Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
19 јули 2020
Мислења
2
Поени од реакции
2
zdravo, dali moze da se podigne drzavjanstvo od sofija bez zakazuvanje spored ova na slikata. pozdrav Screenshot_20210615_233758_com.microsoft.emmx.jpg
 
Член од
22 јануари 2020
Мислења
186
Поени од реакции
462

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
1 nedela/5 rabotni dena x200 = 1000 drzavjanstva.

Za 6 nedeli site so ne se go podignale ukazot moze da gi iscistat. Pa da gi ispotpisat i objavat site sto cekaat na polozitelno.


Samo treba da se ide do Sofija i da si zavrsis posteno rabota. Koj e budala, neka ceka preku konzulat ili ambasada da se slika posle 7-8 meseci.

Bujrum, vi davaat lugeto sansa da stanete bugarski drzavjani za 3 dena od koga ste vkluceni vo ukaz, a vie 2 nedeli prasuvate sto e podobro:

1. Da cekate/odite preku ambasada/konzulat (7-8 meseci)?
ili
2. Da odite do Sofija (3 dena)?


Tesko da se odlucite sto da pravite, neli?

Ima nekoj uste nekoe prasanje? ;)

P.S.
Mislam deka pogodiv tocno u eden post deka se okolu 6000 sto imat za podiganje ukaz :pistoldz: :sneaky::ojeaa:

....samo na sportska ne moze da pogodam nisto :toe:

P.P.S.
"Предприетите мерки предвиждат в следваштија месец и половина да се преодолее забавјането, с'обштават от правос'дното министерство.":чда:

Da ne ima posle "nikoj ne ni kaza".:sneaky:

Odejte zimajte drzavjanstvoto i pasosite, dodeka ne fatat izborite, oti posle ke ima placenje po forumo.

+ Kolku pobrgu go zemete vie, tolku pobrgu i kaj nas sto cekame na polozitelno, finalno i t.n. ke ni se ubrza procedurata.

....i da ne mislevte deka mnogu ni e interesno i zabavno ovde na 7-8 luge kako budali po cel den da objasnuvame i piseme po forumot? Ne. Samo sakame sto pobrgu da zavrsi ova cekanje i da ne snema od ovde (barem jas taka ke napravam). :sneaky: Cao i leka nok.
 
Последно уредено:
Член од
17 декември 2020
Мислења
32
Поени од реакции
62
Zdravo pocetok na april podignav ukaz denes bev vo Sofija imase malku guzva cekav 3 saata pak pdignav ukaz vo MP vec me imalo vo sistem mi rece plavata tetka ti vece vtorpat i rekov da i se pravis budala zemav ukaz za egn podpolni posrednikot mi rece u petok na slikanje pa zdravje ke izvestam do ostanati clenovi so podignale ukaz vo Bitola i Skopje dane cekat neka probat vo Sofija jas od forumiv dozna pozz do site i srecno
Автоматски споено мислење:

Sertifikat so primena vakcina od Sinofarm dali moze da se projde granica
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.325
Поени од реакции
8.675
Zdravo pocetok na april podignav ukaz denes bev vo Sofija imase malku guzva cekav 3 saata pak pdignav ukaz vo MP vec me imalo vo sistem mi rece plavata tetka ti vece vtorpat i rekov da i se pravis budala zemav ukaz za egn podpolni posrednikot mi rece u petok na slikanje pa zdravje ke izvestam do ostanati clenovi so podignale ukaz vo Bitola i Skopje dane cekat neka probat vo Sofija jas od forumiv dozna pozz do site i srecno
Автоматски споено мислење:

Sertifikat so primena vakcina od Sinofarm dali moze da se projde granica
Да, ако има 14 дена после ревакцинација, доколку нема може со брз антиген тест.

Со среќа да си го служиш пасошот (пошто кај да е ќе го извадиш). :))))

п.с. До СИТЕ останати со онлајн објавен статус дека имате указ, ПАТОТ ПОД НОЗЕ И ДИРЕКТИВА СОФИЈА.

п.п.с. Доколку не Ви е незгодно (откако ќе Ви го дадат Указот во МП) прашајте ги службениците КОГА ќе се менува статусот "финална" - бидејќи е закочено моментално и ДАЛИ е започнат или потпишан ноември/декември 2018 од статусот Положително (а сепак не го објавуваат се' уште) т.е. дали се потпишани Укази од тие два месеци.

Ќе им направите услуга на многу ваши соборци тука кои Ви помагале во цел овој процес за доаѓање до пасош.
 
Последно уредено:
Член од
26 мај 2017
Мислења
280
Поени од реакции
225
Мене сег посредникот ми јави дека ми е енг готов. А јас сакав во петок пак да одам по Указ :LOL:
Така да мој совет е одите првин до општина, прашајте дали е стигнато писмо, да не чекате џабе пред мп.
 
Член од
14 мај 2016
Мислења
123
Поени од реакции
82
Мене сег посредникот ми јави дека ми е енг готов. А јас сакав во петок пак да одам по Указ
Така да мој совет е одите првин до општина, прашајте дали е стигнато писмо, да не чекате џабе пред мп.
Cestito, od koj datum go zema ukazot i od kade ?

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Zdravo pocetok na april podignav ukaz denes bev vo Sofija imase malku guzva cekav 3 saata pak pdignav ukaz vo MP vec me imalo vo sistem mi rece plavata tetka ti vece vtorpat i rekov da i se pravis budala zemav ukaz za egn podpolni posrednikot mi rece u petok na slikanje pa zdravje ke izvestam do ostanati clenovi so podignale ukaz vo Bitola i Skopje dane cekat neka probat vo Sofija jas od forumiv dozna pozz do site i srecno
Автоматски споено мислење:

Sertifikat so primena vakcina od Sinofarm dali moze da se projde granica
Super!!! :aplauz:
Eve vi uste edno mnogu vazno info za onie sto veke go imat podignato preku ukazot konzulat/ambasada.


Znaci ne te stavi u zatvor plavata tetka oti 2 pati si go podignal ukazo? :D Em videla deka si podignal od ambasada, em po vtor pat ti go dadela bez problem. Fala ti mnogu za ova info. Znaci moze i taka, nema da ima nikakvi problemi, kako so tropase gluposti ovde na forumot eden clen.:sneaky:
Cestitki i ti posakuvam se najdobro.
 
Член од
26 мај 2017
Мислења
280
Поени од реакции
225
Zdravo pocetok na april podignav ukaz denes bev vo Sofija imase malku guzva cekav 3 saata pak pdignav ukaz vo MP vec me imalo vo sistem mi rece plavata tetka ti vece vtorpat i rekov da i se pravis budala zemav ukaz za egn podpolni posrednikot mi rece u petok na slikanje pa zdravje ke izvestam do ostanati clenovi so podignale ukaz vo Bitola i Skopje dane cekat neka probat vo Sofija jas od forumiv dozna pozz do site i srecno
Автоматски споено мислење:

Sertifikat so primena vakcina od Sinofarm dali moze da se projde granica
Среќно, ако веќе пишува дека си го зел еднаш Указ, можеше да одаш во општина по енг.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom