Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
20 мај 2014
Мислења
121
Поени од реакции
58
Здраво дечки,
заврши мојата борба и сум со пасош и л.к. во рака :)
Од благодарност кон форумов, решив да напишам "tutorial", како нај ефикасно да го поминете денот во кој шо треба да подигнете указ. Го планирав ова, па според мене нема по ефикасен начин.

*Носете си неколку копии од пасош, некако приметив дека рандом знаат да побараат.

За подигнување на указ ви треба:

1. Потврдата од емаил дека резервацијата е успешна
2. Сликичка една пасошки формат потпишана со цело име и презиме назад (носев две по препорака од друг член, но само една ми зедоа)
3. Уплатница на 50 лева (за уплатницава ке пишам неколку реда подолу)
4. Ливче едно мало ќе ви дадат таму да пополните на шалтер за адреса, Обштина Средец, Ул. Леге 6

За подигнувањето на указот, моја препорака за да одите по овој план:
Со кола до банка.
Во 8:30 да бидите пред банка (оваа банка отвара во 8:30 и е блиску до министерството Bulgarian-American Credit Bank https://maps.app.goo.gl/RMFYTkjjwXuQ6fwR8). Тука до банката има платен паркинг (сина зона). Може да ги почекате луѓето кои што поминуваат за да платите, а може и да платите со апликација https://play.google.com/store/apps/details?id=com.urboapp.android.urbo )
Ви го препорачувам второто во интерес на време. Паркингот почнува да се плаќа во 8 и пол, така да спремете си ја апликацијата, внесете податоци и пред да влезете в банка платете си. Максимум 2 сати е паркинг во сина зона. Кошта 4 лева.
Во банката, кога ќе влезете одите десно и скрос право има едно штандче, на кое шо има пример за уплатница за подигнување на указ. Зелена уплатница треба. Препишете ја цела и одете на каса. Пополнете ја убаво и дајте ја на каса заедно со пасошот.
Треба да платите 50 лева ако сте со произход или родител. Плус околу 8 лева такса. МОЖЕ ДА СЕ ПЛАТИ СО ЕВРА И ДА СЕ РАЗМЕНАТ ЕВРА ТУКА.
Внимателно со пополнувањето на уплатницата, пошо тетката на каса не е мн фина :)
Во случај ДА НЕМА уплатница, ова треба да се уплати:
Вносна бележка за внесена д'ржавна такса за получаване на удостоверение по сметката на Министерство на правос'дието - БНБ ЦУ, BIC: BNBG BGSD, IBAN: BG09 BNBG 9661 3000 1737 01 - 50 лева

Од банката, заедно со сите документи, одите пред министерство
( Дирекција „Б'лгарско гражданство” при Министерство на правос'дието
+359 2 923 7455
https://maps.app.goo.gl/GAMchajPvPjGjyHA6 )
Си чекате таму, обезбедувањето ќе држи ред и не се нервирајте, никој нема преку ред да оди иако ќе има такви шо ќе го замараат обезбедувањето.
Кога ќе влезете, од лево има некоку шалтери.
Ќе ви го дадат указот и тука завршивте.

Наредно ви е општината.
Прв спрат, десно има неколку шалтери (мислам 16 и 17)
За во општина ви треба:
2х Копии заверен извод
2х Копии од указ
2х копии од пасош
Адресна Карта за настојашт адрес
Зајавление за постојанен адрес
И некој картон шо ќе ви го дадат таму.
Адресна карта и зајавление може да се испечатат и да се пополнат совреме.
(Ќе се потрудам да ги прикачам)

За изводот кој што ви е потребен, најдобро е да контактирате со некоја агенција на која што ќе го испратите изводот на маил и кога ќе одите таму ќе биде готов.
Топла препорака за агенцијата: Превод и легализација - MiS Associates Ltd. Translation services
+359 89 485 8540
Крајно професионални и брзи.
Одите накај агенцијата, пошо јас ја искористив оваа, најдов паркинг во близина ( 42.6959242, 23.3189961 ) и правец агенцијата (носете го оригиналниот извод).
Таму направете си по неколку копии од указот, пасошот и уште една копија од изводот нека ви направат.
*исто така, направете копија од страницата кај што имате печат за влез во БГ. Една е доволно, за во МВР.

Во општината ( Municipality - Region Sredets
+359 2 948 4317
https://maps.app.goo.gl/GiFiBgECxFEeeUmG6 ) одите на прв спрат и од десно има неколку шалтери. Е таму молете/колете за да завршите се во 1 ден. Голема борба е :)

Ко ќе земете удомителен лист со ЕГН одите во миграционото да подадете документи за л.к. ( Directorate "Personal Identification Cards and Documents"
https://maps.app.goo.gl/CXgVRXfNJkf86tSm7 ) заедно со копија од легализираниот извод, копија од пасош, и едно барање кое ви го пополнуваат таму, само дополнувате некои работи. Можи да се плати со картица на ваше име. Или кеш на каса. После се сликате и ќе ви кажат кога да дојдите по документите.

Препорака за паркинг во близина: ( 42.7029377, 23.3222168 )
*тука на шалтер внимавајте, доколку не ви се брза, напоменете да не биди експресна услуга. По дефаулт лупаат пасош и лична карта по експресна постапка и кошта 150 евра.

Документите за в општина:
 
Член од
23 јули 2021
Мислења
25
Поени од реакции
10
Страната за пребарување врска нема, ни работат филтерите нит па вади резултати.
На страната убаво пишува дека доколку го најдете местото на живеење на предците се закажува и се оди сам да побараш во архива во бг а овде само ти се напишани селата и градовите кои биле под бг во тоа време т.е. нема информации за предците во дигитална форма
 
Последно уредено:
Член од
19 јули 2020
Мислења
63
Поени од реакции
170
I Sega po ova sto go pisuvate za stari dokumenti da se nose, dali ova znaci nie sto sme na potpis eve na primer 2 February polozitelno ke dobieme otkaz se nadevam deka ne e taka pozdrav.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Na Fb se javio lik pre par dana
da je prosao na polozitelno samo sa potvrdom i slikao je sve, znaci ne znam odakle vam to da ne prolaze potvrde 100%.
U poslednjih 10 dana niko se nije javio sa novim statusom dopune DABC. One prepiske sto sam proveravao preko konzulata u poslednjih 15ak dana, nema ni jedne sa novim statusom DABC, vecina su sa polozitelnim ishodom.
Budimo malo pozitivni :)
Ima uste stavaat na dopolnitelna. Moj prijatel e od vcera na dopuna...Preku roditel, i mu baraat nanovo povrzanost so tatko mu, t.e. izvod od rodeni od bugarska opstina kade se vodi kako bugraski drzavjanin, ne makedonski izvod , tuku bugarski bidejki e tatko mu bugarski drzavjanin. Imase takvi statusi poslednive 1-2 meseci:
"Следва да представите удостоверение за родствени вр'зки, издадено от с'ответната обштина в Р Б'лгарија, в којато е регистриран Вашијат родственик-б'лгарски гражданин........"
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Ima uste stavaat na dopolnitelna. Moj prijatel e od vcera na dopuna...Preku roditel, i mu baraat nanovo povrzanost so tatko mu, t.e. izvod od rodeni od bugarska opstina kade se vodi kako bugraski drzavjanin, ne makedonski izvod , tuku bugarski bidejki e tatko mu bugarski drzavjanin. Imase takvi statusi poslednive 1-2 meseci:
"Следва да представите удостоверение за родствени вр'зки, издадено от с'ответната обштина в Р Б'лгарија, в којато е регистриран Вашијат родственик-б'лгарски гражданин........"
Da ne baraat DNK test slucajno? Ludilo... daj neka reagiraat bugarskite zdruzenija inace ke go jademe ezot.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Ima uste stavaat na dopolnitelna. Moj prijatel e od vcera na dopuna...Preku roditel, i mu baraat nanovo povrzanost so tatko mu, t.e. izvod od rodeni od bugarska opstina kade se vodi kako bugraski drzavjanin, ne makedonski izvod , tuku bugarski bidejki e tatko mu bugarski drzavjanin. Imase takvi statusi poslednive 1-2 meseci:
"Следва да представите удостоверение за родствени вр'зки, издадено от с'ответната обштина в Р Б'лгарија, в којато е регистриран Вашијат родственик-б'лгарски гражданин........"
Nisam mislio na to :) mislio sam na status dopune da se predstave dokumenta u DABC, takav status nisam video u poslednjih 15 dana.
 
Член од
12 август 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, дали некој има искуство со испуштање на рокот за носење на дополнителни документи? Бројчето што се чека после интервју излегло пред 3-4 месеци, но рокот поминал пред еден месец. Дали некој има слично искуство, дали може подоцна да се однесат документите кои недостигаат?
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Ja sam 16.05.2019 znaci za mesec - dva :)
Mislim da ce ranije jer je bilo dosta vikenda i praznika izmedju 01.05.i 16.05. tako da nije puno ljudi imalo intervju u tom periodu. Mozda ti se promeni cak i do 01.09.
Ustvari sve zavisi od tempa kojim oni rade, moze da ti se desi i sledece nedelje promena.. sa njima se nikad ne zna.
 
Последно уредено:
Член од
11 јануари 2019
Мислења
81
Поени од реакции
80
Mislim da ce ranije jer je bilo dosta vikenda i praznika izmedju 01.05.i 16.05. tako da nije puno ljudi imalo intervju u tom periodu. Mozda ti se promeni cak i do 01.09.
Ustvari sve zavisi od tempa kojim oni rade, moze da ti se desi i sledece nedelje promena.. sa njima se nikad ne zna.
Mnogu kandidati imashe sto Bea April 2019 na intervju, maj I'ma mnogu malce
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
526
Поени од реакции
676
На страната убаво пишува дека доколку го најдете местото на живеење на предците се закажува и се оди сам да побараш во архива во бг а овде само ти се напишани селата и градовите кои биле под бг во тоа време т.е. нема информации за предците во дигитална форма
Многу места ги нема а и на клучен збор пребарувањето не работи.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
I Sega po ova sto go pisuvate za stari dokumenti da se nose, dali ova znaci nie sto sme na potpis eve na primer 2 February polozitelno ke dobieme otkaz se nadevam deka ne e taka pozdrav.
Gde pise da mora da se nose stari dokumenti? Ljudi samo nagadjaju bez i jednog konkretnog dokaza. Cak i u novom statusu dopune DABC pise: ako imate i druge dokumente predstavite u DABC. Znaci, nigde ne pise da moraju da se dostave " stara" dokumenta i ne pise da ukoliko se ne dostavi da ce neko biti odbijen.
Znaci, siri se panika bzv i donose se neki zakljucci bez i jednog jedinog dokaza. Sad se ide toliko daleko u nagadjanjima da se spominje da nece viceprezident potpisati predmete sa potvrdama ahahaha. Odakle vam inspiracije toliko.. opustite se ljudi.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Od roditel ako
Me
Odbijat so ima pasos i pred bugarija da vleze vo eu nz so da kazam haha po se sto procitav jas veke 4meseci sum na polezitelno. Znaci deka nema
Da dobijam
Ukaz?moze znaci i vamu da me odbijat preku tatko so vadam uzaas . Nz so poteklo baraat koga imam
Od prv stepen krvno srodstvo..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom