Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
14 октомври 2008
Мислења
25
Поени од реакции
4
Polako, dok njegov predmet dodje na red kod komisije procice jos godinu dana :D
Не разбирам зошто треба дополнителни документи. Мисалам дека уредно беа доставени на интервјуто. Дали сите кои се во процедура треба да достават? Кои документи треба да се достават и каде?
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Не разбирам зошто треба дополнителни документи. Мисалам дека уредно беа доставени на интервјуто. Дали сите кои се во процедура треба да достават? Кои документи треба да се достават и каде?
Bi trebalo ti da imas dostaveno vednas koga e aplicirano, zatoa sto si na kraj na 2019. Proveri dali vo ministerstvo imas dostaveno izvodi na umreni , rodeni na site prethodnici po koi vadese poteklo i potvrda za proishod. Vo toj slucaj nema potreba da dostavuvas ( procitaj na prvata strana na forumov)
Za drugite sto nemaat dostaveno takvi dokumenti (sto ne bese obvrska prethodno, ne znam tocno do koj mesec od 2019), treba da se dostavat. vo sekoj slucaj proveri dali tie dokumenti ti se dostaveni pri apliciranje vo pravosudie
Pri apliciranje dobivas na salter spisok sto se si dostavil
 
Последно уредено:
Член од
10 август 2019
Мислења
98
Поени од реакции
125
Не разбирам зошто треба дополнителни документи. Мисалам дека уредно беа доставени на интервјуто. Дали сите кои се во процедура треба да достават? Кои документи треба да се достават и каде?
Razmisli dali 2 pati si izvadil izvod od rodeni I posmrtnici ili ednas ako se 2 pati togas si vo red
 
Член од
14 октомври 2008
Мислења
25
Поени од реакции
4
Razmisli dali 2 pati si izvadil izvod od rodeni I posmrtnici ili ednas ako se 2 pati togas si vo red
Да два пати имам вадено. Еднаш во ДАБЧ посредникот ми ги однесе и вториот пат ги однесов на денот на самото интервју во амбасада во Скопје.
 
Член од
14 октомври 2008
Мислења
25
Поени од реакции
4
Bi trebalo ti da imas dostaveno vednas koga e aplicirano, zatoa sto si na kraj na 2019. Proveri dali vo ministerstvo imas dostaveno izvodi na umreni , rodeni na site prethodnici po koi vadese poteklo i potvrda za proishod. Vo toj slucaj nema potreba da dostavuvas ( procitaj na prvata strana na forumov)
Za drugite sto nemaat dostaveno takvi dokumenti (sto ne bese obvrska prethodno, ne znam tocno do koj mesec od 2019), treba da se dostavat. vo sekoj slucaj proveri dali tie dokumenti ti se dostaveni pri apliciranje vo pravosudie
Pri apliciranje dobivas na salter spisok sto se si dostavil
Немам доставено во правосудие, ги доставив вториот пат во амбасада во Скопје на самото интервју веројатно они од таму ги препраќаат во правосудие?
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Немам доставено во правосудие, ги доставив вториот пат во амбасада во Скопје на самото интервју веројатно они од таму ги препраќаат во правосудие?
Vo red e togas, da tie sluzbeno gi prakaat vo pravosudie
 
Член од
2 февруари 2018
Мислења
72
Поени од реакции
144
Ukazi ajde nema sto nema no mi e povece cudno sto ni statusive nemaat promeni.kako se da e zaloceno a po logika razlicni komisii se.
 
Член од
25 септември 2020
Мислења
22
Поени од реакции
26
Se e vo red. Nema ukazi, nema nisto ama ne e stopirano.
Relax
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.345
Поени од реакции
5.295
Бидејќи многу мои познати се изгореа, а и јас сум на тивок “оган“ на финална, само со “чесен пионерски збор“ од посредникот дека ги однесе повторно документите, еве едно инфо околу дискусијава:

Отприлика крај на 2016/почеток на 2017, во упатството за аплицирање по основа чл.15, Министерството додаде точка 2.1. каде е јасно наведено дека покрај Происходот треба да се поднесат и документите врз основа на кој е добиен истиот:

„2.1. Лицата по чл. 15, ал. 1, т. 1 от Закона за б'лгарското гражданство представјат удостоверение за б'лгарски произход, издадено от Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина, и всички документи, удостоверјавашти наличието на поне един в'зходјашт б'лгарин;„

Сите процедури: линк
По член 15: линк

Проблем е што посредниците не пратеа и многу луѓе се одбиени.

За некој дали пробал со молба/приговор преку адвокат, не знам конкретен случај.
Сите мои познати веќе аплицираа или планираат да алицираат наново.
Токму заради посредници изгубиле луѓето пари, живци и најбитно време.
Ако некого плаќам тоа значи дека го плаќам да ми заврши работа, да ги знае сите инфомрации, да ги прати сите промени и навремено да го носи процесот „во мое име“.
Не може некого да платам и да ми каже „еј океј сме, не мора дополнителни“, а потоа да бидам одбиен од совет заради дополнителни.
Се знае тогаш, игра десанка, хеблата, палка или куршум (широкоград сум ќе оставам да си одбере сам).

Ти благодарам за убавите информации, твојот пост дефинитивно оди во букмаркс (еден е од најкорисните на оваа нова тема).

Штета, навистина штешта, што никој нема изреагирано со адвокат од тие што веќе се вратени бидејќи мислам дека тоа би имало полза. Дури и да има изреагирано сепак тука на форумот немаме таква информација.
Да се надеваме дека и таква ќе се појави, за доброто на сите.
 
Член од
1 април 2019
Мислења
9
Поени од реакции
22
Дали некој знае телефон во Кустендил на кој можам да проверам дали Указот стигнал до општината?
Јас веќе зедов Указ во амбасадата, но јас не знам дали можам да одам на општината со мојата копија?
Веќе имам адреса и постојан престој, личну карту за чужденци.
Може ли веднаш да го извадам лична карта и пасошот?
 
Последно уредено:
Член од
2 јуни 2019
Мислења
8
Поени од реакции
41
Drugari Tie što vlegovme vo ukaz 5
Dali ima nekoj podignato ukaz od ambasada ili vo konzulat vo Bitola
 
Член од
7 ноември 2020
Мислења
187
Поени од реакции
191
Дали некој знае телефон во Кустендил на кој можам да проверам дали Указот стигнал до општината?
Јас веќе зедов Указ во амбасадата, но јас не знам дали можам да одам на општината со мојата копија?
Веќе имам адреса и постојан престој, личну карту за чужденци.
Може ли веднаш да го извадам лична карта и пасошот?
Горешт телефон 078 / 55 12 11 obshtina@kustendil.bg
Treba samoo google da otvoris!
 
Член од
28 мај 2019
Мислења
135
Поени од реакции
212
А некој да сподели дали може да се провери дали се однесени дополнителните документи, на меил или телефон? Два пати ги вадев. (Немам потврда како што беше споделена пред некој ден)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom