Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Gde pise da mora da se nose stari dokumenti? Ljudi samo nagadjaju bez i jednog konkretnog dokaza. Cak i u novom statusu dopune DABC pise: ako imate i druge dokumente predstavite u DABC. Znaci, nigde ne pise da moraju da se dostave " stara" dokumenta i ne pise da ukoliko se ne dostavi da ce neko biti odbijen.
Znaci, siri se panika bzv i donose se neki zakljucci bez i jednog jedinog dokaza. Sad se ide toliko daleko u nagadjanjima da se spominje da nece viceprezident potpisati predmete sa potvrdama ahahaha. Odakle vam inspiracije toliko.. opustite se ljudi.
Greska si Wolf, od Dabc baraat da se donesat dokumenti izdadeni od bugarski ili drug drzaven organ ili od bugarska crkva, a sto se toa ako ne se stari dokumenti. Osven nekoj ako moze od drzaven organ od maticnata drzava da dobie dokument deka ima bugarski proishod. Od Mk toa ne moze da go dobie sigurno. Ova e zvanicen odgovor od DABC
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Greska si Wolf, od Dabc baraat da se donesat dokumenti izdadeni od bugarski ili drug drzaven organ ili od bugarska crkva, a sto se toa ako ne se stari dokumenti. Osven nekoj ako moze od drzaven organ od maticnata drzava da dobie dokument deka ima bugarski proishod. Od Mk toa ne moze da go dobie sigurno. Ova e zvanicen odgovor od DABC
Ok, ali ja pricam sta pise u samom statusu i nigde nije naznaceno da moraju da se dostave stari dokumenti.
Neki i dalje prolaze na polozitelno samo sa potvrdama tako da veliko je pitanje sta prolazi a sta ne. Zato i kazem da trebamo da sacekamo vise clanova pa budemo sigurni u nesto i da vidimo sta ce biti sa tobom pa cemo tacno znati :)
Mozda i ti prodjes na polozitelno samo sa potvrdom... rano je da donosimo zakljucke.
Toliko ljudi ima na forumu samo sa potvrdama a samo 2 osobe su se javile da su dobile status dopune DABC a jedna od te dve osobe si ti.
Zar i to nije malo cudno? Treba nam mnogo veci uzorak da bi smo bili sigurni u nesto.
 
Последно уредено:
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
316
Здраво дечки,
заврши мојата борба и сум со пасош и л.к. во рака :)
Од благодарност кон форумов, решив да напишам "tutorial", како нај ефикасно да го поминете денот во кој шо треба да подигнете указ. Го планирав ова, па според мене нема по ефикасен начин.

*Носете си неколку копии од пасош, некако приметив дека рандом знаат да побараат.

За подигнување на указ ви треба:

1. Потврдата од емаил дека резервацијата е успешна
2. Сликичка една пасошки формат потпишана со цело име и презиме назад (носев две по препорака од друг член, но само една ми зедоа)
3. Уплатница на 50 лева (за уплатницава ке пишам неколку реда подолу)
4. Ливче едно мало ќе ви дадат таму да пополните на шалтер за адреса, Обштина Средец, Ул. Леге 6

За подигнувањето на указот, моја препорака за да одите по овој план:
Со кола до банка.
Во 8:30 да бидите пред банка (оваа банка отвара во 8:30 и е блиску до министерството Bulgarian-American Credit Bank https://maps.app.goo.gl/RMFYTkjjwXuQ6fwR8). Тука до банката има платен паркинг (сина зона). Може да ги почекате луѓето кои што поминуваат за да платите, а може и да платите со апликација https://play.google.com/store/apps/details?id=com.urboapp.android.urbo )
Ви го препорачувам второто во интерес на време. Паркингот почнува да се плаќа во 8 и пол, така да спремете си ја апликацијата, внесете податоци и пред да влезете в банка платете си. Максимум 2 сати е паркинг во сина зона. Кошта 4 лева.
Во банката, кога ќе влезете одите десно и скрос право има едно штандче, на кое шо има пример за уплатница за подигнување на указ. Зелена уплатница треба. Препишете ја цела и одете на каса. Пополнете ја убаво и дајте ја на каса заедно со пасошот.
Треба да платите 50 лева ако сте со произход или родител. Плус околу 8 лева такса. МОЖЕ ДА СЕ ПЛАТИ СО ЕВРА И ДА СЕ РАЗМЕНАТ ЕВРА ТУКА.
Внимателно со пополнувањето на уплатницата, пошо тетката на каса не е мн фина :)
Во случај ДА НЕМА уплатница, ова треба да се уплати:
Вносна бележка за внесена д'ржавна такса за получаване на удостоверение по сметката на Министерство на правос'дието - БНБ ЦУ, BIC: BNBG BGSD, IBAN: BG09 BNBG 9661 3000 1737 01 - 50 лева

Од банката, заедно со сите документи, одите пред министерство
( Дирекција „Б'лгарско гражданство” при Министерство на правос'дието
+359 2 923 7455
https://maps.app.goo.gl/GAMchajPvPjGjyHA6 )
Си чекате таму, обезбедувањето ќе држи ред и не се нервирајте, никој нема преку ред да оди иако ќе има такви шо ќе го замараат обезбедувањето.
Кога ќе влезете, од лево има некоку шалтери.
Ќе ви го дадат указот и тука завршивте.

Наредно ви е општината.
Прв спрат, десно има неколку шалтери (мислам 16 и 17)
За во општина ви треба:
2х Копии заверен извод
2х Копии од указ
2х копии од пасош
Адресна Карта за настојашт адрес
Зајавление за постојанен адрес
И некој картон шо ќе ви го дадат таму.
Адресна карта и зајавление може да се испечатат и да се пополнат совреме.
(Ќе се потрудам да ги прикачам)

За изводот кој што ви е потребен, најдобро е да контактирате со некоја агенција на која што ќе го испратите изводот на маил и кога ќе одите таму ќе биде готов.
Топла препорака за агенцијата: Превод и легализација - MiS Associates Ltd. Translation services
+359 89 485 8540
Крајно професионални и брзи.
Одите накај агенцијата, пошо јас ја искористив оваа, најдов паркинг во близина ( 42.6959242, 23.3189961 ) и правец агенцијата (носете го оригиналниот извод).
Таму направете си по неколку копии од указот, пасошот и уште една копија од изводот нека ви направат.
*исто така, направете копија од страницата кај што имате печат за влез во БГ. Една е доволно, за во МВР.

Во општината ( Municipality - Region Sredets
+359 2 948 4317
https://maps.app.goo.gl/GiFiBgECxFEeeUmG6 ) одите на прв спрат и од десно има неколку шалтери. Е таму молете/колете за да завршите се во 1 ден. Голема борба е :)

Ко ќе земете удомителен лист со ЕГН одите во миграционото да подадете документи за л.к. ( Directorate "Personal Identification Cards and Documents"
https://maps.app.goo.gl/CXgVRXfNJkf86tSm7 ) заедно со копија од легализираниот извод, копија од пасош, и едно барање кое ви го пополнуваат таму, само дополнувате некои работи. Можи да се плати со картица на ваше име. Или кеш на каса. После се сликате и ќе ви кажат кога да дојдите по документите.

Препорака за паркинг во близина: ( 42.7029377, 23.3222168 )
*тука на шалтер внимавајте, доколку не ви се брза, напоменете да не биди експресна услуга. По дефаулт лупаат пасош и лична карта по експресна постапка и кошта 150 евра.

Документите за в општина:
Алал да ти е за информацијава, ако може да пишеш колку кошта легализација и превод на изводот.
 
Член од
23 јули 2021
Мислења
25
Поени од реакции
10
Od roditel ako
Me
Odbijat so ima pasos i pred bugarija da vleze vo eu nz so da kazam haha po se sto procitav jas veke 4meseci sum na polezitelno. Znaci deka nema
Da dobijam
Ukaz?moze znaci i vamu da me odbijat preku tatko so vadam uzaas . Nz so poteklo baraat koga imam
Od prv stepen krvno srodstvo..
Ако можи малку помош што документи однесе преку родител јас изгледа ја утнав работава јас му однесов мој извод фотокопија од пасошот од татко ми не осудуван и лекарско да не требаше да однесам и извод од татко ми ако знае некој ве замолувам да каже
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Drustvo dali e biten datumot na izvodite na rodeni ili vencanica (momentalno imam vencanica od 2019) za ukaz i za EGN.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Ако можи малку помош што документи однесе преку родител јас изгледа ја утнав работава јас му однесов мој извод фотокопија од пасошот од татко ми не осудуван и лекарско да не требаше да однесам и извод од татко ми ако знае некој ве замолувам да каже
Jas toa i odnesov i kopii od negovite licna karta i pasos i moite dokumenti se izvod neosuduvanost itn. Ama sea ne znam so se desava. Jas sum na polezitelno od april. Ne zmam ni jas.ako ke odbijat nisto so ke se prai. Tatko mi go zema drzavjanstvoto od 2004god koga bugarija use ni u eu ne bese i drugi zakoni bea.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Znaci, koliko ja mogu da vidim za sada na forumu su se javili samo @Koce Zafir i @Bani da su dobili status dopune DABC.
Na ovom forumu ima ko zna koliko hiljada ljudi sa potvrdama samo i samo su se dve osobe javile.
Cak i ova dva clana nisu odbijeni jos uvek.
Ja ne mogu da donesem trenutno zakljucak da potvrde ne prolaze.
Zato kazem, treba bar jos nekoliko clanova da se jave sa potvrdama samo pa da budemo sigurni u nesto.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
526
Поени од реакции
676
Здраво, дали некој има искуство со испуштање на рокот за носење на дополнителни документи? Бројчето што се чека после интервју излегло пред 3-4 месеци, но рокот поминал пред еден месец. Дали некој има слично искуство, дали може подоцна да се однесат документите кои недостигаат?
Кога успеа да имаш интервју и одма да ти фалат и бараат дополнителни документи или сама си правиш паника?
 
Член од
14 октомври 2020
Мислења
11
Поени од реакции
34
Алал да ти е за информацијава, ако може да пишеш колку кошта легализација и превод на изводот.
Имаш за 20 лева превод и легализација на извод за 1 час на 50 метри ако продолжиш по уличката кај што се подигнува указот
Screenshot_20210812-162721_Maps.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom