Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
26 септември 2019
Мислења
73
Поени од реакции
218
Dali nekoj znae dali odgovorite na tie prashanja sto gi postavuvaat na intervjuto (za Bugarski drzavni praznici i so kogo granichi Bugarija) imaat nekakov efekt vrz celata postapka?
Eve moe iskustvo,vnimavaj na sè sto ke te prasaat,gledaj da znaesh,vnimavaj da ne te zbunat.toj sto bese pred mene od tetovo go prasaa od kade e,rekol od tetovo deka e,ti albanec li si?,ne makedonec sum,pa neli blgarin si,i tolku bese od negovoto intervju,si dobi uste na intervju otkaz.praznici obavezno da znaesh,heroi isto taka,neso istorija procitaj,toa so grbot i sloganot pod nego kako oce nash,pisatelite tri cetiri i nekoi nivni dela obavezno,i red drugi raboti.kako zapnale so drugive gluposti nisto cudno i na intervju da pocnat da se glupiraat.
Ova e sepak moe mislenje
Pozdrav i so lesno neka ti e
 
Член од
20 февруари 2016
Мислења
6
Поени од реакции
14
POMOS
Ne mozam da go najdam ukaz sto go zemav od pravosudstvo od gospogjata, imam slika vo telefon. Dali treba i kako da izvadam nov ili moze da ja isprintam slikata i da odam vo opstina za ponatamosna procedura?
 
Член од
15 јуни 2019
Мислења
115
Поени од реакции
428
Zavisi koj ti se pogodi. I mene malku me isprasuvaa, mlad decko, mi stoese "vcerasen", nenaspijan, ne mu se pravese mnogu muabet, ama toa sto go kazav bese na cist bugarski i mu odgovoriv tocno na se sto prasa....se razbira, najvazno e da kazes deka si po nacionalnost bugarin, bez toa ne pominuvas. A moj drugar se pogodi kaj edna povozrasna tetka, toj muabetcija, taa se pogodi uste pogolem muabetcija, pa skoro 30 minuti go cekav nadvor dodeka da zavrsat :) se go isprasala u detali :)
Автоматски споено мислење:


Sledi go ovoj spisok i ke znaes od prilika. Tocno nikoj ne moze da ti kaze, zavisi od mnogu raboti.
KLIK NA LINKOT

Istiot spisok i vo ovaa verzija:
KLIKNI TUKA
i mene mi se pogodi mlad decko,fin, pocna so 2 prasanja nekoi od listata gi odgovoriv, pa me prasa kade se gledam vo idnina i mu vikam As sam obace Blgarka, ste se preselim v Plovdiv, najhubavio grad na planetata :))) da, i me prasa dali nekoj drug od familija e Blgarin, i jas mu vikam vsickite sme blgari no samo brat mi ima grazdanstvo :D a jas aplicirav vrz baza na pradedo, bidejki problem bese (kolku sto bev inofrmirana od posrednikot) da dadam dokumenti samo od brat mi. I tolku. 5 min intervju.
 
Член од
9 октомври 2020
Мислења
99
Поени од реакции
230
Zavisi koj ti se pogodi. I mene malku me isprasuvaa, mlad decko, mi stoese "vcerasen", nenaspijan, ne mu se pravese mnogu muabet, ama toa sto go kazav bese na cist bugarski i mu odgovoriv tocno na se sto prasa....se razbira, najvazno e da kazes deka si po nacionalnost bugarin, bez toa ne pominuvas. A moj drugar se pogodi kaj edna povozrasna tetka, toj muabetcija, taa se pogodi uste pogolem muabetcija, pa skoro 30 minuti go cekav nadvor dodeka da zavrsat :) se go isprasala u detali :)
Автоматски споено мислење:


Sledi go ovoj spisok i ke znaes od prilika. Tocno nikoj ne moze da ti kaze, zavisi od mnogu raboti.
KLIK NA LINKOT

Istiot spisok i vo ovaa verzija:
KLIKNI TUKA
Go sledam i sum jas na toj spisok
Prasanjeto mi e dali da se vodam spored intervju ili spored toa koga sum bil na polozitelno? Zs ako sum spored spisok na polozitelno ke treba mnogu cekam, a spored intervju se nadevam za 1 mesec
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
698
Поени од реакции
3.922
Член од
21 мај 2009
Мислења
95
Поени од реакции
98
Бил некој Битола на интервју да сподели како што?
 
Член од
23 јули 2021
Мислења
25
Поени од реакции
10
Во ред, тогаш тоа е нов момент кој претходно не го спомна ти - затоа ти реков малку конфузни ти се прашањата и барем јас не знаев што да ти одговорам како помош и насока пошто во темата такви ситуации како твојата досега никој не претставил (сите поднесувале и изводи).

Во секој случај убаво е да се знае како ќе поминеш бидејќи во иднина случаи како твојот можат да земат поука според твоето искуство.
Напиши што си направил па да сме на чисто дали ти побарале само пасош или и изводи за децата (во случај кога се работи за лице кое веќе има постојана/редовна адреса - претпоставувам со имот на твое име, односно да не си кираџија и да ти изнајмуваат). :)))))

Те чекаме со инфо. :cool:Нема што да те загрижува, во ред си со документација.
Дали понатаму нешто дополнително ќе излезе, никој не може да ти каже (нова постапка е), но и да излезе убаво што прашуваш на време (иако одговорите би биле препоставки). Во секој случај не се грижи, само редовно следи ги промените на статусите - дури и да имаш некогаш дополнителна како статус ќе имаш и доволно време на располагање да доставиш и документи за истиот статус.

Во однос на вториот дел од прашањето, во Битола имаш Државен архив, обиди се таму. Во БГ има воен архив (имаше маил по темата некаде барај преку search опцијата или ако најдам дома во лаптоп податоци ќе ти пратам контакт, воена книшка е супер документ исто така) каде може да се провери за одредено лице дали и каде служело воен рок.

Конкретно за крштеница... не знам во бг дали има по егзархии и дали чуваат копии/оригинал или не (чисто се сомневам, нема зошто некој да би чувал такви работи за општина и територија која не е во БГ), досега мислам дека никој не ни спомнал на темиве, но можеш да одиш до Митрополијата во БТ (ако си од таму бидејќи рече дека таму имаш интервју закажано) и да се распрашаш дали за тој временски период воопшто имаат крштеничиња, венчални листови како дупликат оригинал некаде пошто дури и да запишуваат во некои регистри тебе тој запис нема да ти користи, ти треба оригинален документ кој треба да го доставиш (во хипотетичка ситуација кога би ти побарале).

Растрчај се малку па кажи што ќе направиш.
Прашај во матична служба исто така (тоа, исто како архивот, е државен орган и нема некоја поврзаност со ова што го бараш ама види што ум ќе ти дадат и од тоа место). Среќно!
Вака во петокот бев до архива барав ама ништо единствено нешто што најдоја било извод и ми рекоја не си прва такво нешто што бараш и да се нашло ќе била нова на мк пишана така да оставам сето на среќа со добиен происход
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.373
Поени од реакции
5.383
Вака во петокот бев до архива барав ама ништо единствено нешто што најдоја било извод и ми рекоја не си прва такво нешто што бараш и да се нашло ќе била нова на мк пишана така да оставам сето на среќа со добиен происход
Каков извод? Чиј? Од кој орган издаден?
Се обиде во Митрополија?
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Ве молам за помош и совет, веќе еднаш не одбија за жена ми, да не утнеме пак сега, бидејќи ќе почнуваме нова процедура:

Првата процедура за која не одбија беше Произход, Потврда од Клуб, Венчаница од баба и дедо на жена ми издадена од ФНР Југославија, каде што пишува дека баба и е народност Бугаркска, Државјанство ФНРЈ (Федеративна Народна Република Југославија), Родена во Жеравино.
Изводи од татко и од жена ми за да се оствари врската.
2ца посредници не уверија дека мене ќе ме одбијат со предок, дека јас ќе ја кочам (бидејќо поднесовме во исто време и заедно бевме на интервју), а неа не и треба толку стар предок, бидејќи доволно било тоа што пишувало народност Бугарска, тоа било Оче Наш.....
Ја ставија на дополнителна, а таму не пишуваше што да се однесе, па пак ги дадовме истите гореспоменати документи и после тоа Отказ.

Ова е текстот од Отказот:
  • С'вет'т по гражданство не е уважил молбата При изв'ршенија финален експертен преглед се установи, че не са приложени всички документи, удостоверјавашти наличието на поне един в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на чл. 6, ал. 1, т. 1 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г. за прилагане на глава пета от Закона за б'лгарското гражданство.

Сега сакаме да пробаме со предок 1903-1918 и имаме повеќе варијатни:

- Прабаба родена 1905 родена во околија на Крива Паланка (дали тоа е во делот каде што имало Бугари?),
- Дедо на жена ми
- Татко и жена ми
- Жена ми
Со тоа што Прабабата има различно презиме од Дедо, Татко и жена ми, бидејќи Дедото го сменил презимето. Исто така преку оваа линија, братучеди на Жена ми веќе добиле, ама бидејќи еднаш не одбија, дуваме и на јогурт.
Дали различното презиме ќе биде проблем? Секако во Изводот на дедото стои дека мајка му т.е. прабабата е со нејзиното презиме, а он си го има неговото ново што е исто со татко и и жена ми, така да ја има врската.

- Прадедо роден Жеравино бугарска националност (тогаш било Бугарско веројатно бидејќи е на тромеѓе), но сега Жеравино е под Србија и треба негов Извод да се вади од таму што значи ќе биде издаден од Србија.
- Баба (истата од венчаницата што не одбија првиот пат).
- Татко на жена ми
- Жена ми

- Прадедо роден Нерав Крива Паланка (година веројатно пред 1918)
- Дедо на жена ми
- Мајка на жена ми
- Жена ми
Сите презимиња се исти.

Нормално во двете варијанти ќе доставиме и Потврда од Клуб (само кажете ми кој Клуб дали е битно) и некој друг документ ако треба.

Фала однапред!
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.373
Поени од реакции
5.383
Ве молам за помош и совет, веќе еднаш не одбија за жена ми, да не утнеме пак сега, бидејќи ќе почнуваме нова процедура:

Првата процедура за која не одбија беше Произход, Потврда од Клуб, Венчаница од баба и дедо на жена ми издадена од ФНР Југославија, каде што пишува дека баба и е народност Бугаркска, Државјанство ФНРЈ (Федеративна Народна Република Југославија), Родена во Жеравино.
Изводи од татко и од жена ми за да се оствари врската.
2ца посредници не уверија дека мене ќе ме одбијат со предок, дека јас ќе ја кочам (бидејќо поднесовме во исто време и заедно бевме на интервју), а неа не и треба толку стар предок, бидејќи доволно било тоа што пишувало народност Бугарска, тоа било Оче Наш.....
Ја ставија на дополнителна, а таму не пишуваше што да се однесе, па пак ги дадовме истите гореспоменати документи и после тоа Отказ.

Ова е текстот од Отказот:
  • С'вет'т по гражданство не е уважил молбата При изв'ршенија финален експертен преглед се установи, че не са приложени всички документи, удостоверјавашти наличието на поне един в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на чл. 6, ал. 1, т. 1 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г. за прилагане на глава пета от Закона за б'лгарското гражданство.

Сега сакаме да пробаме со предок 1903-1918 и имаме повеќе варијатни:

- Прабаба родена 1905 родена во околија на Крива Паланка (дали тоа е во делот каде што имало Бугари?),
- Дедо на жена ми
- Татко и жена ми
- Жена ми
Со тоа што Прабабата има различно презиме од Дедо, Татко и жена ми, бидејќи Дедото го сменил презимето. Исто така преку оваа линија, братучеди на Жена ми веќе добиле, ама бидејќи еднаш не одбија, дуваме и на јогурт.
Дали различното презиме ќе биде проблем? Секако во Изводот на дедото стои дека мајка му т.е. прабабата е со нејзиното презиме, а он си го има неговото ново што е исто со татко и и жена ми, така да ја има врската.

- Прадедо роден Жеравино бугарска националност (тогаш било Бугарско веројатно бидејќи е на тромеѓе), но сега Жеравино е под Србија и треба негов Извод да се вади од таму што значи ќе биде издаден од Србија.
- Баба (истата од венчаницата што не одбија првиот пат).
- Татко на жена ми
- Жена ми

- Прадедо роден Нерав Крива Паланка (година веројатно пред 1918)
- Дедо на жена ми
- Мајка на жена ми
- Жена ми
Сите презимиња се исти.

Нормално во двете варијанти ќе доставиме и Потврда од Клуб (само кажете ми кој Клуб дали е битно) и некој друг документ ако треба.

Фала однапред!
1. Ова е статистиката на В. Кѫнчов', тука го бараш селото и одиш со тој предок што потекнува од СТО ПРОЦЕНТНО попишано БГ село.

2. Не верувај на посредници, НИКОЈ НИКОМУ не може да СМЕТА во процедурата, не ве водат заедно дека сте брачен пар. Секој човек за себе. Те прелажале.

3. Поврзи се по таа златна линија што е во опсегот 1900-1920 и што НЕМА промена во презимиња (чисто да не дуваш на јогурт, не дека нема да поминеш ама што е сигурно сигурно).

Ако треба друго нешто помош или имаш дилема слободно пиши на темава, колку што се може ќе помогнеме.

НАЈВАЖНО: Не верувај на посредници, те зезнале веќе еднаш - нека ти служи за поука и жалам за истото. Со среќа!!!
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
698
Поени од реакции
3.922
Okolu 12 000,
Vcera moj drugar beshe staven na dopolnitelna
Nema vrska brojot na prepiska.
Promena od finalna vo polozitelno odi po data od koga si bil na intervju.
E sega zavisi i toa dali si pravel intervju vo ambasada/konzulat ili vo Sofija.

Promenite od polozitelno vo Ukaz odat po data od koga si staven na polozitelno.

Sledete do spisokot sto go objavuva Bibo, ako ste vkluceni vo istiot, orientirajte se po nego.
 
Член од
23 јули 2021
Мислења
25
Поени од реакции
10
Каков извод? Чиј? Од кој орган издаден?
Се обиде во Митрополија?
Во архивата нашле само податоци од прадедово во книга на родени и ми рекоја ако требало нешто да се пишува матичар на тој регион што е да дошол и да напраел извод на умрени (а ова сето истото се прави во матично кај нас Прилеп) кој веќе го имам извадено од матичното, а во митрополијата не се обидов т.е. немам до Битола појдено до ноември кизне што друго ќе измислат.
Туку нешто друго ако знае некој да ми кажи во случај некој да извади бг пасош со стари такви документи дали откако ќе заврши процедурата тој документ му го враќаат?
 
Член од
11 јануари 2019
Мислења
81
Поени од реакции
80
Nema vrska brojot na prepiska.
Promena od finalna vo polozitelno odi po data od koga si bil na intervju.
E sega zavisi i toa dali si pravel intervju vo ambasada/konzulat ili vo Sofija.

Promenite od polozitelno vo Ukaz odat po data od koga si staven na polozitelno.

Sledete do spisokot sto go objavuva Bibo, ako ste vkluceni vo istiot, orientirajte se po nego.
Aham,toj intervju imashe sredina na April 2019 a promena od zadolzitelna vo finalna pocetok na dekemvri 2020
 

Kajgana Shop

На врв Bottom