Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
9 ноември 2020
Мислења
4
Поени од реакции
2
Здраво на сите. Јас имам лична карта за постојан престој со егн и адреса, со важност до декември 2020. Денес ми излезе указот за државјанство. Дали можам од БГ амбасадата во Скопје да го подигнам порано уверението за да не чекам термин во август 2021 и која би била понатаму постапката? Благодарам и поздрав.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Здраво на сите. Јас имам лична карта за постојан престој со егн и адреса, со важност до декември 2020. Денес ми излезе указот за државјанство. Дали можам од БГ амбасадата во Скопје да го подигнам порано уверението за да не чекам термин во август 2021 и која би била понатаму постапката? Благодарам и поздрав.
Hello!

Дa, можеш. Но има поприлична процедура и генерално, со посредник полесно/побрзо би завршил работа. Наназад низ странициве имаш детално објаснето, да не се повторувам (се подава молба во амбасада за да ти го пуштат тука). Додуша, штом имаш адреса/ЕГН, би требало да биде спринт.

Btw, кој број на указ/преписка/документи?
 
Член од
9 ноември 2020
Мислења
4
Поени од реакции
2
Hello!

Дa, можеш. Но има поприлична процедура и генерално, со посредник полесно/побрзо би завршил работа. Наназад низ странициве имаш детално објаснето, да не се повторувам (се подава молба во амбасада за да ти го пуштат тука). Додуша, штом имаш адреса/ЕГН, би требало да биде спринт.

Btw, кој број на указ/преписка/документи?
Указ бр. 189
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Здраво на сите. Јас имам лична карта за постојан престој со егн и адреса, со важност до декември 2020. Денес ми излезе указот за државјанство. Дали можам од БГ амбасадата во Скопје да го подигнам порано уверението за да не чекам термин во август 2021 и која би била понатаму постапката? Благодарам и поздрав.
Cestitki od koga bese na polozitelno
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
20201110_095434.jpg
Otvoren e nov kulturno informativen club na Bugarija vo kapistec na ulica vasil gjorgov vo zgradata na sektrom..
Davaat dosta informacii ima sostanoci doagaat luge so razlicni mislenja
 
Член од
9 јануари 2011
Мислења
418
Поени од реакции
563

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Ukazi vo najava.......
Sega ima objaveno ukaz 205/2020 za stranci ,shto znaci deka sledi ili vo tek na denov ili utre ukazi za nashi (y)
So sreka na site shto cekaat!!!
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 273881
Otvoren e nov kulturno informativen club na Bugarija vo kapistec na ulica vasil gjorgov vo zgradata na sektrom..
Davaat dosta informacii ima sostanoci doagaat luge so razlicni mislenja
Koj e precedatel/direktor na klubov?
Автоматски споено мислење:

Okk najdov ,Svetlana Slavova,no ova ne e nov klub ,postoi od porano.
 
Последно уредено:
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
Ukazi vo najava.......
Sega ima objaveno ukaz 205/2020 za stranci ,shto znaci deka sledi ili vo tek na denov ili utre ukazi za nashi (y)
So sreka na site shto cekaat!!!
Автоматски споено мислење:


Koj e precedatel/direktor na klubov?
Автоматски споено мислење:

Okk najdov ,Svetlana Slavova,no ova ne e nov klub ,postoi od porano.
@palekrsrtic Edno prasanje ? Dali site BkK ja imaat istata funkcija I ingerencii ? :)
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Ukazi vo najava.......
Sega ima objaveno ukaz 205/2020 za stranci ,shto znaci deka sledi ili vo tek na denov ili utre ukazi za nashi (y)
So sreka na site shto cekaat!!!
Автоматски споено мислење:


Koj e precedatel/direktor na klubov?
Автоматски споено мислење:

Okk najdov ,Svetlana Slavova,no ova ne e nov klub ,postoi od porano.
Abe pale koga ke te vidam tebe na izvestuvanje dusata mi se raduva.... Imalo 195 ukaz taka procitav
 
Последно уредено:

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Pa ima ZZ za sto go prativme u sofija :D Ajde koj ke se pofali so ukaz od clenovite tuka ?
Ako cekas Ukaz od zz
Ukazi vo najava.......
Sega ima objaveno ukaz 205/2020 za stranci ,shto znaci deka sledi ili vo tek na denov ili utre ukazi za nashi (y)
So sreka na site shto cekaat!!!
Автоматски споено мислење:


Koj e precedatel/direktor na klubov?
Автоматски споено мислење:

Okk najdov ,Svetlana Slavova,no ova ne e nov klub ,postoi od porano.
Lokacijata e na novo ovde...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom