Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
25 ноември 2019
Мислења
107
Поени од реакции
112
Дали некој би можел да ми помогне со ова? Ќе одам во Софија четврток па доколку некој е во можност и знае, би му бил многу благодарен.
Дирекција „Б'лгарско гражданство” при Министерство на правос'дието
ул. „Аксаков“ 5, 1000 Софија цент'р, Софија, Бугарска

Столична обштина - рајон „Средец“
ул. „Леге“ 6, 1000 Софија цент'р, Софија, Бугарска
 
Член од
18 мај 2023
Мислења
7
Поени од реакции
5
Член од
21 септември 2015
Мислења
34
Поени од реакции
26
Дирекција „Б'лгарско гражданство” при Министерство на правос'дието
ул. „Аксаков“ 5, 1000 Софија цент'р, Софија, Бугарска

Столична обштина - рајон „Средец“
ул. „Леге“ 6, 1000 Софија цент'р, Софија, Бугарска
Фала многу!
 
Член од
10 октомври 2022
Мислења
9
Поени од реакции
7
Moze li nekoj da mi objasni sto znaci ,, da se plati zdravstveno osiguruvanje,, ?
 
Член од
31 јануари 2022
Мислења
18
Поени од реакции
50
Ми који смо поднели захтев за држављанство и у међувремену добили оне "личне карте" (картице за боравак и рад) морамо сад платити здравствено осигурање у Бугарској за сво време од датума издавања картице па до дана када је објављена допуна.
Плаћа се 200€ по години.
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
И јас моментално се занимавам со здравното на брат ми, тој нема од април 2022 па пробаме начин да не ги платиме со потврди од Македонија за тоа време дека таму има здравно, ти се пресели пак во бг ама има дупка во здравното кај шо нема осигурување... Им начин изгледа да не се платат, кој го интересира повеќе нека ми пише на лично, не знам уште се како иде но си во тек и шо знам можам да објаснам, знам дека од мк се вади документ со времето во кое немаш осигурување во бг, документите се носат во нап, преведено заверени и они у систем би требало да заверат дека имаш во тој период во странство, целта е да немаш прек'сване за министерството, ем на тој начин не плаќаш, сето тоа не мора да го правиш ако си платиш по 25 лева на месец и мирна ти глава исто така
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
Здраво!

За тие што го земале указот од Консулска служба во Скопје или Битола и зајавиле адреса колку време отприлика сте чекале додека да стигне писмото во општината? Јас указот го зедов на крaj на Март но во општината ми викаат дека уште нема никакво писмо а веќе поминаа повеќе од 3 месеци. Дали имал некој таков проблем досега?
 
Последно уредено:
Член од
31 јануари 2022
Мислења
18
Поени од реакции
50
И јас моментално се занимавам со здравното на брат ми, тој нема од април 2022 па пробаме начин да не ги платиме со потврди од Македонија за тоа време дека таму има здравно, ти се пресели пак во бг ама има дупка во здравното кај шо нема осигурување... Им начин изгледа да не се платат, кој го интересира повеќе нека ми пише на лично, не знам уште се како иде но си во тек и шо знам можам да објаснам, знам дека од мк се вади документ со времето во кое немаш осигурување во бг, документите се носат во нап, преведено заверени и они у систем би требало да заверат дека имаш во тој период во странство, целта е да немаш прек'сване за министерството, ем на тој начин не плаќаш, сето тоа не мора да го правиш ако си платиш по 25 лева на месец и мирна ти глава исто така
Ја не живим у Бугарској, али сам запослен у фирми из Софије за коју радим широм ЕУ.
Ово ми је трећа фирма из Бугарске за коју радим и имао сам неких прекида у раду тако да морам за те месеце које нисам био у радном односу ретроактивно платити осигурање.
Скупље ће ме коштати одлазак у Бугарску него ова уплата заосталог осигурања.
 
Член од
27 април 2020
Мислења
89
Поени од реакции
111
Последно уредено:
Член од
22 декември 2021
Мислења
4
Поени од реакции
2
Здраво, дали некој до сега имал проблем со еден стар документ да има две постапки кои течат истовремено, то ест во едната апликација да биди стариот документ а во другата да биди заверено дека тој документ е во другата апликација? Другата документација е во ред (изводи, здраствено, преводи...)
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
Здраво, дали некој до сега имал проблем со еден стар документ да има две постапки кои течат истовремено, то ест во едната апликација да биди стариот документ а во другата да биди заверено дека тој документ е во другата апликација? Другата документација е во ред (изводи, здраствено, преводи...)
Да, на тој шо е заверен на нотар пишуваш во молбата во која преписка се наоѓа оригиналот
 
Член од
21 март 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo, sakam da prasam na intervju bev na 09.08.2022 i brzo mi se smeni statusot vo zadolzitelno soglasnenie i od togas do den denes sum na istiot status po vase iskustvo koga bi mozelo da se ocekuva promena brojon na baranjeto e 116xx/2022
 

Kajgana Shop

На врв Bottom