Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
23 јануари 2021
Мислења
39
Поени од реакции
24
ok bev na intervju fo septemvri 2019 i do sega mi stoi status finalna of februari. Dali nekoj mozhe podetalno da mi objasni koga mozham da ocekuvam smena na status? Fala mnogu unapred na site sto kje se nafatat da odgovorat.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Знае ли некој што документи треба за патување во Швајцарија со бг пасос со автобус ?
Napraj si proverka na ovaj link. 5 min. Samo pasos ti treba. Ako vleguvas so bus, ne ti treba korona test i drugo. Avionski, ako ne si vakciniran, antigen test, imas na aerodrom da napraves za 15 min. e gotov, 1500 den. Momentalno sme na zelena lista, nema nikakvi ogranicuvanja. Za sekoj slucaj prasaj vo agencijata so koja ke odis, da ne barat testovi na drugi granici, Hrvatska, Slovenija, Avstrija, Italija....
Автоматски споено мислење:

Ova malce mi dava nadez deka moze da dobijam ukaz do dekemvri barem hahaah tie so sme od mart/april na polezitelno haha
Kakov dekemvri... Oktomvri maximum :)
 
Последно уредено:
Член од
15 февруари 2021
Мислења
15
Поени од реакции
42
[QUOTE = "Bibo, pošta: 9378791, član: 2925"]
Najnovije ažuriranje na listi, od sada u novom ruhu : D

Doneo vam [USER = 140938] @ marin.skp [/ USER] : D
[/ CITAT]


pogresno. Intervju 14.11.2018
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
IMG-90f97c368873e8b461185b62dd4cd023-V.jpg
Што значи ова другови? И што значи тоа Македонско-Блгарско пријателство?
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
[QUOTE = "Bibo, pošta: 9378791, član: 2925"]
Najnovije ažuriranje na listi, od sada u novom ruhu : D

Doneo vam [USER = 140938] @ marin.skp [/ USER] : D
[/ CITAT]


pogresno. Intervju 14.11.2018
Фала на корекцијата, при куцање по грешка сум внел 14.22.2018 :ROFLMAO: Го поправив сега па ќе биде точно на следниот апдејт.
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Прегледај го приврзокот 302029
Што значи ова другови? И што значи тоа Македонско-Блгарско пријателство?
Потврда од БГ клуб во МКД каде кажуваат дека си редовен член во клубот и во таа потврда се опишани сите твои поредоци преку кој бараш происход по златна линија и последниот поредок преку кој одиш каде опишуваат дека е од тоа и тоа место роден тогаш и тогаш и врз база на пописот од таа и таа година од тоа и тоа место каде што ти е поредокот живееле толку и толку Бугари...

Однеси копија од изводи и умреници во БГ клуб да ти направат потврда и осигурај се ако одиш преку посредник дека ќе ти ја достави...
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Потврда од БГ клуб во МКД каде кажуваат дека си редовен член во клубот и во таа потврда се опишани сите твои поредоци преку кој бараш происход по златна линија и последниот поредок преку кој одиш каде опишуваат дека е од тоа и тоа место роден тогаш и тогаш и врз база на пописот од таа и таа година од тоа и тоа место каде што ти е поредокот живееле толку и толку Бугари...

Однеси копија од изводи и умреници во БГ клуб да ти направат потврда и осигурај се ако одиш преку посредник дека ќе ти ја достави...
A kad odnese to sve onda ce da dobije ovaj status i tako u krug...
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Napraj si proverka na ovaj link. 5 min. Samo pasos ti treba. Ako vleguvas so bus, ne ti treba korona test i drugo. Avionski, ako ne si vakciniran, antigen test, imas na aerodrom da napraves za 15 min. e gotov, 1500 den. Momentalno sme na zelena lista, nema nikakvi ogranicuvanja. Za sekoj slucaj prasaj vo agencijata so koja ke odis, da ne barat testovi na drugi granici, Hrvatska, Slovenija, Avstrija, Italija....
Автоматски споено мислење:


Kakov dekemvri... Oktomvri maximum :)
Lele use poubavo ako e taka use podobro :) ama so ova tempo ako e mozno e
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Потврда од БГ клуб во МКД каде кажуваат дека си редовен член во клубот и во таа потврда се опишани сите твои поредоци преку кој бараш происход по златна линија и последниот поредок преку кој одиш каде опишуваат дека е од тоа и тоа место роден тогаш и тогаш и врз база на пописот од таа и таа година од тоа и тоа место каде што ти е поредокот живееле толку и толку Бугари...

Однеси копија од изводи и умреници во БГ клуб да ти направат потврда и осигурај се ако одиш преку посредник дека ќе ти ја достави...
Нема јас ништо да носам,ке однесат тие што аплицирале
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
175
Поени од реакции
182
Pozdrav ekipo,denes bev na intervju vo ambasadata (fala boguu go pomianv) sega kje cekam brojce da mi dadat za da mozam da go proveruvam statusot...
Do site sto kje odite vo idnina na intervju gledajte da ste tamu pred vreme da ne docnite na vrata (prijavnica) ima nov pravilnik za docnenje koga odis si plakas penali (mene denes mi se sluci)drugo praznicite dobro gi naucete so koi drzavi granici bugaria,stegnato e mnogu...so srekja na site.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
Пофали се како помина, што прашуваа, како течеше процедурата, и други рабоќе за нас кои допрва сме на интервју
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
A kad odnese to sve onda ce da dobije ovaj status i tako u krug...
Isti k***c... Treba da odnesat istite dokumenti vrz koja osnova e dobien proishodot od DABC. U prvio slucaj kaj @Диле Јоргачев izvodi povrzani do predok i potvrda od bugarsko zdruzenie vo original, prevedeni i zavereni, sto velime "ne se odneseni po vtor pat". Kaj tebe najverojatno nesto slicno. Imase u nekoj statusi so odat preku clen na familija, tatko, brat, sestra sto imat veke bugarsko drzavjanstvo, da nosat izvodi povrzani do nego, AMA go baraat izvodot od rodeni na clenot sto se povrzuvat do nego sto ima bg pass (tatko/brat/sestra), da bide od bugarsko maticno (bidejki e veke bg drzavjanin), a ne od makedonsko maticno oddelenie. Najdobro i dvata izvodi i od mk i od bg. Tuka e zbrkata, sekoj so razlicni problemi. Nosete sto baraat i sto imate do datata navedena u statusot, oti sprotivno sleduva otkaz. Toa e...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom