Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
26 мај 2017
Мислења
280
Поени од реакции
225
Zdravo decki da vi se pofalam i jas sabajlevo zaminav vo 4 za bugarija zavrsiv rabota zedov licna karta i se slikav za pasos trebase utre ama ziva sreka ispadna deneska planot bese da se spija tamu ama zavrsiv rabota se denes i cekam samo pasosot da mi go ispratat ako vi treba nesto podetalno ke vi objasnam ova nakratko nidejki si idam za MK i mu posakuvam na sekogo so pobrzo da si go zemi pasosot nemate pojma kakvo e custvoto toa e spas za celata familija
со среќа нека ти е, колку чекаше пред мп ?
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Malo info....
Od vcera e otvoren za soobrakaj i preminot Novo Selo/Zlatarevo...


"За влез во Бугарија потребно е презентација на негативен PCR или тест за антиген, документ за завршена вакцинација пред најмалку две недели или позитевен тест што потврдува прележан ковид од пред 2 месеци но не постар до 9 месеци"

Ova pogore go staviv bidejki vo site objavi za ovaa vest, kaj niedna nema navedeno deka moze i so antigen test (najeftina varijanta) ;) , samo ova citiranoto, prevzemeno od eden lokalen medium, ne e vazno koj. Isto vazi i za Germanija ako odis so avion ti e potreben samo antigen test (od eftinite), a ne PCR (ako nemas potvrda deka si vakciniran ili prelezal Covid).

Nasite copy-paste portali:

 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Здраво, сакам да Ве прашам, колку сте информирани за некои нови закони што постојат. Посредникот ми рече дека сега постапката била малку поедноставна и имало можност пасошот да го добијам за 1 година. Некој да има инфо околу ова?
+4 години. Се што ќе ти кажат помалку од тоа е лага и мачкање очи.

п.с Мене посредникот ми рече дека за максимум 3 години ќе добијам пасош во рака, дека знаел луѓе, имал врски бла бла бла ... Почнав да собирам документи у април 2017та :) и имам сигурно уште +1 година додека да земам пасош (ако не и 2). Па направи си математика сам ...
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
Malo info....
Od vcera e otvoren za soobrakaj i preminot Novo Selo/Zlatarevo...


"За влез во Бугарија потребно е презентација на негативен PCR или тест за антиген, документ за завршена вакцинација пред најмалку две недели или позитевен тест што потврдува прележан ковид од пред 2 месеци но не постар до 9 месеци"

Ova pogore go staviv bidejki vo site objavi za ovaa vest, kaj niedna nema navedeno deka moze i so antigen test (najeftina varijanta) ;) , samo ova citiranoto, prevzemeno od eden lokalen medium, ne e vazno koj. Isto vazi i za Germanija ako odis so avion ti e potreben samo antigen test (od eftinite), a ne PCR (ako nemas potvrda deka si vakciniran ili prelezal Covid).

Nasite copy-paste portali:

Super :) ova go znaev samo se cekase momentot :)
 
Член од
22 јануари 2020
Мислења
187
Поени од реакции
464
Finalna od 25.11,a ova e od denes.Neznam tocno koi dokumenti preku pra baba (dve sestri se vo prasanje so isti dokumenti ednata sestra zede pasos,a kaj drugata ova izleze)
brat nemas dostaveno izvodi i potvrda od zdruzenie imas rok do 9ti meseccda si dostavis
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Finalna od 25.11,a ova e od denes.Neznam tocno koi dokumenti preku pra baba (dve sestri se vo prasanje so isti dokumenti ednata sestra zede pasos,a kaj drugata ova izleze)
Zar ova e signal deka pocnale da vnesuvaat promeni od finalna ? I uste pocudno sto od finalna go vratile na dopolnitelno nosenje dokumenti, sto do sega ne sme videle od 2019 navaka. Ova sigurno do denes ne bese objaveno???, i sigurno deka denes e objaveno a ne pred 1 mesec koga se objavija nekoi promeni od noemvri??? Poveke lici deka ova e nesto staro :(
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Finalna od 25.11,a ova e od denes.Neznam tocno koi dokumenti preku pra baba (dve sestri se vo prasanje so isti dokumenti ednata sestra zede pasos,a kaj drugata ova izleze)
Statusot od denes li e ili od porano? Ako e od denes, toa znaci deka sovetot za grazdanstvo raboti, pa kaj i da e ke ima promeni od finalna vo polozitelno.

Treba da gi odneses site dokumenti sto se odneseni vo DABC na koja osnova e izdaden proishodot. Ne se dostaveni povtorno vo Ministerstvo za pravosudie ili vo konzulat/ambasada pri intervju.

ONIE DOKUMENTI STO VELIME DEKA TREBA DA SE ODNESAT PO VTOR PAT, NE SE ODNESENI.

Prasaj koj dokumenti gi nosela vo DABC vrz osnov na koj i e izdaden proishod. Kade podnesuvala i pravela intervju, Sofija ili ambasada/konzulat? Izvodi i potvrda od zdruzenie, stari dokumenti ili pasos od sestra i sto ima veke bg drzavuanstvo... Daj ni poveke info i ke najdeme odgovor. :) Srekna neka e sto ja stavile na dopolnitelno, obicno za ovie raboti dosega vednas odbivaa.
 
Член од
23 март 2020
Мислења
30
Поени од реакции
79
Statusot od denes li e ili od porano? Ako e od denes, toa znaci deka sovetot za grazdanstvo raboti, pa kaj i da e ke ima promeni od finalna vo polozitelno.

Treba da gi odneses site dokumenti sto se odneseni vo DABC na koja osnova e izdaden proishodot. Ne se dostaveni povtorno vo Ministerstvo za pravosudie ili vo konzulat/ambasada pri intervju.

ONIE DOKUMENTI STO VELIME DEKA TREBA DA SE ODNESAT PO VTOR PAT, NE SE ODNESENI.

Prasaj koj dokumenti gi nosela vo DABC vrz osnov na koj i e izdaden proishod. Kade podnesuvala i pravela intervju, Sofija ili ambasada/konzulat? Izvodi i potvrda od zdruzenie, stari dokumenti ili pasos od sestra i sto ima veke bg drzavuanstvo... Daj ni poveke info i ke najdeme odgovor. :) Srekna neka e sto ja stavile na dopolnitelno, obicno za ovie raboti dosega vednas odbivaa.
Decki ova e od denes bukvalno sekoj den mu go provervam.Dokumenti bea dostaveni po vtor pat(ako go vervame posrednikot koj nigde go nema v zemja e propadnat)+ od koga go zede sestrata nejzina pasosot bea dostaveni i dokumenti od nea plus. E sega koi se tie dokumenti koi sto gi baraat(povtorno da povrzvame majka baba prababa?)ili dokumentot od od DABC go barat? Ne mi e jasna cela taa rabota bidejki jas vadev preku tatko.
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Decki ova e od denes bukvalno sekoj den mu go provervam.Dokumenti bea dostaveni po vtor pat(ako go vervame posrednikot koj nigde go nema v zemja e propadnat)+ od koga go zede sestrata nejzina pasosot bea dostaveni i dokumenti od nea plus. E sega koi se tie dokumenti koi sto gi baraat(povtorno da povrzvame majka baba prababa?)ili dokumentot od od DABC go barat? Ne mi e jasna cela taa rabota bidejki jas vadev preku tatko.
прво и основно секој пат кога посредникот ти носи документи треба да му побараш копија од листот што го дал у МП каде наведува за која преписка кој документи повторно ги доставува!
земи извади целосно изводи и посмртници по златна линија и однеси ги у клуб на бугари во мкд врз база на нив да ти напраат мислење како и по кој основ врз база на пописот по происход ти следува правото да бидеш државјанин. После ова посредникот не ти треба, земи со потврдата (таа е на бг немаш потреба од превод) само изводите/посмртниците однеси ги у близина на МП на превод и легализација! Не чекај на опашката кај што чекаат за указ туку отиди одма на обезбедувањето и џандарите кажи дека треба дополнителни документи да доставиш! Ќе ти дадат едно барање треба да наведеш преписка број и што документи оставаш... и на Гише 1 во МП кај еден чиче дај ги и барај да ти ја завери молбата со архивски. Не чекај до септември искористи гужва сега и не туку се прашувај зошто не е однесено туку сам пресуди и реши си ја судбината. ;)
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Decki ova e od denes bukvalno sekoj den mu go provervam.Dokumenti bea dostaveni po vtor pat(ako go vervame posrednikot koj nigde go nema v zemja e propadnat)+ od koga go zede sestrata nejzina pasosot bea dostaveni i dokumenti od nea plus. E sega koi se tie dokumenti koi sto gi baraat(povtorno da povrzvame majka baba prababa?)ili dokumentot od od DABC go barat? Ne mi e jasna cela taa rabota bidejki jas vadev preku tatko.
Pisuva ubavo, ako ne razbiras, stavi na Google Translate ;)

Treba da gi odnese dokumentite sto gi nosela naj na pocetokot, za da i izdadat UDOSTOVERENIE ZA BLGARSKI PROISHOD od DABC. Najverojatno toa se:
- Izvod od rodeni od nea licno
- Izvod od rodeni od majka ili tatko
- Izvod od rodeni ili posmrtnica od baba ili dedo
i eventualno
- Izvod od rodeni ili posmrtnica od prababa ili pradedo
Prevedeni i legalizirani na notar vo Bugarija
+ Sigurno na osnova na tie dokumenti i e izdadena potvrda od bugarsko zdruzenie (ke barate od tamu isto takvo da vi dadat, ne kopirano, tuku original, so pecat i potpis, ne treba da vi go naplatat)
I ke gi ispratete, ne se sekavam na koja adresa vo momentot, ama ke ja najdeme ili direktno da gi odnesete vo Ministerstvo za pravosudie (MP) vo Sofija.

...i isto taka pozdravete go i vie "posrednikot" i neka i vrati parite, bidejki ne si ja zavrsil rabotata za koja e platen!!!

P.S.
PROVERETE/SETETE SE DALI POTVRDATA OD ZDRUZENIE VI E ODNESENA ORIGINAL ILI KOPIRANA NA KOPIR. POTREBNO E DA E ORIGINAL!!!
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
15 јуни 2020
Мислења
241
Поени од реакции
905
Statusot od denes li e ili od porano? Ako e od denes, toa znaci deka sovetot za grazdanstvo raboti, pa kaj i da e ke ima promeni od finalna vo polozitelno.

Treba da gi odneses site dokumenti sto se odneseni vo DABC na koja osnova e izdaden proishodot. Ne se dostaveni povtorno vo Ministerstvo za pravosudie ili vo konzulat/ambasada pri intervju.

ONIE DOKUMENTI STO VELIME DEKA TREBA DA SE ODNESAT PO VTOR PAT, NE SE ODNESENI.

Prasaj koj dokumenti gi nosela vo DABC vrz osnov na koj i e izdaden proishod. Kade podnesuvala i pravela intervju, Sofija ili ambasada/konzulat? Izvodi i potvrda od zdruzenie, stari dokumenti ili pasos od sestra i sto ima veke bg drzavuanstvo... Daj ni poveke info i ke najdeme odgovor. :) Srekna neka e sto ja stavile na dopolnitelno, obicno za ovie raboti dosega vednas odbivaa.
Dobro ne mi e jasno, ovie sto nemaat odneseno dopolnitelni dokumenti, ko bile na intervju sto dokumenti nosele tamu? Ne mu kazuvaat tamu na salter deka mu falat dokumenti? Jas koga bev na intervju vo konzulat 14 dokumenti nosev.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Ако е вратена дополнителна тогаш очигледно правеле некои промени во процесот на работа па веројатно затоа и била целава пауза, но се надевам ова е знак дека советот конечно почнал повторно да работи и дека деновиве ќе има промени кон положително.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom