Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
22 октомври 2021
Мислења
113
Поени од реакции
447
Jas sum 1**/2021 5-6 Januari bev na intervju. Dolgo vreme bev na finalna, Mart me vratija na zadolzitelna, pred edna nedela pak sum na Finalna. Neznam sho e rabotata i dali e vo red toa...
Финална сега трае 2-3 недели, па очекувај промена наскоро.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
25 мај 2017
Мислења
22
Поени од реакции
48
Zdravo, sakam da prasam posle kolku vreme i koja e procedurata mojata sopruga da dobie bg pasos? Jas imam bg pasos i vencani sme vo makedonija. Fala mnogu
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
На воена бугарска книшка, мојот татко е напишан како Петко Б. Христов, а во умреница е запишан како Петар Христовски.

Како да поврзам(докажам) при давање на документи дека се работи за истиот човек? Друг документ немам.
Иди еден ден до Бугарија, на бугарски нотар си двајца свидетели, може да се твоите родители или било кој, кажи им дека личноста таа и таа заведена како тој и тој на мк Изводи и тој и тој на бг документи е една и иста, го земаш документот и во министерство на правос'дието во софија го додаваш кон твојата преписка
 
Член од
1 февруари 2023
Мислења
52
Поени од реакции
47
Моите брат и сестра се 17хх/2021 и се уште се на Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.


Sent from my iPhone using Tapatalk

jASUM NA ISTA SE NADEVA DEKA KESE SMENE OVIJA DENOVI
 
Член од
24 јуни 2023
Мислења
2
Поени од реакции
1
Финална сега трае 2-3 недели, па очекувај промена наскоро.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Дали ова значи дека сега се чека многу помалку откако ќе поминеш интервју, за разлика од пред 2 години?
Бидејќи јас чекав 2 години за да добијам произход откако почна коронава и изборите таму и сега чекам датум за интервју...
 
Член од
22 октомври 2021
Мислења
113
Поени од реакции
447
Дали ова значи дека сега се чека многу помалку откако ќе поминеш интервју, за разлика од пред 2 години?
Бидејќи јас чекав 2 години за да добијам произход откако почна коронава и изборите таму и сега чекам датум за интервју...
Процесот за добивање бугарско државјанство го следам 10 години. Низ историјата, постапката никогаш не се забрзувала, туку постојано се забавувала, така што сè повеќе ќе се забавува. Кога се чини дека едниот статус се забрзува, другиот забавува и така во круг. Од моментот кога поднесов за происход до сега, поминаа цели 6 години и баш кога требаше да го добијам указот, бугарите престанаа да даваат за нас што не аплициравме со документи што не ги издаде Бугарија. И тоа без разлика што документацијата ми е 100% во ред. Сега, како и сите случаи како мојот, до којзнае кога сме на положително. Не знам што да ти кажам освен да се вооружиш со трпение.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
25 јули 2022
Мислења
47
Поени од реакции
62
Процесот за добивање бугарско државјанство го следам 10 години. Низ историјата, постапката никогаш не се забрзувала, туку постојано се забавувала, така што сè повеќе ќе се забавува. Кога се чини дека едниот статус се забрзува, другиот забавува и така во круг. Од моментот кога поднесов за происход до сега, поминаа цели 6 години и баш кога требаше да го добијам указот, бугарите престанаа да даваат за нас што не аплициравме со документи што не ги издаде Бугарија. И тоа без разлика што документацијата ми е 100% во ред. Сега, како и сите случаи како мојот, до којзнае кога сме на положително. Не знам што да ти кажам освен да се вооружиш со трпение.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ja sam.ušao u 7 mu godinu...čekam potpis nema ništa..preko ambasade u Beogradu sve ful i jaki papiri ništa..Ja i brat čekamo 7 godina već
 
Член од
21 септември 2015
Мислења
34
Поени од реакции
26
Здраво дечки, јас имам поднесено документи преку сестра бр. на преписка 10ххх/2021, али пред извесно време го сменив македонскиот пасош па ми кажаа на форумот дека требало да доставам копија од новиот пасош. Дали некој ја знае точната адреса и името на институцијата каде треба да се достави истиот во Софија? Исто така од каде би можела мојата сестра да извади потврда за родствени врски со што за секој случај би го доставил и тој документ, дали некој го има правено тоа и од каде го има вадено тој документ?
Дали некој би можел да ми помогне со ова? Ќе одам во Софија четврток па доколку некој е во можност и знае, би му бил многу благодарен.
 
Член од
15 октомври 2017
Мислења
35
Поени од реакции
57
На воена бугарска книшка, мојот татко е напишан како Петко Б. Христов, а во умреница е запишан како Петар Христовски.

Како да поврзам(докажам) при давање на документи дека се работи за истиот човек? Друг документ немам.
И мојот брат го имаше истиот проблем со името на дедо ми
Го реши со потпис на нотар со сведоци да докаже дека е истата личност , (Владо / Владимир)ама не знам дали сеуште ги прифаќаат тоа
Ако немаш друга опција може да се распрашаш за тоа
Среќно!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
22 октомври 2021
Мислења
113
Поени од реакции
447
Член од форумот JustMe123 не успеал со изјавата кај нотар и заврши на дополнителна, туку ја извадил во општина (претпоставувам во Македонија) дека дедо му бил човек кој живеел со две презимиња и сега е положително. Подобро контактирајте го за да ви објасни правилно.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
25 јуни 2021
Мислења
145
Поени од реакции
300
Дали некој би можел да ми помогне со ова? Ќе одам во Софија четврток па доколку некој е во можност и знае, би му бил многу благодарен.
Odi na strana 1272, Altair ima se objasneto , cela postapka.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom