Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
кога све знаеш не ме замсрај јас само пренесов што посредникот ми кажа и се обидов на сите да помогнам кој ќе се со овој статус... а твое што понатака можеше да кажеш фала на инфо а не да ми контрираш и псолиш памет... ајде не се замарај веќе со мене и мој статуси ако сакаш примени совет ако не глеј си ги лазар и маринела па они ќе молат за тебе кај јотова!
сами сме креатори на нашата судбина ама на твојата се они двајца
Автоматски споено мислење:


кога све знаеш не ме замарај јас само пренесов што посредникот ми кажа и се обидов на сите да помогнам кој ќе се со овој статус... а твое што понатака можеше да кажеш фала на инфо а не да ми контрираш и солиш памет... ајде не се замарај веќе со мене и мој статуси ако сакаш примени совет ако не глеј си ги лазар и маринела па они ќе молат за тебе кај јотова!
сами сме креатори на нашата судбина ама на твојата се они двајца
@marin.skp bez obzir sto barase da ne ti repciram, eve si dozvoluvam da go napravam toa. Nema potreba od SUETA posebno ovde, a pomalku ima potreba od bezobrazno obrakanje. Ne mozes da baras da ne ti se kontrira koga so argumenti go obrazlozuvam moeto mislenje. Blagodarni sme site sto se trudis da pomognes na drugite, no ne znaci deka so toa si ostvaruvas apsolutisticko pravo deka nekoj nemoze da ima poinakvo mislenje od toa sto tebe nekoj posrednik ti go kazal. Nikoj ne ti go dava toa pravo, nitu mozes so arogancija da si go prisvojuvas.
 
Член од
23 јануари 2021
Мислења
39
Поени од реакции
24
Dali nekoj znae dali odgovorite na tie prashanja sto gi postavuvaat na intervjuto (za Bugarski drzavni praznici i so kogo granichi Bugarija) imaat nekakov efekt vrz celata postapka?
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
@marin.skp bez obzir sto barase da ne ti repciram, eve si dozvoluvam da go napravam toa. Nema potreba od SUETA posebno ovde, a pomalku ima potreba od bezobrazno obrakanje. Ne mozes da baras da ne ti se kontrira koga so argumenti go obrazlozuvam moeto mislenje. Blagodarni sme site sto se trudis da pomognes na drugite, no ne znaci deka so toa si ostvaruvas apsolutisticko pravo deka nekoj nemoze da ima poinakvo mislenje od toa sto tebe nekoj posrednik ti go kazal. Nikoj ne ti go dava toa pravo, nitu mozes so arogancija da si go prisvojuvas.
А бре среќо, јас на друг реплицирав и чисто кажав искуствено мојот посредник каква ситуација имал (иста како образложениот проблем) и што он направил и го насочив оној што има проблем како да постапи, а ти од нигде-негде па сегде се најде повикана и мене ми реплицираш дека не ми држело објаснувањето...

чисто потенцирав што ми беше кажано и го пренесов истото и се замарав да замарам друг за да решам проблем кој најмалко јас го имам!

јас го имам пасошот во рака од јуни и веќе сум во Холандија, а на форумов помагам колку знам и се трудам да помогнам на секој зошто ама баш ништо не ме кошта моето знаење, искуство и патешествие кое сум го поминал да го споделам...

плус сопругата ќе оди на интервју наскоро и пратам дали има некоја промена и после ќе продолжам да го следам форумот и да известувам за нејзиното искуство чисто да се помогне бидејќи мене форумот премногу ми помогнал!

Сосема те разбирам и од авион се гледа дека немаш лоша намера нит провоцираш туку јадната ти си имаш мака, но кога не ти се реплицира тебе и сум реплицирал на некој друг можеш да се надоврзеш на мене но не и да даваш оценка дали ми држело вода или не!

вака излага дека ти знаеш што држи вода, што не држи па дури и што оди по вода... но доколку знаеш до тој степен да делиш оценки што држи вода а што не немаше да дојдеш до овој статус на кој си.

сепак учи од грешките на другите и од срце ти посакувам да си го решиш проблемот, но некои коментари ги сфаќаш лично... и најмалку јас имам суета а уште помалко таа суета ако ја имам може да ми ја повреди некој кој лично не ме познава...

секакви не има тука и сите сме со различен карактер и степен на толерантност но пред се тука сме да си помагаме а не да се обвинуваме кој е во право кој не е! подобро е да се слушнат повеќе мислења па тој што го има проблемот да го избере тоа што него му се гледа за веродостојно мислење!

кажав само дека ист ваков статус посредникот имал за некоја и дека кога однел у МП документи му рекле да оди во ДАБЧ и тамо да ги достави, а во МП само да донесе потврда за доставени документи во ДАБЧ... и му рекле ќе се реши проблемот...

е сега ако ти и твоето знаење и искуство е над нивното и мене ми објаснуваш дека моето објаснување нема логика... терај како што мислиш дека има логика...

ти посакувам успех на патот до пасошот во рака! Секое добро, те поздравувам...
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Dali nekoj znae dali odgovorite na tie prashanja sto gi postavuvaat na intervjuto (za Bugarski drzavni praznici i so kogo granichi Bugarija) imaat nekakov efekt vrz celata postapka?
Ima efekt. Mora se da znaes so te prasat i da odgovaras kolku mozes na bugarski, ako ne znaes cepi makedonski so istocen dijalekt (berovski, palanecki, strumicki, radoviski, stipski....) ili kako Toso Malero :)
 
Член од
25 март 2021
Мислења
13
Поени од реакции
37
Vo moj slucaj se ubo bese potpolnato, ne e nikoj kriv, nemale imale Y J kiznaj sho napraja, J ja smenaa so Y i to e to
ke si se preslikam i zdravje :D @Генерал ne go gibajte da odmori malce oti bez nego ke potonite ko titanik :D
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Vo moj slucaj se ubo bese potpolnato, ne e nikoj kriv, nemale imale Y J kiznaj sho napraja, J ja smenaa so Y i to e to
ke si se preslikam i zdravje :D @Генерал ne go gibajte da odmori malce oti bez nego ke potonite ko titanik :D
Ako ne ti pravi nogu problemi kaj i da si, teraj taka ako mozes, pa koga ke praves obnova na bugarskiot pasos, togas sredi go toa so bukvite.
 
Член од
11 декември 2019
Мислења
109
Поени од реакции
119
Ima efekt. Mora se da znaes so te prasat i da odgovaras kolku mozes na bugarski, ako ne znaes cepi makedonski so istocen dijalekt (berovski, palanecki, strumicki, radoviski, stipski....) ili kako Toso Malero :)
Jas koga bev na intervju 2018 mi dade list da se potpisham i samo procitav edno odlicno govori blgarski ezik i mi go zema
 
Член од
9 октомври 2020
Мислења
100
Поени од реакции
231
Дали некој сака може да ми објасни.
Јас бев на интервју Март 2019, а оваа година ми се смени во ПОЛОЖИТЕЛНО (Март 2021),
е сега кога да очекувам указ. Ако може одговор ако не Ве молам без непотребни коментари

Вашата апликација е разгледана од Советот за државјанство со позитивно мислење. Треба да се издаде указ на потпретседателот на Република Бугарија.

[Позитивно] Вашата апликација за државјанство е одобрена од Советот за државјанство и чека потпис од потпретседателот на Бугарија , кој со декрет мора официјално да ве прогласи за државјанин на Бугарија. Во моментов (јули 2021 година), овој статус трае околу 7 месеци , во врска со последните барања објавени во декрет од потпретседателот, оние кои биле во статус на [Позитивно] некаде од декември 2020 година . Вкупното времетраење од интервју до декрет веднаш се движи околу 2 години и 5 месеци , односно указот ги објавува оние кои биле интервјуирани во февруари 2019 година . Што се однесува до вашето пребарување, редоследот и последниот статус ќе бидат еден од двата статуса [Уредба], во зависност од тоа каде сте се обиделе да го подигнете до државјанство. Исклучок од ова правило може да се случи ако Потпретседателот одлучи да се врати на испитување на вашето барање, во тој случај ќе преминете на привремен статус на инспекција од Потпретседателот.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Jas koga bev na intervju 2018 mi dade list da se potpisham i samo procitav edno odlicno govori blgarski ezik i mi go zema
Zavisi koj ti se pogodi. I mene malku me isprasuvaa, mlad decko, mi stoese "vcerasen", nenaspijan, ne mu se pravese mnogu muabet, ama toa sto go kazav bese na cist bugarski i mu odgovoriv tocno na se sto prasa....se razbira, najvazno e da kazes deka si po nacionalnost bugarin, bez toa ne pominuvas. A moj drugar se pogodi kaj edna povozrasna tetka, toj muabetcija, taa se pogodi uste pogolem muabetcija, pa skoro 30 minuti go cekav nadvor dodeka da zavrsat :) se go isprasala u detali :)
Автоматски споено мислење:

Дали некој сака може да ми објасни.
Јас бев на интервју Март 2019, а оваа година ми се смени во ПОЛОЖИТЕЛНО (Март 2021),
е сега кога да очекувам указ. Ако може одговор ако не Ве молам без непотребни коментари

Вашата апликација е разгледана од Советот за државјанство со позитивно мислење. Треба да се издаде указ на потпретседателот на Република Бугарија.

[Позитивно] Вашата апликација за државјанство е одобрена од Советот за државјанство и чека потпис од потпретседателот на Бугарија , кој со декрет мора официјално да ве прогласи за државјанин на Бугарија. Во моментов (јули 2021 година), овој статус трае околу 7 месеци , во врска со последните барања објавени во декрет од потпретседателот, оние кои биле во статус на [Позитивно] некаде од декември 2020 година . Вкупното времетраење од интервју до декрет веднаш се движи околу 2 години и 5 месеци , односно указот ги објавува оние кои биле интервјуирани во февруари 2019 година . Што се однесува до вашето пребарување, редоследот и последниот статус ќе бидат еден од двата статуса [Уредба], во зависност од тоа каде сте се обиделе да го подигнете до државјанство. Исклучок од ова правило може да се случи ако Потпретседателот одлучи да се врати на испитување на вашето барање, во тој случај ќе преминете на привремен статус на инспекција од Потпретседателот.
Sledi go ovoj spisok i ke znaes od prilika. Tocno nikoj ne moze da ti kaze, zavisi od mnogu raboti.
KLIK NA LINKOT

Istiot spisok i vo ovaa verzija:
KLIKNI TUKA
 
Последно уредено:
Член од
26 септември 2019
Мислења
73
Поени од реакции
218
Dali nekoj znae dali odgovorite na tie prashanja sto gi postavuvaat na intervjuto (za Bugarski drzavni praznici i so kogo granichi Bugarija) imaat nekakov efekt vrz celata postapka?
Eve moe iskustvo,vnimavaj na sè sto ke te prasaat,gledaj da znaesh,vnimavaj da ne te zbunat.toj sto bese pred mene od tetovo go prasaa od kade e,rekol od tetovo deka e,ti albanec li si?,ne makedonec sum,pa neli blgarin si,i tolku bese od negovoto intervju,si dobi uste na intervju otkaz.praznici obavezno da znaesh,heroi isto taka,neso istorija procitaj,toa so grbot i sloganot pod nego kako oce nash,pisatelite tri cetiri i nekoi nivni dela obavezno,i red drugi raboti.kako zapnale so drugive gluposti nisto cudno i na intervju da pocnat da se glupiraat.
Ova e sepak moe mislenje
Pozdrav i so lesno neka ti e
 
Член од
20 февруари 2016
Мислења
6
Поени од реакции
14
POMOS
Ne mozam da go najdam ukaz sto go zemav od pravosudstvo od gospogjata, imam slika vo telefon. Dali treba i kako da izvadam nov ili moze da ja isprintam slikata i da odam vo opstina za ponatamosna procedura?
 
Член од
15 јуни 2019
Мислења
115
Поени од реакции
428
Zavisi koj ti se pogodi. I mene malku me isprasuvaa, mlad decko, mi stoese "vcerasen", nenaspijan, ne mu se pravese mnogu muabet, ama toa sto go kazav bese na cist bugarski i mu odgovoriv tocno na se sto prasa....se razbira, najvazno e da kazes deka si po nacionalnost bugarin, bez toa ne pominuvas. A moj drugar se pogodi kaj edna povozrasna tetka, toj muabetcija, taa se pogodi uste pogolem muabetcija, pa skoro 30 minuti go cekav nadvor dodeka da zavrsat :) se go isprasala u detali :)
Автоматски споено мислење:


Sledi go ovoj spisok i ke znaes od prilika. Tocno nikoj ne moze da ti kaze, zavisi od mnogu raboti.
KLIK NA LINKOT

Istiot spisok i vo ovaa verzija:
KLIKNI TUKA
i mene mi se pogodi mlad decko,fin, pocna so 2 prasanja nekoi od listata gi odgovoriv, pa me prasa kade se gledam vo idnina i mu vikam As sam obace Blgarka, ste se preselim v Plovdiv, najhubavio grad na planetata :))) da, i me prasa dali nekoj drug od familija e Blgarin, i jas mu vikam vsickite sme blgari no samo brat mi ima grazdanstvo :D a jas aplicirav vrz baza na pradedo, bidejki problem bese (kolku sto bev inofrmirana od posrednikot) da dadam dokumenti samo od brat mi. I tolku. 5 min intervju.
 
Член од
9 октомври 2020
Мислења
100
Поени од реакции
231
Zavisi koj ti se pogodi. I mene malku me isprasuvaa, mlad decko, mi stoese "vcerasen", nenaspijan, ne mu se pravese mnogu muabet, ama toa sto go kazav bese na cist bugarski i mu odgovoriv tocno na se sto prasa....se razbira, najvazno e da kazes deka si po nacionalnost bugarin, bez toa ne pominuvas. A moj drugar se pogodi kaj edna povozrasna tetka, toj muabetcija, taa se pogodi uste pogolem muabetcija, pa skoro 30 minuti go cekav nadvor dodeka da zavrsat :) se go isprasala u detali :)
Автоматски споено мислење:


Sledi go ovoj spisok i ke znaes od prilika. Tocno nikoj ne moze da ti kaze, zavisi od mnogu raboti.
KLIK NA LINKOT

Istiot spisok i vo ovaa verzija:
KLIKNI TUKA
Go sledam i sum jas na toj spisok
Prasanjeto mi e dali da se vodam spored intervju ili spored toa koga sum bil na polozitelno? Zs ako sum spored spisok na polozitelno ke treba mnogu cekam, a spored intervju se nadevam za 1 mesec
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Член од
21 мај 2009
Мислења
177
Поени од реакции
182
Бил некој Битола на интервју да сподели како што?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom