Бумери, комплекси, заблуди и незнаење

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.141
Поени од реакции
28.898
Секоја генерација е кринџ на свој начин. Бумерите со тоа хипи срањата, шалвар панталони како цигани, диско фризури, долго нокте, неизбричани запотени мишки итн. да ги донесевме со временска машина во 2022 ќе им се смеевте уште повеќе отколку на новиве генерации. Нема дискусија дека овие се затупени со телефони, интернет, ама степенот на едукација и општо знаење во споредба со 50 години поназад е небо и земја. 90% од бумерите се технички за во депонија, најголемо достигнување им е телетекст да уклучат, кога ќе ги видам со тоа прстето како се мачат со телефони ме фаќа жал.
Да не беше таа бумерска генерација кр ќе имаше и мобилни и интернет и 300 чуда, тоа е генерација каде технологијата отиде најмногу напред.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Секоја генерација е кринџ на свој начин. Бумерите со тоа хипи срањата, шалвар панталони како цигани, диско фризури, долго нокте, неизбричани запотени мишки итн. да ги донесевме со временска машина во 2022 ќе им се смеевте уште повеќе отколку на новиве генерации. Нема дискусија дека овие се затупени со телефони, интернет, ама степенот на едукација и општо знаење во споредба со 50 години поназад е небо и земја. 90% од бумерите се технички за во депонија, најголемо достигнување им е телетекст да уклучат, кога ќе ги видам со тоа прстето како се мачат со телефони ме фаќа жал.

Проблемот е што огромниот дел од ресурсите, богатството итн. беше зграбено од тие бумери, па имаме ситуација кај нас на пример дрвари со осмо одделение да добијат станови на гага додека денес програмери, доктори со факултети да се мачат да купат стан на кредит од истите тие бумери. На запад ниско образованите бумери што вртеле плескавици во Мекдоналдс купија куќи за 5-10.000 марки/долари, за денес куќите да вредат милиони и доколку почнуваш од нула (немаш наследство) шансите да купиш куќа се 0.1%. Или со други зборови и статистики

Despite making up the largest portion of the workforce, millennials controlled just 4.6% of U.S. wealth through the first half of 2020, according to data from the Federal Reserve.

Baby boomers control over 53% of the country’s wealth, while Gen X accounts for just over 25% and the silent generation holds around 17%, according to the Fed’s data, which breaks down U.S. wealth in the beginning of 2020 by age, class and race.


While it’s not abnormal for older generations to be wealthier than younger generations — they have had longer to earn money and accumulate assets, after all — the Fed’s data also shows that millennials have far less wealth than boomers did at the same age.

In 1989, when baby boomers were around the same age as millennials are today, they controlled 21% of the nation’s wealth. That’s almost five times as much as what millennials own today.

Many previous reports have found that millennials are, on average, worse off financially than their parents and grandparents were at the same age, despite being better educated.

Бумерите се најсреќна генерација, буквално се на тацна. Неспособна во сите погледи (се што се створи се створи врз грб на генерациите пред/после нив) освен во грабање ресурси затоа што беа родени во најдобриот можен момент. Најјако е кога вакви тупави бумери ќе почнат со она "на ваши години ние куќа купивме" итн. Законски треба еутаназија за нив и сите ресурси да се дадат на новите генерации.
Делумно се согласувам, но да бидеме реални и во денешно време има прилики за правење на пари како во нивните генерации.
Имаш деца што со маркетинзи, крипто, идиотски апликации и сл. направија милиони, тоа пред 30+ години било мисловна именка.

Секоја генерација си има предности и недостатоци, реалноста е дека технологијата и целата економија која се користи во моментов е поставена од истите тие бумери. Науката има достигнато највисоки достигувања баш во тие генерации (Студената војна е најдоброто нешто што му се има случено на светот во последни 100 години).

Е сега ако одиш држава по држава пак имаш разлики, сум сретнал 60+ годишни ликови од Ирска, Англија, Австралија што дрмаат во технологија и телефони ама ја немаат јазичната бариера што ја имаат нашите родители.

Најосакатена генерација во Македонија мислам дека се тие родени околу 80та, најдобрите години ги минаа низ транзицијата, баш кога требаше да бараат работа се распаѓаше целиот систем и ако земеш да им мериш немаат направено ништо.

Ќе видиме како ќе поминеме ние, светот се менува на полошо и станува се позахтевен. Допрва не чека доба кога автоматизацијата ќе презема се повеќе и повеќе работи, а ако сакаш да си во било кој бизнис што е поврзан со технологија тогаш со среќа, си одлучил да бидеш студент до крај на живот.

Маливе генерации не ми се ни коментираат, имам директна комуникација оти имаме практиканти и џуниори (отприлика родени 97-2000та) и се прилично тешки за комуникација. Генерации кои се уништени баш од родителите, сакајќи да ги заштитат и да им дадат тоа што немале, создале паразити и мрсулковци кои мислат дека се најдобри и најпаметни на свет.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.651
...какво име има оваа генерација сега што доаѓа?
...byte генерација?
...0 и 1?
...прашувам само така?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Делумно се согласувам, но да бидеме реални и во денешно време има прилики за правење на пари како во нивните генерации.
Имаш деца што со маркетинзи, крипто, идиотски апликации и сл. направија милиони, тоа пред 30+ години било мисловна именка.

Секоја генерација си има предности и недостатоци, реалноста е дека технологијата и целата економија која се користи во моментов е поставена од истите тие бумери. Науката има достигнато највисоки достигувања баш во тие генерации (Студената војна е најдоброто нешто што му се има случено на светот во последни 100 години).

Е сега ако одиш држава по држава пак имаш разлики, сум сретнал 60+ годишни ликови од Ирска, Англија, Австралија што дрмаат во технологија и телефони ама ја немаат јазичната бариера што ја имаат нашите родители.

Најосакатена генерација во Македонија мислам дека се тие родени околу 80та, најдобрите години ги минаа низ транзицијата, баш кога требаше да бараат работа се распаѓаше целиот систем и ако земеш да им мериш немаат направено ништо.

Ќе видиме како ќе поминеме ние, светот се менува на полошо и станува се позахтевен. Допрва не чека доба кога автоматизацијата ќе презема се повеќе и повеќе работи, а ако сакаш да си во било кој бизнис што е поврзан со технологија тогаш со среќа, си одлучил да бидеш студент до крај на живот.

Маливе генерации не ми се ни коментираат, имам директна комуникација оти имаме практиканти и џуниори (отприлика родени 97-2000та) и се прилично тешки за комуникација. Генерации кои се уништени баш од родителите, сакајќи да ги заштитат и да им дадат тоа што немале, создале паразити и мрсулковци кои мислат дека се најдобри и најпаметни на свет.
Бумерите се целосно неспособни да опстанат сега ако се млади. И младите не требаат да ги слушаат и да се водат по нивните совети.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Бумерите се целосно неспособни да опстанат сега ако се млади. И младите не требаат да ги слушаат и да се водат по нивните совети.
Оти да не преживеат?
Инаку доаѓаат години во кои blue-collar ќе бидат во подобра позиција од white collar, од аспект на избор, па дури и процентуално покачување на плати.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.324
Поени од реакции
22.623
za da vidis kade se dvizi svetot treba da imas sirok krug na prijateli.

ti so sipci i auslanders se druzis, ti pravele bullying ko kopilj a sanjas zivot na visoka noga. zalopojki pisuvanje na forumot ti e maksimalen dostrel taka da uzivaj tamu dur ne te osetat sto picka si pa da te smestat i oni u nekoj kjos.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
кажа оној од последната пустина и ќоше на светот, кој успеал да еба само азијатки, ееј че земев да ти врајчам ама се прозевам, ај мрш
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.324
Поени од реакции
22.623
кажа оној кој успеал да еба само азијатки, ееј че земев да ти врајчам ама се прозевам, ај мрш
abe shtrumf eden jas kolku so sum ebel tebe 10 zivoti ke ti trebaat. toa sto sakam azijatki e moj izbor a sum prosol sve zivo i divo za da zaklucam deka toa e najdobro. idi sokri se nekade koga nekoja ke te pomine u park i moli se gazdaricata da ti dade da i ja povozis kolata ebate seljakot, poveke sekako ne mozes. :toe:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Напротив, не ми е од интерес, ама ете оди натаму.
Не мора да ми веруваш мене, оди да прашаш колку им е дневница на мајстори, водоводџии, електричари, плочкари и сл.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
тоа е убаво и така треба и да биде, занаетите треба да се ценат, јас сам неможам да си наредам плочки.
Ама дека иди време во кое било кој ќе зема повеќе од белите јакчина, е протегајне на имагинацијата.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
тоа е убаво и така треба и да биде, занаетите треба да се ценат, јас сам неможам да си наредам плочки.
Ама дека иди време во кое било кој ќе зема повеќе од белите јакчина, е протегајне на имагинацијата.
Оти да не преживеат?
Инаку доаѓаат години во кои blue-collar ќе бидат во подобра позиција од white collar, од аспект на избор, па дури и процентуално покачување на плати.
Не, не викам дека ќе земаат повеќе, туку ќе добијат/веќе добиваат повисок процент на корекција на платите во однос на другите, со што ќе се намали разликата во платите.

И ќе бидат барани повеќе затоа што ги нема, воглавно "бумерите" беа во овој тип на позиции, како тие се пензионираат, така се помалку имаш на пазарот (слабо интерес од младите за ваков тип работа).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom