Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
15 октомври 2017
Мислења
35
Поени од реакции
57
На воена бугарска книшка, мојот татко е напишан како Петко Б. Христов, а во умреница е запишан како Петар Христовски.

Како да поврзам(докажам) при давање на документи дека се работи за истиот човек? Друг документ немам.
И мојот брат го имаше истиот проблем со името на дедо ми
Го реши со потпис на нотар со сведоци да докаже дека е истата личност , (Владо / Владимир)ама не знам дали сеуште ги прифаќаат тоа
Ако немаш друга опција може да се распрашаш за тоа
Среќно!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
22 октомври 2021
Мислења
113
Поени од реакции
447
Член од форумот JustMe123 не успеал со изјавата кај нотар и заврши на дополнителна, туку ја извадил во општина (претпоставувам во Македонија) дека дедо му бил човек кој живеел со две презимиња и сега е положително. Подобро контактирајте го за да ви објасни правилно.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
25 јуни 2021
Мислења
145
Поени од реакции
300
Дали некој би можел да ми помогне со ова? Ќе одам во Софија четврток па доколку некој е во можност и знае, би му бил многу благодарен.
Odi na strana 1272, Altair ima se objasneto , cela postapka.
 
Член од
25 ноември 2019
Мислења
101
Поени од реакции
108
Дали некој би можел да ми помогне со ова? Ќе одам во Софија четврток па доколку некој е во можност и знае, би му бил многу благодарен.
Дирекција „Б'лгарско гражданство” при Министерство на правос'дието
ул. „Аксаков“ 5, 1000 Софија цент'р, Софија, Бугарска

Столична обштина - рајон „Средец“
ул. „Леге“ 6, 1000 Софија цент'р, Софија, Бугарска
 
Член од
18 мај 2023
Мислења
7
Поени од реакции
5
Член од
21 септември 2015
Мислења
32
Поени од реакции
26
Дирекција „Б'лгарско гражданство” при Министерство на правос'дието
ул. „Аксаков“ 5, 1000 Софија цент'р, Софија, Бугарска

Столична обштина - рајон „Средец“
ул. „Леге“ 6, 1000 Софија цент'р, Софија, Бугарска
Фала многу!
 
Член од
10 октомври 2022
Мислења
9
Поени од реакции
7
Moze li nekoj da mi objasni sto znaci ,, da se plati zdravstveno osiguruvanje,, ?
 
Член од
31 јануари 2022
Мислења
20
Поени од реакции
50
Ми који смо поднели захтев за држављанство и у међувремену добили оне "личне карте" (картице за боравак и рад) морамо сад платити здравствено осигурање у Бугарској за сво време од датума издавања картице па до дана када је објављена допуна.
Плаћа се 200€ по години.
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
И јас моментално се занимавам со здравното на брат ми, тој нема од април 2022 па пробаме начин да не ги платиме со потврди од Македонија за тоа време дека таму има здравно, ти се пресели пак во бг ама има дупка во здравното кај шо нема осигурување... Им начин изгледа да не се платат, кој го интересира повеќе нека ми пише на лично, не знам уште се како иде но си во тек и шо знам можам да објаснам, знам дека од мк се вади документ со времето во кое немаш осигурување во бг, документите се носат во нап, преведено заверени и они у систем би требало да заверат дека имаш во тој период во странство, целта е да немаш прек'сване за министерството, ем на тој начин не плаќаш, сето тоа не мора да го правиш ако си платиш по 25 лева на месец и мирна ти глава исто така
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
Здраво!

За тие што го земале указот од Консулска служба во Скопје или Битола и зајавиле адреса колку време отприлика сте чекале додека да стигне писмото во општината? Јас указот го зедов на крaj на Март но во општината ми викаат дека уште нема никакво писмо а веќе поминаа повеќе од 3 месеци. Дали имал некој таков проблем досега?
 
Последно уредено:
Член од
31 јануари 2022
Мислења
20
Поени од реакции
50
И јас моментално се занимавам со здравното на брат ми, тој нема од април 2022 па пробаме начин да не ги платиме со потврди од Македонија за тоа време дека таму има здравно, ти се пресели пак во бг ама има дупка во здравното кај шо нема осигурување... Им начин изгледа да не се платат, кој го интересира повеќе нека ми пише на лично, не знам уште се како иде но си во тек и шо знам можам да објаснам, знам дека од мк се вади документ со времето во кое немаш осигурување во бг, документите се носат во нап, преведено заверени и они у систем би требало да заверат дека имаш во тој период во странство, целта е да немаш прек'сване за министерството, ем на тој начин не плаќаш, сето тоа не мора да го правиш ако си платиш по 25 лева на месец и мирна ти глава исто така
Ја не живим у Бугарској, али сам запослен у фирми из Софије за коју радим широм ЕУ.
Ово ми је трећа фирма из Бугарске за коју радим и имао сам неких прекида у раду тако да морам за те месеце које нисам био у радном односу ретроактивно платити осигурање.
Скупље ће ме коштати одлазак у Бугарску него ова уплата заосталог осигурања.
 
Член од
27 април 2020
Мислења
89
Поени од реакции
111
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom