуцаваа со
Субота, Недеља, Уторак, рука(в), борилачки итн.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom