Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
27 февруари 2021
Мислења
4
Поени од реакции
1
Здраво ако може некој што знае да ми каже што како,враќам назад прашања и одговори налетав на еден што кажува дека е на
  • По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

  • јас на ова сум си стои интервју сум бил на 13.08.2019 не ми е побарано ни дополнителни документи ништо да почекам уште или што да правам ако може за помош
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
352
Поени од реакции
390
Здраво ако може некој што знае да ми каже што како,враќам назад прашања и одговори налетав на еден што кажува дека е на
  • По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

  • јас на ова сум си стои интервју сум бил на 13.08.2019 не ми е побарано ни дополнителни документи ништо да почекам уште или што да правам ако може за помош
Одговорот на ова го имаш на првата страница, кога ќе отвориш линкот и ти пишува што се случува понатаму.

А ако ти е мака, се чека отприлика 2 години и 8 месеци. :)
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.194
Поени од реакции
322
Дали има разлика ако се почне процедурата преку амбасадата во Скопје или препорачливо е да се отиде во Софија?

Имам закажано за во амбасада за 10 денови, за во Софија најверојатно ќе треба да биде Февруари 2023. Попаметно е да не отидам во амбасада а да закажам за во Софија?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
5 јануари 2022
Мислења
10
Поени од реакции
2
Дали има разлика ако се почне процедурата преку амбасадата во Скопје или препорачливо е да се отиде во Софија?

Имам закажано за во амбасада за 10 денови, за во Софија најверојатно ќе треба да биде Февруари 2023. Попаметно е да не отидам во амбасада а да закажам за во Софија?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ne e tocno deka e za Fevruari 2023 tuku do juni godinava nemoze vo Sofija da se podnese najdobro sega e samo preku ambasada
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.194
Поени од реакции
322
Ne e tocno deka e za Fevruari 2023 tuku do juni godinava nemoze vo Sofija da se podnese najdobro sega e samo preku ambasada
Дали има листа на документи кои ми се потребни за во амбасада?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
31 август 2012
Мислења
317
Поени од реакции
182
De bre zemi potpisite nekoj ukaz, nablizija do mene i zastanaa...se iznacekav na site promeni pa i na dopolnitelna bev
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
3.862
Поени од реакции
3.192
De bre zemi potpisite nekoj ukaz, nablizija do mene i zastanaa...se iznacekav na site promeni pa i na dopolnitelna bev
Указите кај и да е ќе продолжат, цело време доаѓаат вака во мали бранови и мали паузи измеѓу но сепак си течат. Штом си на положително кај и да е брзо ќе стигнеш до крајот, имај уште малку трпение во финишов :) Поголема неизвесност и фрустрација е со тие што се уште на финална каде веќе година дена е застој и уште ништо не се знае кога и како ќе продолжи да тече работата.
 
Член од
26 август 2020
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво на сите, нова сум на форумот. Јас си го зедов бугарскиот пасош во декември 2021. Како што ме известија преку мене сега ќе можат само родителите и сестра ми да извадат пасош. Јас одев преку посредник во Софија, но сега сестра ми сака да си ги средува документите преку Битола. Дали ќе може да ми каже некој дали има потреба од посредник или може сама? Што документи би требало да носи и каде да се обрати? Фала ви. Поздрав.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
3.862
Поени од реакции
3.192
Здраво на сите, нова сум на форумот. Јас си го зедов бугарскиот пасош во декември 2021. Како што ме известија преку мене сега ќе можат само родителите и сестра ми да извадат пасош. Јас одев преку посредник во Софија, но сега сестра ми сака да си ги средува документите преку Битола. Дали ќе може да ми каже некој дали има потреба од посредник или може сама? Што документи би требало да носи и каде да се обрати? Фала ви. Поздрав.
Зависи што документи ќе поднесе, само твојот пасош нема да биде доволен (бар моментално е зезнато кај таквите апликанти и им бараат други документи да додадат). Ќе мора да докажат потекло (родители или баба/дедо дека биле Бугари или имале БГ државјанство). Твојот пасош не менува многу во ситуацијата. Инаку ако ги имате документите тогаш немате потреба од посредник.
 
Член од
1 јуни 2018
Мислења
7
Поени од реакции
2
Zdravo, imam zemeno bugarsko drzavjanstvo pred poveke od polovina godina, no togas pri podiganjeto podneso za adresa vo kjustendil ja pisav adresata na tatko mi , sega imam problem vo kjustendil adresata na tatko mi e popolneta. Kako moze da se najde slobodna adresa ?
 
Член од
1 ноември 2018
Мислења
117
Поени од реакции
190
Prasanje. Dali moze preku sestra bg da se izvadi Bg pasos. Bez nikakvi dopolnitelni dokumenti?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom