Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
21 септември 2021
Мислења
16
Поени од реакции
29
Ja sam imala 10.03.2021. Jos uvek nista broj je 32../2021. Intervju u Sofiji, ako bude promene javljam :)
Zdravo drugari,
Upravo proverih status,
prebacena sam (vracena opet )na
  • По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. , ne znam samo koliko se čeka i šta sada :)
 
Член од
18 мај 2022
Мислења
17
Поени од реакции
9
Ми треба човек да среди документи за интервју (декларација, автобиографија, превод на изводи)... само за тоа, интервју е договорено.
Можам да ти дадам од жената мене што ми спремаше.
 
Член од
14 мај 2023
Мислења
4
Поени од реакции
4
Ne moze
Potrebni I najvazni dokumenti barem Eden vakvo dokumenti:
Bugarska voena kniska
Bugarsko sveditelstvo
Bugarska krstenica
Bugarski pasos od roditel

Se ostanato cicko strini komsiki nema da pomine I samo parite ke vi gi zemat.

Pominuva samo
Ti---tatko--majka---brat---sestra---dedo--pradedo.
Dokolku imate Eden od gore navedenite dokumenti.
Od kade moze da se izvadi star dokument daj pomognete kazete, jas dva meseci se mi e spremno samo toa mi fali, probav na bugarski drzaven arhiv na email mu pisav ne vrakaat, Pozdrav
 
Член од
5 август 2020
Мислења
32
Поени од реакции
13
Najprvo zdravo na site.Imam aplicirano za bugarski pasos so eden start dokument od dedomi ( na tatkomi tatko).Edniot dokument mie Udostoverenie a drugiot mie Sveditelstvo i dvata se od 1932god i pisuva na niv deka dedomi e bugarin.Dali ke ima nekakva prechka vo procedurata za drzavjanstvo i kolku godini trae cela procedura.Intervju Januari 2023 Bitola.
 
Член од
22 март 2023
Мислења
2
Поени од реакции
1
Zdravo..Mi se smeni statusot pred eden mesec, imav interviju Februar 2021.Od zadolzitelna me stavija na dopolnitelna,mi dadoa dva meseca rok da dostavam dokumenti. Sakam da prasam dali se priznava dokument izdaden od Bugarski Voen Arhiv deka mojot pra dedo ucestvuval vo vojna od strana na Bugarska Armija i koi uste dokazi prifakaat? Mojata pola familija ima bugarski pasos od strana na majka mi bratucedi ama mi rekoa deka ne prifakaat. Blagodaram odnapred
 
Член од
19 март 2023
Мислења
22
Поени од реакции
16
Najprvo zdravo na site.Imam aplicirano za bugarski pasos so eden start dokument od dedomi ( na tatkomi tatko).Edniot dokument mie Udostoverenie a drugiot mie Sveditelstvo i dvata se od 1932god i pisuva na niv deka dedomi e bugarin.Dali ke ima nekakva prechka vo procedurata za drzavjanstvo i kolku godini trae cela procedura.Intervju Januari 2023 Bitola.
I jas isto 3-4 god Imas vreme gradi kariera tuka
 
Член од
12 септември 2023
Мислења
24
Поени од реакции
32
Zdravo,da li nekoj zna nekoja informacija za brojot 21016/2019,mi pise (Документите са изпратени за издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија)
 
Член од
18 мај 2023
Мислења
7
Поени од реакции
5
Zdravo,da li nekoj zna nekoja informacija za brojot 21016/2019,mi pise (Документите са изпратени за издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија)
Јас сум во истиот статус од мај, има ли некој инсајдерски информации кога ќе излезат указите?
 
Член од
15 октомври 2017
Мислења
35
Поени од реакции
57
Јас сум во истиот статус од мај, има ли некој инсајдерски информации кога ќе излезат указите?
И јас сум од Мај со тој статус , тишина никој ништо да сподели за указ


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
48
Поени од реакции
46
Здраво, имам извод од матична книга на умрени од прадедо роден 1880 год во село Бегниште, гледам во архивите има С.бегниште , како да пронајдам од тие архиви бугарски документ ако постои..? Благодарам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom