Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
4 октомври 2020
Мислења
87
Поени од реакции
234
Lazar Mladenov? kako da go kontaktiram ako znaesh
Mozam da pobaram tel. Povekje go nemam negoviot br. Ni, mislam deka nekoj tuka spodeluvase negov tel. Da pobaram...
Автоматски споено мислење:

Lazar Mladenov? kako da go kontaktiram ako znaesh
Eve +38971239202 Lazar Mladenov (go najdov na forumov, spodelen).
Автоматски споено мислење:

Истиот статус и јас го добив пред извесен период, мојот стар посредник не ги однел дополнителните документи (Ацо од Охрид) иако ми зема пари и се колнеше документите се однесени. Рече ќе ми јавел као изненаден што не сум поминал у положително, по две недели го барав да му се заблагодарам за услугата, но не крева. Требаше да го послушам @miskolo кога коментираше да се носат дополнителните док. лично, затоа сега верба во никого. Процедурата ја терам со нов посредник по препорака од прва рака.
Pisi mi vo inbox, ako sakas kje ti go dadam na mojot posrednik. Cesto se spomnuva tuka negovoto ime vo pozitivna konotacija, sekako.
 
Член од
26 мај 2017
Мислења
280
Поени од реакции
225
Некој посредник кој може да среди да се земе Указ во софија одма, без чекање?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.924
Поени од реакции
7.296
moras od pocetok za zal nema opcija sega za intervencija...
Имам прашање до тебе бидејќи подолго време си на темата, а и до сите постари членови.

Дали при вакви ситуации некој има напишано на форум (сопствено искуство), што би се случило доколку некој поднеси жалба преку адвокат во Бугарија?

Ситуацијата е најверојатно чиста, заради ненавремено доставување на документите (по втор пат), но дали се обидол некој адвокат тоа да го разреши и дали воопшто има некаде по законите напишано дека морално е доставувањето на документи по втор пат?

Или тоа беше само некоја пракса на работа која ја почитуваа тие што знаеа, а останатите изгубија право на продолжување на постапката?
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Имам прашање до тебе бидејќи подолго време си на темата, а и до сите постари членови.

Дали при вакви ситуации некој има напишано на форум (сопствено искуство), што би се случило доколку некој поднеси жалба преку адвокат во Бугарија?

Ситуацијата е најверојатно чиста, заради ненавремено доставување на документите (по втор пат), но дали се обидол некој адвокат тоа да го разреши и дали воопшто има некаде по законите напишано дека морално е доставувањето на документи по втор пат?

Или тоа беше само некоја пракса на работа која ја почитуваа тие што знаеа, а останатите изгубија право на продолжување на постапката?
До сега во последните 2-3 години не паметам некој да пишал дека поднел жалба и да го каже исходот. Од повеќе членови имаше пишано дека џабе ќе си го губат времето подобро да вадат веднаш дупликат происход и одново да почнат процедура.
Инаку никаде не пишува дека треба да се носат дополнителни. Тоа е како резултат на спорот што беше помеѓу ДАБЧ и Министерство за Правда мислам, нешто снемуваше документи или најдоа корупција нешто така имаше па затоа посредниците предлагаа тие што се на сред процедура истите документи да ги носат повторно во Министерството за Правда.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.924
Поени од реакции
7.296
До сега во последните 2-3 години не паметам некој да пишал дека поднел жалба и да го каже исходот. Од повеќе членови имаше пишано дека џабе ќе си го губат времето подобро да вадат веднаш дупликат происход и одново да почнат процедура.
Инаку никаде не пишува дека треба да се носат дополнителни. Тоа е како резултат на спорот што беше помеѓу ДАБЧ и Министерство за Правда мислам, нешто снемуваше документи или најдоа корупција нешто така имаше па затоа посредниците предлагаа тие што се на сред процедура истите документи да ги носат повторно во Министерството за Правда.
Токму затоа и изреагирав, а во право си. Немам ни јас забележано некој да има поднесено жалба т.е. да има ангажирано БГ адвокат за да поднеси жалба па да дојде да напише тука било каков исход.

Можеби некој би имал таква информација, да се надеваме дека на таков начин може некако да се промени ситуацијата бидејќи има многу луѓе кои се имаат изгорено заради незаинтересирани посредници и едноставно им заминале неколку години по вода.
 
Член од
7 март 2021
Мислења
17
Поени од реакции
7
Goko pripor teska prevara moj drugari poeba I'm zema parite I go snema begajte po daleku od TAKVA prevara
Da za nego kazuvam
Na mene mi bese somnitelen uste koga bev na razgovor 2019
Go nemase i bev so nekoj negov prijatel
Od togas go nemase se do pred NG koga se javi rece da mu dostavime dokumenti i pari
Site sto bevme so nego grupa od 20 , sme odbieni
Na nikoj ne odnel dokumeti
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Jas sum preku roditel(tatko),ne odnesov dopolnitelno dokumenti do ministerstvo, jas prethodno ne bev u DABC,i vo eden isti den bese se i dokumenti i intervju,veke od noemvri sum na finalen.ocekuvam promena na potpis se nadevam nema da me odbijat...
 
Член од
8 декември 2020
Мислења
26
Поени од реакции
39
Jas sum preku roditel(tatko),ne odnesov dopolnitelno dokumenti do ministerstvo, jas prethodno ne bev u DABC,i vo eden isti den bese se i dokumenti i intervju,veke od noemvri sum na finalen.ocekuvam promena na potpis se nadevam nema da me odbijat...
Ne se potrebni dopolnitelni dokumenti nitu proizhod dokolku si preku roditel. Nemas gajle.
 
Член од
4 април 2020
Мислења
21
Поени од реакции
20
Da za nego kazuvam
Na mene mi bese somnitelen uste koga bev na razgovor 2019
Go nemase i bev so nekoj negov prijatel
Od togas go nemase se do pred NG koga se javi rece da mu dostavime dokumenti i pari
Site sto bevme so nego grupa od 20 , sme odbieni
Na nikoj ne odnel dokumeti
Pa što ne mu se soberete site 20 dusi i da mu čestitate onaka ubavo za odbivanjeto
 
Член од
23 март 2019
Мислења
15
Поени од реакции
21
Имам прашање до тебе бидејќи подолго време си на темата, а и до сите постари членови.

Дали при вакви ситуации некој има напишано на форум (сопствено искуство), што би се случило доколку некој поднеси жалба преку адвокат во Бугарија?

Ситуацијата е најверојатно чиста, заради ненавремено доставување на документите (по втор пат), но дали се обидол некој адвокат тоа да го разреши и дали воопшто има некаде по законите напишано дека морално е доставувањето на документи по втор пат?

Или тоа беше само некоја пракса на работа која ја почитуваа тие што знаеа, а останатите изгубија право на продолжување на постапката?
Бидејќи многу мои познати се изгореа, а и јас сум на тивок “оган“ на финална, само со “чесен пионерски збор“ од посредникот дека ги однесе повторно документите, еве едно инфо околу дискусијава:

Отприлика крај на 2016/почеток на 2017, во упатството за аплицирање по основа чл.15, Министерството додаде точка 2.1. каде е јасно наведено дека покрај Происходот треба да се поднесат и документите врз основа на кој е добиен истиот:

„2.1. Лицата по чл. 15, ал. 1, т. 1 от Закона за б'лгарското гражданство представјат удостоверение за б'лгарски произход, издадено от Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина, и всички документи, удостоверјавашти наличието на поне един в'зходјашт б'лгарин;„

Сите процедури: линк
По член 15: линк

Проблем е што посредниците не пратеа и многу луѓе се одбиени.

За некој дали пробал со молба/приговор преку адвокат, не знам конкретен случај.
Сите мои познати веќе аплицираа или планираат да алицираат наново.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom