Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
20 ноември 2019
Мислења
66
Поени од реакции
63
До пред 3-4 месеца посредникот ми викаше дека во Софија давале одма да ја преведам возачката од кога ќе земам пасош, а во другите места освен Софија морало да се чека 6 месеца. Пошто пред 2 месеца ми излезе државјанство, сега го чекам во амбасада и да средам за пасош за некој месец, го прашав денес пак за возачката, ми вика сега мора 6 месеца и во Софија. Работава е лудница, тапа. 2 месеца скоро го чекам државјанствово во амбасада да стаса (денес се јавив не е стасно уште), после 2-3 месеца за адреса, па 1 месец за пасош па после пак 6 месеца за возачка и уште некој месец каснење и 1.5година ќе излезе од указ до дозвола :(
Па зошто преку амбасада подигнуваш?
Јас бев Софија и еден ден подигнав петок поднесов за адреса ме фати викенд понеделникот ми изадоа потврда за адресата се сликав и средата имав пасош.
Ама од јуни закажан термин за подигање имав 23.10.2020.
Ми кажаа и мене демек Софија можело за возачка а адреса Благоевград демек не можело...
Еднаш ми кажа мора да се чека 6 месеци од земен пасош па еднаш ми кажаа ако си Софија адреса можело одма.
Јас не знам кого да верувам...
Дали има некој салам посредник да предложите за возачка.
И дали некој знае таа легализација на диплома од средно или факултет морам Софија да ја правам или каде...
Благодарам!
 
Член од
3 ноември 2020
Мислења
6
Поени од реакции
7
Zdravo na site.

Konecno i mene da mi se nasmevne srekjata: Образувана преписка N:4186/2018/20.03.2018 г. Вашата преписка е вклјучена в Указ 179 от 2020 год. Vi posakuvam mnogu srekja na site da zemete ukaz za skoro.

Sega malku sum zbunet za podiganje, ako moze da me upatite ke vi bidam mnogu blagodaren. Sakam da go podignam ukazot od Berlin, prakjam meil do L_Stoyanova@justice.government.bg i oni go prakja ovde. Koga ke stigne, odam da go podignam ukazot so Kopija od pasosh i dve sliki za pasosh. Plakjam uplatnici za taksa. Do tolku e jasno.


Za vadenje EGN. Dali ako dadam svoja adresa mozat da go zemam EGN pobrzo? Ili moram da ja dadam Lege br.6, da cekam nekolku meseci da pratat od ambasadata pismo do niv pa posle da dobijam EGN.

Koga ke stigne pismo, dali mozam da izvadam EGN od ambasata ovde i koja e postapkata?
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.956
Zdravo na site.

Konecno i mene da mi se nasmevne srekjata: Образувана преписка N:4186/2018/20.03.2018 г. Вашата преписка е вклјучена в Указ 179 от 2020 год. Vi posakuvam mnogu srekja na site da zemete ukaz za skoro.

Sega malku sum zbunet za podiganje, ako moze da me upatite ke vi bidam mnogu blagodaren. Sakam da go podignam ukazot od Berlin, prakjam meil do L_Stoyanova@justice.government.bg i oni go prakja ovde. Koga ke stigne, odam da go podignam ukazot so Kopija od pasosh i dve sliki za pasosh. Plakjam uplatnici za taksa. Do tolku e jasno.


Za vadenje EGN. Dali ako dadam svoja adresa mozat da go zemam EGN pobrzo? Ili moram da ja dadam Lege br.6, da cekam nekolku meseci da pratat od ambasadata pismo do niv pa posle da dobijam EGN.

Koga ke stigne pismo, dali mozam da izvadam EGN od ambasata ovde i koja e postapkata?
Cestitki od koga bese na polozitelno
 
Член од
4 февруари 2020
Мислења
21
Поени од реакции
8
Sovetot ne e uvazil molbata. Ima li nesto sto vredi da se napravi vo ovoj moment ili tesko?
Intervju April 2018, do pred eden mesec na dopolnitelna bev. Ocigledno cista srekja e rabotava.
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
788
Поени од реакции
2.317
Sovetot ne e uvazil molbata. Ima li nesto sto vredi da se napravi vo ovoj moment ili tesko?
Intervju April 2018, do pred eden mesec na dopolnitelna bev. Ocigledno cista srekja e rabotava.
Na dopolnitelna odnese dokumenti dopolnitelni taka sto gi baraat taka? Imase uslovi drugi da ne zaglavis vo eu zonata poveke od 90 dena,da nemas kazni
 
Последно уредено:
Член од
4 февруари 2020
Мислења
21
Поени од реакции
8
Na dopolnitelna odnese dokumenti dopolnitelni taka sto gi baraat taka? Imase uslovi drugi da ne zaglavis vo eu zonata poveke od 90 dena,da nemas kazni
Da, preku posrednik bev, mu gi dadov dokumentite i on gi podnese kaj sto treba. Ne mu barav dokaz togas ili livce da mi dade deka se podneseni. Ali ocigledno nesto ja ima zaebano rabotata stom sum odbien.
Vredi nesto sega da pravam ili toa e?
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.956
Da, preku posrednik bev, mu gi dadov dokumentite i on gi podnese kaj sto treba. Ne mu barav dokaz togas ili livce da mi dade deka se podneseni. Ali ocigledno nesto ja ima zaebano rabotata stom sum odbien.
Vredi nesto sega da pravam ili toa e?
Ne mora odnovo da podnesis .... Dali izvadi dva pati izvodi posmrtnici povrzani potvrda i gi predade vo ministerstvoto na pravosudie vo sofija?
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
7
Поени од реакции
26
Proveruvajte vie Dekemvri uste samo nekolku ostanavte 2019g :) dali imate promeni pa da otvoram Shampanjot za uspesna 2019g Polozitelno :P
Proveruvame bre bratu ali nikako da iscistat so 2019, da cepnat polozitelno 30.12.2019. Toa e I nie sakame sampanjot da otvorime. Nov den nova sreka Se nadevame da bide sekoj den proveruvame
 
Член од
13 февруари 2020
Мислења
54
Поени од реакции
68
Jas ima valjda da se iznacekam na zadolzitelna 03.04.2019 preku rodtel prepiska br (97**) ima Li sansi da iznenadat
Автоматски споено мислење:

Jas ima valjda da se iznacekam na zadolzitelna 03.04.2019 preku rodtel prepiska br (97**) ima Li sansi da iznenadat
Автоматски споено мислење:

Jas ima valjda da se iznacekam na zadolzitelna 03.04.2019 preku rodtel prepiska br (97**) ima Li sansi da iznenadat
 
Член од
9 јули 2020
Мислења
132
Поени од реакции
192
Финална во Положително до каде е ситуација?
Ќе го паузираат годинава? Мислам ред е, пошто стасани се до кај мене, или ќе се запали Правосудие или нешто друго ќе се деси... гледајте малер и учете :D
i do mene isto stignaja i ne mrda 7 febryar intervjuuu a stignaja do 28 januar i ne mrdaa
 

Kajgana Shop

На врв Bottom