Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
6 август 2019
Мислења
78
Поени од реакции
191
Decki zdravo

Dali nekoj ja znae postapkata za drzavjanstvo na dete (8 mesecno bebe ☺ ). Ne znam dali da odam preku posrednik, mi pobara 200€
 
Член од
8 јануари 2024
Мислења
3
Поени од реакции
1
Поздрав на сите
Би сакал да прашам за искуство во вадење на документ од државен архив во софија за да можам да доставам дополнителна документација?!
колку време трена и како е процедура?
 
Член од
27 јуни 2009
Мислења
194
Поени од реакции
89
Дечки треба да одам да се сликам за пасош во Софија во петок. Посредников ми побара извод оригинал, ама јас оригиналот што го имам е во електронска верзија. А последен пат имам вадено извод во 2019. Е сеа го гледам изводов и не можам да приметам дали е копија или оригинал а е во боја тој што сум го вадел во 2019. И дали треба не постар од 6 месеци, дали би ми направиле проблем?
Ти треба нов извод,не постар од шест месеци.
 
Член од
12 септември 2023
Мислења
24
Поени од реакции
32
Zdravo ljudi,ja cekam na ukaz od aprlia 2023, inace 2019 sam bio na intervju u sofiji sa srpski pasusom ali preko familije iz makedonije sam podneo zahtev, i jos uvek nema nista…
 
Член од
8 јануари 2024
Мислења
3
Поени од реакции
1
Дечки
изводите што се носат во софија за дополнување на документи треба да се заверени и преведени на нотар во мк или во бугарија треба да барам нотатр?
 
Член од
13 октомври 2021
Мислења
10
Поени од реакции
6
Дечки
изводите што се носат во софија за дополнување на документи треба да се заверени и преведени на нотар во мк или во бугарија треба да барам нотатр?
Ako se prevedeni vo mkd, treba da se legalizirani vo Ambasada, ako se vo bugarija samo na notar.
 
Член од
28 јули 2023
Мислења
14
Поени од реакции
27
Zdravo drustvo..se nadevam deka ke bide od korist za tie sto uste cekaat podpis ...vaka ja pocnav postapkata vo noemv 2019 na intervju noemvr 2020 od finalna vraten na obrazuvana pa pobarani dopolnitelni dokumenti vo maj 2023 (koga mislev deka e kraj na se deka nemozam da najdam dokumenti najdov star dokument deka mojot pradedo bil zapisnicar vo eden vesnik)rokot za dostavuvanje mi bese do juli 12 ti jas dokumentor go dostaviv na 27 mi juni za 3 dena poslw toa mi se smeni statusot na finalna i na 25 sep mi se smeni na polozitelno i na 29 ti dekem mi se smeni vo ulaz 131 i eve za eden den zavrsiv so slikanje za pasos cekam denovive da go zemam pasosot ...na site vi posakuvam mnogu uspeh i daj boze site da si zemete pasos vo raka. ...ne gubete nadez i barajte star dokument na vreme ne cekajte da ve stavat na dopolnitelna i uste nesto vo meguvreme smeniv pasos na severna taka sto nemase potreba da go dostavam dopolnitelno pasosot tuku noviot samo go prikaciv bez problem
 

Kajgana Shop

На врв Bottom