Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
21 ноември 2021
Мислења
51
Поени од реакции
49
Vo vrska so podnesuvanje molba, ima li raslika pomegju ambasadata vo Skopue i preku posrednik vo Bugarija, Sofija ( ili Kjustendil)?

Dali bi zastedil vreme pari i energija preku SK ili preporaclivo preku BG?

Patem dali ambasadata ima odelenie koe pomaga vo procesot ili samo podnesuvam i preprakjaat diplomatska do Sofia i cekame odgovor?
Автоматски споено мислење:
Не ти треба посредник, ако толку ти се фрлат пари - слободно. Молбата се подава или во амбасадата или во министерството на правда на Р. Бугарија ЛИЧНО. Интервју се прави истиот момент кога ќе се подадат документите-молбата. Интервјуто е исто и во амбасадата и во министерството. Разлика е што документите од амбасада се праќаат по пошта после неколку месеци (максимум 3), за интервју во амбасадата брзо се добива датум, за Софија тешко да најдеш, дури системот ме работи правилно. Не знам кој те излажал за интервју во Ќустендил.
 
Член од
29 септември 2022
Мислења
15
Поени од реакции
3
Не ти треба посредник, ако толку ти се фрлат пари - слободно. Молбата се подава или во амбасадата или во министерството на правда на Р. Бугарија ЛИЧНО. Интервју се прави истиот момент кога ќе се подадат документите-молбата. Интервјуто е исто и во амбасадата и во министерството. Разлика е што документите од амбасада се праќаат по пошта после неколку месеци (максимум 3), за интервју во амбасадата брзо се добива датум, за Софија тешко да најдеш, дури системот ме работи правилно. Не знам кој те излажал за интервју во Ќустендил.
Cisto informativen razgovor so prijateli, imalo takva opcija preku Kjustendil, no maltene jas bi odel preku Ambasada ( mozebi i licno vo Sofija dokolku go sfatam poednostavno procesot)
no, sega koga poglednav vo clenot 15 2.3 vika
zakon za drzavjanstvo e oficijalen dokument izdaden od opstinata ili ministerstvo za pravda deka e bugar/ka,
dali Bugarskata Egzarhija e direkten potkrovitel na MP i nivniot pecat e oficijalno priznaen kako dokument na Bugarskara drzava vo toa vreme, bidejki na Sveditelstvoto od krstenicata ne e vmenata nacionalnost?
Spored nekoj informacii na internet, crkovniot dokument bil validen pred izmena na zakonot,
vo prilog e dokumentot (samo za prikaz - neoficijalen)
IMG_9899.jpeg
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
136
Поени од реакции
140
Cisto informativen razgovor so prijateli, imalo takva opcija preku Kjustendil, no maltene jas bi odel preku Ambasada ( mozebi i licno vo Sofija dokolku go sfatam poednostavno procesot)
no, sega koga poglednav vo clenot 15 2.3 vika
zakon za drzavjanstvo e oficijalen dokument izdaden od opstinata ili ministerstvo za pravda deka e bugar/ka,
dali Bugarskata Egzarhija e direkten potkrovitel na MP i nivniot pecat e oficijalno priznaen kako dokument na Bugarskara drzava vo toa vreme, bidejki na Sveditelstvoto od krstenicata ne e vmenata nacionalnost?
Spored nekoj informacii na internet, crkovniot dokument bil validen pred izmena na zakonot,
vo prilog e dokumentot (samo za prikaz - neoficijalen)
Прегледај го приврзокот 391152
Јас бев заглавен на примена молба, доставив ваков документ, само не крштеница, туку венчален лист за да поче постапката, и го прифатија, сега сум на задолжителна. Мислам дека ако не беше валиден, немаше да почне постапката за мене
 
Член од
29 септември 2022
Мислења
15
Поени од реакции
3
Stranata na DABC veli ;
IMG_9900.jpeg
Ima konkreten odgovor i dali seuste vazi ovoj akt od agencijata?

Edit:
Kako sto sfativ, DABC izdava samo vizi za prestoj vo BG po bugarsko poteklo i nema nikakva vrska so procedura za pasos?
Vo nekoj postari muabeti na forumov DABC e spomenat vo procedurite za pasos,no sega e samo MP?
 
Последно уредено:
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Дечки некој дали во брзо време ќе оди во Бугарија да го замолам една голема услуга да ми направи? ми требаат едни лекови од аптека по што кај нас ги нема. Ве молам пишете ако има некој, фала ви однапред
 
Член од
18 октомври 2020
Мислења
16
Поени од реакции
20
Cisto informativen razgovor so prijateli, imalo takva opcija preku Kjustendil, no maltene jas bi odel preku Ambasada ( mozebi i licno vo Sofija dokolku go sfatam poednostavno procesot)
no, sega koga poglednav vo clenot 15 2.3 vika
zakon za drzavjanstvo e oficijalen dokument izdaden od opstinata ili ministerstvo za pravda deka e bugar/ka,
dali Bugarskata Egzarhija e direkten potkrovitel na MP i nivniot pecat e oficijalno priznaen kako dokument na Bugarskara drzava vo toa vreme, bidejki na Sveditelstvoto od krstenicata ne e vmenata nacionalnost?
Spored nekoj informacii na internet, crkovniot dokument bil validen pred izmena na zakonot,
vo prilog e dokumentot (samo za prikaz - neoficijalen)
Прегледај го приврзокот 391152
jas sum so vakov dokument original (kaj mene gore desno ima i takseni marki) momentalno cekam ukaz a isto i brat mi e so istiot dokument momentalno e na vraten na finalna. Prvo dvata bevme na dopolnitelna proverka, pa ne vratija na finalna i eve jas sum sega za ukaz a brat mi e se uste na finalen eksperten pregled. Inturvju dekemvri 2019 obrazovana prepiska 02.2020. Inaku kako so mozam da vidam pisuva data na raganje 1944 na dokumentot
 
Член од
26 март 2018
Мислења
11
Поени од реакции
36
Cisto informativen razgovor so prijateli, imalo takva opcija preku Kjustendil, no maltene jas bi odel preku Ambasada ( mozebi i licno vo Sofija dokolku go sfatam poednostavno procesot)
no, sega koga poglednav vo clenot 15 2.3 vika
zakon za drzavjanstvo e oficijalen dokument izdaden od opstinata ili ministerstvo za pravda deka e bugar/ka,
dali Bugarskata Egzarhija e direkten potkrovitel na MP i nivniot pecat e oficijalno priznaen kako dokument na Bugarskara drzava vo toa vreme, bidejki na Sveditelstvoto od krstenicata ne e vmenata nacionalnost?
Spored nekoj informacii na internet, crkovniot dokument bil validen pred izmena na zakonot,
vo prilog e dokumentot (samo za prikaz - neoficijalen)
Прегледај го приврзокот 391152
Zdr…Jas izvadiv passos so isto vakov dokument 2020 god ako ti znaci nesto…pozz
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
143
Поени од реакции
260
Ајдее.. Имали локални избори бугарите за 2-3 недели.. Пак че има застој сега малку
 
Член од
21 ноември 2021
Мислења
51
Поени од реакции
49
Член од
1 септември 2021
Мислења
36
Поени од реакции
25
Dali moze da pise koj znae koi dokumenti treba da se nosat vo opstina vo BG za rodstveni vrski,brat ima bg drzavjanstvo,sestra da zeme preku nego
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
507
Поени од реакции
652
Dali moze da pise koj znae koi dokumenti treba da se nosat vo opstina vo BG za rodstveni vrski,brat ima bg drzavjanstvo,sestra da zeme preku nego
Родствени врски, извод од неа, извод од братот и извод од мајка или татко комплет преведени.

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
66
Поени од реакции
17
Здраво дечки, извинете ако спамирам ама сакав да замолам ако има некој вадено пасош за брат сестра во Амбасада во Скопје преку свој пасош, да ми пише порака. Не сваќам што се документи ми требаат од тоа што барам по интернет па чисто да ме оправи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom