Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
10 јули 2023
Мислења
33
Поени од реакции
52
Zdravo!!!!!!! podnesov dokumenti vo Sofija Okt. 2021 (prepiska 166..XXX.2021) preku dokumenti so dedo, od togas imav 1 smena na finalna, pa lani bev vratena na Zadolzitelno.
Ima drugi so ista situacija???
Скоро сите од 2021 се вратени повторно на задолжителна, мој бр. 54../ 04/21, од фин. вратен повторно задолж. во м. 03/ 23, во м. 10/23 повторно финална и м. 11/23 положително , преку родител, поз.
 
Член од
2 јануари 2024
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo decki, najdov star dokument od arhiva tuka vo Mk. dali ke mi vazi ako go odnesam kaj notar vo Bg da stavat pecat deka e Verno na orginal?
 

N.n

Член од
7 декември 2023
Мислења
3
Поени од реакции
1
Здраво. Приета молба с входја 4ххх/2022. Интервју декември 2021. Што е проблемот што после толку време се нема сменето статусот ?
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.112
Поени од реакции
3.967
Здраво. Приета молба с входја 4ххх/2022. Интервју декември 2021. Што е проблемот што после толку време се нема сменето статусот ?
Не си предал никакви оригинал стари документи за потекло, воопшто не ти почнала процедурата. може да си ги подигнеш документите назад од амбасада или да додадеш дополнителни, моментални исто како да не си предал.
 
Член од
10 јули 2023
Мислења
3
Поени од реакции
3
Здраво дечки. Имам добиено указ за државјанство, број 144/2023. Закажав термин во јануари, во 12 часот, но бидејќи ќе одам со автобус од Скопје, во 7 сабајле, нема да стигнам навреме во Министерството за правда да го подигнам указот. И затоа не го потврдив терминот кој ми стигна за мејл. Рокот беше до вчера. Сега сакам да закажам на истиот ден термин, само некој саат подоцна, но системот не ми дава. Дали можам да се обратам на мејл некаде, бидејќи потврда немам на мејл да ја испринтам, а нов термин не можам да закажам. Ви благодарам многу.
 
Член од
6 јануари 2009
Мислења
509
Поени од реакции
72
Дечки треба да одам да се сликам за пасош во Софија во петок. Посредников ми побара извод оригинал, ама јас оригиналот што го имам е во електронска верзија. А последен пат имам вадено извод во 2019. Е сеа го гледам изводов и не можам да приметам дали е копија или оригинал а е во боја тој што сум го вадел во 2019. И дали треба не постар од 6 месеци, дали би ми направиле проблем?
 
Член од
5 август 2020
Мислења
32
Поени од реакции
13
Дечки треба да одам да се сликам за пасош во Софија во петок. Посредников ми побара извод оригинал, ама јас оригиналот што го имам е во електронска верзија. А последен пат имам вадено извод во 2019. Е сеа го гледам изводов и не можам да приметам дали е копија или оригинал а е во боја тој што сум го вадел во 2019. И дали треба не постар од 6 месеци, дали би ми направиле проблем?
Drugar pasos ke vadish i se mislis dali treba da e postar od 6 meseci ili deka e vo boja dali e orginal? Daj ne zaebavaj odi izvaj izvod jas da bev na tvoe mesto vtornik vo 8:00 ili ke bev tamu da izvadam nov izvod po sekoja cena
 
Член од
2 јануари 2024
Мислења
2
Поени од реакции
1
Скоро сите од 2021 се вратени повторно на задолжителна, мој бр. 54../ 04/21, од фин. вратен повторно задолж. во м. 03/ 23, во м. 10/23 повторно финална и м. 11/23 положително , преку родител, поз.
fala!! so uspeh sledniot cekor!
 
Член од
6 август 2019
Мислења
78
Поени од реакции
191
Decki zdravo

Dali nekoj ja znae postapkata za drzavjanstvo na dete (8 mesecno bebe ☺ ). Ne znam dali da odam preku posrednik, mi pobara 200€
 
Член од
8 јануари 2024
Мислења
3
Поени од реакции
1
Поздрав на сите
Би сакал да прашам за искуство во вадење на документ од државен архив во софија за да можам да доставам дополнителна документација?!
колку време трена и како е процедура?
 
Член од
27 јуни 2009
Мислења
228
Поени од реакции
102
Дечки треба да одам да се сликам за пасош во Софија во петок. Посредников ми побара извод оригинал, ама јас оригиналот што го имам е во електронска верзија. А последен пат имам вадено извод во 2019. Е сеа го гледам изводов и не можам да приметам дали е копија или оригинал а е во боја тој што сум го вадел во 2019. И дали треба не постар од 6 месеци, дали би ми направиле проблем?
Ти треба нов извод,не постар од шест месеци.
 
Член од
12 септември 2023
Мислења
26
Поени од реакции
33
Zdravo ljudi,ja cekam na ukaz od aprlia 2023, inace 2019 sam bio na intervju u sofiji sa srpski pasusom ali preko familije iz makedonije sam podneo zahtev, i jos uvek nema nista…
 

Kajgana Shop

На врв Bottom