Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
23 јануари 2021
Мислења
39
Поени од реакции
24
Многу !!!! Јас бев од декември 2020та до октомври 2021ва (значи околу 10 месеци) на финална. Сега веќе 4 месеци сум на "дополнителна проверка".
A sto dokumenti imash odneseno?
Автоматски споено мислење:

Јас сум на финална скоро 13 месеци,а уште колку ќе бидам е енигма.
isto i tebe da te prasham. Po koja linija (postapka) odish?
 
Член од
29 септември 2008
Мислења
77
Поени од реакции
210
Со изводи од предци и потврда од Бугарско здружение.
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
DENES vo Holandija ja smeniv makedonska vozacka so Holandska so bg dokumenti sum ama so mk vozacka, samo podnesov za 30% danok da ne plakam vo opstina i dobiv i odma ja smeniv plativ 40e ke mi vazi 10g...Se razbiram rabotam tuka imam i maticen holadski...sakam da vi kazam ne se zamarajte so bg vozacki ako sakate da ziveete na zapad i vo Germanija ke vi ja smenat vo opstina ako imate adresa i rabotite vo Germanija
 
Член од
25 ноември 2010
Мислења
55
Поени од реакции
27
друштво , дали може да се вози кола во Македонија на бугарски таблички ако се поседува БГ пасош? Дали има некои ограничувања?
 
Член од
8 јануари 2022
Мислења
94
Поени од реакции
175
DENES vo Holandija ja smeniv makedonska vozacka so Holandska so bg dokumenti sum ama so mk vozacka, samo podnesov za 30% danok da ne plakam vo opstina i dobiv i odma ja smeniv plativ 40e ke mi vazi 10g...Se razbiram rabotam tuka imam i maticen holadski...sakam da vi kazam ne se zamarajte so bg vozacki ako sakate da ziveete na zapad i vo Germanija ke vi ja smenat vo opstina ako imate adresa i rabotite vo Germanija
Dali ke mozam jas sum so mk vozacka a cekam bg pasos i sum vo Holandija.Od kako ke dobijam bg pasos ksko ponatamu za vozackata vo Holandija sum okolu godina dena ?
 
Член од
29 јануари 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво на сите...ако може некој да ми објасни каква е постапката моментално за промена на возачка дозвола од мк во бг за лице кое има бугарско државјанство фала однапред
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
fala ti, mi dava ova nadez deka mozebi im dosol pametot tamu
Не сакам да звучам ко негативец или да ви ја одземам надежта, и се надевам нема да се налутите за ова што ќе го кажам, ама враќањево на финален статус само по себе не е никаков показател дали сега се вразумени или „задоволни“ со документацијата, туку чиста формалност. По предавање на дополнителни документи (без оглед на тоа какви документи си додал) они автоматски те враќаат на финална, па тек отпосле ќе ги разгледуваат и ќе одлучуваат дали е тоа доволно или не. Ако ги однесеш само истите со кои веќе си аплицирал/а тогаш тешко оти ќе смени многу и има шанси пак да те вратат на дополнителна, бар така беше случај со другар му Стеф на @Altair75 кој само по втор пат ги предаде истите документи со кои аплицирал и одма му се смеини статусот од дополнителна на финална, за да по 2-3 недели пак по втор пат го вратат на дополнителна оти реално не предал никаков нов додатен доказ за бугарско потекло. Да биле доволни документите кои ги предал на интервју тогаш немаше ни првиот пат да го стават на дополнителна.

Слично е и со тие што воопшто не предадоа документи и што автоматски ги вратија на финална откако апла им помина рокот, тоа што сега им се смени статусот значи само дека им помина шансата за достава на дополнителни документи и останува сега советот да донесе одлука дали ќе ги пушти, имам впечаток дека некои членови малку погрешно ја толкуваат промената на статусот како знак дека сега решиле да попуштат.

Не ме разбирајте погрешно, искрено се надевам дека стварно ќе се вразумат и дека сите ќе ве пуштат оти стварно е идиотизам што во сред процедура нив сеа им падна на памет да си менуваат правила, откако луѓе со години чекале на државјанството и се уредно и правилно си предале при аплицирање, но бар јас лично мислам дека враќањево на финална кај некои членови не е никаков показател за тоа дали ќе пројдат или не. Едино е мала утеха дека конечно малку мрднуваат со промени, јес да и ова едвај е некое мрднување напред во поглед на темпото.

PS: Еве го конкретно цитатот од Altair75 за другар му кога по втор пат го вратија на дополнителна и целото објаснување.
@Bibo koga ke pravis apdejt, ako sakas, stavi go ovoj mojot prijatel Stef pak na dopolnitelna, djabe nosese dokument za rodstveni vrski preku cicko mu, mu kazav deka ke go vratat pak da nosi nesto ili ke go odbijat, ama probavme, odnese i posle 1 mesec go razgledale i pak e staven na dopuna... plus ima noseno izvodi i potvrda od BKKS, bez star dokument.

Eve mu statusot sega:
  • Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, В'в вр'зка с в'зложена доп'лнителна проверка от С'вета по гражданството следва да представите документи, удостоверјавашти наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до 02.03.2022
Mu kazav da ne nosi poveke nisto, a i nema sto da nosi... Ke se nadeva na nekakvi promeni u procedura, po 100 pat.
 
Последно уредено:
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Не сакам да звучам ко негативец или да ви ја одземам надежта, и се надевам нема да се налутите за ова што ќе го кажам, ама враќањево на финален статус само по себе не е никаков показател дали сега се вразумени или „задоволни“ со документацијата, туку чиста формалност. По предавање на дополнителни документи (без оглед на тоа какви документи си додал) они автоматски те враќаат на финална, па тек отпосле ќе ги разгледуваат и ќе одлучуваат дали е тоа доволно или не. Ако ги однесеш само истите со кои веќе си аплицирал/а тогаш тешко оти ќе смени многу и има шанси пак да те вратат на дополнителна, бар така беше случај со другар му Стеф на @Altair75 кој само по втор пат ги предаде истите документи со кои аплицирал и одма му се смеини статусот од дополнителна на финална, за да по 2-3 недели пак по втор пат го вратат на дополнителна оти реално не предал никаков нов додатен доказ за бугарско потекло. Да биле доволни документите кои ги предал на интервју тогаш немаше ни првиот пат да го стават на дополнителна.

Слично е и со тие што воопшто не предадоа документи и што автоматски ги вратија на финална откако апла им помина рокот, тоа што сега им се смени статусот значи само дека им помина шансата за достава на дополнителни документи и останува сега советот да донесе одлука дали ќе ги пушти, имам впечаток дека некои членови малку погрешно ја толкуваат промената на статусот како знак дека сега решиле да попуштат.

Не ме разбирајте погрешно, искрено се надевам дека стварно ќе се вразумат и дека сите ќе ве пуштат оти стварно е идиотизам што во сред процедура нив сеа им падна на памет да си менуваат правила, откако луѓе со години чекале на државјанството и се уредно и правилно си предале при аплицирање, но бар јас лично мислам дека враќањево на финална кај некои членови не е никаков показател за тоа дали ќе пројдат или не. Едино е мала утеха дека конечно малку мрднуваат со промени, јес да и ова едвај е некое мрднување напред во поглед на темпото.
Тотално си у право.

Враќање на финална не значи ништо ... освен можеби тронка надеж дека не иде отказ директ :)

Ќе знаеме кога од финална ќе се сменат статусите на позитивно / негативно. До тогаш ... само е шпекулација ко целава 2021ва година.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Neznam sega kako e ama jas na 20.09.2021 dostaviv dopolnitelno star dokument (rokot mi bese do 01.10.2021 ) na 06.10.2021 se promeni vo finalna pak ... i na 28.10.2021 se promeni za podpis ... momentalno nema promena nikakva uste stoj sa podpis
Da ama ti si odnel star dokument i imas ishod vo potpis .. a drugive so se vrakaaat na finalna bez nosemje na dokumenti ne se znae dali pak ke se vratat na dopolnitelna otkaz ili daj boze potpis.neka mrdne rabotava samo veke bidejki mg zastoj ima i se e sporo nekako. Iskreno pratam use radi sestrite i sakam da ubrzaar i podobro e ako veke site planiraat da gi stavam na dopolnitelna bolje e toa da se odi pobrzo barem da znaes na sto si nego vaka sekoj den neizvesnost
 
Член од
7 април 2019
Мислења
161
Поени од реакции
148
Тотално си у право.

Враќање на финална не значи ништо ... освен можеби тронка надеж дека не иде отказ директ :)

Ќе знаеме кога од финална ќе се сменат статусите на позитивно / негативно. До тогаш ... само е шпекулација ко целава 2021ва година.
Da ama Bani i plus uste nekoi drugi so toj statusot od DABC so im bese ne odnele nikakov star dokument pa im se smeni vo finalna sega pred nekoj den. So toj statusot bese dopolnitelna proverka i ne velese ako do rokot ne gi odneses kje dobies otkaz. A kaj Altair tuka negoviot prijatel mu falel nekoj dokument bez koj ne moze ponataka i zatoa sovetot kje go odbie.

Eve i od zdruzenijava znaat i tuka sakale da podnesat zalba za baranje na star dokument iako zakonski ne trebalo.
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom