Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
3 јануари 2020
Мислења
215
Поени од реакции
231
od koga bil na finalna
Od danas: "Molbata vi e razgledana ot S'veta po graždanstvo s položitelno stanoviштe Predstoi izdavaneto na ukaz na Viceprezidenta na Republika B'lgariја". Intervju sam imao 31.01.2019. u Sofiji. 18 meseci cekao na finalno. Cetiri meseca sam cekao na polozitelno, od pocetka Jula do danas. Predao sam dva puta originalna dokumenta, kompletna, svi izvodi i M9. Zlatna linija. Sada jos godina dana cekanja, ako me uhvate izbori godina i po ovim tempom. Ali sta je tu je.MALCE GRESKA NAPRAVIL SO STATUSIVE AMA NEMA VEZE :P
 

Kaleb

Where we’re going, we don’t need roads!
Член од
15 август 2020
Мислења
393
Поени од реакции
2.948
@Simorg има која промена кај тебе пошто гледам се уште си на задолжителна? Очекував да имаш промена до сега друже.
@SkopjeGirl @Dionea @Lay Zak кај вас има која промена?
 
Член од
9 јули 2020
Мислења
132
Поени од реакции
192
Od danas: "Molbata vi e razgledana ot S'veta po graždanstvo s položitelno stanoviштe Predstoi izdavaneto na ukaz na Viceprezidenta na Republika B'lgariја". Intervju sam imao 31.01.2019. u Sofiji. 18 meseci cekao na finalno. Cetiri meseca sam cekao na polozitelno, od pocetka Jula do danas. Predao sam dva puta originalna dokumenta, kompletna, svi izvodi i M9. Zlatna linija. Sada jos godina dana cekanja, ako me uhvate izbori godina i po ovim tempom. Ali sta je tu je.MALCE GRESKA NAPRAVIL SO STATUSIVE AMA NEMA VEZE :P
ja sum od 20 juli valjda kje stigna denojve i do mene auu
 
Член од
28 август 2020
Мислења
20
Поени од реакции
45
Edno prashanje imam...
Sega sum na finalna vekje mesec vreme, inaku preku roditel sum, i sega prasanjeto mi e dali treba da odnesam nekakvi dopolnitelni dokumenti vo ministerstvoto? Od čitanjeto na forumov, vekje pocnav da se zamisluvam dali pak treba da odnesam nekakvi dokumenti kako dopolnitelni dokumenti dodeka sum na ovaa faza - finalna?
Fala ako nekoj mi odgovori
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Edno prashanje imam...
Sega sum na finalna vekje mesec vreme, inaku preku roditel sum, i sega prasanjeto mi e dali treba da odnesam nekakvi dopolnitelni dokumenti vo ministerstvoto? Od čitanjeto na forumov, vekje pocnav da se zamisluvam dali pak treba da odnesam nekakvi dokumenti kako dopolnitelni dokumenti dodeka sum na ovaa faza - finalna?
Fala ako nekoj mi odgovori
Nemas potreba preku roditel ne treba dopolnitelni dokumenti toa vazi samo preku proizhod
 
Член од
3 јуни 2017
Мислења
4
Поени од реакции
6
Здраво,
Дали некој знае за промена на возачка дозвола од мкд во бг.
Потребни документи знам дека треба преведена диплома средно или факултет на бг и заведена во министерство за образование се чека да се одобри.
После тоа лекарско и со тие документи се оди во полиција?
Јас го подигнав државјанството пред една недела и пасошот го зедов сега.
Таа процедура со возачката можам да ја почнам одма или треба да чекам 6 месеци како што ми кажаа?
Благодарам!
1 месец да се провери/одобри дипломата. На едно место се оди со средно училиште, на друго со факултет. Кога ти одобрат, предаваш потврдата со останатите документи кои ти ги бараат во КАТ. Пак се чека 1 месец, ја даваш твојата возачка и ти издаваат нове Бугарска. Македонската ја праќаат по официјален пат за Македонија во полиција. Цела процедура трает 2 месеца. Не требаш да чекаш ништо! Дури и без државјанство, ако живееш во било која држава од ЕС, можеш да смениш дозволата.
 
Член од
20 ноември 2019
Мислења
66
Поени од реакции
63
1 месец да се провери/одобри дипломата. На едно место се оди со средно училиште, на друго со факултет. Кога ти одобрат, предаваш потврдата со останатите документи кои ти ги бараат во КАТ. Пак се чека 1 месец, ја даваш твојата возачка и ти издаваат нове Бугарска. Македонската ја праќаат по официјален пат за Македонија во полиција. Цела процедура трает 2 месеца. Не требаш да чекаш ништо! Дури и без државјанство, ако живееш во било која држава од ЕС, можеш да смениш дозволата.
Имам адреса Софија каде може да ја легализирам дипломата од средно?
Фала!
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.115
Поени од реакции
3.974
ALOOO BREE , KOJ VI E FILMOOT STO ME BANIRATE ????
Претпоставувам затоа што цело време се дереш и 90% од коментарите ти се: „АLLLОООООООО“, „АJDЕЕЕЕЕЕЕ“, „MOLLAAAAAAAAMMMMM“, „1 MESEC OD SLIKANJEEEE VO KONZULAAAAAAAAAAAAAAT VO BIOTOLAAAAAAAAAAA , USHTEEEEEEEEEEEEEEE KOLKUUUUUUUUUUUUUUU KJE CEKAAMMMMMMMMMM DA MI SE JAVAATTTTTTTTTTTTTTTT ???????????????“, „KOLKUUUUUUUUUU VREMEEEEEEEEEEEEE SE CEKAAA OD SLIKANJE PA DOO PODIGANJEE PASOOS I LICNAA KARTAAA PREKU BITOLAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA??????????????????/ “ итн.

Пишувај ко нормален човек!
 
Член од
29 април 2020
Мислења
283
Поени од реакции
503
Претпоставувам затоа што цело време се дереш и 90% од коментарите ти се: „АLLLОООООООО“, „АJDЕЕЕЕЕЕЕ“, „MOLLAAAAAAAAMMMMM“, „1 MESEC OD SLIKANJEEEE VO KONZULAAAAAAAAAAAAAAT VO BIOTOLAAAAAAAAAAA , USHTEEEEEEEEEEEEEEE KOLKUUUUUUUUUUUUUUU KJE CEKAAMMMMMMMMMM DA MI SE JAVAATTTTTTTTTTTTTTTT ???????????????“, „KOLKUUUUUUUUUU VREMEEEEEEEEEEEEE SE CEKAAA OD SLIKANJE PA DOO PODIGANJEE PASOOS I LICNAA KARTAAA PREKU BITOLAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA??????????????????/ “ итн.

Пишувај ко нормален човек!
Haha kako zivopisno objasni se presmeav :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.674
Поени од реакции
28.097
Море луѓе вие што брзате,што запињате,и утре да ви дадат државјанство и пасош што ке правите само да знам?Граници се затвараат,отпуштаат илијадници луѓе од работа по цела Европа,сите огласи за работни места се повлечени.Дали утре ке земете или за една година сеисто,све живо се затвара.Само од Зара,ланецот на продавници се отпуштени 15.000 работници низ светот.Све е ставено на stand by
 
Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
444
Море луѓе вие што брзате,што запињате,и утре да ви дадат државјанство и пасош што ке правите само да знам?Граници се затвараат,отпуштаат илијадници луѓе од работа по цела Европа,сите огласи за работни места се повлечени.Дали утре ке земете или за една година сеисто,све живо се затвара.Само од Зара,ланецот на продавници се отпуштени 15.000 работници низ светот.Све е ставено на stand by
Ke rabotime po bolnici!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom