Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
25 ноември 2019
Мислења
101
Поени од реакции
108
Едно прашање за оние што доставија копија на новиот пасош во Софија. Треба ли копија на пасош да се овери или преведува? По старото беше само копија на пасошот, има ли сега нека промена?
На српскиот форум некој вика дека сега се преведува и легализира копија на пасошот, ама мислам дека тоа не е точно.
 
Член од
20 февруари 2021
Мислења
61
Поени од реакции
288
Едно прашање за оние што доставија копија на новиот пасош во Софија. Треба ли копија на пасош да се овери или преведува? По старото беше само копија на пасошот, има ли сега нека промена?
На српскиот форум некој вика дека сега се преведува и легализира копија на пасошот, ама мислам дека тоа не е точно.
Пасошот не треба да се преведува. Нема смисла да се преведува меѓународен документ. Само копија.
 
Член од
23 ноември 2022
Мислења
7
Поени од реакции
5
Dobar den ....do vcera statusot mi bese По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. A deneska proveruvam Sega statusot mi e
  • Образувана преписка N:92xx/2020/xx.11.2020 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. Kako e mozno ova?
 
Член од
7 април 2019
Мислења
161
Поени од реакции
148
Dobar den ....do vcera statusot mi bese По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. A deneska proveruvam Sega statusot mi e
  • Образувана преписка N:92xx/2020/xx.11.2020 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. Kako e mozno ova?
И кај мене е вака. Нешто грешка е со системот.
 
Член од
22 октомври 2021
Мислења
113
Поени од реакции
447
И положително се промени


Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Документите са изпратени за издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија


Мислам на овој дел

Документите са изпратени за издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
15 октомври 2017
Мислења
35
Поени од реакции
57
Здраво
Дали некој знае каков е овај документ кој ми го бараат? За сродството со брат ми кој веќе има БГ државјанство . Јас всушност аплицирав преку дедо ми со стар документ-БГ крштениче негово а го имав наведено и брат ми исто
И сега ми бараат доказ за сродство…
Каде и дали постои таков документ кој може да се извади од мк?
Ве молам за некоја информација
IMG_5875.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
4 јануари 2019
Мислења
108
Поени од реакции
531
Здраво
Дали некој знае каков е овај документ кој ми го бараат? За сродството со брат ми кој веќе има БГ државјанство . Јас всушност аплицирав преку дедо ми со стар документ-БГ крштениче негово а го имав наведено и брат ми исто
И сега ми бараат доказ за сродство…
Каде и дали постои таков документ кој може да се извади од мк?
Ве молам за некоја информација
Прегледај го приврзокот 372014


Sent from my iPhone using Tapatalk
Овој документ не може да се извади од Македонија. Овој документ се вади од соодветната општина каде што е запишан брат ти и се доставува до Министерство за правосудие.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.444
Поени од реакции
9.183
Здраво
Дали некој знае каков е овај документ кој ми го бараат? За сродството со брат ми кој веќе има БГ државјанство . Јас всушност аплицирав преку дедо ми со стар документ-БГ крштениче негово а го имав наведено и брат ми исто
И сега ми бараат доказ за сродство…
Каде и дали постои таков документ кој може да се извади од мк?
Ве молам за некоја информација
Прегледај го приврзокот 372014


Sent from my iPhone using Tapatalk
Еве во овој пост сум пишувал за Средец од каде да го симниш и како да го пополниш, мада како што ти вика @Inna123 за општината од каде си исто ти е.

 
Член од
10 април 2022
Мислења
17
Поени од реакции
38
И положително се промени


Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Документите са изпратени за издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија


Мислам на овој дел

Документите са изпратени за издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија


Sent from my iPhone using Tapatalk
Kaj site so polozitelno li e taka? Ima li nekoj da ne mu e smeneto denes ili pa e greska? Za prv pat gledam takov status. Moze da znaci deka skoro ke imame ukaz. Nekoj so skoro pominal na polozitelno (mart) da kaze dali i kaj nego e taka. Fala
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Kaj site so polozitelno li e taka? Ima li nekoj da ne mu e smeneto denes ili pa e greska? Za prv pat gledam takov status. Moze da znaci deka skoro ke imame ukaz. Nekoj so skoro pominal na polozitelno (mart) da kaze dali i kaj nego e taka. Fala
Ти од кој датум си на положително?
 
Член од
16 декември 2022
Мислења
5
Поени од реакции
20
  • Kaj site so polozitelno li e taka? Ima li nekoj da ne mu e smeneto denes ili pa e greska? Za prv pat gledam takov status. Moze da znaci deka skoro ke imame ukaz. Nekoj so skoro pominal na polozitelno (mart) da kaze dali i kaj nego e taka. Fala
    • Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Документите са изпратени за издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија

    И кај мене е исто.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom