Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Немам доставено во правосудие, ги доставив вториот пат во амбасада во Скопје на самото интервју веројатно они од таму ги препраќаат во правосудие?
Vo red e togas, da tie sluzbeno gi prakaat vo pravosudie
 
Член од
2 февруари 2018
Мислења
72
Поени од реакции
144
Ukazi ajde nema sto nema no mi e povece cudno sto ni statusive nemaat promeni.kako se da e zaloceno a po logika razlicni komisii se.
 
Член од
25 септември 2020
Мислења
22
Поени од реакции
26
Se e vo red. Nema ukazi, nema nisto ama ne e stopirano.
Relax
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.912
Бидејќи многу мои познати се изгореа, а и јас сум на тивок “оган“ на финална, само со “чесен пионерски збор“ од посредникот дека ги однесе повторно документите, еве едно инфо околу дискусијава:

Отприлика крај на 2016/почеток на 2017, во упатството за аплицирање по основа чл.15, Министерството додаде точка 2.1. каде е јасно наведено дека покрај Происходот треба да се поднесат и документите врз основа на кој е добиен истиот:

„2.1. Лицата по чл. 15, ал. 1, т. 1 от Закона за б'лгарското гражданство представјат удостоверение за б'лгарски произход, издадено от Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина, и всички документи, удостоверјавашти наличието на поне един в'зходјашт б'лгарин;„

Сите процедури: линк
По член 15: линк

Проблем е што посредниците не пратеа и многу луѓе се одбиени.

За некој дали пробал со молба/приговор преку адвокат, не знам конкретен случај.
Сите мои познати веќе аплицираа или планираат да алицираат наново.
Токму заради посредници изгубиле луѓето пари, живци и најбитно време.
Ако некого плаќам тоа значи дека го плаќам да ми заврши работа, да ги знае сите инфомрации, да ги прати сите промени и навремено да го носи процесот „во мое име“.
Не може некого да платам и да ми каже „еј океј сме, не мора дополнителни“, а потоа да бидам одбиен од совет заради дополнителни.
Се знае тогаш, игра десанка, хеблата, палка или куршум (широкоград сум ќе оставам да си одбере сам).

Ти благодарам за убавите информации, твојот пост дефинитивно оди во букмаркс (еден е од најкорисните на оваа нова тема).

Штета, навистина штешта, што никој нема изреагирано со адвокат од тие што веќе се вратени бидејќи мислам дека тоа би имало полза. Дури и да има изреагирано сепак тука на форумот немаме таква информација.
Да се надеваме дека и таква ќе се појави, за доброто на сите.
 
Член од
1 април 2019
Мислења
9
Поени од реакции
22
Дали некој знае телефон во Кустендил на кој можам да проверам дали Указот стигнал до општината?
Јас веќе зедов Указ во амбасадата, но јас не знам дали можам да одам на општината со мојата копија?
Веќе имам адреса и постојан престој, личну карту за чужденци.
Може ли веднаш да го извадам лична карта и пасошот?
 
Последно уредено:
Член од
2 јуни 2019
Мислења
8
Поени од реакции
41
Drugari Tie što vlegovme vo ukaz 5
Dali ima nekoj podignato ukaz od ambasada ili vo konzulat vo Bitola
 
Член од
7 ноември 2020
Мислења
187
Поени од реакции
191
Дали некој знае телефон во Кустендил на кој можам да проверам дали Указот стигнал до општината?
Јас веќе зедов Указ во амбасадата, но јас не знам дали можам да одам на општината со мојата копија?
Веќе имам адреса и постојан престој, личну карту за чужденци.
Може ли веднаш да го извадам лична карта и пасошот?
Горешт телефон 078 / 55 12 11 obshtina@kustendil.bg
Treba samoo google da otvoris!
 
Член од
28 мај 2019
Мислења
135
Поени од реакции
212
А некој да сподели дали може да се провери дали се однесени дополнителните документи, на меил или телефон? Два пати ги вадев. (Немам потврда како што беше споделена пред некој ден)
 
Член од
8 декември 2020
Мислења
26
Поени од реакции
39
Во вркса со дополнителните документи - гледам дека треба да бидат доставени истите врз основа на кои е добиен происходот. Е сега јас происход добив преку дедо, со негова крштеница од БГ Егзархија, а како дополнителни документи ја однесов крштеницата, изводи од него плус негов татко (пра дедо роден во 1918) со потврда од Лазар. Во ред ли е што имам доставено плус документ од прадедо или па може да е проблем зошто има дополнителен извод и потврда којшто не се поврзани со произходот?
 

G90

Член од
21 март 2018
Мислења
10
Поени од реакции
41
Штета, навистина штешта, што никој нема изреагирано со адвокат од тие што веќе се вратени бидејќи мислам дека тоа би имало полза. Дури и да има изреагирано сепак тука на форумот немаме таква информација.
Да се надеваме дека и таква ќе се појави, за доброто на сите.
Нема никаква полза. Еве одговор од Министерството на човек кој бил одбиен (преку брат), може на Google да најдете за неговиот случај. Жалбата поднесена во 2016, а одговорот добиен во 2019 год. За тоа време повторно некој да ја почне процедурата може и ќе стигне до указ.
333.png
 
Член од
8 март 2021
Мислења
5
Поени од реакции
0
Ako moze kontakt od nekoj dobar posrednik. Jas bev preku Gjoko od Skopje.
Od pred 2 godini go nema ne se javuva na telefon. Covekot e trci lazi.

Kazi se koj si so ime i prezime pa jas kako Goko posto me spomnuvaas na forumov da ti objasnam
Автоматски споено мислење:

Da za nego kazuvam
Na mene mi bese somnitelen uste koga bev na razgovor 2019
Go nemase i bev so nekoj negov prijatel
Od togas go nemase se do pred NG koga se javi rece da mu dostavime dokumenti i pari
Site sto bevme so nego grupa od 20 , sme odbieni
Na nikoj ne odnel dokumeti
i ti Biojsa kazi se so ime i prezime koj si
Автоматски споено мислење:

Bojsa izvini posto ste so skrieni iminja site
Автоматски споено мислење:

Ako moze kontakt od nekoj dobar posrednik. Jas bev preku Gjoko od Skopje.
Od pred 2 godini go nema ne se javuva na telefon. Covekot e trci lazi
Goko pripor teska prevara moj drugari poeba I'm zema parite I go snema begajte po daleku od TAKVA prevara
Ako moze kontakt od nekoj dobar posrednik. Jas bev preku Gjoko od Skopje.
Od pred 2 godini go nema ne se javuva na telefon. Covekot e trci lazi
pisi se so ime i prezime koj si
Автоматски споено мислење:

kazete koj ste so ime i prezime pa da vidime sto e . Jas goko telefon nemam smeneto
Автоматски споено мислење:

Bojsa eve Goko javno te povikuva kazi se koj si da znam sto ne sum ti zavrsil rabota
 
Последно уредено:
Член од
11 февруари 2020
Мислења
186
Поени од реакции
166
Zapreni li se ukazite pozdrav ili se odviva procedurata pozdrav

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom