Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
22 ноември 2019
Мислења
69
Поени од реакции
171
Ubavo veli na sovet bil odbien ....nemal dopolnitelni dokumenti odneseno....NE E ODBIEN NA POTPIS KAJ VICETO .
Автоматски споено мислење:


Preku koj posrednik? Ako Moze da ni kazes?
Автоматски споено мислење:

@Bobedimean ....Promena?
Not yet Денес ништо...секој поминати 30 минути проверувам
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Кој беше последниот статус пред да го одбијат ?

Му пишуваше ...
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
или ...
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија.
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
151
Поени од реакции
229
Здраво дечки. Како што ви пишав пред некој саат денес јас и мајка ми добивме потпишан указ (указ 128). Имавме поддадено за мене, за мајка ми и за сестра ми, ама за жал сестра ми ја одбијаа пак сега наново ќе поддаваме. Текот на процедурата беше следен:
- во Јуни 2016 прв пат поддадовме документи за да се отпочни процедурата. Документи за процедурата беа пасош од сестра на мајка ми, а ние како нејзини деца. Само тоа го имавме, а умреница од предок и потврда од здружение ништо немавме бидејќи не ни побара посредникот.
- во Декември 2016 бевме во Софија да си го земеме происходот и одма закажавме за интервју. Интервју ни закажаа на 11 Мај 2018 година.
- од кога бевме на интервју истиот ден ни пишуваше образувана преписка. По две недели се промени во задолжително, а кај сестра ми се промени тек по четири недели
- на 09 Јули ни се промени дека преписката треба да биде разгледана од советот.
- на 25 Октомври 2019 сестра ми доби отказ, а додека кај нас сеуште стоеше истото. На 28 Октомври отидовме во Софија за да поднесеме дополнителни документи за мене и за мајка ми (предок од 1900-1918 година). Меѓутоа кога се вративме во Македонија вечерта кога проверивме беше променето во положително. Му се јавивме на посредникот и ни кажа дека немало сега потреба да ги носи дополнителните документи и така остана
- 28 Октомври промена во положително
- 20 Август добивме потпишан указ

Тоа е од мене Ви посакувам на сите коишто чекате да си добиете укази. Јас си продолжувам да си бидам активен член на форумов и се што знам да го споделувам со сите напатени како што бев јас. Најбрзо за подигање на указот и сликање има тек во Април. Кога ќе го подигнам указот и ќе се сликам ќе ве информирам.

Поздрав голем до сите и сите да си дочекате указ.
 
Последно уредено:
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
A koga da baram pomos koga nie ne se razbirame pa zatoa plajkame pari ako se razbiravme sami ke si teravme rabota
Posrednikot zema golemi pari za da vi gi sredi dokumentite no poveketo se gubrina ke vi gi zemat parite i se krijat,ni telefon ne krevaat i ne kazuvaat deka ima promeni i se bara i drugi dopolnitelni dokumenti da se nosat, unistuvaat covecki zivoti gubrinata. Moj sovet najdi drug posten posrednik i pocni od novo postapka, odbieni ste najverovatno deka nemate odneseno potvrda od zdruzenie i vo ministerstvoto za pravosudie.
 
Член од
19 август 2020
Мислења
55
Поени од реакции
187
Луѓе објавувајте кој посредник ве има зафркнато, доста им се полнеа џебовите без да го завршат за она што имате дадено пари.
 
Член од
20 август 2020
Мислења
16
Поени од реакции
23
Posrednikot zema golemi pari za da vi gi sredi dokumentite no poveketo se gubrina ke vi gi zemat parite i se krijat,ni telefon ne krevaat i ne kazuvaat deka ima promeni i se bara i drugi dopolnitelni dokumenti da se nosat, unistuvaat covecki zivoti gubrinata. Moj sovet najdi drug posten posrednik i pocni od novo postapka, odbieni ste najverovatno deka nemate odneseno potvrda od zdruzenie i vo ministerstvoto za pravosudie.
Jas zatoa kazav,ako znaevme nie sto treba sami ke si brkavme rabota.niti znaeme sto treba ni pak znaeme kako treba zatoa si plativme posteno.so isti dokumenti majkami dobiva drzavjanstvo preku posrednik od prilep a bratmi go odbivaat preku posrednik od strumica
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
151
Поени од реакции
229
Дечки едно прашање до вас? Ова е од една другарка и дали може да ми објасните што значи ова? Дали има потпишано указ и и е испратен во амбасада во Скопје или е происход нешто? За ова не знам ако знаете ве молам за помош.
received_330243991349976.jpeg

Благодарам
 
Член од
1 декември 2012
Мислења
63
Поени од реакции
55
Луѓе објавувајте кој посредник ве има зафркнато, доста им се полнеа џебовите без да го завршат за она што имате дадено пари.
abe za tie takvi prevaranti samo stavi gi u vrekja i tepaj dur mrda
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Jas zatoa kazav,ako znaevme nie sto treba sami ke si brkavme rabota.niti znaeme sto treba ni pak znaeme kako treba zatoa si plativme posteno.so isti dokumenti majkami dobiva drzavjanstvo preku posrednik od prilep a bratmi go odbivaat preku posrednik od strumica
Епа ние затоа ти кажуваме.

  1. Прашај го брат ти кој е последниот статус кој што го имал ПРЕД да го одбијат за да знаеме до каде стигнал.
  2. Посредникот ве заебал со тоа што не му било гајле и не ве информирал на време за постапката и што да правите.
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
151
Поени од реакции
229
Дечки на другаркава сега пред некоја минута проверила и пишува отказ, а претходно дека удостоверението и е испратено во Скопје. Како е можно тоа, да не има некоја грешка или што? Ве молам за ваше мислење? @palekrstic ако може за помош? Capture.PNG
Автоматски споено мислење:

Pisuva deka dobila drzavjanstvo ,neka i e cestito.
@orel100 подолу пратив уште една слика каде што пишува отказ од истото. Како е можно тоа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom