Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
20 октомври 2015
Мислења
6
Поени од реакции
5
zdravo na site
So molba pobarav drzavjanstvoto da mi go pratat vo Skopje. Otkako ja podnesov molbata za od prilika 3nedeli se smeni statusot deka drzavjanstvoto e isprateno vo SK . Eve vekje eden mesec ne mozam da si go dobijam. Se javuvam skoro sekoj den vo Sk , no tie vikaat deka ili ne e stignato ili da se javam vo Sofija za potvrda ili bla bla . Znae li nekoj ili ima iskustvo kako mozam da go podignam drzavjanstvoto od
konzulatot vo skopje?
 
Член од
7 ноември 2020
Мислења
187
Поени од реакции
191
Значи...секој има своја индивидуална причина зошто сака веднаш да подигне државјанство. Дал работа, дал фамилија, дал ради медицински причини, дал редица други работи...не е сето така црно-бело.

Она што не е нормално е што ќе треба да чекаш 10+ месеца САМО за подигнување на еден документ што буквално пред очи може да ти го принтнат.
Ajde be pa neka se vrati po staro pa ke zemes na kukuvo leto,bidi zadovolen sto se zema za kratko vreme Ukazot
Автоматски споено мислење:

zdravo na site
So molba pobarav drzavjanstvoto da mi go pratat vo Skopje. Otkako ja podnesov molbata za od prilika 3nedeli se smeni statusot deka drzavjanstvoto e isprateno vo SK . Eve vekje eden mesec ne mozam da si go dobijam. Se javuvam skoro sekoj den vo Sk , no tie vikaat deka ili ne e stignato ili da se javam vo Sofija za potvrda ili bla bla . Znae li nekoj ili ima iskustvo kako mozam da go podignam drzavjanstvoto od
konzulatot vo skopje?
Potrosi pari najdi posrednik dobar ke ti go zeme za 1 nedela od ambasada...
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
zdravo na site
So molba pobarav drzavjanstvoto da mi go pratat vo Skopje. Otkako ja podnesov molbata za od prilika 3nedeli se smeni statusot deka drzavjanstvoto e isprateno vo SK . Eve vekje eden mesec ne mozam da si go dobijam. Se javuvam skoro sekoj den vo Sk , no tie vikaat deka ili ne e stignato ili da se javam vo Sofija za potvrda ili bla bla . Znae li nekoj ili ima iskustvo kako mozam da go podignam drzavjanstvoto od
konzulatot vo skopje?
Појди им директно во амбасада и кажи дека си таму за да си го подигнеш државјанството и дека имаш потврда од Софија дека е стигнато. Исто, кажи им дека доколку те вратат официјално ќе се пожалиш до Мин за Надв работи, па нека му ја мислат.
Автоматски споено мислење:

Ajde be pa neka se vrati po staro pa ke zemes na kukuvo leto,bidi zadovolen sto se zema za kratko vreme...
Автоматски споено мислење:


Potrosi pari najdi posrednik dobar ke ti go zeme za 1 nedela od ambasada...
???
 
Член од
20 октомври 2015
Мислења
6
Поени од реакции
5
Ajde be pa neka se vrati po staro pa ke zemes na kukuvo leto,bidi zadovolen sto se zema za kratko vreme Ukazot
Автоматски споено мислење:


Potrosi pari najdi posrednik dobar ke ti go zeme za 1 nedela od ambasada...
Probav I so pari I so posrednik I pak ne go davaat fala na sovetot ❤
Автоматски споено мислење:

Појди им директно во амбасада и кажи дека си таму за да си го подигнеш државјанството и дека имаш потврда од Софија дека е стигнато. Исто, кажи им дека доколку те вратат официјално ќе се пожалиш до Мин за Надв работи, па нека му ја мислат.
Автоматски споено мислење:



???
Fala Meh na predlogot, ke probam da odam do ambasada pa da vidime sto ke kazat
 

AdRi*

Obscenely Delicious
Член од
10 декември 2007
Мислења
651
Поени од реакции
41
Kad dobijes ukaz, do pasosa u ruke, treba ti 3 do 10 meseci, zavisi koju opciju odaberes, da li zakazujes termin, ides sve preko ambasade ili kombinujes posrednika i ambasadu (ovo poslednje je trenutno najbrza opcija)
Зошто се збори српски на македонски форум?
 
Член од
13 август 2020
Мислења
239
Поени од реакции
216
Зошто се збори српски на македонски форум?
A ti da ne prais tenzija u redu
Автоматски споено мислење:

Direkno pred ambasada u pravo e cekaj red napravi screenshot od statusot Ili isprintaj go spremi dokumenti i Nema kaj da begaat u nebrano da gi fatis
Probav I so pari I so posrednik I pak ne go davaat fala na sovetot ❤
Автоматски споено мислење:


Fala Meh na predlogot, ke probam da odam do ambasada pa da vidime sto ke kazat
 
Член од
29 октомври 2020
Мислења
48
Поени од реакции
105
Zatoa sto clenot postavi prasanje na srpski, odgovorot bese namenen na toj, da go razbere kako sto treba.
Moe pravo da pisuvam i na angliski ako sakam
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Probav I so pari I so posrednik I pak ne go davaat fala na sovetot ❤
Автоматски споено мислење:


Fala Meh na predlogot, ke probam da odam do ambasada pa da vidime sto ke kazat
@TinTinTina javi na forumov sto ke se sluci i dali ke ti go dadat, zatoa sto do sega ne slusnavme deka moze i toa da se sluci
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Бог да чува :facepalm: А да олабавиш ти самиот со правење тензии и драми од апсолутно ништо?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2020
Мислења
17
Поени од реакции
43
Чекајте нели е дојдено до Февруари положително или јануари 2019?
Исто и јас почеток 11.2018 интервју амбасада таму бр преписка Март 2019.
Чекајте нели е дојдено до Февруари положително или јануари 2019?
Исто и јас почеток 11.2018 интервју амбасада таму бр преписка Март 2019.
Ja sam juce pogledao i stoji mi status 4/polozitleno. Intverju u Nisu 11/2018 a papri u sofiju od 1/2019. Moj otac je imao intervju kad i ja, ali papiri su mu stigli u Sofiju 3/2019. Njemu i dalje stoji 3/finale, tako da ce uskoro valjda da vam se promeni na 4
 
Член од
3 јануари 2020
Мислења
215
Поени од реакции
231
Za zal komsijava do mene e prviot po 8 meseci koj e na status polozitelno i e staven na dopolnitena provera :( Проверка от Вицепрезидента на Република Б'лгарија. celiot status ako mi go dade ke vi go postiram tuka navodno mu kazal negoviot posrednik imal problem so razlicni bukvi vo izvodite :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom