Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 август 2018
Мислења
79
Поени од реакции
38
Штом си бил на дополнителна, тогсш најверојатно ги доставил повторно.
Со среќа.[DOUBLEPOST=1553024973][/DOUBLEPOST]
Ова значи дека си во првата фаза на проверки која трае највеќе. До сега се чекаше минимум 12 месеци.
Koja faza doagja posle nea?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Koja faza doagja posle nea?
1.Образувана преписка бр. ХХ/20ХХ,преписката се намира в процедура по задолжително согласуване.
2.По преписката ви предстои да бде извршен финален експерт преглед, преди да бде разгледана по советот за гражданство.
3.Советот по гражданство ја уважил вашата молба, преди издавание на указ од Вицепрезидентот на Р. Бугарија

Или после финален може да те стават на дополнителна со запирка или без и вака гласи
Преписката е разгледана од советот за гражданство. Извадена е за дополнителна проверка.....
После овој статус не се знае колку се чека а кога ќе те разгледаат пак те враќаат на статусот под точка 2,па за некој месец точка 3
Ако се иде како треба следно е
4.Вашат молба е вклучена во указ бр...., потребно е да си закажете термин, или ако си преку конзулат ќе ти пишува да понесеш две слики паспортен формат.
Е сега после точка 3 може и да те стават на
5.Проверка од вивепрезидент ма Р. Бугарија, што никој незнае и за секого е индивидуално.
Од проверка или статус под точка 4,или Отказ
Тие се статусите.
 
Член од
17 август 2018
Мислења
79
Поени од реакции
38
1.Образувана преписка бр. ХХ/20ХХ,преписката се намира в процедура по задолжително согласуване.
2.По преписката ви предстои да бде извршен финален експерт преглед, преди да бде разгледана по советот за гражданство.
3.Советот по гражданство ја уважил вашата молба, преди издавание на указ од Вицепрезидентот на Р. Бугарија

Или после финален може да те стават на дополнителна со запирка или без и вака гласи
Преписката е разгледана од советот за гражданство. Извадена е за дополнителна проверка.....
После овој статус не се знае колку се чека а кога ќе те разгледаат пак те враќаат на статусот под точка 2,па за некој месец точка 3
Ако се иде како треба следно е
4.Вашат молба е вклучена во указ бр...., потребно е да си закажете термин, или ако си преку конзулат ќе ти пишува да понесеш две слики паспортен формат.
Е сега после точка 3 може и да те стават на
5.Проверка од вивепрезидент ма Р. Бугарија, што никој незнае и за секого е индивидуално.
Од проверка или статус под точка 4,или Отказ
Тие се статусите.
A polozitelno neli doagja po finalna? Fala mnogu
 
Член од
5 јули 2018
Мислења
237
Поени од реакции
193
1.Образувана преписка бр. ХХ/20ХХ,преписката се намира в процедура по задолжително согласуване.
2.По преписката ви предстои да бде извршен финален експерт преглед, преди да бде разгледана по советот за гражданство.
3.Советот по гражданство ја уважил вашата молба, преди издавание на указ од Вицепрезидентот на Р. Бугарија

Или после финален може да те стават на дополнителна со запирка или без и вака гласи
Преписката е разгледана од советот за гражданство. Извадена е за дополнителна проверка.....
После овој статус не се знае колку се чека а кога ќе те разгледаат пак те враќаат на статусот под точка 2,па за некој месец точка 3
Ако се иде како треба следно е
4.Вашат молба е вклучена во указ бр...., потребно е да си закажете термин, или ако си преку конзулат ќе ти пишува да понесеш две слики паспортен формат.
Е сега после точка 3 може и да те стават на
5.Проверка од вивепрезидент ма Р. Бугарија, што никој незнае и за секого е индивидуално.
Од проверка или статус под точка 4,или Отказ
Тие се статусите.
A taa proverka od viceprezidenta kolku trae odprilika?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Можи некој да ми ја каже точната локација каде да доставиме документи? Треба нешто да се закажи или не? Од крштеница, лична карта, во происходот пишува за ученичката книшка, мислам најслаб документ е, сега забележавме. Се одеше преку посредник.
Сакаме да одиме лично сами овој пат
Во министерство за правосудие се доставува. Ако однесете оригинал подоцна ќе може со молба да си го земете. И секако ако не сте доставиле изводи оригинал ќе треба и тие да се достават поврзани со предокот на кој се однесува стариот документ . Преведени и нотаријално заверени.[DOUBLEPOST=1553025609][/DOUBLEPOST]
A polozitelno neli doagja po finalna? Fala mnogu
Да, точка 2 е финална, точка 3 е положително. Но како што напишав може после финална на дополнителна да те стават, па пак на финална и ако е се во ред на положително.[DOUBLEPOST=1553025892][/DOUBLEPOST]Ова е цитат од @orel100 за образац за молба како пример.

ДО
МИНИСТ'РА НА ПРАВОС'ДИЕТО
НА РЕПУБЛИКА Б'ЛГАРИја



М О Л Б А



От XXXXXXXXXXXX с ЕМБГ XXXXXXX ,паспорт No XXXXX , роден в град XXXXX, Р. Македонија, с Образувана преписка за б'лгарско гражданство XXXXXXXXXX. ;Молба вх.номер XXXXXXXX



УВАЖАЕМА ГОСПОЖА МИНИСТ'Р



Молја да б'дат приложени доп'лнителни документи к'м преписката ми за получаване на б'лгарско гражданство.


Прилагам:

1.) Удостоверение за наследници на ветерани от војните от Д'ржавнијат военноисторически архив –Велико Т'рново за прадјадо ми XXXXXX

2.) Преведен и легализиран акт за см'рт на башта ми XXXXX

3.) Преведен и легализиран акт за раждане на баба ми XXXXXX.

4.) Акт за раждане на баба ми XXXXXXXX.(нотариално заверено копие вјарно с оригинала)

5.) Преведено и легализирано Удостоверение от Службата за управление на гражданско с'стојание-XXXXX

6.) Преведено и легализирано нотариално изјавление от двама свидетели които лично го познаваа прадјадо ми

7.) Копие от паспорт





Дата : ПОДПИС НА МОЛИТЕЛја:[DOUBLEPOST=1553026148][/DOUBLEPOST]И ги замолувам новите членови повнимателно да пребаруваат во претходните постови, бидејќи цело време се повторуваме, лично јас неколку пати денес за една иста работа објаснувам поединечно. Сакам да помогнам на секого, но ја утупевме темава со дополнителниве документи.
Има членови кои едвај чекаат да видат дали има нова информација околу потписите, а ние цело време се повторуваме.
Нека извинат членовите.....
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2019
Мислења
194
Поени од реакции
226
bas denes go prasav dali treba po 2 pat da odnesam oti treba i vo pravosudieto kako sto kazuvate vie, mi odgovori vo red e se vneseni,
 

b.g

Член од
3 август 2018
Мислења
38
Поени од реакции
25
1.Образувана преписка бр. ХХ/20ХХ,преписката се намира в процедура по задолжително согласуване.
2.По преписката ви предстои да бде извршен финален експерт преглед, преди да бде разгледана по советот за гражданство.
3.Советот по гражданство ја уважил вашата молба, преди издавание на указ од Вицепрезидентот на Р. Бугарија

Или после финален може да те стават на дополнителна со запирка или без и вака гласи
Преписката е разгледана од советот за гражданство. Извадена е за дополнителна проверка.....
После овој статус не се знае колку се чека а кога ќе те разгледаат пак те враќаат на статусот под точка 2,па за некој месец точка 3
Ако се иде како треба следно е
4.Вашат молба е вклучена во указ бр...., потребно е да си закажете термин, или ако си преку конзулат ќе ти пишува да понесеш две слики паспортен формат.
Е сега после точка 3 може и да те стават на
5.Проверка од вивепрезидент ма Р. Бугарија, што никој незнае и за секого е индивидуално.
Од проверка или статус под точка 4,или Отказ
Тие се статусите.
Kaj mene e ovoj status od 30 januari 86E8A366-DCE7-4AB7-82E7-417ACEB5AD81.jpeg
 
Член од
18 август 2017
Мислења
276
Поени од реакции
260
Nikoj nema tocni informacii koga ke potpisuvaat se se spekulacii rekla kazala nisto tocno tolku li e tajna taa rabota pa da ne kazuvaat javno.
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Nikoj nema tocni informacii koga ke potpisuvaat se se spekulacii rekla kazala nisto tocno tolku li e tajna taa rabota pa da ne kazuvaat javno.
Jas misalm deka ne davaat pasosi poradi pritisok od nasata vlada vo mk ova e moe mislenje.
Imam slusnato kako kompanii bliski do vlasta se zalat deka nemozat da najdat rabotnici (kako inzeneri ,programeri ,doktori ,majstori) i se plasat deka vo idnina ke bide uste poloso i nema da mozat da gi rabotat drzavnite tenderi i perat drzavni pari.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
soprugot e na dopolnitelna ..povrzan so star dokument od dedo i so potvrda od bg klub imase intervju 4 dekemvri 2017 na finalna od 04 januari 2019 sega na dopolnitelna od denes.
каков е тој стар документ от дедото,,,,сведителство,крштеница,в.книшка,умреница(извод),или некој друг??????ке додадам,повторуваме едни исти работи на форумов ЛУГЕ бидете прецизни кога постирате нешто,наведете со што кога и како,бидејчи со хероглифи правите забуна..
 
Последно уредено:
Член од
31 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
306
Jas misalm deka ne davaat pasosi poradi pritisok od nasata vlada vo mk ova e moe mislenje.
Imam slusnato kako kompanii bliski do vlasta se zalat deka nemozat da najdat rabotnici (kako inzeneri ,programeri ,doktori ,majstori) i se plasat deka vo idnina ke bide uste poloso i nema da mozat da gi rabotat drzavnite tenderi i perat drzavni pari.
Го имам истото мислење, не сум слушнал но и јас го помислувам истото неколку пати. Али за ова не сум се заангажирал баш а се дознава лесно. Само да се види дали даваат укази на Срби и други државјани а не даваат само на македонци, ако не даваат на никого значи не сме у право :), не знам каде се проверува дали се даваат воопшто укази, кој знае нека провери, баш да видиме.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
ВАЖНО СООПШТЕНИЕ
до сите апликанти за бугарско државјанство:

Веке е очигледно оти добар дел од посредниците не ја познават процедурата и свесно или несвесно ве манипулират и ве остават на цедило. Имајте го следново во предвид: Ако сте започнале процедура со документ од организација на бугари, истиот тој документ МОРА да биде внесен и во Министерството на правосудието, како дополнителен документ, заедно со изводите за рагјанье или смрт, кои се опишани во него, а најдобро е тоа да се направи при интервјуто. Значи, МОРА да бидат подадени и во Министерството. Ако тој документ е по линија на брат, сестра, вујко, чичко, тетка, братовчеди или деца, МОРА да се промени по линија на дедо или прадедо и да се поддаде во Министерството! Не чекајте промена на статусот, оти тогаш може да биде доцна. Примете ја оваа сугестија СЕРИОЗНО !!!

П.С. И за мене е нелогично две институции кои се занимават со иста проблематика и се на стотина метри растојание, да прават ДВЕ архиви на истоветни документи, но во Софија засега е така, затоа придржувајте се на ова правило.
Ova e od Lazar Mladenov
ако сакаш и налутисе,,,,но ИСПРАВКА пошто гледам горе има збунети (организација на бугари) се мисли на БККС плус пријател незнам како ли си успеал да земиш происхот от ДАБЧ без тој документ на мој пријател го вратија назад без тој док.не му дозволија да аплицира,добро е што му кажаја..[DOUBLEPOST=1553040235][/DOUBLEPOST]
dostaviv orginal potvrda i izvodi prevedeni legalizirani , se, i ne znam zosto na proverka
како си со презимињата??????
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom