Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
23 јули 2021
Мислења
25
Поени од реакции
10
Во ред, тогаш тоа е нов момент кој претходно не го спомна ти - затоа ти реков малку конфузни ти се прашањата и барем јас не знаев што да ти одговорам како помош и насока пошто во темата такви ситуации како твојата досега никој не претставил (сите поднесувале и изводи).

Во секој случај убаво е да се знае како ќе поминеш бидејќи во иднина случаи како твојот можат да земат поука според твоето искуство.
Напиши што си направил па да сме на чисто дали ти побарале само пасош или и изводи за децата (во случај кога се работи за лице кое веќе има постојана/редовна адреса - претпоставувам со имот на твое име, односно да не си кираџија и да ти изнајмуваат). :)))))

Те чекаме со инфо. :cool:



Нема што да те загрижува, во ред си со документација.
Дали понатаму нешто дополнително ќе излезе, никој не може да ти каже (нова постапка е), но и да излезе убаво што прашуваш на време (иако одговорите би биле препоставки). Во секој случај не се грижи, само редовно следи ги промените на статусите - дури и да имаш некогаш дополнителна како статус ќе имаш и доволно време на располагање да доставиш и документи за истиот статус.

Во однос на вториот дел од прашањето, во Битола имаш Државен архив, обиди се таму. Во БГ има воен архив (имаше маил по темата некаде барај преку search опцијата или ако најдам дома во лаптоп податоци ќе ти пратам контакт, воена книшка е супер документ исто така) каде може да се провери за одредено лице дали и каде служело воен рок.

Конкретно за крштеница... не знам во бг дали има по егзархии и дали чуваат копии/оригинал или не (чисто се сомневам, нема зошто некој да би чувал такви работи за општина и територија која не е во БГ), досега мислам дека никој не ни спомнал на темиве, но можеш да одиш до Митрополијата во БТ (ако си од таму бидејќи рече дека таму имаш интервју закажано) и да се распрашаш дали за тој временски период воопшто имаат крштеничиња, венчални листови како дупликат оригинал некаде пошто дури и да запишуваат во некои регистри тебе тој запис нема да ти користи, ти треба оригинален документ кој треба да го доставиш (во хипотетичка ситуација кога би ти побарале).

Растрчај се малку па кажи што ќе направиш.
Прашај во матична служба исто така (тоа, исто како архивот, е државен орган и нема некоја поврзаност со ова што го бараш ама види што ум ќе ти дадат и од тоа место). Среќно!
Вака во петокот бев до архива барав ама ништо единствено нешто што најдоја било извод и ми рекоја не си прва такво нешто што бараш и да се нашло ќе била нова на мк пишана така да оставам сето на среќа со добиен происход
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.910
Вака во петокот бев до архива барав ама ништо единствено нешто што најдоја било извод и ми рекоја не си прва такво нешто што бараш и да се нашло ќе била нова на мк пишана така да оставам сето на среќа со добиен происход
Каков извод? Чиј? Од кој орган издаден?
Се обиде во Митрополија?
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Ве молам за помош и совет, веќе еднаш не одбија за жена ми, да не утнеме пак сега, бидејќи ќе почнуваме нова процедура:

Првата процедура за која не одбија беше Произход, Потврда од Клуб, Венчаница од баба и дедо на жена ми издадена од ФНР Југославија, каде што пишува дека баба и е народност Бугаркска, Државјанство ФНРЈ (Федеративна Народна Република Југославија), Родена во Жеравино.
Изводи од татко и од жена ми за да се оствари врската.
2ца посредници не уверија дека мене ќе ме одбијат со предок, дека јас ќе ја кочам (бидејќо поднесовме во исто време и заедно бевме на интервју), а неа не и треба толку стар предок, бидејќи доволно било тоа што пишувало народност Бугарска, тоа било Оче Наш.....
Ја ставија на дополнителна, а таму не пишуваше што да се однесе, па пак ги дадовме истите гореспоменати документи и после тоа Отказ.

Ова е текстот од Отказот:
  • С'вет'т по гражданство не е уважил молбата При изв'ршенија финален експертен преглед се установи, че не са приложени всички документи, удостоверјавашти наличието на поне един в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на чл. 6, ал. 1, т. 1 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г. за прилагане на глава пета от Закона за б'лгарското гражданство.

Сега сакаме да пробаме со предок 1903-1918 и имаме повеќе варијатни:

- Прабаба родена 1905 родена во околија на Крива Паланка (дали тоа е во делот каде што имало Бугари?),
- Дедо на жена ми
- Татко и жена ми
- Жена ми
Со тоа што Прабабата има различно презиме од Дедо, Татко и жена ми, бидејќи Дедото го сменил презимето. Исто така преку оваа линија, братучеди на Жена ми веќе добиле, ама бидејќи еднаш не одбија, дуваме и на јогурт.
Дали различното презиме ќе биде проблем? Секако во Изводот на дедото стои дека мајка му т.е. прабабата е со нејзиното презиме, а он си го има неговото ново што е исто со татко и и жена ми, така да ја има врската.

- Прадедо роден Жеравино бугарска националност (тогаш било Бугарско веројатно бидејќи е на тромеѓе), но сега Жеравино е под Србија и треба негов Извод да се вади од таму што значи ќе биде издаден од Србија.
- Баба (истата од венчаницата што не одбија првиот пат).
- Татко на жена ми
- Жена ми

- Прадедо роден Нерав Крива Паланка (година веројатно пред 1918)
- Дедо на жена ми
- Мајка на жена ми
- Жена ми
Сите презимиња се исти.

Нормално во двете варијанти ќе доставиме и Потврда од Клуб (само кажете ми кој Клуб дали е битно) и некој друг документ ако треба.

Фала однапред!
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.910
Ве молам за помош и совет, веќе еднаш не одбија за жена ми, да не утнеме пак сега, бидејќи ќе почнуваме нова процедура:

Првата процедура за која не одбија беше Произход, Потврда од Клуб, Венчаница од баба и дедо на жена ми издадена од ФНР Југославија, каде што пишува дека баба и е народност Бугаркска, Државјанство ФНРЈ (Федеративна Народна Република Југославија), Родена во Жеравино.
Изводи од татко и од жена ми за да се оствари врската.
2ца посредници не уверија дека мене ќе ме одбијат со предок, дека јас ќе ја кочам (бидејќо поднесовме во исто време и заедно бевме на интервју), а неа не и треба толку стар предок, бидејќи доволно било тоа што пишувало народност Бугарска, тоа било Оче Наш.....
Ја ставија на дополнителна, а таму не пишуваше што да се однесе, па пак ги дадовме истите гореспоменати документи и после тоа Отказ.

Ова е текстот од Отказот:
  • С'вет'т по гражданство не е уважил молбата При изв'ршенија финален експертен преглед се установи, че не са приложени всички документи, удостоверјавашти наличието на поне един в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на чл. 6, ал. 1, т. 1 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г. за прилагане на глава пета от Закона за б'лгарското гражданство.

Сега сакаме да пробаме со предок 1903-1918 и имаме повеќе варијатни:

- Прабаба родена 1905 родена во околија на Крива Паланка (дали тоа е во делот каде што имало Бугари?),
- Дедо на жена ми
- Татко и жена ми
- Жена ми
Со тоа што Прабабата има различно презиме од Дедо, Татко и жена ми, бидејќи Дедото го сменил презимето. Исто така преку оваа линија, братучеди на Жена ми веќе добиле, ама бидејќи еднаш не одбија, дуваме и на јогурт.
Дали различното презиме ќе биде проблем? Секако во Изводот на дедото стои дека мајка му т.е. прабабата е со нејзиното презиме, а он си го има неговото ново што е исто со татко и и жена ми, така да ја има врската.

- Прадедо роден Жеравино бугарска националност (тогаш било Бугарско веројатно бидејќи е на тромеѓе), но сега Жеравино е под Србија и треба негов Извод да се вади од таму што значи ќе биде издаден од Србија.
- Баба (истата од венчаницата што не одбија првиот пат).
- Татко на жена ми
- Жена ми

- Прадедо роден Нерав Крива Паланка (година веројатно пред 1918)
- Дедо на жена ми
- Мајка на жена ми
- Жена ми
Сите презимиња се исти.

Нормално во двете варијанти ќе доставиме и Потврда од Клуб (само кажете ми кој Клуб дали е битно) и некој друг документ ако треба.

Фала однапред!
1. Ова е статистиката на В. Кѫнчов', тука го бараш селото и одиш со тој предок што потекнува од СТО ПРОЦЕНТНО попишано БГ село.

2. Не верувај на посредници, НИКОЈ НИКОМУ не може да СМЕТА во процедурата, не ве водат заедно дека сте брачен пар. Секој човек за себе. Те прелажале.

3. Поврзи се по таа златна линија што е во опсегот 1900-1920 и што НЕМА промена во презимиња (чисто да не дуваш на јогурт, не дека нема да поминеш ама што е сигурно сигурно).

Ако треба друго нешто помош или имаш дилема слободно пиши на темава, колку што се може ќе помогнеме.

НАЈВАЖНО: Не верувај на посредници, те зезнале веќе еднаш - нека ти служи за поука и жалам за истото. Со среќа!!!
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Okolu 12 000,
Vcera moj drugar beshe staven na dopolnitelna
Nema vrska brojot na prepiska.
Promena od finalna vo polozitelno odi po data od koga si bil na intervju.
E sega zavisi i toa dali si pravel intervju vo ambasada/konzulat ili vo Sofija.

Promenite od polozitelno vo Ukaz odat po data od koga si staven na polozitelno.

Sledete do spisokot sto go objavuva Bibo, ako ste vkluceni vo istiot, orientirajte se po nego.
 
Член од
23 јули 2021
Мислења
25
Поени од реакции
10
Каков извод? Чиј? Од кој орган издаден?
Се обиде во Митрополија?
Во архивата нашле само податоци од прадедово во книга на родени и ми рекоја ако требало нешто да се пишува матичар на тој регион што е да дошол и да напраел извод на умрени (а ова сето истото се прави во матично кај нас Прилеп) кој веќе го имам извадено од матичното, а во митрополијата не се обидов т.е. немам до Битола појдено до ноември кизне што друго ќе измислат.
Туку нешто друго ако знае некој да ми кажи во случај некој да извади бг пасош со стари такви документи дали откако ќе заврши процедурата тој документ му го враќаат?
 
Член од
11 јануари 2019
Мислења
81
Поени од реакции
80
Nema vrska brojot na prepiska.
Promena od finalna vo polozitelno odi po data od koga si bil na intervju.
E sega zavisi i toa dali si pravel intervju vo ambasada/konzulat ili vo Sofija.

Promenite od polozitelno vo Ukaz odat po data od koga si staven na polozitelno.

Sledete do spisokot sto go objavuva Bibo, ako ste vkluceni vo istiot, orientirajte se po nego.
Aham,toj intervju imashe sredina na April 2019 a promena od zadolzitelna vo finalna pocetok na dekemvri 2020
 
Член од
3 октомври 2020
Мислења
13
Поени од реакции
10
Nema vrska brojot na prepiska.
Promena od finalna vo polozitelno odi po data od koga si bil na intervju.
E sega zavisi i toa dali si pravel intervju vo ambasada/konzulat ili vo Sofija.

Promenite od polozitelno vo Ukaz odat po data od koga si staven na polozitelno.

Sledete do spisokot sto go objavuva Bibo, ako ste vkluceni vo istiot, orientirajte se po nego.
Int 28.05. Maj mesec . Preku roditel . Int sofia .

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
1. Ова е статистиката на В. Кѫнчов', тука го бараш селото и одиш со тој предок што потекнува од СТО ПРОЦЕНТНО попишано БГ село.

2. Не верувај на посредници, НИКОЈ НИКОМУ не може да СМЕТА во процедурата, не ве водат заедно дека сте брачен пар. Секој човек за себе. Те прелажале.

3. Поврзи се по таа златна линија што е во опсегот 1900-1920 и што НЕМА промена во презимиња (чисто да не дуваш на јогурт, не дека нема да поминеш ама што е сигурно сигурно).

Ако треба друго нешто помош или имаш дилема слободно пиши на темава, колку што се може ќе помогнеме.

НАЈВАЖНО: Не верувај на посредници, те зезнале веќе еднаш - нека ти служи за поука и жалам за истото. Со среќа!!!
Како е побрзо, преку Софија или Амбасада во Ск? Во амбасада ми дадоа број за закажување, не се јавив, а прв термин во Софија е 21.02.2022.

Од кој клуб да вадиме потврда? И што документи треба да се носат при интервјуто? Изводи и потврда од клуб или има друго нешто?
Некои уплатници, преводи, заверки, слики, изјава знам требаше, мора се тоа на бугарски да биде напишано? :(

Еве го Нерав, ваљда ова е 100% бугарско?
nerav.jpg
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Aham,toj intervju imashe sredina na April 2019 a promena od zadolzitelna vo finalna pocetok na dekemvri 2020
Eve vi go spisokot od Bibo.

- Od finalna vo polozitelno momentalno gi prefrlaat prepiskite sto imale intervju sredinata/kraj na april 2019 godina.

- Od polozitelno vo Ukaz se stignati onie sto se staveni na polozitelno kraj na dekemvri 2020 godina, kaj i da e treba da pocnat da gi cistat onie sto se na polozitelno od januari 2021 godina, t.e. da dobijat Ukaz/drzavjanstvo.

KLIK


Ako sakate da ve dodadat na spisokot za da moze podobro da sledite do kaj vi e statusot, pisete mu na @Bibo vo poraka so so tocni informacii, kao na pr.:
- vasiot user name od forumot;
- koga ste bile na intervju, data/godina;
- kade (ambasada/konzulat ili Sofija);
- od koja data/godina ste na finalna/polozitelno;
- so kakvi dokumenti ste aplicirale
- i dali, eventualno ste bile ili ste vo momentot na dopolnitelna.
 
Член од
16 мај 2019
Мислења
50
Поени од реакции
81
После пола година
Ќе може ли да бидете поконкретни? Што после пола година ? Откако ќе кажеш адреса толку ли се чека ?
Јас другата недела ќе одам до Битола да си кажам адреса (приватна. Не Леге)
Дали е исто чекањето без разлика дали ќе си на Леге или друга адреса ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom