Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
3 јули 2021
Мислења
15
Поени од реакции
3
Zdravo. Sakam da prasam kako mozi da najdam dokument za pradedomi deka bil bugarski vojnik. Kaj treba dali odam ili kaj da baram. Imam sliki od nego kaj so nosi uniforma sum imal i dok ama zaginati se. Mesto negovo na ziveenje (Bitola)
 
Член од
23 јули 2021
Мислења
25
Поени од реакции
10
Zdravo. Sakam da prasam kako mozi da najdam dokument za pradedomi deka bil bugarski vojnik. Kaj treba dali odam ili kaj da baram. Imam sliki od nego kaj so nosi uniforma sum imal i dok ama zaginati se. Mesto negovo na ziveenje (Bitola)
Mislam vo arhiva vo bg deka moze da se pronajde nekoj sto e poupaten neka ti poobjasni podetalno
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Na Fb se javio lik pre par dana
da je prosao na polozitelno samo sa potvrdom i slikao je sve, znaci ne znam odakle vam to da ne prolaze potvrde 100%.
U poslednjih 10 dana niko se nije javio sa novim statusom dopune DABC. One prepiske sto sam proveravao preko konzulata u poslednjih 15ak dana, nema ni jedne sa novim statusom DABC, vecina su sa polozitelnim ishodom.
Budimo malo pozitivni :)
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Јас сум сосема нова и незапознаена со темата. Дали може некој да ми го прати линкот од страната (бидејќи има 6000 страници на темата не можев да барам) или накратко да ми ја објасни моменталната постапката и потребните документи за вадење на бугарски пасош?

Ви благодарам однапред.
Procitaj ovde...na prva strana od temata..


I ova...

 
Член од
11 февруари 2020
Мислења
186
Поени од реакции
166
Zdravo decki izvinete me . Ve sledam deka imalo nekoj nov zakon za bg pasos . Jas sum na finalna preku roditel so bg pasos . Dali ke treba dopolnitelni dokumenti

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Член од
11 февруари 2012
Мислења
19
Поени од реакции
21
Zdravo, na 26.03.2021 e status положително становиште. Nekoe info kolku se ceka? Fala
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
Да споделам и мое искуство, влегувам после 2 години
Прво аплицирав февруари 2016 за происход по документи од вујко во Софија, јуни го зедов происходот и ми закажаа интервју октомври 2017 Софија, од тогаш
Септември 2018 финална
Ноември 2018 положително
Ноември 2019 отказ
Фати корона успеав да аплицирам за происход декември 2020 и го зедов март 2021 во Софија, за да не чекам одма бев на интервју март 2021 во Битола и од јуни ми излезе бројче
Колку време се чекаат до следните статуси - финална и положителна , имам документ стара лична карта од дедо роден 1918, на изводите е исто 1918 роден
 
Последно уредено:
Член од
21 мај 2009
Мислења
177
Поени од реакции
182
Да споделам и мое искуство, влегувам после 2 години
Прво аплицирав февруари 2016 за происход по документи од вујко во Софија, јуни го зедов происходот и ми закажаа интервју октомври 2017 Софија, од тогаш
Септември 2018 финална
Ноември 2018 положително
Ноември 2019 отказ
Фати корона успеав да аплицирам за происход декември 2020 и го зедов март 2021 во Софија, за да не чекам одма бев на интервју март 2021 во Битола и од јуни ми излезе бројче
Колку време се чекаат до следните статуси - финална и положителна , имам документ стара лична карта од дедо роден 1918, на изводите е исто 1918 роден
Може да споделиш искуство од интервјуто во Битола? Јас сум за 10 дена, па ме интересира што да очекувам
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
151
Поени од реакции
229
Може да споделиш искуство од интервјуто во Битола? Јас сум за 10 дена, па ме интересира што да очекувам
Сопругата моја утре ќе оди на интервју во конзулат во Битола, па јас ќе ви споделам што и како е поминато.
 
Член од
16 септември 2019
Мислења
110
Поени од реакции
120
Здраво, на 02 август имав промена во финална!?


Sent from my MI 5X using Tapatalk
 
Член од
8 април 2017
Мислења
47
Поени од реакции
72
Zdravo. Sakam da prasam kako mozi da najdam dokument za pradedomi deka bil bugarski vojnik. Kaj treba dali odam ili kaj da baram. Imam sliki od nego kaj so nosi uniforma sum imal i dok ama zaginati se. Mesto negovo na ziveenje (Bitola)
Zdravo, jas vadev potvrda od Voeniot arhiv vo Veliko Trnovo deka dedo mi e bil Bg vojnik. Treba da znaes pokraj ime i prezime na dedo ti, koga e roden, kade ima sluzeno i datum od koga do koga ima sluzeno kako i koj rod vo vojskata e bil. Ovaa potvrda ja vadev pred 5 god sigurno (imam Bg pasos 3 god). Jas si bev licno vo arhivot, znam deka popolniv eden formular so site podatoci sto ti gi navedov pogore, dadov adresa vo Bg na koja da mi stigne potvrdata ako go najdat kako vojnik. Za 2-3 nedeli mi potvrdija deka e najden i mi ispratija kolku treba da platam (mislam bese 15 leva, naplakjaa 5 leva od 50 ili 100 stranici prebaruvanje). E sega vidi na net od Voen Arhiv Veliko Trnovo mislam ima mail i kontaktiraj gi taka prvo,moze i taka mislam da se zavrsi rabota. Jas ako go najdam mailot ke ti go pratam
Автоматски споено мислење:

Zdravo, jas vadev potvrda od Voeniot arhiv vo Veliko Trnovo deka dedo mi e bil Bg vojnik. Treba da znaes pokraj ime i prezime na dedo ti, koga e roden, kade ima sluzeno i datum od koga do koga ima sluzeno kako i koj rod vo vojskata e bil. Ovaa potvrda ja vadev pred 5 god sigurno (imam Bg pasos 3 god). Jas si bev licno vo arhivot, znam deka popolniv eden formular so site podatoci sto ti gi navedov pogore, dadov adresa vo Bg na koja da mi stigne potvrdata ako go najdat kako vojnik. Za 2-3 nedeli mi potvrdija deka e najden i mi ispratija kolku treba da platam (mislam bese 15 leva, naplakjaa 5 leva od 50 ili 100 stranici prebaruvanje). E sega vidi na net od Voen Arhiv Veliko Trnovo mislam ima mail i kontaktiraj gi taka prvo,moze i taka mislam da se zavrsi rabota. Jas ako go najdam mailot ke ti go pratam
Eve go mailot na koj mi odgovorija deka r najden kako vojnik dvia@archives.government.bg, a eve go formularot sto go popolniv vo arhivot
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Еве и јас завршив работа.Значи за подигање на указ имав заказано на 02.2021 ама ми стаса порака дека датумот е анулиран и ми даде опција одново да си заказам и си заказ за по една недела.Знаци за указ на деца сум јас и бев сам без сопругата и без проблем за една минута цеканје си го подигнав указот.Во општина исто така бев сам без жена ми и ги пријавив децата носев и извод за децата преведен и легализиран го копираа и ми го вратија бидејци оригиналот е потребен за сликанје во полиција кога се оди.Чекав 10 дена и тоцно десетиот ден бев во опстина си го подигнав ЕГН(односно на едно ливче ми ги напишаа ЕГН то на двете мои деца).Се упатив во полицијата на сликање знаци јас децата и зената овојпат сите заедно.Платив само 10 лева за сликање за пасоши а за во општина беше бесплатѕно за деца.Знбачи вкупно за двете деца ме кошташе 20 лева.Толку од мене народе ако нешто не ви е јасно пишете ми во порака ќе ви одговорам.Поздрав и со среќа на всички.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom