Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
24 јуни 2008
Мислења
101
Поени од реакции
43
koga proveruvate na grqzdanatvo crveno vi stoj finalna ili so zeleno
Автоматски споено мислење:

koga proveruvate na grqzdanatvo crveno vi stoj finalna ili so zeleno
Автоматски споено мислење:

koga proveruvate na grqzdanatvo crveno vi stoj finalna ili so zeleno
Да црвено стоит, но не само на финална туку на сите статуси е црвено. Ево и јас сум на финален статус, види го screenshot-от.

Image 1.jpg

Поздрав.
Автоматски споено мислење:

Dobra vecer, imav intervju na 20 septemvri vo ambasada skopje. Za brojceto treba li vo ambasada pak da odam ili da se javuvam na tel. Vi blagodaram
По правило требит да го добиеш бројчето после 3-4 месеци, да се јавиш во амбасадата и да прашаш. Мене така ми рече посредникот, после интервјуто да се јавам, но јас бев во БГ Конзулатот во Битола, ваљда е иста процедура и во БГ амбасада во Скопје. Еве ќе ти ги дам броевите од БГ амбасадата во Скопје да се јавиш:

За контакт:
Адрес:
Zlatko Shnajder, № 3, Skopje
Адрес (на местен език): Златко Шнајдер, № 3, Скопjе
Телефон: +389 2 3229 444
+389 2 3246 491


Факс: : +389 2 3246 493
Дежурен телефон в изв'нработно време: +389 75 280 013
Работно време: 09.00 – 17.30 ч.
E-mail: Embassy.Skopje@mfa.bg
Secretary@bgemb.org.mk


Консулска служба:
Адрес : Zlatko Shnajder, № 3, Skopje
Адрес (на местен език) : Златко Шнајдер, № 3, Скопиje
Телефон: +389 2 3229 444
+389 2 3246 491
Факс: +389 2 3246 493
Колцент'р за записване на час за прием: 058 058 555
Работно време: 09.00 – 17.30 ч.
Работно време с граждани:


Приемното време на Консулската служба при ГК за граждани, по предварителен запис е всеки работен ден от 9.30 до 13.00 часа.

Приемното време на Консулската служба при ГК за граждани, които имат само б'лгарско гражданство е всеки работен ден от 9.30 до 16.00 часа .

E-mail: consulate@bgemb.org.mk

Поздрав и со среќа!!
 
Последно уредено:
Член од
13 февруари 2020
Мислења
52
Поени од реакции
30
Да црвено стоит, но не само на финална туку на сите статуси е црвено. Ево и јас сум на финален статус, види го screenshot-от.

Прегледај го приврзокот 313555

Поздрав.
Автоматски споено мислење:



По правило требит да го добиеш бројчето после 3-4 месеци, да се јавиш во амбасадата и да прашаш. Мене така ми рече посредникот, после интервјуто да се јавам, но јас бев во БГ Конзулатот во Битола, ваљда е иста процедура и во БГ амбасада во Скопје. Еве ќе ти ги дам броевите од БГ амбасадата во Скопје да се јавиш:

За контакт:
Адрес:
Zlatko Shnajder, № 3, Skopje
Адрес (на местен език): Златко Шнајдер, № 3, Скопjе
Телефон: +389 2 3229 444
+389 2 3246 491


Факс: : +389 2 3246 493
Дежурен телефон в изв'нработно време: +389 75 280 013
Работно време: 09.00 – 17.30 ч.
E-mail: Embassy.Skopje@mfa.bg
Secretary@bgemb.org.mk


Консулска служба:
Адрес : Zlatko Shnajder, № 3, Skopje
Адрес (на местен език) : Златко Шнајдер, № 3, Скопиje
Телефон: +389 2 3229 444
+389 2 3246 491
Факс: +389 2 3246 493
Колцент'р за записване на час за прием: 058 058 555
Работно време: 09.00 – 17.30 ч.
Работно време с граждани:


Приемното време на Консулската служба при ГК за граждани, по предварителен запис е всеки работен ден от 9.30 до 13.00 часа.

Приемното време на Консулската служба при ГК за граждани, които имат само б'лгарско гражданство е всеки работен ден от 9.30 до 16.00 часа .

E-mail: consulate@bgemb.org.mk

Поздрав и со среќа!!
Blagodaram
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
175
Поени од реакции
182
Dobra vecer, imav intervju na 20 septemvri vo ambasada skopje. Za brojceto treba li vo ambasada pak da odam ili da se javuvam na tel. Vi blagodaram
Јас имав крај на август интервју во конзулат, само шо се јавив, и бројчето ми е стигнато, треба да одам да го земам
 
Член од
23 септември 2021
Мислења
4
Поени од реакции
2
Здраво дечки!
Ќе ми биде потребен совет. Решив да однесам документи пак, затоа што ме ставија на дополнителна, овојпат одам по друга линија па некако понадежно ми делува. Е сега, сакам лично да ги доставам до Софија, посредникот го баталив, па чисто да прашам за дирекции од искуство тука.
Каде е најдобро да се однесат за превод и легализација и дали тоа може да се заврши за еден ден во Софија? Дали треба молба некаква да се состави и напише или таму даваат? И иако ми пишува дека треба да се достават до ДАБЧ, да си прашам за сигурно да не треба во министерство за правосудие случајно, оти веќе не се знае со нив.
Ви благодарам, убав ден
 
Член од
21 јули 2021
Мислења
37
Поени од реакции
31
Izražavam bojazan da će se dolaskom Kirila Petkova na čelo vlade, dodatno iskomplikovati procedura za dobijanje državljanstva, kako kod tekućih, tako i kod novih zahteva za isto. O vremenskom okviru ne bih davao pretpostavke. Sve se može prolongirati u nedogled i sve će biti neizvesno. Ispravite me ako grešim.
 
Член од
16 ноември 2021
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво дечки!
Ќе ми биде потребен совет. Решив да однесам документи пак, затоа што ме ставија на дополнителна, овојпат одам по друга линија па некако понадежно ми делува. Е сега, сакам лично да ги доставам до Софија, посредникот го баталив, па чисто да прашам за дирекции од искуство тука.
Каде е најдобро да се однесат за превод и легализација и дали тоа може да се заврши за еден ден во Софија? Дали треба молба некаква да се состави и напише или таму даваат? И иако ми пишува дека треба да се достават до ДАБЧ, да си прашам за сигурно да не треба во министерство за правосудие случајно, оти веќе не се знае со нив.
Ви благодарам, убав ден
Автоматски споено мислење:

Dokumentite aj nekako kje gi prevedis kje se najdi covek za prevod ama sto da se pravi so toa sto baraat sega po novo nekoj bugarski dokument a go nemame?
 
Член од
18 јануари 2021
Мислења
93
Поени од реакции
106
Izražavam bojazan da će se dolaskom Kirila Petkova na čelo vlade, dodatno iskomplikovati procedura za dobijanje državljanstva, kako kod tekućih, tako i kod novih zahteva za isto. O vremenskom okviru ne bih davao pretpostavke. Sve se može prolongirati u nedogled i sve će biti neizvesno. Ispravite me ako grešim.
A moze da bude i bolje.. Ljudi ohladite malo dok se ne formira vlada, svi smo pod tenzijom i nervozni ali treba da verujemo u bolje..
 
Член од
11 јули 2018
Мислења
8
Поени од реакции
10
OTKAZ VICEPREZIDENTA !!!

Отказ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија. С'гласно резолјуција на Вицепрезидента на Република Б'лгарија е отказано издаването на указ за придобиване на б'лгарско гражданство, за което сме уведомени с писмо рег. № 04-12-28/11/04.11.2021 г.

Intervju 03.04.2019 u Sofiji
Polozitelno od 16.04.2021.
Danas promena statusa!

Jel ima jos neka nada za zalbu ili je ovo definitivno kraj, i ako jeste da li mogu nekako da dobijem info zasto mi nie potpisan ukaz?
Kazne, prekoracanje i problema sa zakonom nemam niti sam ikad imao, tako da mi nije jasno sta moze da bude toliki problem, osim sto vec 4.god zivim i radim u Nemackoj sa regularnom radnom vizom naravno, pa si na kraju mislim da je mozda to problem jer vec zivim i radim u EU, ali to je samo moja pretpostavka. Inace sam predao preko ujaka koji ima bugarsko drzavljanstvo.
Ako neko nesto zna neka da savet, bio bih zahvalan, ako ne isto hvala.
Zelim Vam svima srecu koji cekate, da docekate ukaz, a ne ovu glupost kao ja.

Ziveli
 
Последно уредено:
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
OTKAZ VICEPREZIDENTA !!!

Отказ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија. С'гласно резолјуција на Вицепрезидента на Република Б'лгарија е отказано издаването на указ за придобиване на б'лгарско гражданство, за което сме уведомени с писмо рег. № 04-12-28/11/04.11.2021 г.

Intervju 03.04.2019 u Sofiji
Polozitelno od 16.04.2021.
Danas promena statusa!

Jel ima jos neka nada za zalbu ili je ovo definitivno kraj, i ako jeste da li mogu nekako da dobijem info zasto mi nie potpisan ukaz?
Kazne, prekoracanje i problema sa zakonom nemam niti sam ikad imao, tako da mi nije jasno sta moze da bude toliki problem, osim sto vec 4.god zivim i radim u Nemackoj sa regularnom radnom vizom naravno, pa si na kraju mislim da je mozda to problem jer vec zivim i radim u EU, ali to je samo moja pretpostavka. Inace sam predao preko ujaka koji ima bugarsko drzavljanstvo.
Ako neko nesto zna neka da savet, bio bih zahvalan, ako ne isto hvala.
Zelim Vam svima srecu koji cekate, da docekate ukaz, a ne ovu glupost kao ja.

Ziveli
Кој ти беше претходниот статус, пред отказот ?

Иначе до сега не сум слушнал некој да успее со жалба да смени било што ... али сепак распрашај се по посредници за секој случај.
 
Член од
23 јуни 2021
Мислења
30
Поени од реакции
27
Da spodelam info za tie so PRIETA MOLBA status od april navaka za da ne gi fajka panika ili nekoi debili da ne gi dezinformiraat
Toj status e kako "ne azuriran'' i najverojatno ste vo zadolzitelna procedura, kako i jas.
Treba direktno vo finalna da se smeni a dali kje se smeni kje vidime kaj mene jas za 1 mesec ocekuvam da sum na finalna faza, a so status prieta molba od 20.07.21
 
Член од
11 јули 2018
Мислења
8
Поени од реакции
10
Кој ти беше претходниот статус, пред отказот ?

Иначе до сега не сум слушнал некој да успее со жалба да смени било што ... али сепак распрашај се по посредници за секој случај.
Prethodni status je bio Polozitelno. Svi statusi su mi isli normalno po redu, sve do danas. Nisam imao dopunu, ali sam odneo sve original dokumente u MP pre nego sto sam presao na finalni status, kao i svi.
Ne znam, nemam reci. Ja pratim ovaj forum sve vreme i srpski isto i jos nisam video da je neko dobio otkaz viceprezidenta. Znaci da sam toliki baksuz da sam u onih manje od 1% koje viceprezident odbije. Samo bih voleo nekako da saznam zbog cega mi nije potpisan ukaz, jer sam 100% cist sto se krivicne strane tice, a svi kazu da on uglavnom zbog toga ne potpisuje.
Moj posrednik vise ne radi to, otisao je covek za Svedsku, video je da nema vajde vise od toga jer kaze da ne moze vise nikome da garantuje da moze 100% da dobije. Danas sam se cuo sa njim i on isto ne moze da veruje, da je bio ubedjen da cu da dobijem 100% kad sam stigao do polozitelno. On uglavnom kaze da je to kraj i da nemam vise ni pravo zalbe niti da viceprezident daje info zasto nije potpisao. Ali sam ipak hteo da cujem i vasa misljenja jer ima i ovde bas doboro upucenih ljudi. Sta da se radi, Bog je tako hteo. Idemo daljee
 
Член од
23 јуни 2021
Мислења
30
Поени од реакции
27
Prethodni status je bio Polozitelno. Svi statusi su mi isli normalno po redu, sve do danas. Nisam imao dopunu, ali sam odneo sve original dokumente u MP pre nego sto sam presao na finalni status, kao i svi.
Ne znam, nemam reci. Ja pratim ovaj forum sve vreme i srpski isto i jos nisam video da je neko dobio otkaz viceprezidenta. Znaci da sam toliki baksuz da sam u onih manje od 1% koje viceprezident odbije. Samo bih voleo nekako da saznam zbog cega mi nije potpisan ukaz, jer sam 100% cist sto se krivicne strane tice, a svi kazu da on uglavnom zbog toga ne potpisuje.
Moj posrednik vise ne radi to, otisao je covek za Svedsku, video je da nema vajde vise od toga jer kaze da ne moze vise nikome da garantuje da moze 100% da dodanas sam se cuo sa njim i on ne moze da veruje i on kaze da je to to i da nema ni pravk zalbe niti da viceprezident daje info zasto nije potpisao. Ali sam ipak hteo da cujrm i vasa misljenja jer ima i ovde bas doboro upucenih ljudi.
Jesi ''baksuz'' sto mnogu malku dobivaat otkaz od Viceprezidentot.
Ali stom si vec 4 god u Nemackoj na legalno, onda uzmi direktno nemacko drzavjanstvo po naturalizacii.
Mislim za 5 godina legalan prestoj moze da se uzme.
^vidov deka za 8 godini prestoj se dobiva...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom