Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
22 декември 2021
Мислења
4
Поени од реакции
2
Здраво, дали некој до сега имал проблем со еден стар документ да има две постапки кои течат истовремено, то ест во едната апликација да биди стариот документ а во другата да биди заверено дека тој документ е во другата апликација? Другата документација е во ред (изводи, здраствено, преводи...)
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
Здраво, дали некој до сега имал проблем со еден стар документ да има две постапки кои течат истовремено, то ест во едната апликација да биди стариот документ а во другата да биди заверено дека тој документ е во другата апликација? Другата документација е во ред (изводи, здраствено, преводи...)
Да, на тој шо е заверен на нотар пишуваш во молбата во која преписка се наоѓа оригиналот
 
Член од
21 март 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo, sakam da prasam na intervju bev na 09.08.2022 i brzo mi se smeni statusot vo zadolzitelno soglasnenie i od togas do den denes sum na istiot status po vase iskustvo koga bi mozelo da se ocekuva promena brojon na baranjeto e 116xx/2022
 
Член од
2 мај 2023
Мислења
7
Поени од реакции
5
Здраво, дали некој до сега имал проблем со еден стар документ да има две постапки кои течат истовремено, то ест во едната апликација да биди стариот документ а во другата да биди заверено дека тој документ е во другата апликација? Другата документација е во ред (изводи, здраствено, преводи...)
Da...I jas I brat mi vo isto vreme apliciravme na toj princip...problemi nemase
 
Член од
24 јануари 2019
Мислења
12
Поени од реакции
8
Zdravo na site
broj na prepiska sum 107xx/2020
Na intervju bev 10.12.2020 vo sofija
Od dokumenti stara bg licna karta, vencanici i proizhod od dabc
Dokumentite se na majkami pra baba znaci mene mi ispagat dojde pra pra baba
Me imaja vrateno eden status nazat i pred edna nedela pak dojdov na ovaj status nekoj da spodeli mislenje kako so, da e tuka nekade blisku so brojceto ili intervjuto da se smenal status, uste kolku vreme bi se cekalo.
Fala na site dobro namerni luge

По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданств
 
Член од
17 септември 2019
Мислења
41
Поени од реакции
45
Ми го пратија изводот пријатели. Започнале да издаваат извод со бугарска националност. Само морате да сте упорни за да добиете!
 

Attachments

Член од
7 април 2019
Мислења
161
Поени од реакции
148
Ми го пратија изводот пријатели. Започнале да издаваат извод со бугарска националност. Само морате да сте упорни за да добиете!
Super :D izvini samo roditelite sam si gi vnese ili morase so izjava na notar ( tvoite roditeli da se izjasnat ?)
 
Член од
14 мај 2023
Мислења
4
Поени од реакции
4
Ми го пратија изводот пријатели. Започнале да издаваат извод со бугарска националност. Само морате да сте упорни за да добиете!
Kade go izvadi izvodot od opstina li, i dali ke go vazat namesto star dokument?
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
Нема да ви поминат овие Изводи, така да не се ни мачете за џабе, оставете шо трубат по групата бугарите во мк
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Нема да ви поминат овие Изводи, така да не се ни мачете за џабе, оставете шо трубат по групата бугарите во мк
Така е, ама сега посредниците гледаат да искористат било каква шанса за лапање ќеш.
 
Член од
17 септември 2019
Мислења
41
Поени од реакции
45
Нема да ви поминат овие Изводи, така да не се ни мачете за џабе, оставете шо трубат по групата бугарите во мк
Ти па како знаеш? Во МИнистерство во Бугарија работип?
 
Член од
21 ноември 2021
Мислења
51
Поени од реакции
49
Нема да ви поминат овие Изводи, така да не се ни мачете за џабе, оставете шо трубат по групата бугарите во мк
"Документи издадени од бугарски или странски органи со кои се докажува дека кандидатот има барем еден предок до трето колено кој е од бугарска народност" (преведено да разберете од законот за бугарско државјанство)
 

ElindHost

ElindHost
Член од
27 јуни 2011
Мислења
30
Поени од реакции
15
Другарчиња да ве прашам дали некој има информација за променава на националност во извод на родени од Македонска во Бугарска доколку јас сменам во Бугарска дали задолжително ќе треба и моите родители со изјава на нотар да сменат и тие или не би било проблем кај нив ако е Македонска националноста?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom