Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
23 октомври 2021
Мислења
33
Поени од реакции
22
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Drustvo aj da prasam nesto, ako se izvadi dokument za bugarsko poteklo od predok roden 1935, dali mora da e 1916 ili kako I da bese ili toa e samo ako ne pisuva blgarin?

Logicki e deka ako e blgarin godina na ragjanje da nema vrska? Sto mislite?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
бугарскиот документ што го имам како доказ што ќе го приложам, мора да биде оригинал?
 
Член од
8 јануари 2022
Мислења
94
Поени од реакции
175
Многу !!!! Јас бев од декември 2020та до октомври 2021ва (значи околу 10 месеци) на финална. Сега веќе 4 месеци сум на "дополнителна проверка".
Jas sun veke 11meseci na finalna
Автоматски споено мислење:

Ce ve molam meil adresata na arhivot kade se obrativte. Blagodaram
Ve molam i mene meil i adresa na arhivot i kade se obrativte ke vi bidam blagodarna
 
Член од
18 април 2020
Мислења
23
Поени од реакции
3
Ce ve molam kade vo Skopje ili vo Kumanovo najlesno i najdobro ce izvadam lekarsko uverenie vo novata forma kako sega sto baraat. Vi blagodaram
Автоматски споено мислење:

Lekarsko sto se bara od dekemvri 2020 navamu, kade najlesno da izvadam?
 
Последно уредено:
Член од
10 октомври 2018
Мислења
13
Поени од реакции
44
Здр на сите конечно пасошот е готов...Посакувам секој кој чека најбрзо да си дочека и да се заврши ова чекање и неизвесност...Голема благодарност до @Bibo i @Altair75 за навремената информираност...
Ве молам за инфо и искуство како е процедура и потребни документи за поднесување за пасош за деца(еден родител со БГ док)
Ќе ми помогнете многу за да не отварам страна по страна...сигурно има некој на форумот кој поднесувал док за деца...
Децата се на 10 и 14 год...
Претпоставувам за поголемото дете(14) ќе треба да се тера по регуларна постапка додека за малото би требало да е поедноставно..
Ви благодарам и имајте убава вечер...
 
Член од
17 ноември 2020
Мислења
2
Поени од реакции
4
I mojot status od dopolnitelno denes se smeni na:
-По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Dali odnese dopolnitelni dokumenti i kakvi?
 
Член од
9 декември 2021
Мислења
3
Поени од реакции
0
Pozdrav do site nov sum na forumov i sekoja cest za info. So gi delite... ako moze nekoj da mi objasni (mozebi malku glupo ke zvuci ama pak da prasam) posrednikot mi go donese UKAZ'ot no malku mi izgleda sumljivo obicna kopija a4 format mi rece deka po konzulski pat vaka gi davale ukazite ... imali nekako da proveram so broj na ukazot originalnosta i dali e validen ukazot ?? Vi blagodaram
 
Член од
10 октомври 2018
Мислења
13
Поени од реакции
44
Pozdrav do site nov sum na forumov i sekoja cest za info. So gi delite... ako moze nekoj da mi objasni (mozebi malku glupo ke zvuci ama pak da prasam) posrednikot mi go donese UKAZ'ot no malku mi izgleda sumljivo obicna kopija a4 format mi rece deka po konzulski pat vaka gi davale ukazite ... imali nekako da proveram so broj na ukazot originalnosta i dali e validen ukazot ?? Vi blagodaram
Site se takvi...bez pecat i potpis...digitalno se potpisani so samoto izdavanje...dolu levo ima data i chas koga e podignat ukazot...neznam kako i dali ima mozhnost da go proverish...so sreka...
 
Член од
23 март 2019
Мислења
15
Поени од реакции
21
Pozdrav do site nov sum na forumov i sekoja cest za info. So gi delite... ako moze nekoj da mi objasni (mozebi malku glupo ke zvuci ama pak da prasam) posrednikot mi go donese UKAZ'ot no malku mi izgleda sumljivo obicna kopija a4 format mi rece deka po konzulski pat vaka gi davale ukazite ... imali nekako da proveram so broj na ukazot originalnosta i dali e validen ukazot ?? Vi blagodaram
Ако можи инфо (име и моб.) од посредникот, да го знаеме, мора да е некој опасен :LOL: (звучи неверојатно, колку што знам подигање на указ е само лично).
 
Член од
10 октомври 2021
Мислења
14
Поени од реакции
37
Добро вечер на сите. Јас добив указ во Октомври, ама побарав да го пратат во конзулат во Минхен. Тука ми закажаа термин на крај на Фебруари. Во маилот кој го добив пишува дека треба да однесам слики и адреса. Во упатството во групава има објаснување за подигање од амбасада ама од Мк, и наведени се повеќе документи. Дали има разлика? Исто, во објаснувањето е пишан пример кога амбасадата праќа писмо назад до општина, за да издадат егн. Јас веќе имам адреса и егн. Дали и во овој случај конзулатот праќа писмо до општина и за која намена? Ако има сличен пример, ве молам да споделите искуство
 
Член од
21 август 2021
Мислења
2
Поени од реакции
2
Ce ve molam kade vo Skopje ili vo Kumanovo najlesno i najdobro ce izvadam lekarsko uverenie vo novata forma kako sega sto baraat. Vi blagodaram
Автоматски споено мислење:

Lekarsko sto se bara od dekemvri 2020 navamu, kade najlesno da izvadam?
Здраво,
И мене ми треба лекарско, па денес се јавив во МедикаС (medikas.com.mk) во Скопје и ми кажаа дека издаваат лекарски уверенија според новите барања, цената е 1500 денари и работат од 09:00 до 15:00 ч. Доколку некој вадел лекарско во скоро време, ве молам споделете и други опции за во Скопје. Фала
 

Kajgana Shop

На врв Bottom