Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
7 март 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo da prasam ova nedela ke odam za sofija za podiganje ukaz koja e procedurata natamu za pasos i licna karta preku sofija fala vi mnogu
Автоматски споено мислење:

Kolku vreme ke se ceka preku sofija
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2018
Мислења
117
Поени од реакции
190
@Tina Gjo , @Aleksandar92 - дечки, на иста адреса пративме за во Средец, така? Од кај толку чекање за вас?

Столична обштина
Pајон "Средец"
гр. Софија 1000
yл. "Леге" № 6
Р. Б'лгарија

^е она што јас го напишав на тоа листот.
Da na ista adresa. Toa kazuvam drugarite sto bea so soprugot vo ist den go zedoa ukazot na 24.11 i niv im stigna pismoto na 22.02 na mojot soprug seuste ne. Neznam kako e mozno ova
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
11 декември 2019
Мислења
109
Поени од реакции
119
Dali nekoj go ima formularot za vo ambasada za podiganje na ukaz treba za 2 nedeli da odam
 

Kaleb

Where we’re going, we don’t need roads!
Член од
15 август 2020
Мислења
389
Поени од реакции
2.948
Ako moze kontakt od nekoj dobar posrednik. Jas bev preku Gjoko od Skopje.
Od pred 2 godini go nema ne se javuva na telefon. Covekot e trci lazi
Истиот статус и јас го добив пред извесен период, мојот стар посредник не ги однел дополнителните документи (Ацо од Охрид) иако ми зема пари и се колнеше документите се однесени. Рече ќе ми јавел као изненаден што не сум поминал у положително, по две недели го барав да му се заблагодарам за услугата, но не крева. Требаше да го послушам @miskolo кога коментираше да се носат дополнителните док. лично, затоа сега верба во никого. Процедурата ја терам со нов посредник по препорака од прва рака.
 
Член од
7 март 2021
Мислења
17
Поени од реакции
7
Istata situacija i kaj mene. Jas ke probam da napisam zalba pa ke kazam sto se slucilo
 
Член од
4 октомври 2020
Мислења
85
Поени од реакции
232
Lazar Mladenov? kako da go kontaktiram ako znaesh
Mozam da pobaram tel. Povekje go nemam negoviot br. Ni, mislam deka nekoj tuka spodeluvase negov tel. Da pobaram...
Автоматски споено мислење:

Lazar Mladenov? kako da go kontaktiram ako znaesh
Eve +38971239202 Lazar Mladenov (go najdov na forumov, spodelen).
Автоматски споено мислење:

Истиот статус и јас го добив пред извесен период, мојот стар посредник не ги однел дополнителните документи (Ацо од Охрид) иако ми зема пари и се колнеше документите се однесени. Рече ќе ми јавел као изненаден што не сум поминал у положително, по две недели го барав да му се заблагодарам за услугата, но не крева. Требаше да го послушам @miskolo кога коментираше да се носат дополнителните док. лично, затоа сега верба во никого. Процедурата ја терам со нов посредник по препорака од прва рака.
Pisi mi vo inbox, ako sakas kje ti go dadam na mojot posrednik. Cesto se spomnuva tuka negovoto ime vo pozitivna konotacija, sekako.
 
Член од
26 мај 2017
Мислења
280
Поени од реакции
225
Некој посредник кој може да среди да се земе Указ во софија одма, без чекање?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.345
Поени од реакции
5.295
moras od pocetok za zal nema opcija sega za intervencija...
Имам прашање до тебе бидејќи подолго време си на темата, а и до сите постари членови.

Дали при вакви ситуации некој има напишано на форум (сопствено искуство), што би се случило доколку некој поднеси жалба преку адвокат во Бугарија?

Ситуацијата е најверојатно чиста, заради ненавремено доставување на документите (по втор пат), но дали се обидол некој адвокат тоа да го разреши и дали воопшто има некаде по законите напишано дека морално е доставувањето на документи по втор пат?

Или тоа беше само некоја пракса на работа која ја почитуваа тие што знаеа, а останатите изгубија право на продолжување на постапката?
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
159
Поени од реакции
319
Имам прашање до тебе бидејќи подолго време си на темата, а и до сите постари членови.

Дали при вакви ситуации некој има напишано на форум (сопствено искуство), што би се случило доколку некој поднеси жалба преку адвокат во Бугарија?

Ситуацијата е најверојатно чиста, заради ненавремено доставување на документите (по втор пат), но дали се обидол некој адвокат тоа да го разреши и дали воопшто има некаде по законите напишано дека морално е доставувањето на документи по втор пат?

Или тоа беше само некоја пракса на работа која ја почитуваа тие што знаеа, а останатите изгубија право на продолжување на постапката?
До сега во последните 2-3 години не паметам некој да пишал дека поднел жалба и да го каже исходот. Од повеќе членови имаше пишано дека џабе ќе си го губат времето подобро да вадат веднаш дупликат происход и одново да почнат процедура.
Инаку никаде не пишува дека треба да се носат дополнителни. Тоа е како резултат на спорот што беше помеѓу ДАБЧ и Министерство за Правда мислам, нешто снемуваше документи или најдоа корупција нешто така имаше па затоа посредниците предлагаа тие што се на сред процедура истите документи да ги носат повторно во Министерството за Правда.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.345
Поени од реакции
5.295
До сега во последните 2-3 години не паметам некој да пишал дека поднел жалба и да го каже исходот. Од повеќе членови имаше пишано дека џабе ќе си го губат времето подобро да вадат веднаш дупликат происход и одново да почнат процедура.
Инаку никаде не пишува дека треба да се носат дополнителни. Тоа е како резултат на спорот што беше помеѓу ДАБЧ и Министерство за Правда мислам, нешто снемуваше документи или најдоа корупција нешто така имаше па затоа посредниците предлагаа тие што се на сред процедура истите документи да ги носат повторно во Министерството за Правда.
Токму затоа и изреагирав, а во право си. Немам ни јас забележано некој да има поднесено жалба т.е. да има ангажирано БГ адвокат за да поднеси жалба па да дојде да напише тука било каков исход.

Можеби некој би имал таква информација, да се надеваме дека на таков начин може некако да се промени ситуацијата бидејќи има многу луѓе кои се имаат изгорено заради незаинтересирани посредници и едноставно им заминале неколку години по вода.
 
Член од
7 март 2021
Мислења
17
Поени од реакции
7
Goko pripor teska prevara moj drugari poeba I'm zema parite I go snema begajte po daleku od TAKVA prevara
Da za nego kazuvam
Na mene mi bese somnitelen uste koga bev na razgovor 2019
Go nemase i bev so nekoj negov prijatel
Od togas go nemase se do pred NG koga se javi rece da mu dostavime dokumenti i pari
Site sto bevme so nego grupa od 20 , sme odbieni
Na nikoj ne odnel dokumeti
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
217
Поени од реакции
427
Jas sum preku roditel(tatko),ne odnesov dopolnitelno dokumenti do ministerstvo, jas prethodno ne bev u DABC,i vo eden isti den bese se i dokumenti i intervju,veke od noemvri sum na finalen.ocekuvam promena na potpis se nadevam nema da me odbijat...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom