Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
20 декември 2019
Мислења
47
Поени од реакции
114
Во колку дена промена на статусот од "Вашата преписка е вклјучена в указ" во "Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба" ? Кој знае?
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
Во колку дена промена на статусот од "Вашата преписка е вклјучена в указ" во "Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба" ? Кој знае?
2-3 nedeli otkako CE go podignes udoatoverenieto...
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
Во колку дена промена на статусот од "Вашата преписка е вклјучена в указ" во "Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба" ? Кој знае?
Нема потреба да чекаш да се смени, таму каде што си рекол да ти се испрати веќе ти е испратено, јави се прашај
 
Член од
13 август 2020
Мислења
239
Поени од реакции
216
Во колку дена промена на статусот од "Вашата преписка е вклјучена в указ" во "Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба" ? Кој знае?
na prijatel posle 6 nedeli mu se smeni na bggr a go zema za dve nedeli vo skopje
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Ova e veke preterizam cekanje za zadolzitelna... 7 meseci pred mene sto bile na intervju...veke do ukaz stignaa, jas ne mrdnav od ovaa zadolzitelna :(
Денес има конечно промени од задолжителна во финална.
Преписки околу 9820/2019 о 8590/2019
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.391
Поени од реакции
5.248
Финална во Положително до каде е ситуација?
Ќе го паузираат годинава? Мислам ред е, пошто стасани се до кај мене, или ќе се запали Правосудие или нешто друго ќе се деси... гледајте малер и учете :D
 
Член од
13 август 2020
Мислења
239
Поени од реакции
216
Proveruvajte vie Dekemvri uste samo nekolku ostanavte 2019g :) dali imate promeni pa da otvoram Shampanjot za uspesna 2019g Polozitelno :P
Sampanjot hahahahha
Автоматски споено мислење:

skroz izladen si miskolo svaka cast vristam prakaj gi od gore ovie sto cekaat za ukazi
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
306
Здраво,
Дали некој знае за промена на возачка дозвола од мкд во бг.
Потребни документи знам дека треба преведена диплома средно или факултет на бг и заведена во министерство за образование се чека да се одобри.
После тоа лекарско и со тие документи се оди во полиција?
Јас го подигнав државјанството пред една недела и пасошот го зедов сега.
Таа процедура со возачката можам да ја почнам одма или треба да чекам 6 месеци како што ми кажаа?
Благодарам!
До пред 3-4 месеца посредникот ми викаше дека во Софија давале одма да ја преведам возачката од кога ќе земам пасош, а во другите места освен Софија морало да се чека 6 месеца. Пошто пред 2 месеца ми излезе државјанство, сега го чекам во амбасада и да средам за пасош за некој месец, го прашав денес пак за возачката, ми вика сега мора 6 месеца и во Софија. Работава е лудница, тапа. 2 месеца скоро го чекам државјанствово во амбасада да стаса (денес се јавив не е стасно уште), после 2-3 месеца за адреса, па 1 месец за пасош па после пак 6 месеца за возачка и уште некој месец каснење и 1.5година ќе излезе од указ до дозвола :(
 
Член од
26 јуни 2020
Мислења
91
Поени од реакции
52
До пред 3-4 месеца посредникот ми викаше дека во Софија давале одма да ја преведам возачката од кога ќе земам пасош, а во другите места освен Софија морало да се чека 6 месеца. Пошто пред 2 месеца ми излезе државјанство, сега го чекам во амбасада и да средам за пасош за некој месец, го прашав денес пак за возачката, ми вика сега мора 6 месеца и во Софија. Работава е лудница, тапа. 2 месеца скоро го чекам државјанствово во амбасада да стаса (денес се јавив не е стасно уште), после 2-3 месеца за адреса, па 1 месец за пасош па после пак 6 месеца за возачка и уште некој месец каснење и 1.5година ќе излезе од указ до дозвола :(
Jas go cekam vekje 9 nedela e ova da mi stigne vo Bitola, jas neznam kaj zastana rabotava...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom