Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
22 јануари 2020
Мислења
187
Поени од реакции
464
Ако е вратена дополнителна тогаш очигледно правеле некои промени во процесот на работа па веројатно затоа и била целава пауза, но се надевам ова е знак дека советот конечно почнал повторно да работи и дека деновиве ќе има промени кон положително.
dobro sto ja vratile, zal mi e za mnogu lugje sto bea odbieni... ajde se nadevam deka bar si zapocnale procedura od novo
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
+4 години. Се што ќе ти кажат помалку од тоа е лага и мачкање очи.

п.с Мене посредникот ми рече дека за максимум 3 години ќе добијам пасош во рака, дека знаел луѓе, имал врски бла бла бла ... Почнав да собирам документи у април 2017та :) и имам сигурно уште +1 година додека да земам пасош (ако не и 2). Па направи си математика сам ...
Ma ne jedna godina, to je mnogo :)
Po meni oko 7 meseci imas do kraja..
3.5 meseca intervju pre tebe vec su dobili drzavljanstvo, cak su i neki pasose uspeli da uzmu.
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2020
Мислења
30
Поени од реакции
79
Pisuva ubavo, ako ne razbiras, stavi na Google Translate ;)

Treba da gi odnese dokumentite sto gi nosela naj na pocetokot, za da i izdadat UDOSTOVERENIE ZA BLGARSKI PROISHOD od DABC. Najverojatno toa se:
- Izvod od rodeni od nea licno
- Izvod od rodeni od majka ili tatko
- Izvod od rodeni ili posmrtnica od baba ili dedo
i eventualno
- Izvod od rodeni ili posmrtnica od prababa ili pradedo
Prevedeni i legalizirani na notar vo Bugarija
+ Sigurno na osnova na tie dokumenti i e izdadena potvrda od bugarsko zdruzenie (ke barate od tamu isto takvo da vi dadat, ne kopirano, tuku original, so pecat i potpis, ne treba da vi go naplatat)
I ke gi ispratete, ne se sekavam na koja adresa vo momentot, ama ke ja najdeme ili direktno da gi odnesete vo Ministerstvo za pravosudie (MP) vo Sofija.

...i isto taka pozdravete go i vie "posrednikot" i neka i vrati parite, bidejki ne si ja zavrsil rabotata za koja e platen!!!

P.S.
PROVERETE/SETETE SE DALI POTVRDATA OD ZDRUZENIE VI E ODNESENA ORIGINAL ILI KOPIRANA NA KOPIR. POTREBNO E DA E ORIGINAL!!!
Za izvodite tocno se sekjava koi se,no potvrdata od zdruzenie ja vadel posrednikot.Dali znaete kako da se proveri od kade e izvadena ili kako da se izvadi nova?
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Za izvodite tocno se sekjava koi se,no potvrdata od zdruzenie ja vadel posrednikot.Dali znaete kako da se proveri od kade e izvadena ili kako da se izvadi nova?
Moj posrednik je vadio potvrdu iz Strumice, duplikat i na njoj je pisao datum od kad je izdata ta potvrda po drugi put sa pecatom!
Mislim da mozes da odes u Strumicu ili Skoplje( posto je to isti klub) i da pitas kad je izdata poslednji put potvrda i onda ces znati da li je tada uopste i izvadio potvrdu..
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Evo npr ti, 3 meseca intervju pre tebe vec su dobili drz, pa ne mozes ti da cekas 9 meseci jos, mozda 6 ali vise od toga tesko..
Jedino ako zatvore ministarstvo skroz onda ima logike :D
Pa ne znam kolku ima logika kaj niv, jas cekav zadolzitelna 19.5 meseci, na finalna sum uste a pominaa 7 meseci, a sega gledam zadolzitelna pominuvaat za pomalku od 4 meseci, taka da nisto nema logika kaj niv
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Pa ne znam kolku ima logika kaj niv, jas cekav zadolzitelna 19.5 meseci, na finalna sum uste a pominaa 7 meseci, a sega gledam zadolzitelna pominuvaat za pomalku od 4 meseci, taka da nisto nema logika kaj niv
Koliko sam video do sada maksimalno sto je cekao neko od intervjua do ukaza je 2god i 8 meseci bez dopune.. a uglavnom cekaju oko 2.5 godine. Ti vec cekas 2god i 2 meseca pa valjda neces postaviti novi rekord u cekanju..
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Za izvodite tocno se sekjava koi se,no potvrdata od zdruzenie ja vadel posrednikot.Dali znaete kako da se proveri od kade e izvadena ili kako da se izvadi nova?
Na prvata strana imas tocno koi klubovi izdavaat potvrdi, i imas i telefoni mislam, najdobro izvadi si so izvodite nova potvrda i odma licno dostavi se vo sofija, no vodi smetka da ja izvadis potvrdata so istite izvodi so koi e dobien proishod od DABC ( prasaj vo klubot da ne treba da vadis povtotno izvodi ako treba da bidat novi)
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.729
Поени од реакции
10.182
Na prvata strana imas tocno koi klubovi izdavaat potvrdi, i imas i telefoni mislam, najdobro izvadi si so izvodite nova potvrda i odma licno dostavi se vo sofija, no vodi smetka da ja izvadis potvrdata so istite izvodi so koi e dobien proishod od DABC ( prasaj vo klubot da ne treba da vadis povtotno izvodi ako treba da bidat novi)
Само една „забелешка“, не смее да ризикува дали да вади или не, повторно нека извади изводи (друга шанса нема да има за поправен).

Веќе напоменаа,

ова:

brat nemas dostaveno izvodi i potvrda od zdruzenie imas rok do 9ti meseccda si dostavis
+ ова

Prasaj koj dokumenti gi nosela vo DABC vrz osnov na koj i e izdaden proishod. Kade podnesuvala i pravela intervju, Sofija ili ambasada/konzulat? Izvodi i potvrda od zdruzenie, stari dokumenti ili pasos od sestra i sto ima veke bg drzavuanstvo... Daj ni poveke info i ke najdeme odgovor. :) Srekna neka e sto ja stavile na dopolnitelno, obicno za ovie raboti dosega vednas odbivaa.
+ ова, комплет.

прво и основно секој пат кога посредникот ти носи документи треба да му побараш копија од листот што го дал у МП каде наведува за која преписка кој документи повторно ги доставува!
земи извади целосно изводи и посмртници по златна линија и однеси ги у клуб на бугари во мкд врз база на нив да ти напраат мислење како и по кој основ врз база на пописот по происход ти следува правото да бидеш државјанин. После ова посредникот не ти треба, земи со потврдата (таа е на бг немаш потреба од превод) само изводите/посмртниците однеси ги у близина на МП на превод и легализација! Не чекај на опашката кај што чекаат за указ туку отиди одма на обезбедувањето и џандарите кажи дека треба дополнителни документи да доставиш! Ќе ти дадат едно барање треба да наведеш преписка број и што документи оставаш... и на Гише 1 во МП кај еден чиче дај ги и барај да ти ја завери молбата со архивски. Не чекај до септември искористи гужва сега и не туку се прашувај зошто не е однесено туку сам пресуди и реши си ја судбината. ;)
Златни членови има темава, убаво е вака кога се помага еден со друг. Браво момци, сите четворица.

@Ursul друже, ако се сеќава за изводите одма утре сите вадење комплет, а за друштвата ти кажаа како да се снајдеш и да ги контактираш. Комплет документи и трк Софија што побрзо!
Со среќа и пиши што ќе направиш.
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2008
Мислења
45
Поени од реакции
98
Zdravo decki
Drzavjanstvoto mi izleze vo bitola 12.01.2021
Denes bev vo sofija i toa so kasnenje nakaj 10h nivno vreme bev tamu i cekav red za adresata
Imashe okolu 80 do 100 luge pred mene
Za sreka pominav zavrsiv rabota megutoa povtorno si plativ za drzavjanstvo taksa iako imav plateno bitola toa im bilo novo pred nekoj den 30 evra
Nakaj 13i 30 podignav drzavjanstvo i podnesov za adresa megutoa za blagoev grad mi beshe
I trebashe da spijam eden den i utre da se slikam
Sepak posrednikot uspea da zavrsi rabota i da se slikam denes istiot den i toa se zavrsi i imam postapka za 3 dena da mi izleze
So eden zbor super pominavme ne znam dali na sreka ali kako sto citav na forumov deka ima guzvi so koloni i avtobusi ne beshe taka
Moze da me dodadat na spisokot deka sum podignal i na site sto cekate vi posakuvam lesen pat i srekno
Blagodaram
 
Член од
9 април 2021
Мислења
15
Поени од реакции
23
Zdravo decki
Drzavjanstvoto mi izleze vo bitola 12.01.2021
Denes bev vo sofija i toa so kasnenje nakaj 10h nivno vreme bev tamu i cekav red za adresata
Imashe okolu 80 do 100 luge pred mene
Za sreka pominav zavrsiv rabota megutoa povtorno si plativ za drzavjanstvo taksa iako imav plateno bitola toa im bilo novo pred nekoj den 30 evra
Nakaj 13i 30 podignav drzavjanstvo i podnesov za adresa megutoa za blagoev grad mi beshe
I trebashe da spijam eden den i utre da se slikam
Sepak posrednikot uspea da zavrsi rabota i da se slikam denes istiot den i toa se zavrsi i imam postapka za 3 dena da mi izleze
So eden zbor super pominavme ne znam dali na sreka ali kako sto citav na forumov deka ima guzvi so koloni i avtobusi ne beshe taka
Moze da me dodadat na spisokot deka sum podignal i na site sto cekate vi posakuvam lesen pat i srekno
Blagodaram
Za 3 dena postapka kolku se plakja?
 
Член од
22 јануари 2020
Мислења
187
Поени од реакции
464
Za 3 dena postapka kolku se plakja?
Ова се трошоците за пасош и лична карта

-36 лева -Лична карта за 3 дена(за 30 дена е 18 лева а за 8 часа 90лева)
-90 лева -Пасош за 3 дена(за 30дена е 40 лева,а за 8 часа е 200лева)
Вкупно 126 лева за 3 дена ако го земеш пасошот(за 30 дена е 58 лева,а за 8 саати 290 лева)

Значи се комплет ако сакаш за 3 дена да ги земеш ќе платиш 226 лева -односно 113 евра.
 
Член од
28 декември 2020
Мислења
31
Поени од реакции
104
+4 години. Се што ќе ти кажат помалку од тоа е лага и мачкање очи.

п.с Мене посредникот ми рече дека за максимум 3 години ќе добијам пасош во рака, дека знаел луѓе, имал врски бла бла бла ... Почнав да собирам документи у април 2017та :) и имам сигурно уште +1 година додека да земам пасош (ако не и 2). Па направи си математика сам ...
Za dve godini i 8 meseci dk ukaz mi bese mene od podnesuvajne na dokumenti
 

Kajgana Shop

На врв Bottom